بهترین جراح سرطان معده در تهران 🗡️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1402】

بهترین جراح سرطان معده در تهران
در این نوشته شما می خوانید

سرطان معده پنجمین سرطان شایع در جهان و چهارمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان به‌شمار می‌آید. دسترسی به بهترین جراح سرطان معده در تهران، نسبت به سایر شهرها آسان‌تر است. اما شناخت و انتخاب بهترین‌ها همیشه سطحی از آگاهی را می‌طلبد. زیرا سرطان معده، یکی از بیماری‌های جدی و پیچیده‌ای است که تشخیص آن به دلیل عدم وجود علائم اولیه آسان نیست. این بیماری، با رشد سلول‌های سرطانی در دیواره معده آغاز می‌شود و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، می‌تواند به ارگان‌های دیگر بدن منتقل شود و مشکلات جدی‌تری ایجاد کند.

بهترین جراح سرطان معده در تهران با تجربه و تخصص خاص در این زمینه، می‌تواند نقش بسیار مهمی در تشخیص زودرس سرطان معده و تعیین برنامه درمانی مناسب ایفا کند. با توجه به نادر بودن علائم اولیه سرطان معده، مشاوره و انجام آزمایش‌های پیشگیرانه توسط این جراحان متخصص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

سلامتی، گنجینه‌ای ارزشمند است و یافتن بهترین جراح سرطان معده حتما تاثیر مثبتی بر جریان درمان شما خواهد گذاشت. در انتخاب جراح مناسب، تخصص، تجربه، و دقت در تشخیص عوامل کلیدی هستند. در این مقاله از بای‌بای سرطان، قصد داریم به اهمیت انتخاب بهترین جراح سرطان معده، به عنوان مهم‌ترین اقدام در جهت درمان این بیماری بپردازیم.

بهترین جراح سرطان معده در تهران

آشنایی با بهترین جراح سرطان معده در تهران؛ تیم پزشکی درمان سرطان معده

برای تشخیص و درمان سرطان، انواع مختلفی از پزشکان متخصص سرطان، که انکولوژیست نامیده می شوند، اغلب با یکدیگر همکاری می کنند. این تیم چندرشته‌ای، به منظور تدوین برنامه درمانی کلی بیمار که ترکیبی از انواع مختلف درمان است، تشکیل می‌شود. تیم‌های مراقبت و درمان سرطان شامل پزشکان، دستیاران پزشک، پرستاران مراقبت‌های بهداشتی، پرستاران سرطان‌شناسی و… می‌شود.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است نیاز به مراجعه به پزشکان در تخصص‌های مختلف پیدا کنند. در اغلب اوقات، این تیم شامل متخصصان زیر است:

 • متخصص گوارش: پزشک متخصص در دستگاه گوارش از جمله معده و روده
 • دکتر سرطان معده یا انکولوژیست جراحی: پزشکی که در درمان سرطان با استفاده از جراحی تخصص دارد.
 • انکولوژیست پزشکی: پزشکی که در درمان سرطان با دارو تخصص دارد
 • انکولوژیست پرتو: پزشکی که در انجام پرتودرمانی برای درمان سرطان تخصص دارد
 • پاتولوژیست: پزشکی که در تفسیر تست‌های آزمایشگاهی و ارزیابی سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها برای تشخیص بیماری تخصص دارد.
 • رادیولوژیست: پزشکی که در استفاده از تست‌های تصویربرداری برای تشخیص بیماری تخصص دارد

گزینه‌های درمانی و توصیه‌های جراح سرطان معده شما، به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، عوارض جانبی احتمالی و وضعیت جسمانی کلی بیمار بستگی دارد. اغلب، ترکیبی از روش‌ها برای درمان سرطان معده استفاده می‌شود.

اقدامات بهترین جراح سرطان معده در تهران، برای درمان سرطان چیست؟

درمان سرطان معده کمی دشوار است، زیرا اغلب در زمانی که به مراحل پیشرفته می‌رسد، بروز پیدا می‌کند. درمان به وسیله جراحی، برداشتن تومور و برخی از بافت‌های سالم اطراف آن در طی یک فرآیند جراحی است. نوع جراحی مورد استفاده بستگی به مرحله سرطان دارد.

