سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

جدیدترین مقالات تشخیص سرطان
سونوگرافی ترانس رکتال در زنان

نکاتی کلیدی درباره سونوگرافی ترانس رکتال در زنان: آیا برای شما مناسب است؟

1403-04-12
سونوگرافی ترانس واژینال

چگونه برای سونوگرافی ترانس واژینال آماده شویم؟

1403-04-10
تشخیص سرطان کلیه با سونوگرافی

تشخیص دقیق سرطان کلیه با استفاده از سونوگرافی

1403-04-04
سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال: نگاهی نزدیک‌تر به سلامت زنان

1403-03-13
فلوروسکوپی

با فواید و مضرات فلوروسکوپی بیشتر آشنا شویم

1403-01-22
سی تی سیمولاتور

صفر تا 100 آشنایی با سی تی سیمولاتور

1403-01-20
بیوپسی غدد لنفاوی

بیوپسی غدد لنفاوی چیست؟

1402-12-07
بیوپسی استخوان

بیوپسی استخوان چیست؟

1402-12-05
تشخیص به موقع سرطان تیروئید

نکته های طلایی برای تشخیص به موقع سرطان تیروئید

1402-10-20
ماموگرافی چیست

ماموگرافی: چگونه به تشخیص سرطان پستان کمک می‌کند؟ 🚨

1402-10-16
5 آزمایش رایج سرطان ریه

5 آزمایش رایج سرطان ریه

1402-10-05
داکتوگرافی

آشنایی با داکتوگرافی یا گالاکتوگرافی پستان

1402-09-14

تشخیص سرطان

مهم­ترین قدم پس از شک به وجود سرطان در فرد با توجه به علائم سرطان، اطمینان از تشخیص سرطان صحیح آن، تحت نظر دکتر تشخیص سرطان، خواهد بود.

راه­ های تشخیصی پایه همچون عکس­برداری و آزمایش خون، برای اکثر سرطان ­ها، یکسان است. البته جهت تشخیص برخی سرطان ­ها، از تست ­های تشخیصی تخصصی ­تری نیز استفاده می ­شود. در این مقاله بای بای سرطان، قصد داریم انواع روش ­های تشخیص سرطان را بررسی کنیم.

تشخیص علائم سرطان

بیشتر علائم‌، ممکن است ناشی از خود سرطان نباشند و صرفا بابت عوارض جانبی و مشکلاتی که در ارگان­ های دیگر ایجاد‌ می­ کند، بروز کنند.

یکی از علائم و نشانه­ های اصلی سرطان، تورم گره­ ها یا غدد لنفاوی است. گره ­های لنفاوی، بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند که بسیار کوچک و غیرقابل لمس هستند.

زمانی که سرطان در بدن ایجاد ‌می­ شود، منجر به بزرگی و تورم این گره­ ها خواهد شد که در بعضی شرایط، از روی پوست هم قابل لمس است. تورم‌ گره ­های لنفاوی، یکی از اولین نشانه­ های وجود سرطان در بدن است.

سایر علائم سرطان به شرح زیر است:

  • کوفتگی و خستگی شدیدی که با استراحت بهبود نمی ­یابد.

  • کاهش وزن یا افزایش وزن ناخواسته در مدت زمان کوتاه

  • مشکلاتی در غذا خوردن، مثل عدم احساس گرسنگی، مشکل در بلع، درد شکم، تهوع و استفراغ

  • ایجاد توده در سینه و سایر نقاط بدن

  • درد بدون علت که بهبود پیدا نمی ­کند‌ و روز به روز وخیم ­تر می­ شود.

  • سرفه و تغییرات صدا شبیه به اسب

  • کبودی و خونریزی غیر­معمول

  • تغییرات عادات گوارشی مثل یبوست و اسهال

  • مشکلات در مثانه که باعث دفع ادرار دردناک و یا باعث وجود خون در ادرار (هماچوری) می­ شود.

  • تب و تعریق شبانه

  • سردرد

  • مشکلات بینایی و شنوایی

علائم تشخیص سرطان

روش­ های تشخیص سرطان

پس از بررسی علائم سرطان توسط دکتر تشخیص سرطان و شک به وجود سرطان در شخص، تست­ ها و آزمایشات بیشتری برای قطعیت وجود سرطان در فرد، گرفته می ­شود.

در ادامه، به‌ چند نمونه از روش ­های تشخیصی سرطان اشاره می ­کنیم:

تست­ های رادیولوژی:

تست­ های تصویر برداری، روشی است که به پزشکان این امکان را می­ دهد تا اعضای داخل بدن را بررسی کنند. در این روش ­ها، اشعهX، فراصوت، ذرات پرتوزا و یا امواج مغناطیسی، برای تصویر­برداری از شخص مورد استفاده قرار می­ گیرند.

