سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

آیا هموروئید می‌­تواند تبدیل به سرطان شود؟

هموروئید
در این نوشته شما می خوانید

بی­‌شک یکی از عوارض مهمی که یبوست در پی دارد، هموروئید خواهد بود. در حقیقت این بیماری غالبا بر اثر زور زدن زیاد و فشار به مقعد و نواحی اطراف آن ایجاد می‌شود. اما سوال مهم این است که آیا همورویید می­تواند تبدیل به سرطان شود و یا فردی که مبتلا به هموروئید است در صورت پیشرفت بیماری باید انتظار چه عوارضی را داشته باشد؟در این مقاله بای بای سرطان علاوه بر پاسخ به پرسش‌­های مطرح شده، به علائم هموروئید و درمان­‌های آن می‌­پردازیم.

هموروئید چیست؟

به عروق متورم در ناحیه رکتوم و مقعد گفته می‌­شود که می­تواند به صورت داخلی و در قسمت داخلی رکتوم ایجاد ­شود و یا به صورت خارجی در زیر پوست مقعد بروز پیدا ­کند.

به طور تقریبی از هر ۴ فرد بالغ، ۳ نفر در دورانی از زندگی خود دچار این بیماری می‌­شوند. در واقع می­تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود اما دلیل اصلی آن ناشناخته است.

خوش‌بختانه گزینه­‌های موثری برای درمان هموروئید وجود دارند که بسیار از مبتلایان می­توانند‌ با استفاده از آن­ها مشکل خود را به صورت خانگی درمان کنند.

می­تواند باعث ایجاد خون‌ریزی، درد، خارش و تحریکات در ناحیه مقعدی شود اما سرطان زمانی ایجاد می­‌شود که سلول‌ها رشدی غیرقابل کنترل داشته باشند و باعث ایجاد توده‌­ها و تومورهای سرطانی در کولون و رکتوم شوند.

هموروئید خارجی در زیر پوست مقعد ایجاد می‌­شود در حالی که نوع داخلی در لایه داخلی رکتوم زائده­‌هایی ایجاد می­‌کند که معمولا توسط خود بیمار قابل لمس نیست و به ندرت باعث ایجاد ‌مشکل برای بیمار می­‌شود اما زور زدن و تحریک کردن بسیار زیاد در هنگام دفع مدفوع، باعث بروز علائمی همچون:

 • خونریزی دردناک در هنگام دفع مدفوع ایجاد می­‌شود که بیمار با مشاهده لخته­‌های خون بر روی مدفوع و سرویس بهداشتی متوجه آن خواهد شد.
 • با فشار مدفوع به مقعد باعث بیرون زدگی ‌آن شده و درد و خونریزی به همراه خواهد داشت.

اما نوع سوم همورویید ترومبوز شده می‌­باشد که زمانی رخ می‌­دهد که خون در یکی از نوع خارجی ایجاد شده، تجمع پیدا کند، لخته شود و باعث بروز ترومبوز شود که در این شرایط علائمی همچون:

 • درد بسیار شدید
 • تورم
 • عفونت‌­های مزمن
 • ایجاد توده‌­ای سفت و سخت در ناحیه مقعد
هموروئید

تفاوت هموروئید و سرطان روده

لازم به ذکر است که علائم هموروئید و انواع خاصی از سرطان بخصوص سرطان کولون و سرطان مقعد، می­توانند بسیار مشابه باشند.

این علائم شامل خون‌ریزی­‌های مقعدی و یا توده‌­هایی است که در ناحیه رکتوم ایجاد شده‌­اند. در توجیه خون‌ریزی‌­های مقعدی و دردهای رکتوم، هموروئید بسیار محتمل‌­تر از سرطان­‌های کولون و مقعد می‌­باشد.

اگر چه غیرممکن است که خود ‌بیمار بتواند با توجه به علائم و نشانه‌­هایی که دارد تشخیص دهد که آیا مبتلا به هموروئید شده است و یا سرطان، بنابراین بهتر است بیمار در اولین فرصت برای تشخیص صحیح و درمان به پزشک مربوطه مراجعه کند.

