سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

بیوپسی برای نمونه ­گیری از بافت یا توده سرطانی

بیوپسی
در این نوشته شما می خوانید

پس از انجام تست‌­های تصویربرداری و تشخیص تومور یا بافت غیرطبیعی توسط پزشک، نوبت به تعیین ماهیت توده یا تومور یافت شده می­رسد و تومور یافت شده باید به لحاظ سرطانی بودن یا نبودن و خوش­خیمی یا بدخیمی مورد بررسی دقیق آزمایشگاهی قرار بگیرد. انجام این کار تنها با مطالعه و بررسی مستقیم بافت مورد نظر امکان‌­پذیر خواهد بود لذا در این زمان متخصصین از روش نمونه برداری یا بیوپسی بافت یا توده موردنظر کمک می­‌گیرند. در ادامه­‌ی این مقاله بای بای سرطان قصد داریم به روش کار بافت برداری و نحوه انجام آن به طور کامل بپردازیم.

هنگامی که به بیوپسی فکر می­‌کنیم، غالبا این متود تشخیصی را فقط و فقط با سرطان مرتبط می‌دانیم.  درست است که بیوپسی نقش بسیار مهمی در شناسایی سلول‌های سرطانی دارد اما پتانسیل ارائه اطلاعات ارزشمند دیگری در خصوص شرایط غیرسرطانی را نیز دارد که در این قسمت به این موضوع خواهیم‌ پرداخت.

بیوپسی چیست؟

همانطور که پیش­تر گفتیم، پزشک متخصص در صورت مشاهده بافت­‌های غیرطبیعی و شک به وجود سرطان در فرد، از بیوپسی جهت رفع ابهامات خود و تایید وجود یا عدم وجود بافت سرطانی استفاده می‌­کند.

در بافت برداری، پزشک از بافت غیرطبیعی که احتمال سرطانی بودن آن زیاد است، نمونه­‌گیری می­‌کند.

نمونه گرفته شده توسط پزشک به آزمایشگاه فرستاده می­‌شود تا توسط پاتولوژیست در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد.

تست­‌های دیگری که توسط پزشکان تجویز می­‌شوند، فقط می‌­توانند وجود سرطان در بدن را تشخیص بدهند اما تنها بیوپسی است که می‌­تواند مشخص کند کدام سلول‌­های بدن در کدام قسمت سرطانی شده‌­اند.

پتانسیل غیرسرطانی بیوپسی:

متود تشخیصی بیوپسی که شامل استخراج نمونه کوچک از بافت و یا سلول‌های موردنظر برای بررسی آزمایشگاهی است، به طور سنتی برای تشخیص سرطان مورد استفاده قرار می­گیرد.

با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده است که بیوپسی همچنین می­تواند اطلاعات مهمی را در مورد شرایط غیرسرطانی در انواع دیگری از بیماری­ها نشان دهد.

به عنوان مثال، بیوپسی از ضایعات پوستی می­تواند به شناسایی اختلالات خود ایمنی مانند پسوریازیس یا لوپوس کمک کند.

به طور مشابه، بیوپسی از کبد می­تواند اطلاعاتی را در مورد شرایط غیرسرطانی و بیماری­هایی همچون هپاتیت یا بیماری کبد چرب در اختیار پزشک متخصص قرار دهد.

انواع روش­ های بیوپسی

نمونه ­برداری انواع مختلفی دارد که کاربرد هرکدام از آن­ها به محل سلول­‌های سرطانی بستگی دارد. انواع روش‌­های بیوپسی شامل:

۱- سوزنی:

در این نوع از بافت ­برداری، پزشک متخصص سوزنی باریک، توخالی و نازک را وارد بدن بیمار می­‌کند تا از سلول­‌های بافت و یا مایعات آن محل، نمونه­‌برداری کند.

این نوع از بیوپسی، شایع‌­ترین نوع آن است و زمانی استفاده می‌­شود که توده‌­ها از زیر پوست قابل لمس باشند.

۲- جراحی:

در این نوع، پزشک از متود جراحی برای نمونه­‌گیری از بافت استفاده می­‌کند؛ به این صورت که جراح با ایجاد شکافی در بدن، از بافتی که به نظر مشکوک می­‌رسد، نمونه‌­های لازم را می‌­گیرد.