تست­های رادیولوژی انواع مختلفی دارد :

1- سی تی اسکن (CT Scan)

در این روش، از اشعه X جهت عکس ­برداری از ارگان­ ها، استخوان ­ها و حتی عروق خونی داخل بدن، استفاده می­ شود. در مواردی از CT scan برای تعیین مسیر ورودی سوزن، برای نمونه ­برداری یا بیوپسی نیز استفاده می­ شود.

2- ام آر آی (MRI)

یکی دیگر از روش­ های عکس­برداری است که در آن، امواج مغناطیسی را به کار می­ گیرند. این روش، در تشخیص سرطان و انتشار آن به سایر نواحی بدن، به پزشکان کمک می­ کند.

همچنین کمک می­ کند تا بهترین روش درمانی برای فرد اتخاذ شود. MRI روشی بی­ خطر و بدون درد است ولی انجام آن در افرادی که در بدن خود پیس­میکر، پلاتین یا هر نوع قطعه­ ی فلزی دیگری دارند، خطرناک است و پیش از انجام فرآیند، این موضوع باید با متخصص مربوطه در میان گذاشته شود.

3- سونوگرافی یا فراصوت (Ultrasound)

این متود، به متخصصین کمک می­ کند تا نقاطی از بدن را که در عکس ­برداری با اشعه X مشخص نیست، جهت وجود هرگونه تومور یا سرطان بررسی کنند.

این روش، بسیار سریع و آسان است و نیازمند آمادگی خاصی قبل از انجام نیست. همچنین پزشکان می ­توانند از این روش، برای هدایت سوزن نمونه ­برداری در فرآیند بیوپسی نیز استفاده کنند.

تشخیص سرطان با چکاب

علاوه بر انجام تست­ های رادیولوژی، می ­توان از دیگر متود­های تشخصی که در مواردی جنبه ­ی چکاب هم دارند، در تشخیص سرطان استفاده کرد.

در این تست­ ها، دکتر تشخیص سرطان، با استفاده از ابزاری لوله مانند که دارای دوربین است، ارگان­ های داخل بدن را مورد بررسی قرار می­ دهد.

این متود به‌ چند روش قابل انجام است که شامل:

برونکوسکوپی (Bronchoscopy):

پزشک متخصص، با استفاده از لوله ­ای نازک و بلند که در نوک آن، دوربین و چراغ قرار دارد، از طریق بینی یا دهان، داخل برونش و ریه ­ها را جهت وجود هرگونه سرطان ‌یا تومور سرطانی ‌مورد بررسی قرار می ­دهد.

کولونسکوپی (Colonoscopy):

متخصصین در این متود، با استفاده از ابزاری خاص درون کلون را مورد مشاهده قرار می­ دهند و در مواقعی از توده ­ها یا پولیپ ­هایی که در کولون وجود دارند، جهت بررسی سرطانی بودن یا نبودن آن­ها، نمونه ­برداری می ­کنند.

سیتوسکوپی (Cystoscopy):

روشی است که در آن، با استفاده از وسیله ­ای خاص، داخل مثانه و بافت آن مورد بررسی و مشاهده قرار می ­گیرد، همچنین امکان نمونه ­برداری از توده یا بافت مشکوک به سرطان نیز حین انجام این پروسیجر، وجود دارد.

لاپاراسکوپی (Laparoscopy):

در این روش، پزشک شکافی کوچک در شکم بیمار ایجاد می ­کند و لوله­ ای نازک و بلند که روی آن دوربین قرار گرفته است را از طریق آن شکاف وارد بدن شخص می­ کند، تا اعضای داخل شکم و لگن را برای وجود سرطان بررسی کند.

لارنگوسکوپی (Laryngoscopy):

روشی است که در آن پزشک، حنجره، تارهای صوتی و پشت گلو را نسبت به بروز هرگونه تومور سرطانی مشاهده و بررسی می ­کند و در مواقع ‌لازم از آن­ها،‌ نمونه ­برداری نیز انجام می ­شود.

توراکوسکوپی (Thoracoscopy):

متودی است که در آن پزشک متخصص، شکافی در بین دو دنده ایجاد کرده و با استفاده از ابزارهای مخصوص، فضای داخلی قفسه سینه را مورد معاینه قرار می­ دهد.

تشخیص سرطان

تشخیص سرطان با سگ

شنیده ها حاکی از آن است که سگ­ ها به جهت حس بویایی فوق العاده ­ای که دارند، می ­توانند در تشخیص سرطان­ ها مفید باشند.

چندین گزارش مبنی بر این که سگ­ها توانایی تشخیص سرطان را دارند، منتشر شده است.متخصصین بر این باورند که سگ­ها می­ توانند با بو کردن و اشاره به قسمتی از بدن شخص مبتلا، سرطان را در این افراد تشخیص دهند.

