سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

تاثیر روانشناسی و روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی

روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی
در این نوشته شما می خوانید

جدا از آسیب‌های مکرر فیزیکی که سرطان بر پیکره‌ی بیماران وارد می‌کند، عوارض روحی سرطان را هم نباید فراموش کرد. از این رو، روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی همچون درمان‌های اصلی سرطان باید جدی گرفته شود و بیمار در دوران نبرد با سرطان، هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی باید تحت درمان و مراقبت قرار گیرد.

در این مقاله‌ی بای بای سرطان می‌خواهیم بدانیم عوارضی که سرطان بر روح افراد به جا می‌گذارد، چیست و چگونه می‌توان این عوارض را بهبود بخشید؟

روان‌ درمانی و سرطان

سفر مبارزه با سرطان می‌تواند در صورت نپرداختن به عوارض روحی سرطان و جسمی آن، سفری طاقت فرسا باشد؛ چرا که سرطان یک بیماری مخرب است که نه تنها بدن را‌ از جهات مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه بر سلامت روانی و عاطفی مبتلایان نیز تاثیر سهمگینی می‌گذارد. 

روند درمان سرطان، سفری مملو از مراجعه‌های متعدد به پزشک، درمان‌ها و مشکلاتی است که در این مسیر برای بیمار به وجود می‌آید. در طول پروسه درمان، حفظ سلامت روان و جستجوی روش‌های مختلف برای رسیدن به این امر، بسیار مهم است.

طبق تحقیقات صورت گرفته پیرامون تاثیر روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی، معلوم شد که روان درمانی سرطان شکلی از گفتار درمانی است که مزایای قابل توجهی برای بیماران سرطانی فراهم‌ می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا چالش‌های عاطفی که به دنبال درمان سرطان ایجاد می‌شوند را پشت سر بگذارند.

تشخیص سرطان در افراد مبتلا می‌تواند باعث بروز طیف وسیعی از احساسات از جمله ترس، اضطراب، خشم و افسردگی شود. روان درمانی سرطان، فضای امنی برای بیماران فراهم می‌کند تا این افراد بتوانند تمامی این احساسات را کشف و ابراز کنند؛ در حقیقت این متود حمایت‌های مورد نیاز بیماران را در اختیارشان قرار می‌دهد.

روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی

اهمیت سلامت روان در بیماران سرطانی

در حالی که درمان سرطان در درجه اول بر جنبه‌های فیزیکی بیمار متمرکز است، تشخیص تاثیر سرطان بر سلامت روان نیز بسیار مهم است. پرداختن به چالش‌های عاطفی که به واسطه سرطان برای بیمار ایجاد می‌شود و جستجوی حمایت از طریق روان درمانی، می‌تواند به طور قابل توجهی رفاه کلی و کیفیت زندگی بیماران سرطانی را بهبود دهد.

تاثیر مثبت روان‌ درمانی سرطان در بهبود بیماران ثابت شده است و این بعد از درمان با ارائه حمایت‌های عاطفی، تقویت مهارت‌های وفق پذیری و ارتقای تاب‌آوری و تحمل در برابر فشارهای روانی، نقشی حیاتی در مراقبت بیماران سرطانی ایفا می‌کند. این درمان افراد را تشویق می‌کند تا قدرت امید و شفا را در طول پروسه درمان تجربه کنند.

در اینجا درمانگر به بیماران کمک می‌کند تا بدانند در طول درمان تنها نیستند و باید به همان مقدار که به سلامت جسمی خود اهمیت می‌دهند، سلامت روحی و روانی خود را نیز تامین کنند.

فواید روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی

تحقیقات انجام شده در مورد فواید روان‌ درمانی سرطان حاکی از آن است که استفاده از روان‌ درمانی در خلال متودهای درمانی دیگر می‌تواند مزایای زیادی را برای بیماران سرطانی به همراه داشته باشد که در ادامه به چند نمونه از این مزایا اشاره می‌کنیم:

حمایت عاطفی:

روان درمانی سرطان این امکان را به بیماران می‌دهد تا احساسات و نگرانی‌های خود را با یک متخصص آموزش دیده در میان بگذارند. فرد متخصص می‌تواند نکات مفیدی را به بیماران گوشزد کرده و همدلی مورد نیاز آن‌ها را نیز فراهم‌ کند. در این‌ جلسات، بیماران آزادانه و به دور از هر گونه قضاوتی احساسات خود را شفاف بیان می‌کنند.

بهبود مهارت‌ وفق دادن :

همانطور که گفته شد، درمان سرطان می‌تواند از نظر جسمی و احساسی برای افراد چالش برانگیز باشد. روان درمانی و سرطان، راهبردهای مناسب و کاربردی به بیماران آموزش می‌دهد تا بتوانند استرس، اضطراب و افسردگی خود را مدیریت کنند. این راهبردها به بیماران کمک می‌کنند تا بتوانند عوارض جانبی مربوط به درمان را کاهش داده و کیفیت کلی زندگی خود را بهبود ببخشند.