۳- آندوسکوپیک:

لوله‌­ای باریک و منعطف است که در بالای آن چراغ و دوربینی کوچک تعبیه شده تا پزشک به وسیله آن بتواند بخش‌­های داخلی بدن را مورد بررسی قرار دهد.

در طول این پروسه علاوه بر مشاهدات، امکان نمونه­‌برداری از بافت­‌های مشکوک نیز وجود خواهد داشت که برای تشخیص سرطان در ناحیه مورد بررسی، بسیار مفید و کاربردی است.

۴- لاپاروسکوپیک:

در این نوع، مشابه بیوپسی آندوسکوپیک از نواحی داخلی بدن شامل لگن و شکم بافت­ برداری می­‌شود، تنها تفاوتی که وجود دارد در نحوه ورود ابزار نمونه­‌برداری به بدن است که در نوع لاپاروسکوپیک از طریق برش­‌های ایجاد شده در سطح بدن و در نوع آندوسکوپیک از طریق دهان و رکتوم این امر صورت می‌­گیرد.

۵- مایع:

به آزمایش کردن نمونه خونی که از بیمار به منظور تشخیص سرطان گرفته شده است، بیوپسی مایع می­‌گویند.

بیوپسی مایع، از ریسک و عوارض جانبی کمتری نسبت به دیگر انواع آن برخوردار است که به پزشکان این امکان را می‌دهد تا بتوانند تا چندین بار از این روش در یک بیمار استفاده کنند.

بافت برداری

بیوپسی توسط چه کسانی قابل انجام است؟

ممکن است این سوال برای هرکس پیش بیاید که انجام پروسه بیوپسی بر عهده چه کسانی است و چه کسانی قادر به انجام بافت ­برداری هستند.

اشخاصی که می‌­توانند این پروسه را انجام‌ دهند، با توجه به نوع بیوپسی و آن نقطه‌­ای از بدن که نمونه­‌گیری از آن صورت می‌گیرد، می‌­توانند متفاوت باشند اما به طور کلی می‌­تواند توسط اشخاص زیر‌ انجام شود:

 • جراح
 • رادیولوژیست که متخصص بررسی تصاویر پزشکی است.
 • اونکولوژیست که متخصص درمان سرطان است.
 • پاتولوژیست که متخصص بررسی نمونه­های گرفته شده برای تشخیص بیماری است.
 • سیتولوژیست که متخصص بررسی بیمار­ی­های سلول­های بدن است
 • ژنیکولوژیست که متخصص سلامت زنان است.
 • درماتولوژیست که متخصص بررسی مشکلات پوستی است.

اقدامات لازم قبل از انجام بیوپسی

یکی از دغدغه‌­های اصلی برای شخصی که قرار است این پروسه را انجام دهد، شرایط آمادگی قبل از نمونه ­برداری است.

در حقیقت، با توجه به نوع بیوپسی که صورت می‌­گیرد، اقدامات آماده­‌سازی اشخاص متفاوت خواهد بود؛

به عنوان مثال برای انجام بیوپسی سوزنی، نیاز به انجام اقدامات خاصی نیست و تنها کافیست که لباس‌­های خود را درآورده و گان بپوشید اما سایر بافت ­برداری­‌ها نیازمند انجام اقدامات پیشرفته­‌تری برای آمادگی قبل از پروسه خواهند بود.

نگران نباشید چرا که تیم مراقبتی تمام نکات لازم را برای شما توضیح خواهند داد تا فرآیند به بهترین شکل ممکن انجام شود.

نمونه برداری
برخی از این اقدامات در ادامه آورده شده‌­اند.
 • بیمار قبل از انجام پروسه، حتما باید از پزشک خود مشورت بگیرد که آیا ممنوعیت­‌های غذایی و نوشیدنی قبل از بیوپسی برای او وجود دارد یا خیر و در صورت وجود ممنوعیت، باید بداند تا چند ساعت قبل از انجام پروسه باید ناشتا باشد.
 • بیمار بهتر است لیستی از تمامی داروها و مکمل‌­های غذایی را که مصرف می­کند، در اختیار پزشک متخصص قرار دهد.

همچنین پزشک تاکید دارد که قبل از انجام‌ بیوپسی، بیمار نباید از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین استفاده کند چرا که مصرف این دارو، باعث افزایش احتمال خونریزی در فرد می­‌شود.