اولین مورد در سال ۱۹۸۹ مشاهده شد. جایی که یک سگ توانست وجود سرطان را در بدن صاحب خود، تشخیص دهد. در سال­ های بعد، متخصصین این قابلیت فوق العاده سگ­ها را مورد آزمایش قرار دادند و مشخص شد که سگ­ها توانایی تشخیص سرطان ریه را با دقت ۹۳ درصد دارا هستند ‌که این موضوع، نشان از حس بویایی بسیار قوی و مفید بودن این روش تشخیصی، در آینده خواهد داشت.

علت اصلی این تشخیص آن است که تومورها و بافت­ های سرطانی، مواد آلی فراری از خود ترشح می­ کنند که در ادرار، بازدم و عرق فرد آزاد می­شود و سگ­ها با استشمام این مواد آلی، می­توانند آن­ها را تشخیص دهند. امروزه، با توجه به این قابلیت سگ­ها، کشور­های توسعه یافته، در حال آموزش سگ­های مخصوص برای تشخیص سرطان هستند. چرا که دقت این روش­­، از بسیاری از تست­های آزمایشگاهی بیشتر است.

بهترین روش تشخیص سرطان

بی­ شک، پرکاربردترین و بهترین روش تشخیص سرطان، بیوپسی است. در این روش، از بافت سرطانی و یا توده به وجود ‌آمده به طور مستقیم، نمونه‌برداری می ­شود و این توده، در آزمایشگاه از نظر سرطانی بودن، مورد بررسی قرار می ­گیرد.

بیوپسی ‌انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.

۱- آسپیراسیون ‌با سوزن نازک (Fine needle aspiration):

در این نوع از بیوپسی، دکتر تشخیص سرطان، با استفاده از سوزنی مخصوص از مایع بافت درگیر یا توده سرطانی، نمونه‌برداری می کند. در این نوع از بیوپسی، نیازی به برش پوست، نخواهد بود.

۲- بایوپسی هسته (Core biopsy):

در این روش از بیوپسی، سوزن مورد ‌استفاده بزرگتر و ضخیم‌تر است و قادر است، ‌نمونه های بیشتر و بزرگتری از بیمار تهیه کند.

۳- بیوپسی برشی (incisional biopsy):

در بیوپسی برشی، پزشک متخصص برشی در ناحیه درگیر ایجاد‌ می کند و با استفاده از ابزاری خاص، نمونه مورد نیاز را به شکل مستقیم از بدن بیمار، بر می دارد.

۴- بیوپسی اندوسکوپیک (Endoscopic biopsy):

این روش، ترکیبی از اندوسکوپی و بیوپسی است. چرا که لوله ای که از آن برای انجام اندوسکوپی مورد استفاده قرار می گیرد، حاوی وسیله ای کوچک، جهت نمونه گیری از بافت مبتلا، خواهد بود.

تشخیص سرطان خوشخیم یا بدخیم

سرطان‌ها و به طور کلی تومورها، ‌می‌توانند بدخیم ‌یا خوشخیم ‌باشند.

سرطان‌های خوشخیم، بافت‌های اطراف را درگیر‌ نمی‌کنند و به نواحی دیگر ‌بدن‌ متاستاز نمی‌دهند و اگر این‌ تومور یا بافت سرطانی، با عمل ‌جراحی برداشته شود، سرطان مجددا عود نخواهد کرد.

اما در سرطان‌ها و تومورهای بدخیم، این شرایط کاملا برعکس خواهد بود؛ این نوع سرطان، به شدت تهاجمی است و بسیار سریع پیشرفت می‌کند، غالبا به نقاط دیگر‌ بدن متاستاز می‌کند و در صورت برداشتن بافت سرطانی با عمل ‌جراحی، امکان بروز دوباره آن وجود خواهد داشت.

خوشخیم یا بدخیم ‌بودن سرطان با انجام یکسری تست‌ها مشخص می‌شود.

گاهی شخص، تومورها و توده‌هایی را در بدن خود حس می‌کند که با مراجعه به پزشک و انجام ‌تست‌های بیشتر، سرطانی بودن یا نبودن آنها، مشخص می‌شود.

پزشک با استفاده از روش‌های تصویربرداری همچون MRI، انجام تست‌هایی نظیر پاپ اسمیر و کولونسکوپی می‌تواند تشخیص دهد تومور ایجاد شده، خوشخیم است یا بدخیم. بیوپسی نیز قادر است ‌در تشخیص نوع سرطان، نقش مهم و تاثیرگذاری ایفا کند.

کلام آخر

در این مقاله، انواع روش های ممکن جهت تشخیص سرطان و همچنین کلیات علائم سرطان، مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم از این مقاله، اطلاعات مورد نیازتان را کسب کرده باشید.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.