سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران 👩‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران
در این نوشته شما می خوانید

یکی از سرطان­‌هایی که کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، سرطان سر و گردن است که در نواحی ذکر شده و به شکل تومور ایجاد می­‌شود. بسیاری از افرادی که به این سرطان مبتلا می­‌شوند، اطلاعی در خصوص اینکه باید به چه پزشکی مراجعه کنند و چه مسائلی را در انتخاب پزشک مدنظر قرار دهند، ندارند. لذا در این مقاله‌­ی بای بای سرطان قصد معرفی و بررسی معیارهای انتخاب بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران را خواهیم داشت.

چه سرطان­‌هایی را سرطان سر و گردن می‌­نامیم؟

سرطان­‌هایی که در سلول‌­های پوششی و سلول­‌های موکوزی ناحیه سر و گردن ایجاد می‌­شوند، به سرطان سر و گردن شناخته می‌­شوند. سرطان ناحیه سر و گردن غالبا در نواحی زیر ایجاد می‌­شود:

 • حفره دهان که شامل لب­‌ها، دهان و دو سوم ابتدایی زبان، لثه­‌ها و کام نرم و سخت خواهد بود.
 • حلق که شامل چند بخش می‌­شود نیز در این گروه دسته بندی می­‌شود؛ حلق فوقانی که از پشت بینی شروع می‌شود، حلق میانی که شامل لوزه‌­ها و قسمت انتهایی دهان می­‌باشد و در نهایت حلق انتهایی که پایین‌­ترین قسمت حلق خواهد بود.
 • حنجره قسمت غضروفی شکلی که در زیر حلق و در گردن قرار دارد و بروز هرگونه مشکل که باعث سرطانی شدن سلول‌­های حنجره شود، در گروه سرطان سر و گردن جای می‌­گیرد.
 • سرطانی شدن و رشد تومور در سینوس­­‌های پارانازال و حفره بینی که فضای داخل جمجمه و داخل بینی را شامل می‌­شود نیز جزء این دسته از بیماری­‌ها قرار می‌­گیرد.
 • غدد بزاق که بزرگ‌ترین آن در کف دهان و نزدیک به استخوان فک قرار دارد نیز جز دیگر نواحی است که احتمال بروز سرطان در آن وجود دارد و همچنین جزء سرطان سر و گردن دسته بندی می‌­شود.

در بعضی موارد سلول­‌های سرطانی در گره­‌های لنفاوی بالایی گردن به وجود می‌­آیند که در این شرایط هیچ‌ نشانه‌­ای از تومور و یا سلول­‌های سرطانی در نواحی سر و گردن مشاهده نمی‌­شود. با توجه به لزوم انجام معاینات توسط بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران، به آن سرطان متاستازیک سلول­‌های پوششی می­‌گویند.

بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران

دکتر سمیرا ازقندی

دکتر سمیرا ازقندی

دانش آموخته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۶
دانش آموخته تخصص رادیوانکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰
طبابت در حیطه انکولوژی ۱۳۹۰ تا کنون

09017801471
Dr.samira.azghandi
مرکز جامع سرطان برکت
تبلیغات

نحوه ایجاد سرطان سر و گردن

یکی از اصلی­‌ترین سوالات بیماران پیرامون سرطان سر و گردن چگونگی ابتلا به این سرطان است:

پزشکان و بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران بر این باورند که مصرف الکل و تنباکو از مهم­ترین ریسک فاکتورهایی است که باعث بروز سرطان در ناحیه دهان، حلق انتهایی و حنجره می‌­شود.

احتمال بروز سرطان در کسانی که از الکل و تنباکو به صورت همزمان استفاده می‌­کنند بسیار بیشتر از اشخاصی است که فقط یک کدام از این موارد را استفاده می‌­کنند.