 • اگر بیمار حساسیتی نسبت به داروی خاص و یا هرگونه ماده دیگر دارد، باید به پزشک اطلاع دهد تا اختلالی در روند فرآیند ایجاد نشود.
 • بهتر است قبل از انجام‌ پروسه بیوپسی در مرکز درمانی مربوطه، بابت تحت پوشش بودن و طرف قرار داد بودن آن مرکز با بیمه درمانی خود اطمینان حاصل کنید.

انواع یافته‌­های غیرسرطانی در بیوپسی:

انواع مختلفی از یافته­‌های غیرسرطانی وجود دارد که از طریق این روش قابل تشخیص هستند. یکی از این یافته­‌ها وجود التهاب است که می­تواند نشان دهنده وجود یک عفونت یا یک بیماری خود ایمنی در بدن باشد.

بیوپسی همچنین می­تواند تومورهای خوش­خیمی را که تومورهای غیرسرطانی هستند، شناسایی کند که بسته به محل و اندازه، این تومورها ممکن است همچنان به مداخله پزشکی نیاز داشته باشند.

علاوه بر تمامی این موارد ذکر شده، این روش قادر است وجود فیبروز را نشان دهد که از لحاظ پزشکی تشکیل بافت اسکار بیش از حد در اندام‌­هایی مانند کبد و یا ریه­‌ها است.

با شناسایی شرایط و قابلیت­‌های غیرسرطانی، بیوپسی امکان مداخله و درمان زود هنگام را در برخی بیماری­‌ها فراهم می­‌کند.

بیوپسی چگونه انجام می‌شود؟

با توجه به محل‌ انجام‌ پروسه نمونه­ برداری، بیمار ممکن است در حالت دراز کشیده به پشت و یا نشسته باشد و در طول انجام بیوپسی، از بیمار خواسته شود تا نفس خود را حبس کند و یا بی­‌حرکت بماند.

قبل از انجام‌ بافت ­برداری، تیم مراقبتی برای بیمار با توجه به محل انجام نمونه­‌گیری، از داروهای مسکن جهت کاهش درد او استفاده می‌­کنند و در صورت حساس بودن محل و سخت‌­تر بودن پروسه، استفاده از بی­‌حسی­‌های موضعی و بیهوشی کامل نیز کاربرد خواهد داشت.

روند ریکاوری بیمار نیز مانند پروسه آن، وابسته به نوع بیوپسی صورت گرفته است که می­تواند از 1 روز تا چند هفته متفاوت باشد.

بیمار ممکن است در همان روز ترخیص شود و ممنوعیتی برای انجام کارهای روزمره خود نداشته باشد و یا ممکن است به دلیل سخت‌­تر بودن پروسه بیوپسی، نیاز به بستری شدن در بیمارستان و یا استراحت مطلق در خانه برای طی کردن فرآیند ریکاوری خود داشته باشد.

اگر بیمار تحت بیهوشی کامل بوده باشد، به دلایل عوارض جانبی ماده بیهوشی و حالات گیجی حاصل از آن، بهتر است پس از ترخیص تا ۲۴ ساعت یکی از نزدیکان و یا دوستان وی، کارهای ضروری و مورد نیاز فرد را انجام دهد.

بیوپسی

عوارض بعد از بیوپسی

این که بیمار بعد از انجام این روش تشخیصی چه احساسی داشته باشد، با نوع بیوپسی صورت گرفته ارتباط مستقیم دارد اما به طور کلی در اشخاصی که این عمل را انجام می­‌دهند علائم و مشکلات زیر دیده می‌­شود:

 • وجود احساس درد در  اطراف نواحی نمونه ­برداری که معمولا طی ۲ الی ۳ روز کمتر و یا به طور کل برطرف می‌شود.
 • پزشک متخصص داروهای مسکن خاص برای کاهش درد بیمار تجویز خواهد کرد.
 • پرستاران و تیم مراقبتی تا چند ساعت پس از اتمام پروسه، بیمار را تحت مراقبت و ارزیابی قرار می­‌دهند تا بیمار از لحاظ بروز خونریزی در محل بیوپسی کنترل شود و علائم حیاتی وی پایدار شود.
 • بعد از اتمام ‌پروسه، از بیمار آزمایش خون گرفته می­‌شود به این جهت که تعداد گلبول­‌های قرمز فرد مورد بررسی قرار گیرد تا احتمال بروز خون‌ریزی­‌های داخلی چک شود.
 • پزشک متخصص اسکن اشعه X  برای بیمار تجویز می‌­کند تا ارگانی که بافت ­برداری روی آن صورت گرفته، مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • داروهای بیهوشی و مخصوص جراحی معمولا باعث بروز علائم کسلی و خواب­‌آلودگی در فرد می‌­شوند بنابراین بهتر است بیمار از انجام کارهای تخصصی و نیازمند تمرکز مدتی بعد از اتمام ‌پروسه خودداری کند.