علائم هموروئید

شامل:

 1. خارش، درد و سوزش که در ناحیه ابتدای مقعد و ورودی رکتوم
 2. دردی که با دفع مدفوع بیشتر می­‌شود.
 3. خون‌ریزی رکتوم که با هربار دفع مدفوع بیشتر از قبل می­‌شود.
 4. وجود ‌خون در مدفوع

از طرف دیگر، معمولا در مراحل اولیه علائمی از خود بروز نمی‌­دهد بنابراین افرادی که ریسک بروز سرطان کولون در آن­ها بیش از دیگران است، ضروری است چکاپ­‌های لازم و غربالگری‌­های سالیانه را انجام دهند .

بعضی از علائم هموروئید که در صورت پیشرفت بیماری ممکن است در بیمار بروز پیدا کند، شامل:

 • حرکات تاخیری و کند روده
 • وجود خون در مدفوع
 • خون‌ریزی از ناحیه رکتوم
 • احساس نیاز به دفع و تخلیه مدفوع که از بین نمی­‌رود.
 • احساس فشار و درد در ناحیه شکم
 • مشکلات غیرقابل توجیح روده مانند اسهال ناگهانی و یبوست شدید

آیا هموروئید باعث سرطان می‌شود؟

یکی از سوال­‌های اساسی که برای بیماران به وجود می‌­آید، آن است که آیا ابتلا به همورویید می­تواند منجر به بروز سرطان‌های روده و کولون شود؟

درست است که هموروئید باعث خون‌ریزی­‌های ناحیه مقعد می­‌شود که می­تواند نشان از بروز بیماری­‌های بسیار جدی در دستگاه گوارش باشد و در راس آن­ها سرطان قرار دارد، اما باید به این نکته اشاره کرد که ارتباطی به بروز سرطان­‌ها ندارد.

بنابراین سرطان­‌های روده به واسطه هموروئید در بیماران به وجود نمی­‌آید و صرفا ممکن است علائم مشابهی را برای فرد ایجاد کنند.

بیمار برای تشخیص علت خون‌ریزی­‌های مقعدی به پزشک متخصص مراجعه می­‌کند و در این شرایط، پزشک با انجام معاینات فیزیکی و کولونسکوپی، ناحیه داخلی رکتوم را مورد بررسی قرار می­‌دهد.

علائم هموروئید

عوامل ایجاد هموروئید

عروق ناحیه مقعد و رکتوم می­توانند تحت فشار قرار گیرند و متورم و دردناک شوند بنابراین هموروئید به علت افزایش فشار در ناحیه تحتانی رکتوم ایجاد می­‌شود.

در ادامه به چند عامل که باعث افزایش فشار در ناحیه رکتوم و بروز همورویید می­‌شود، اشاره می­‌کنیم:

 • زور زدن و وارد کردن فشار بیش از حد به خود برای دفع مدفوع ممکن است باعث بیرون زدگی­‌های روده و تحت فشار قرار گرفتن‌ رکتوم شود.
 • نشستن طولانی مدت در سرویس بهداشتی و یا هر محل دیگری باعث افزایش فشار نیروی جاذبه بر رکتوم و عروق اطراف آن می­‌شود.
 • وجود اسهال و یبوست­‌های سنگین و مزمن که طولانی مدت اتفاق بیوفتد.
 • افراد چاق ممکن است فشار زیادی را در ناحیه رکتوم متحمل شوند.
 • برقراری رابطه جنسی مقعدی می­تواند از دیگر دلایل افزایش فشار بر روی عروق رکتوم باشد.
 • رژیم غذایی کم فیبر باعث خشکی مدفوع شده که در ادامه باعث آسیب به بافت داخلی رکتوم و افزایش فشار در این ناحیه می­‌شود.

با بالا رفتن سن، ریسک بروز افزایش می­‌یابد به این دلیل که بافت حمایت کننده عروق در رکتوم به مرور‌ زمان ضعیف شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می­‌دهد که همین امر باعث بروز انواع هموروئید در افراد مسن می‌­شود.

در افراد باردار نیز احتمال بروز بسیار بالاست؛ چرا که وزن نوزاد درون شکم مادر فشار مضاعفی را بر روی ناحیه رکتوم ‌اعمال می‌­کند.

