سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

بهترین جراح سرطان روده در تهران 🗡️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

بهترین جراح سرطان روده در تهران
در این نوشته شما می خوانید

سرطان روده یکی از بیماری‌های خطرناکی است که هر ساله جان هزاران نفر روی این کره خاکی را می‌ستاند. از این رو، انتخاب بهترین جراح برای درمان این بیماری، امری بسیار حیاتی است. شناخت یک متخصص و ویژگی‌هایی که باید به عنوان جراح داشته باشد، نیازمند اطلاعاتی است که در دسترس عموم افراد، قرار ندارد. برای بسیاری از بیماران، انتخاب بهترین جراح سرطان روده در تهران، کاری پرچالش و دشوار است. از این رو در این مقاله از بای بای سرطان قصد داریم، راهنمای جامعی درباره نحوه پیدا کردن بهترین جراح سرطان روده و ویژگی‌های او، ارائه کنیم.

بهترین جراح سرطان روده یا رکتوم کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

جراح کولون و رکتوم وظیفه تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف روده کوچک، کولون، رکتوم، کانال مقعد و ناحیه پری مقعدی را دارد. این بیماری‌ها در اندام‌ها و بافت‌های مرتبط با بیماری های اولیه روده (کبد، مجاری ادرار و دستگاه تناسلی زنان) تشخیص داده و درمان می‌شوند.

همچنین این متخصص، درمان بیماری‌هایی مانند هموروئید، شقاق (پارگی دردناک در پوشش مقعد)، آبسه و فیستول (عفونت های اطراف مقعد و رکتوم) را به عهده دارد. جراح روده بزرگ و رکتوم مشکلات روده بزرگ مانند سرطان، پولیپ (موارد پیش سرطانی) و شرایط التهابی را تشخیص داده و شیوه‌های درمان را تجویز می‌کند.

تیم پزشکی سرطان کولورکتال معمولا شامل جراح، انکولوژیست پزشکی، انکولوژیست پرتودرمانی و متخصص گوارش است. متخصص گوارش یکی از اعضای مهم تیم است.

درمان های سرطان روده بزرگ ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی و داروهای مختلف مانند شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی باشد. انتخاب درمان بستگی به نوع خاص سرطان و مرحله آن دارد.

بهترین جراح سرطان روده در تهران

معرفی بهترین جراح سرطان روده در ایران

دوره‌هایی که یک جراح سرطان روده می‌گذراند

جراحان کولورکتال به عنوان متخصصان رشته خود، متعهد به آموزش دقیق هستند. این دوره‌های آموزشی شامل:

 • گذراندن 5 سال تحصیل در رشته جراحی عمومی
 • گذراندن یک آزمون کتبی که آنها را به عنوان متخصص واجد شرایط می‌کند
 • گذراندن معاینه شفاهی که حائز گواهی جراحی می‌شوند
 • شرکت در رزیدنتی یک ساله با تکیه بر جراحی کولون و رکتوم

پس از گذراندن دوره معاینه در هیئت جراحی کشور، آن‌ها می‌توانند گواهی جراحی دریافت کنند.

علائمی که در صورت مشاهده آن‌ها، باید به یک جراح روده مراجعه کنید

علائم رایجی که به محض مشاهده آن‌ها باید بیماران به دنبال مراقبت های پزشکی برای بیماری های باشن، عبارتند از:

 • درد
 • خون‌ریزی مقعدی
 • تورم موضعی
 • تغییر در عادات روده

بیماری‌هایی که نیاز به بهترین جراح سرطان روده دارند، کدامند؟

روده بزرگ یا کولون، قسمت اصلی از سیستم گوارشی بدن ماست. این عضو با وظیفه جذب آب و مواد مغذی از مواد تخلیه شده از روده کوچک و همچنین تخلیه مواد باقیمانده به عنوان مدفوع سروکار دارد. برای افرادی که با بیماری‌های روده بزرگ به ویژه سرطان مواجه می‌شوند، جراحی یکی از راه‌های درمانی مورد نیاز به شمار می‌آید.