یکی از ابزارهایی که بهترین جراح سرطان معده، برای توصیف مراحل سرطان استفاده می کنند، سیستم TNM است. این جراح، از نتایج آزمایش‌ها و اسکن‌های تشخیصی برای پاسخ به این پرسش‌ها استفاده می کند:

 • تومور (T): تومور اولیه چقدر عمیق به دیواره معده گسترش یافته است؟
 • گره (N): آیا تومور به غدد لنفاوی موضعی گسترش یافته است؟ اگر هست کجا و چند تا؟
 • متاستاز (M): آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است؟
بهترین جراح سرطان معده

آندوسکوپی؛ روشی برای تشخیص جراح سرطان معده در مراحل اولیه

برای سرطان در مراحل اولیه (T1a)، که تومور به lamina propria یا muscularis mucosae گسترش یافته است، برخی از جراحان یک درمان غیرجراحی، یعنی برداشتن مخاط آندوسکوپی را توصیه می‌کنند. این شیوه، حذف تومور به روش آندوسکوپی است.

گاسترکتومی

در مراحل اولیه (مراحل 0 یا I)، زمانی که سرطان هنوز فقط در معده است، از جراحی برای برداشتن قسمتی از معده مبتلا به سرطان و غدد لنفاوی مجاور استفاده می‌شود. به این عمل گاسترکتومی subtotal یا جزئی می‌گویند. در گاسترکتومی جزئی، جراح قسمت باقی مانده معده را به مری یا روده کوچک متصل می‌کند.

در گاسترکتومی کامل که تنها توسط بهترین جراح سرطان معده در تهران امکان‌پذیراست، تمام معده به همراه غدد لنفاوی، مری، روده‌ها، پانکراس و حتی در برخی موارد سایر اندام‌های مجاور نیز برداشته می‌شود. امروزه این جراحی با استفاده از لاپاراسکوپی با ایجاد کمترین شکاف در بدن، قابل انجام است.

اگر سرطان با یا بدون گسترش به غدد لنفاوی به دیواره خارجی معده گسترش یافته باشد، ممکن است از جراحی به همراه شیمی درمانی یا فقط شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده شود.

عوارض پس از جراحی سرطان معده

گاسترکتومی یک جراحی بزرگ است و می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. پس از این جراحی، بیمار تنها قادر به خوردن مقدار کمی غذا در یک وعده خواهد بود. یک عارضه جانبی رایج، گروهی از علائم به نام «سندرم دامپینگ» است که شامل گرفتگی عضلات، حالت تهوع، اسهال و سرگیجه بعد از غذا خوردن می‌شود.

این سندروم، زمانی اتفاق می‌افتد که غذا خیلی سریع وارد روده کوچک شود. بهترین جراح سرطان روده در تهران، می‌تواند راه‌هایی را برای جلوگیری از این عارضه جانبی به بیمار پیشنهاد کند. در برخی موارد برای کمک به کنترل این علائم، دارو نیز تجویز می‌شود. عوارض پس از عمل جراحی معمولا در عرض چند ماه کاهش یافته یا ناپدید می‌شوند، اما ممکن است برای برخی افراد دائمی باشند.

بیمارانی که کل معده خود را برداشته‌اند، گاهی به مکمل‌های منظم ویتامین B12 نیاز پیدا می‌کنند، زیرا ممکن است در جذب این ویتامین ضروری از طریق معده مشکل داشته باشند. B12 را می توان به صورت تزریقی یا به صورت قرص زیر زبانی مصرف کرد.

علائم و نشانه‌هایی که در صورت مشاهده آن‌ها باید به بهترین جراح سرطان معده مراجعه کنید

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است یک یا چند مورد از علائم یا نشانه های زیر را تجربه کنند. علائم، تغییراتی هستند که در بدن خود احساس می‌کنید.

نشانه‌ها، تغییراتی هستند که در چیزی اندازه‌گیری می‌شوند، مانند اندازه‌گیری فشار خون یا انجام یک تست آزمایشگاهی. علائم و نشانه‌ها با هم می‌توانند به توصیف یک مشکل پزشکی کمک کنند. گاهی اوقات، افراد مبتلا به سرطان معده هیچ یک از علائم و نشانه‌های که در ادامه شرح داده شده، را ندارند (سرطان بدون نشانه).