همورویید

عوارض هموروئید

هنگامی که بیمار به هموروئید مبتلا می­‌شود، ممکن است مشکلاتی به واسطه آن برایش ایجاد شود که البته بروز آن­ها بسیار نادر است. در ادامه به تعدادی از این مشکلات اشاره می‌­کنیم:

۱. کم خونی یا آنمی:

این مشکل بسیار نادر است و زمانی ایجاد‌ می­‌شود که بیمار مبتلا به هموروئید در طول دفع مدفوع خون زیادی از دست دهد که منجر به کم خونی فرد می‌­شود و در صورت عدم‌ پیگیری، بیمار علائمی همچون بی­‌حالی، رنگ‌ پریدگی و ضعف را تجربه خواهد کرد.

۲. هموروئید خفه شده:

در این شرایط خون‌رسانی به عروق متورم و هموروئیدهای داخلی ایجاد شده، قطع می‌­شود که این موضوع باعث بروز دردهای بسیار شدید در بیمار می­‌شود.

۳. لخته خون:

شرایطی که خون در هموروئیدهای داخلی و یا خارجی جمع می­‌شود، باعث بروز لخته­‌های خون می­‌شود که تهدید کننده حیات نیست اما می­تواند بسیار دردناک باشد.

معمولا در شرایط حاد پزشک برای کاهش علائم و درد بیمار با انجام‌ عمل جراحی، آن را خارج می‌­کند و یا لخته‌­های خون موجود در آن را تخلیه می­‌کند تا از فشار داخلی آن ناحیه کاسته شود.

درمان هموروئید داخلی

در شرایطی می­توان علائم سرطان هموروئید را با درمان­‌های خانگی کاهش داد که در ادامه به این درمان­‌ها اشاره کوتاهی خواهیم کرد:

۱. مصرف غذاهای پر فیبر باعث نرم­تر شدن مدفوع می­‌شود که این مسئله باعث کاهش فشار به عروق متورم‌ در هنگام ‌دفع مدفوع می­‌شود.

۲. استفاده از کرم­‌های موضعی هموروئید نیز می­تواند کمک کننده باشد، چرا که باعث کاهش تورم و درد در ناحیه مورد نظر می­‌شود.

۳. نشستن بر روی ظرفی پر از آب گرم به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای افراد مبتلا به هموروئید بسیار مفید است.  این عمل باعث افزایش خونرسانی به عروق متورم شده و درد و تورم آن را کاهش می‌­دهد.

۴. در صورتی که بیمار درد زیادی را تحمل می­‌کند با مصرف مسکن­‌ها می­تواند درد خود را تسکین دهد که البته بهتر است هرچه سریع­تر برای درمان قطعی مشکل خود اقدام کند.

اگر لخته خونی در هموروئید ایجاد شود، پزشک متخصص با انجام عمل جراحی اقدام به تخلیه آن و برداشتن خواهد کرد. این عمل در صورتی که ۷۲ ساعت بعد از ایجاد لخته خون ‌انجام شود، بیشترین تاثیر را خواهد داشت.

تنها عده­‌ی اندکی از بیماران مبتلا به این بیماری واجد شرایط جراحی هستند که در این شرایط، پزشک متخصص با برداشتن کل و یا استفاده از کش‌­های مخصوص که خون‌رسانی به همورویید را مختل می­‌کنند، اقدام به درمان این مشکل می­‌کنند.

عفونت خون چیست؟

همانطور که در مقالات قبل توضیح داده شد، عفونت خون زمانی رخ می‌­دهد که باکتری‌­ها به واسطه عفونی شدن ارگانی دیگر و یا بخشی دیگر از بدن، وارد جریان خون شوند که در صورت عدم درمان باعث بروز شوک سپتیک در فرد می­شوند.

ریسک ابتلا به عفونت‌­های خونی در اشخاصی که به سرطان هموروئید مبتلا می‌­شوند، بسیار بیشتر از سایرین است؛ چرا که ممکن است هموروئید دچار پارگی و زخم‌­های سطحی شود و از آنجایی که محیط روده و رکتوم حاوی باکتری­‌های مفید و مضر است، این باکتری­‌ها می­توانند از طریق زخم­‌های ایجاد شده وارد جریان خون شوند و خون را عفونی کنند .

به همین دلیل بهتر است سرطان هموروئید در اسرع وقت درمان شود تا از بروز مشکلات این چنینی جلوگیری شود.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27