به‌طور معمول برای درمان بیماری‌هایی مانند سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم، بیماری التهابی روده (IBD)، دیورتیکولیت، جراحات، عفونت ها، خونریزی شدید از روده بزرگ و انسداد روده معمولا به جراح روده ارجاع داده می‌شود.

در برخی موارد برداشتن روده برای بیماری‌هایی که روده بزرگ را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند، از جمله سرطان کولورکتال پیشرفته، دیورتیکولیت و بیماری کرون انجام می‌شود. مهم‌ترین بیماری‌هایی که برای آن‌ها مراجعه به بهترین جراح سرطان روده در تهران لازم است، عبارتند از:

پولیپ و سرطان روده

پولیپ، رشد بی‌رویه بافتی در داخل بدن است که اکثر این بافت‌های تکثیریافته، سرطانی نیستند. در برخی موارد تکثیر سلولی در این بافت‌ها شدت می‌یابد. در این صورت با سرطان بدخیم مواجه هستیم. پولیپ‌ها اشکال مختلفی دارند:

 • سطحی: این نوع پلیپ‌ها به شکل یک دیسک کوچک به سطح داخلی روده چسبیده‌اند. آنها معمولا به سادگی در دیواره روده قابل رویت هستند. به طور کلی دسترسی آسان‌تری برای بررسی و برداشت دارند. این نوع پلیپ‌ها ممکن است به علائمی مانند خونریزی مزمن از روده منجر شوند.
 • قارچی شکل: پلیپ‌های قارچی‌شکل دارای کلاهک‌ها و ساقه‌های بزرگ هستند و از دیواره روده به شکل برج‌مانند بیرون می‌آیند. این نوع پلیپ‌ها معمولا بزرگ‌تر و مشخص‌تر هستند و برخی از آن‌ها به دلیل انسداد مسیر روده به علائم مزمنی چون خونریزی و درد شدید می‌انجامد.

پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP) یک اختلال ارثی است که با سرطان کولون و رکتوم مشخص می‌شود. در یک مطالعه نشان داده شد که بروز FAP بین 1/13000 تا 1/18000 تولد زنده در جمعیت های شمال اروپا دارد که آن را نسبتا شایع می‌کند. بنابراین انجام تست‌های کولونوسکوپی برای افرادی که سابقه یکی از سرطان‌های روده در خانواده را دارند، پس از سن 40 سالگی ضروری است.

the best colon cancer surgeon

بیماری التهابی روده  IBD

بیماری التهابی روده (Inflammatory Bowel Disease ) به طور کلی شامل دو نوع اصلی است: بیماری کرون و کولیت اولسراتیو. این شرایط، در واقع التهاب مزمن دستگاه گوارش (GI) است که منجر به آسیب در دستگاه گوارش می شود. IBD علائمی مانند درد شدید شکم و اسهال را به همراه دارد و با درد و تورم در روده‌ها نیز تشخیص داده می‌شود.

این بیماری 1.6 میلیون نفر در جهان را درگیر خود کرده است. از علائم IBD می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد در عضلات شکم
 • کاهش وزن چشم‌گیر و بی‌دلیل
 • نفخ بیش ازحد
 • کاهش اشتها
 • خون در مدفوع
 • کم‌خونی فقر آهن
 • اسهال شدید

ایسکمی کولون

ایسکمی کولون وضعیتی است که با کاهش جریان خون از طریق شریان‌ها به روده بزرگ بروز پیدا می‌کند. این بیماری به کولیت ایسکمیک نیز معروف است. به خاطر بسپارید که این بیماری حتی در صورت تشخیص و درمان به موقع توسط بهترین جراح سرطان روده نیز قابل برگشت است.

دلایل ایسکمی کولون

کولیت ایسکمیک معمولا ناشی از کاهش 75٪ یا بیشتر جریان خون به روده برای بیش از 12 ساعت است. دلیل این کاهش جریان خون در اکثر مواقع توسط بهترین جراح سرطان روده، انسداد کامل یا جزئی شریان‌ها (آنترواسکلروز)، پیچ‌خوردگی روده یا فشار خون پایین اعلام می‌شود.