از دیگر علل بروز سرطان در ناحیه سر و گردن، می‌­توان به ویروس HPV اشاره کرد که باعث بروز ۷۰ درصد از سرطان­‌های ناحیه حلق میانی است؛ این ویروس همچنین باعث سرطانی شدن سلول‌­های لوزه و زبان نیز می‌­شود.

قرار گرفتن در معرض خاک چوب و آزبست از دیگر علل بروز سرطان در ناحیه سر و گردن می‌­باشد. به طور کلی اشخاصی که در یکسری شغل­‌های خاص مثل صنایع ساختمانی، فلزی، نساجی، سرامیک، چوب بری و صنایع غذایی فعالیت می­‌کنند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان حنجره در آن­‌ها افزایش پیدا کند.

افرادی که در معرض امواج رادیویی قرار دارند، ریسک بروز سرطان در غدد بزاقی آن­‌ها بسیار بیشتر از سایرین خواهد بود. در بعضی موارد اختلالات ژنتیکی و نژاد بیمار نیز از علت­‌های بروز سرطان در نواحی سر و گردن شناخته شده است.

بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه کسی سرطان سر و گردن را درمان می­‌کند؟

با توجه به تخصصی و حساس بودن ناحیه درگیر برای درمان این سرطان تنها مراجعه به انکولوژیست کافی نبوده و‌ بیمار نیازمند معاینات دقیق‌­تر و تخصصی‌­تر می‌­باشد.

برای تشخیص محل دقیق سرطان و انتخاب متود درمانی مناسب با توجه به محل درگیر، متخصصین گوش، حلق و بینی مناسب­ترین گزینه برای مراجعه و شروع پروسه درمان هستند .

البته که این متخصصین در کنار انکولوژیست­‌ها و تیم درمانی به صورت همزمان برای درمان بیمار همکاری می‌­کنند اما تصمیم ‌نهایی با متخصص گوش،حلق و بینی یا دکتر سر و گردن است.

در صورتی که پزشک متخصص و یا انکولوژیست تشخیص دهد که عمل جراحی بهترین گزینه برای درمان بیمار است، در این صورت دکتر جراح سر و گردن می‌­تواند در روند درمان شرکت کند.

ویژگی­‌های بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران

اما‌ بهترین فوق تخصص سرطان سر و گردن چه ویژگی‌­هایی دارد و چگونه می‌­توان یک متخصص خوب برای درمان انتخاب کرد؟

از آنجایی که سرطان­‌های نواحی سر و گردن جزء کیس‌­های نادر است و احتمال بروز آن نسبت به سایر سرطان­‌ها و بیماری­‌ها بسیار کمتر است، بنابراین انتخاب یک متخصص خبره برای طی کردن روند درمان بسیار سخت خواهد بود.

با توجه به این که ارگان­‌های زیادی در ناحیه و صورت وجود دارد، فوق تخصص سرطان سر و گردن باید از تجربه و علم بالایی برخوردار باشد تا بتواند بهترین متود درمانی را برای بیمار انتخاب کند. از طرف دیگر، پزشک باید سابقه درمان سرطان سر و گردن را داشته باشد.

در نهایت کادری که پزشک متخصص برای درمان با آن­‌ها همکاری می­‌کند، باید کادری مجرب باشند و از بهترین و جدیدترین متودهای روز دنیا برای درمان این سرطان­ استفاده کنند.

فوق تخصص سرطان سر و گردن

نحوه­‌ی تشخیص این سرطان توسط دکتر سر و گردن

برای تشخیص سرطان در ناحیه سر و گردن، روش‌­های مختلفی وجود دارد که با بکارگیری از تکنولوژی و همچنین تخصص پزشک مربوطه میسر می­‌شود.

در وهله اول، بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران با معاینه قسمت سر و گردن مریض مشاهده می­‌کند که آیا تومور و یا هر گونه توده غیرعادی در این نواحی وجود دارد یا خیر؛ البته معمولا برای تشخیص دقیق و بهتر از روش‌­های عکسبرداری تشخیصی نیز کمک گرفته می­‌شود.