تقویت تاب‌آوری:

مواجهه با تشخیص سرطان کار آسانی نیست و مستلزم انعطاف‌پذیری و سازگاری بسیار بالایی است. روان درمانی می‌تواند با پرورش ذهنیت مثبت، تقویت مهارت‌های حل مسئله و ترویج شیوه‌های مراقبت از خود، به بیماران کمک کند تا تاب‌آوری خود را در این مسیر تقویت کنند.

کاهش علائم اضطراب و افسردگی:

بسیاری از بیماران سرطانی در طول مسیر درمان خود دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند. روان‌ درمانی سرطان، بخصوص درمان شناختی-رفتاری در کاهش این علائم و بهبود سلامت روانی فرد بسیار موثر است.

سلامت روان در بیماران سرطانی

انواع روان‌ درمانی سرطان

امروزه انواع مختلفی از روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی به کار گرفته می‌شوند که می‌توانند برای این افراد مفید باشند و هر کدام رویکرد و تمرکز متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

در ادامه به برخی از انواع مختلف روان درمانی و سرطان اشاره می‌کنیم:

گفتار درمانی سنتی:

گفتار درمانی سنتی محیطی امن و حمایتی را برای بیماران فراهم می‌کند تا فرد با خیالی راحت درباره افکار و احساسات خود صحبت کند. در این متود درمانی، بیمار با یک درمانگر صبحت می‌کند و در طرف مقابل، درمانگر نیز راهنمایی‌ها و دیدگاه‌هایی را که می‌تواند برای فرد مفید باشد‌، ارائه می‌دهد.

این متود درمانی برای بیمارانی مناسب است که ممکن است در طول درمان سرطان خود احساس غمگینی و یا انزوا کنند.

درمان شناختی-رفتاری:

این نوع از درمان بر روی به چالش کشیدن الگوها و رفتارهای فکری منفی تمرکز دارد. درمان شناختی-رفتاری به بیماران کمک می‌کند تا با استفاده از روش‌های مختلفی که به این اشخاص آموزش داده می‌شود، استرس، اضطراب و افسردگی ناشی از سرطان و درمان آن را کنترل کنند.

این درمان همچنین به بیماران می‌آموزد که چگونه در موقعیت‌های استرس‌زا آرام شوند، افکار منفی خود را کنترل کنند، مثبت‌تر فکر کنند و رفتارهای مفیدی برای بهبود شرایط خود انجام‌ دهند.

درمان پذیرش و تعهد:

درمان پذیرش و تعهد، یک درمان مبتنی بر افزایش آگاهی ذهن است که به افراد کمک می‌کند تا دردها و عواطف ایجاد شده خود را بپذیرند و در عین حال با پذیرش و تعهد، برای حرکت رو به جلو تلاش کنند. بیمارانی که به جای رنج بردن از عواطف خود‌ آن‌ها را می‌پذیرند، می‌توانند کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند.

کاهش استرس:

این متود درمانی، تمرین‌هایی به منظور افزایش آگاهی ذهنی و تکنیک‌های دیگر برای هدایت افکار به دور از عوامل استرس‌زا و پریشانی عاطفی است. بیماران با استفاده از تکنیک‌هایی که به آن‌ها آموزش داده می‌شود، می‌توانند در لحظه زندگی کنند و شادی بیشتری را به زندگی خود بیافزایند.

هنر درمانی و هنرهای بیانی:

هنر درمانی و هنرهای بیانی، اشکال جایگزینی است برای ابراز وجود بیمارانی که ممکن است ابراز احساسات کلامی برایشان دشوار باشد. این امکان از طریق فعالیت‌هایی مانند طراحی، نقاشی و یا موسیقی درمانی برای بیماران مهیا می‌شود تا با استفاده از خلاقیت خود، احساسات خود را تخلیه و بروز دهند.

درمان‌های ذهنی-بدنی:

ادغام رویکردهای ذهن و بدن مانند مدیتیشن، یوگا و ماساژ درمانی نیز می‌تواند برای بیماران سرطانی مفید باشد. این تکنیک‌ها و فعالیت‌ها به بیماران کمک می‌کنند تا استرس خود را کاهش داده و سلامت روان خود را ارتقا دهند.

نحوه انتخاب درمانگر

بیماران سرطانی که نیازمند روان درمانی سرطان هستند، پیوسته به دنبال یافتن درمانگری با توجه به شرایط روحی خود و مشکلی که با آن دست وپنجه نرم‌ می‌کنند، هستند. بسیار مهم است درمانگر تجربه برخورد با بیماران سرطانی‌ را داشته و توان درک چالش‌هایی که این افراد با آن‌ها رو به رو هستند را دارا باشد.