علائم هشدار پس از بیوپسی

پزشک مربوطه تمامی نکاتی که بیمار باید برای مراقبت از محل بافت برداری در دوره ریکاوری انجام دهد را در اختیار او قرار می‌دهد تا فرد از بروز بیماری‌های عفونی و التهابات در امان بماند.

با این حال در صورت بروز علائم و نشانه‌های زیر بیمار باید سریعا به پزشک مراجعه کند:

 • بروز علائم قرمزی و تورم در محل انجام
 • وجود درد شدید 
 • تب بالا
 • خون‌ریزی ادامه‌دار در محل نمونه برداری
نمونه برداری

نتیجه بیوپسی

این که چه زمانی و چگونه نتیجه نهایی به دست بیمار میرسد، از سری سوالات مهمی است که  قبل از انجام پروسه از پزشکان پرسیده می‌شود.

نتیجه نهایی که به عنوان گزارش پاتولوژی نیز نام برده می‌شود، ممکن است بسیار سریع یعنی ظرف ۲ روز و یا طولانی‌تر یعنی حداکثر ظرف ۱۰ روز آماده شود. 

مدت زمانی که طول می‌کشد تا نتیجه نهایی آماده شود، به تعداد تست‌هایی که روی نمونه گرفته شده انجام می‌شود، بستگی دارد.

با توجه به تست‌های صورت گرفته بر روی نمونه، میتوان تشخیص داد که آیا سرطان در بدن بیمار وجود دارد یا خیر و اگر وجود دارد چه نوعی می‌باشد.

بلافاصله بعد از آماده شدن نتیجه بیوپسی بیمار، از طرف آزمایشگاه با بیمار تماس گرفته می‌شود تا جهت دریافت گزارش پاتولوژی خود به بیمارستان مراجعه کند.

اهمیت تشخیص دقیق در بیوپسی:

تشخیص دقیق بسیار مهم است؛ چه بیوپسی برای سرطان یا شرایط غیرسرطانی ‌انجام شود. تشخیص اشتباه می­تواند منجر به به کارگیری درمان‌­های غیرضروری و یا تاخیر در دریافت مراقبت­‌های مناسب شود.

برای آسیب شناسان ضروری است که نمونه­‌ها را به دقت بررسی کرده و یافته­‌ها را به طور دقیق تفسیر کنند.

این امر مستلزم توجه دقیق به جزئیات، تجربه و همکاری با سایر متخصصان مراقبت­‌های بهداشتی است. تشخیص دقیق تضمین می­‌کند که بیماران مناسب‌­ترین و موثرترین درمان را برای شرایط خاص خود دریافت کنند.

باورهای غلط رایج در خصوص بیوپسی و سرطان:

چندین تصور غلط در خصوص بیوپسی و ارتباط آن با سرطان وجود دارد. یکی از تصورات غلط رایج این است که انجام این روش باعث گسترش سرطان‌ در بدن می‌­شود و منجر به انتشار سرطان به سایر نقاط بدن منتشر می‌­شود که این شرایط مانع از درمان بیمار شده و مرگ وی را به همراه خواهد داشت.

در حقیقت، بیوپسی ‌به صورت کنترل شده انجام می­‌شود و باعث گسترش سلول‌­های سرطانی ‌در هیچ کجای بدن نخواهد شد.

از دیگر تصورات غلط در خصوص این متود می­توان به این موضوع اشاره نمود که منفی بودن نتیجه به معنای عدم ‌وجود سرطان در شخص است.

در خصوص این باور غلط باید بیان کرد که ممکن است مواردی وجود داشته باشند که سلول‌­های سرطانی از دست رفته یا نمونه بیوپسی نماینده کل بافت سرطانی و یا تومور نبوده باشد.

لذا برای بیماران مهم است که این باورهای غلط را درک کنند و با ارائه دهندگان مراقبت­‌های بهداشتی خود صحبتی آزادانه داشته باشند.

