سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

3 راه جلوگیری از کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی

کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی
در این نوشته شما می خوانید

یکی دیگر از عوارض محسوسی که در بیماران تحت شیمی درمانی رخ می­‌دهد، کاهش وزن محسوسی است که این افراد در زمان شیمی درمانی پیدا می­‌کنند. به طوری که گاهی اینقدر این کاهش وزن شدید است که شادابی و طراوت چهره­‌ی مبتلایان به سرطان را از بین می‌­برد. اما آیا راهی برای کنترل کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی وجود دارد؟

در این مقاله‌­ی بای بای سرطان قصد داریم 3 راه جلوگیری از کاهش وزن و مبارزه با بی اشتهایی در زمان شیمی درمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

علت بی اشتهایی و کاهش وزن در شیمی درمانی

همانطور که می‌­دانید شیمی درمانی از متودهای درمانی سرطان است که به صورت گسترده‌­ای برای درمان بیماران مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

علاوه بر طیف وسیع عوارض شیمی درمانی، کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی نیز از عوارض مهم این فرآیند به شمار می­‌رود.البته برخلاف باور عموم، همه‌­ی افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می­‌گیرند، دچار کاهش وزن نخواهند شد.
افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می­‌گیرند، پاسخ متفاوتی به این درمان می­‌دهند. همچنین میزان کاهش وزنی که ممکن است رخ دهد، با فاکتورهای مختلفی ارتباط دارد.
یکی از علت‌­های اصلی کاهش وزن در طول شیمی درمانی، نداشتن تغذیه مناسب و ناتوانی در تأمین مواد مغدی مورد نیاز بدن است.

از دیگر علل کاهش وزن، کاهش اشتها و اسهال است که در بعضی بیماران رخ می‌­دهد؛ در این شرایط‌ بدن بیمار علاوه بر از دست دادن مواد مغذی بسیار زیاد، مواد غذایی دریافتی مناسبی نیز ندارد که همین موضوع دلیلی برای کاهش وزن بیمار خواهد بود.

تغییر مزه و بو در طول شیمی درمانی

از آنجایی که مزه و بوی غذاها در طول شیمی درمانی ممکن است متفاوت‌ باشند، بیمار اشتهای خود را نسبت به خوردن غذا از دست می­‌دهد ‌و همین مسئله ‌موجب کاهش وزن در طول شیمی درمانی خواهد شد؛ بنابراین طبق توصیه پزشک از ایجاد‌ هرگونه تغییر در غذاها باید خودداری شود، چرا که طعم و بوی غذاها در این افراد بسیار عمیق­‌تر حس می‌­شود.

در مواردی این متود درمانی باعث ایجاد زخم‌­هایی در ناحیه دهان، گلو، حلق، لثه­‌ها و زبان بیمار می­‌شود، غذا خوردن را برای وی ‌بسیاردردناک و عذاب آور می‌­کند و دایره غذایی بیمار بسیار محدود می­‌شود؛ لذا هرچه غذای مصرفی بیمار کمتر شود، کاهش وزن بیشتری رخ می­‌دهد و شخص رفته رفته ضعیف­‌تر خواهد شد.

کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی

راه‌های جلوگیری از کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی

یکی از نگرانی­‌های بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می­‌گیرند، این است چگونه می‌­توان از کاهش وزن در طول شیمی درمانی جلوگیری کرد و چه روش­‌هایی برای افزایش اشتها در این دوران وجود دارد؟
کاهش وزن در طول شیمی درمانی، با بستری شدن بیشتر در بیمارستان، تاخیر در درمان و سوء تغذیه مرتبط است؛ بنابراین مهم است که تغذیه و رژیم غذایی متعادل را در اولویت قرار گیرد.
رژیم غذایی سالم برای بیماران سرطانی بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که سوء تغذیه می­‌تواند خطرناک باشد و در صورتی که سوء تغذیه درمان نشود، کاهش وزن رخ می­‌دهد و اگر کاهش وزن اتفاق بیوفتد، میزان مرگ و میر در مبتلایان به سرطان افزایش یافته و همچنین پاسخ بدن به شیمی درمان و سایر متودهای درمانی نیز کاهش می‌­یابد.
هر فردی به میزان غذای روزانه­‌ی متفاوتی نیاز دارد که پزشک متخصص آن­‌ها را تعیین می­‌کند. در ادامه به روش‌­های پیشگیری از کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی می­‌پردازیم:

۱. خوردن چند وعده غذایی کوچک

ممکن است بیمار به دلیل کاهش اشتها نتواند وعده غذایی کاملی داشته باشد؛ بنابراین خوردن چندین وعده غذایی کوچک‌تر در طول روز می­تواند جایگزین خوبی باشد.

۲.کنترل میزان مواد غذایی و مواد معدنی در رژیم غذایی

میزان مواد غذایی و مواد معدنی مصرفی در طول روز باید تحت نظارت قرار گیرد و در صورتی که مصرف غذایی باعث بروز بی اشتهایی و تهوع در بیمار شود، باید با پزشک در میان گذاشته شود تا رژیم غذایی متعادلی برای فرد در نظر بگیرد.‌

۳. مصرف دارو

در مواردی پزشک توصیه می­‌کند تا برای جلوگیری از کاهش وزن، از داروها کمک گرفته شود؛ این داروها طوری طراحی شده‌­اند که علاوه بر توقف تهوع و استفراغ بیمار، به کنترل وزن و در مواردی افزایش وزن فرد نیز کمک کنند.