علائم سرطان معده در مراحل اولیه و پیشرفته

سرطان معده معمولا در مراحل اولیه تشخیص داده نمی‌شود، زیرا اغلب علائم خاصی ایجاد نمی‌کند. در حال حاضر، هیچ غربالگری توصیه شده برای سرطان معده برای افراد قبل از ظاهر شدن یک علامت وجود ندارد. به طور کلی، تشخیص سرطان معده برای افراد، بیشتر پس از ظاهر شدن علائم و نشانه‌ها، انجام می‌پذیرد. این علائم عبارتند از:

 • سوء هاضمه یا سوزش سر دل
 • درد یا ناراحتی در شکم
 • حالت تهوع و استفراغ، به ویژه استفراغ غذای جامد در مدت کوتاهی پس از صرف غذا
 • اسهال یا یبوست
 • نفخ معده بعد از غذا
 • از دست دادن اشتها
 • احساس گیر کردن غذا در گلو هنگام غذا خوردن

علائم سرطان معده پیشرفته، شامل موارد زیر است:

 • ضعف و خستگی
 • استفراغ خون یا وجود خون در مدفوع
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح

اگر در مورد تغییراتی که تجربه می کنید نگران هستید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما سعی خواهد کرد بفهمد چه عاملی باعث علائم شما شده است. یک جراح سرطان معده ممکن است با انجام معاینه، آزمایش هایی را برای درک علت مشکل شما تجویز کند.

بهترین جراح سرطان معده در ایران

آیا آزمایشات بالینی نیز بخشی ازاقدامات بهترین جراح سرطان روده است؟

جراحان و دانشمندان همیشه به دنبال راه‌های بهتری برای مراقبت از افراد مبتلا به سرطان معده هستند. برای دستیابی به پیشرفت‌های علمی، پزشکان مطالعات تحقیقاتی را بر روی داوطلبان انجام می‌دهند که آزمایش‌های بالینی نامیده می‌شوند. هر دارویی که اکنون توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده، در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار گرفته است.

آزمایشات بالینی برای همه انواع و مراحل سرطان معده استفاده می شود. بسیاری از جراحان سرطان معده، بر روی درمان‌های جدید تمرکز می‌کنند تا یک درمان جدید ایمن، مؤثر و احتمالا بهتر از درمان‌های پیشین کشف کنند. این نوع مطالعات، داروهای جدید، ترکیب های مختلف درمان، رویکردهای جدید پرتودرمانی یا جراحی و روش های جدید درمان را ارزیابی می‌کنند.

افرادی که در کارآزمایی‌های بالینی شرکت می‌کنند، اولین کسانی هستند که قبل از اینکه این روش‌ها در دسترس عموم قرار گیرد، درمان را دریافت می‌کنند. البته، خطراتی در کارآزمایی بالینی وجود دارد، از جمله عوارض جانبی احتمالی و احتمال عدم اثربخشی درمان جدید.

جمع‌بندی

سرطان معده یکی از بیماری‌های پیچیده و نادر به‌شمار می‌آید که تشخیص زودرس و درمان صحیح در آن از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. از این‌رو در این مقاله از بای بای سرطان، سعی کردیم آگاهی کامل‌تری از اهمیت انتخاب بهترین جراح سرطان معده در تهران و اقدامات درمانی او، ارائه کنیم.

برای درمان سرطان معده، ترکیبی از روش‌های جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی به کار گرفته می‌شود. انتخاب شیوه درمان توسط جراح سرطان معده، به نوع و مرحله سرطان، وضعیت جسمانی بیمار و دیگر عوامل بستگی دارد. بدیهی است که انتخاب بهترین جراح سرطان معده، می‌تواند تضمینی برای تشخیص دقیق و درمان موثر باشد.

سوالات متداول بهترین جراح سرطان معده در تهران

منابع:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

یک پاسخ

 1. سلام من التهاب معده با درد شدید شکمی دارم الان حدود ۱۰ روز است که از درد شکمی زیاد رنج میبرم با آندوسکوپی تشخیص التهاب و ورم معده را دادند ولی هنوز جواب پاتولوژی نیومده علائم تنگ نفسی استفراغ و حالت تهوع هم دارم ورم سمت چپ شکمی هم دارم با نظرتون نیاز است ازنظر سرطان چک شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

داروهای ضد سرطان

مهم­ترین داروهای ضد سرطان

1402-01-22
عوارض جانبی رایج درمان CML

عوارض جانبی رایج درمان CML

1402-12-08
بیوپسی غدد لنفاوی

بیوپسی غدد لنفاوی چیست؟

1402-12-07