علائم ایسکمی کولون

– شایع ترین علامت ایسکمی کولون درد شکم است. علائم دیگر این بیماری عبارتند از:

 • مشاهده خون قرمز روشن یا مایل به قرمز در مدفوع
 • اسهال
 • کولیک و ناراحتی شکمی
 • تب
 • تهوع و استفراغ

تمایزی که تنها توسط بهترین جراح سرطان روده در تهران تشخیص داده می‌شود

افتراق بین ایسکمی کولون و سرطان کولون بسیار دشوار است. به خصوص در بیماران مشکوک به انسداد روده بزرگ به دلیل سرطان، تنها یک جراح سرطان روده می‌تواند این تفاوت را تشخیص دهد.

روش‌های تشخیصی که توسط بهترین جراح سرطان روده تجویز می‌شود

در صورتی که علائم این بیماری را مشاهده کردید، حتما به یک جراح مراجعه کنید. معمولا جراح سرطان روده دقیق‌ترین تشخیص را در مورد بیماری‌های مربوط با روده بزرگ خواهد داشت. روش‌های تشخیصی مورد استفاده عبارتند از:

 • آزمایش خون: افزایش ناگهانی گلبول‌های سفید خون می‌تواند یکی از آلارم‌های خطر باشد.
 • تصویربرداری با پرتو ایکس، سی تی اسکن، سونوگرافی و ام آر آی برای مشاهده داخل روده بسیار کمک‌کننده است.
 • آندوسکوپی، کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی نیز برای مشاهده روده در مراحل تشخیصی بعدی قرار دارند.
 • آنژیوگرافی: از طریق این روش جراح سرطان روده می‌تواند محل دقیق انسداد روده را مشخص کند.
بهترین جراح سرطان روده در ایران
نقایص ساختاری در روده بزرگ

در مراحل اولیه بیماری‌های مرتبط با روده، مراجعه به پزشک عمومی بلامانع است. در صورتی که تشخیص پزشک عمومی بر این بود که به جراح سرطان روده مراجعه کنید، به معنای حاد بودن شرایط و یا نیاز به دانش بیشتر در تشخیص مرحله پیشرفت بیماری و سرطان است. بخش سوم بیماری‌هایی که توسط بهترین جراح سرطان روده تهران یا شهرهای دیگر ایران، انجام می‌پذیرد، مواردی با بروز ظاهری است. این موارد عبارتند از:

 • فیستول: در واقع اتصالی غیرطبیعی است بین بافت کولون با بافت اندام دیگر مانند: مثانه، روده کوچک، واژن، معده یا پوست اطراف مقعد که سبب نشت محتویات به قسمت دیگری از بدن می‌شود.
 • فتق: زمانی رخ می‌دهد که روده از طریق بخش ضعیفی از دیواره شکم، بیرون بزند که در موارد حاد، باعث انسداد روده می‌شود.
 • هموروئید: تورم رگ‌های خونی مقعد و رکتوم را هموروئید نامیده می‌شود.
 • پرولاپس: این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که قسمت انتهایی رکتوم از وضعیت عادی خود خارج شده، اسفنکترها شل شده و به هنگام زور زدن، قسمت انتهایی روده، از مقعد خارج می‌شود. این مورد در بانوان و افراد سالمند، شیوع بیشتری دارد. تمایز این نوع بیماری از هموروئید، تنها توسط بهترین جراح سرطان روده امکان‌پذیر است.

کلام آخر

در این مقاله از بای بای سرطان، مروری بر تمامی اطلاعات و معیارهای لازم برای انتخاب بهترین جراح سرطان روده در تهران داشتیم. با در نظر گرفتن نوع بیماری و نیازهای درمانی آن، به توصیه‌ها و ارزیابی‌های انجام شده توسط متخصصین توجه کنید.

همچنین مطالعه تجربه دیگران در مواجهه با یک جراح متخصص و تجربه وی در تشخیص درست و درمان، به شما در انتخاب بهترین جراح سرطان روده در تهران، کمک می‌کند.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14