قدم بعدی درخواست آزمایش ادرار و خون است تا فاکتورهای وجود سرطان در خون و ادرار توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند.

آندوسکوپی از دیگر متودهای تشخیصی است که پزشک با استفاده از لوله‌­ای منعطف و باریک که دوربینی بر روی آن تعبیه شده است، قسمت­‌های داخلی بدن به خصوص نواحی حلق و گردن را به خوبی بررسی می‌­کند.

در صورت مشاهده هرگونه بافت غیرطبیعی از آن نمونه‌برداری می‌­شود تا در آزمایشگاه، سرطانی و یا غیرسرطانی بودن بافت مشخص شود.

در صورت ناکافی بودن این تست­‌ها، می­‌توان از تست­‌های تصویربرداری دیگر مثل سی تی اسکن، اِم آر آی، سونوگرافی و حتی پت اسکن استفاده کرد تا تصاویری دقیق و واضح از محل مورد نظر تهیه کرده و مورد بررسی قرار گیرد.

اکثر سرطان­‌هایی که در نواحی سر و گردن به وجود می­‌آیند با روش­‌های ذکر شده قابل تشخیص هستند‌ مگر آنکه در موارد نادر که حتی پیشرفته‌­ترین تکنولوژی­‌ها نیز قادر به تشخیص دقیق سرطان نخواهند بود.

دکتر سر و گردن

چه زمانی باید به بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران مراجعه کنیم؟

بسیاری از بیماری­‌ها پس از مدتی علائم و نشانه‌­هایی را از خود بروز می‌­دهند که در واقع زنگ ‌خطری است برای مراجعه هرچه سریع‌­تر به پزشک و درمان مشکل به وجود‌ آمده.

سرطان سر و گردن نیز از این قاعده مستثنی نیست و پس از به وجود ‌آمدن، علائم و نشانه­‌هایی را از خود بروز می­‌دهد که پزشک با بررسی و مشاهده آن­ها می­‌تواند تشخیص اولیه خود را بیان کند. بهتر است پس از مشاهده­‌ی علائم زیر به دکتر متخصص سر و گردن مراجعه کنید:

 1. شایع‌­ترین عارضه بلع دردناک و سوزش در ناحیه گلو است که با گذشت زمان بهتر نمی‌­شود.
 2. به وجود آمدن زائده­‌های قرمز و سفید رنگ‌ در دهان
 3. ضعف و درد در ناحیه سر و گردن
 4. وجود خون در بزاق یا خلط، که مخاطی است که از مجاری تنفسی به داخل دهان تخلیه می­‌شود.
 5. خون‌ریزی‌­های مکرر و یا ترشحات غیرطبیعی بینی که بدون تحریک بینی به وجود‌ آمده‌­اند.
 6. وجود توده­‌ها و برآمدگی­‌هایی در نواحی سر و گردن که ممکن است دردناک و یا بدون ‌درد باشند.

لازم به ذکر است که این علائم در همه یکسان نیست و ممکن است در افراد مختلف سرطان به شکل دیگری خود را نشان دهد.

کلام آخر

در این مقاله­‌ی بای بای سرطان آموختیم که ویژگی­‌های بهترین دکتر سرطان سر و گردن در تهران چیست و چه معیارهایی را برای انتخاب این فوق تخصص سرطان سر و گردن باید در نظر گرفت. در ادامه نیز در خصوص علائمی که با دیدن آن‌­ها باید به پزشک مراجعه کرد و نحوه‌ی تشخیص این بیماری صحبت کردیم. امیدوارم در مسیر یافتن بهترین دکتر سرطان سر و گردن، اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

منابع: 1- City of Hope

2- American Society of Clinical Oncology

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

یک پاسخ

 1. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you happen to be a great author. I will always bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice morning!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14