پیشرفت‌­های تحقیقاتی در استفاده از بیوپسی برای شرایط غیرسرطانی:

زمینه استفاده از بیوپسی برای شرایط غیرسرطانی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. محققان، ویژگی‌های مولکولی و ژنتیکی بافت‌های غیرسرطانی به دست آمده از این روش برای درک بهتر مکانیسم‌های زمینه‌ای بیماری‌های مختلف بررسی کرده‌اند.

این دانش و اطلاعات بدست آمده امکان رویکردهای درمانی هدفمندتر و شخصی‌سازی شده را فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال با تجزیه و تحلیل مشخصات ژنتیکی بیوپسی کبد، پزشکان می‌توانند دارو و دوز بهینه را برای بیماران مبتلا به هپاتیت تعیین کنند.

این پیشرفت‌های حاصله این پتانسیل را دارند که با فعال کردن درمان‌های مناسب برای شرایط غیرسرطانی، مراقبت‌های بهداشتی را متحول کنند.

برای نشان دادن پتانسیل غیرسرطانی بیوپسی اجازه دهید به چند مطالعه موردی بپردازیم. در یک مطالعه، محققان از بیوپسی بافت کلیه برای شناسایی بیماری کلیوی مراحل اولیه در بیماران مبتلا به دیابت استفاده کردند.

با تشخیص بیماری در مراحل اولیه، مداخلاتی برای کاهش سرعت پیشرفت آن و بهبود نتایج بیمار ‌انجام شد.

مطالعه موردی دیگری شامل بیوپسی بافت ریه در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD ) بود.

عمل انجام شده بر روی این بیماران تغییرات سلولی خاصی را نشان داد که توسعه درمان­‌های هدفمند را برای کاهش علائم و بهبود عملکرد ریه هدایت می­‌کرد.

این مطالعات موردی نشان می‌­دهد که چگونه می­توانند بینش‌­های ارزشمندی را در خصوص شرایط غیرسرطانی ارائه دهند و تصمیم‌گیری‌­های درمانی را ارائه دهند.

بیوپسی
احتمالات و آینده بیوپسی­‌های غیرسرطانی:

پتانسیل­ بیوپسی­‌های غیرسرطانی بسیار فراتر از کاربردهای فعلی است. همانطور که تحقیقات برای کشف نشانه‌­های مولکولی و ژنتیکی بیماری­‌های مختلف ادامه دارد، این روش این پتانسیل را دارند که به ابزاری قدرتمند برای پزشکی تبدیل شوند.

با تجزیه و تحلیل ویژگی­‌های منحصر به فرد بافت­‌های یک فرد، پزشکان می­توانند درمان­‌ها را با نیازهای خاص آن­ها تنظیم کنند، کارایی درمان را به حداکثر برسانند و عوارض جانبی را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش دهند.

علاوه بر این، نمونه برداری­‌های غیرسرطانی نیز ممکن است با شناسایی علائم اولیه شرایط قبل از پیشرفت به مرحله شدیدتر و پیشگیری از بیماری کمک کنند.

پیامدهای آینده این روش امیدوار کننده است و پتانسیل­‌های زیادی برای بهبود مراقبت از بیمار دارد.

چگونه می­توان از بیوپسی برای درمان فردی استفاده کرد:

هدف درمان فردی ارائه برنامه‌­های درمانی فردی بر اساس ویژگی­‌های منحصر به فرد بیمار است. این روش ‌نقش حیاتی در دستیابی به  این هدف دارد.

پزشکان با تجزیه و تحلیل ساختار ژنتیکی و مولکولی بافت‌­هایی که از طریق این روش به دست می‌­آیند، می­توانند نشانگرهای زیستی خاصی را شناسایی کنند که موثرترین گزینه­‌های درمانی را برای بیمار نشان می­‌دهند.

برای مثال، بیوپسی از تومور ریه می­تواند جهش‌­های ژنتیکی را نشان دهد که توسط داروهای خاص هدف قرار می­‌گیرند.

این اطلاعات به پزشکان اجازه می­دهد تا مناسب‌­ترین درمان را تجویز کنند و شانس کسب نتایج موفقیت آمیز را افزایش دهند.

بیوپسی ابزاری ارزشمند در عصر درمان فردی تبدیل شده است که امکان درمان‌­های مناسب­‌تری را فراهم می‌­کند که موثرتر بوده و عوارض جانبی کمتری دارند.

منابع:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

1403-01-26
دکتر سرطان معده

بهترین دکتر سرطان معده در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-03
آنکولوژی

بهترین آنکولوژیست در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-10