داروهای تجویز شده شامل استروئیدها، مارینول، لیپاز و متوکلوپرامید می‌باشند.

کاهش وزن در طول شیمی درمانی

کمک به درمان تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی

داروهای ضداستفراغ به منظور درمان تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی برای اکثر بیماران سرطانی تجویز می­‌شوند. این دو علائم یکی از شایع­‌ترین و رایج‌­ترین علائمی است که در طول درمان سرطان بخصوص شیمی درمانی برای بیماران به وجود می­‌آید.
اگرچه استفراغ مکانیزم دفاعی بدن برای دفع سموم است اما بیش از حد رخ‌ دادن آن باعث دهیدراتاسیون یا کم آبی شدید بدن می‌­شود که اتفاق مطلوبی برای بیمار نخواهد بود.
هنگامی که دستگاه گوارش تهدیدی را احساس می­‌کند، اطلاعاتی را از طریق گیرنده­‌های محیطی به مرکز استفراغ در بدن می‌رساند، در اینجا با مصرف داروهای ضد استفراغ، این گیرنده‌­ها مهار شده و پیامی مبنی بر وقوع استفراغ به مغز ارسال نمی­‌شود؛ در نتیجه فرد دیگر دچار استفراغ نخواهد شد.
همانطور که گفته شد شیمی درمانی باعث بروز تهوع و استفراغ در بیماران می‌­شود؛ حال اگر این موضوع بیش از حد برای فرد رخ دهد، علاوه بر کم آبی شدید بدن، باعث کاهش وزن چشمگیر و از دست رفتن مقدار بسیار زیادی از ویتامین­‌ها و مواد‌ مغذی لازم ‌برای بدن می­‌شود که امری بسیار نامطلوب است.

تجویز داروهای ضد استفراغ جهت جلوگیری از کاهش وزن و مبارزه با بی اشتهایی در زمان شیمی درمانی

پزشک متخصص داروهای ضد استفراغ جهت جلوگیری از کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی تجویز می‌­کند تا بروز این عارضه جانبی را به حداقل برساند.
انتخاب بهترین دارو و مناسب‌­ترین داروی ضد استفراغ برای بیمار امری دشوار است؛ از این جهت پزشک متخصص با در نظر گرفتن نیاز فرد، علت زمینه‌­ای این عارضه، سلامت عمومی و بررسی عوارض جانبی احتمالی دارو، مناسب‌ترین ‌داروی ضد تهوع را برای بیمار تجویز می­‌کند.

لازم به ذکر است استفاده از این داروها در افراد باردار و مادران شیرده منع مصرف داشته و توضیه نمی‌­شود.

بی اشتهایی و کاهش وزن در شیمی درمانی

بهترین مواد غذایی پس از شیمی درمانی کدام است؟

بیشتر عوارض جانبی که موجب کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی می­‌شوند و رژیم غذایی بیمار را تحت تاثیر قرار می­‌دهند، پس از اتمام پروسه درمان از بین می‌­روند اما در این بین عارضه‌­هایی نیز وجود دارند که مدت زمان بیشتری برای از بین رفتن آن‌­ها لازم است.
بعد از آن که بیمار پروسه درمان را پشت سر می­‌گذارد، به دنبال بهترین و سالم‌ترین رژیم غذایی خواهد رفت تا ریسک بروز دوباره بیماری را به حداقل برساند.

مصرف غذاهای مناسب باعث تسریع روند بهبودی و ریکاوری بیمار شده و حال عمومی فرد رفته رفته بهتر خواهد شد.

در ادامه به مهم‌­ترین ‌نکاتی که پیرامون رژیم غذایی پس از درمان وجود دارد، می‌­پردازیم:
  • بهتر است بیمار از سبزیجاتی در رنگ‌­های مختلف مانند سبز تیره، قرمز و نارنجی و حبوبات غنی از فیبر (لوبیا و نخود و ..) استفاده کند.
  • از دیگر‌ نکات مهم این است که ضروری است تا در رژیم غذایی بیماران میوه­‌ها، به خصوص مرکبات با رنگ‌های متنوع، گنجانده شود.
  • مصرف غذاهای سرشار از فیبر مانند نان‌­های سبوس‌­دار و غلات زیاد برای این اشخاص توصیه می­‌شود.
  • بهتر است بیماران تا حد امکان از مصرف گوشت‌های قرمز (گوشت گاو یا بره ) و فرآوری شده، خودداری کنند یا مصرف آن‌­ها را به حداقل برسانند.
  • مصرف شیر کم چرب و لبنیات برای فرآیند ریکاوری بسیار مفید خواهد بود.
  • مصرف قندهای مصنوعی توصیه نمی‌­شود و در صورت استفاده نیز محدود شوند.
کلام آخر

در این مقاله­‌ی بای بای سرطان در خصوص علت کاهش وزن و بی اشتهایی در شیمی درمانی و نحوه­‌ی کنترل آن صحبت کردیم و دانستیم که مصرف مکمل، رژیم غذایی مطلوب و مصرف طیفی از داروهای ضد تهوع و استفراغ می‌­توانند در جلوگیری از این موضوع موثر باشند.

همچنین در خصوص ویژگی­‌های یک رژیم غذایی غنی پس از دوران شیمی درمانی صحبت به میان آوردیم و تاثیر آن را در تسریع دوران بهبودی بررسی کردیم.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27