چند مرحله‌ای که با انجام آن می‌توان مناسب‌ترین درمانگر را انتخاب کرد، شامل:

تجربیات دیگران:

بیماران می‌توانند از تیم درمانی خود، گروه‌های حمایتی، خانواده و یا اطرافیان خود بخواهند تا در صورتی که درمانگر مناسب و با تجربه‌ای می‌شناسند، فرد را به آن شخص ارجاع دهند تا از تجربیات و تخصص او بهره‌مند شود.

تحقیق:

تحقیق و پرس و جو یکی دیگر از را‌ه‌ها و مراحل انتخاب درمانگر است. در اینجا با تحقیق در منطقه و‌ شهری که فرد در آن زندگی می‌کند، می‌توان مناسب‌ترین درمانگر را برای مراجعه انتخاب نمود.

پوشش بیمه:

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌توان به واسطه آن درمانگری خبره و متناسب با شرایط بیمار انتخاب کرد، پوشش شرکت‌های بیمه است؛ مهم است بدانید که آیا درمانگر با بیمه‌ی تکمیلی فرد طرف قرار دارد است یا خیر. زیاد بودن هزینه‌های روند درمان‌ سرطان یکی از نگرانی‌هایی است که همواره هر فردی که درگیر این بیماری است، با آن دست و پنجه نرم‌ می‌کند.

اعتماد به غرایز شخصی:

در نهایت بهتر است فرد به غرایز خود اعتماد‌ کند و درمانگری را انتخاب کند که می‌تواند با او احساس راحتی داشته باشد؛ ایجاد یک رابطه درمانی قوی برای درمان بسیار موثر و ضروری است.

روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی

سایکوانکولوژی چیست؟

سایکوانکولوژی (psychooncology) یک رشته تخصصی است که بر‌ جنبه‌های روانی، اجتماعی و عاطفی بیماران درگیر سرطان‌ و درمان آن‌ تمرکز دارد. این اقدامات شامل ارائه حمایت و مداخلات برای افراد و خانواده‌هایی که تحت تاثیر سرطان هستند، خواهد بود. 

هدف سایکوانکولوژی، بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی با پرداختن به ناراحتی‌های روانی و چالش‌های عاطفی است که ممکن است برای بیماران در طول پروسه درمان ایجاد شود.

خدماتی که در سایکوانکولوژی برای بیماران ارائه می‌شود شامل مشاوره‌های فردی، گروه‌های حمایتی و مداخلاتی مانند درمان‌های شناختی-رفتاری یا کاهش استرس خواهد بود.

سایکوانکولوژی با تاکید بر اثربخشی روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی، می‌تواند به این افراد کمک کند تا با تاثیر منفی عاطفی تشخیص سرطان کنار بیایند، عوارض جانبی مربوط به بیماری را‌ مدیریت کنند و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.

روش‌های حمایت روان درمانی سرطان از بیماران

از آنجایی که بیماران سرطانی با چالش‌های جدیدی در زندگی خود رو به رو می‌شوند، نیازمند حمایت‌هایی از جانب خانواده و یا اطرافیان هستند تا نیازهای عاطفی آن‌ها را تامین‌ کنند و استرس و نگرانی‌های آن‌ها را پذیرا باشند.

این حمایت‌ها به طرق مختلفی برای بیماران سرطانی فراهم می‌شود که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

مشاوره فردی:

جلسات مشاوره انفرادی با یک روانشناس آموزش دیده، می‌تواند به بیماران سرطانی کمک‌ کند تا نگرانی‌های عاطفی، ترس‌ها و اضطراب‌هایی را که به واسطه تشخیص و یا ابتلا به سرطان برای فرد ایجاد شده‌اند، کاهش داده و یا به طور کل برطرف شوند.

این جلسات فضای امنی را برای بیماران فراهم می‌کنند تا فرد احساسات خود را بیان کند و در مقابل روانشناس آموزش دیده راهنمایی‌ها و توصیه‌های لازم را به بیمار ارائه می‌دهد.

گروه‌های حمایتی:

یکی از توصیه‌های متخصصین و مشاورین روانشناسی به بیماران سرطانی، پیوستن به گروه‌های حمایتی است که اعضای آن افرادی هستند که با سرطان مشابهی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ چرا که از لحاظ روحی می‌تواند برای این بیماران بسیار‌ موثر باشد.

در این گروه‌ها حس اجتماعی بودن، درک و تجربیات مشترک بین اعضا ایجاد می‌شود که منجر شده تا درک شرایط کنونی و مدیریت آن برای بیماران راحت‌تر شود.

گروه‌های حمایتی بستری را برای به اشتراک گذاشتن احساسات، راهبردهای مقابله و توصیه‌های علمی فراهم می‌کند.

آموزش روانی:

به طور کلی هنگامی که بیماران از عوارض جانبی درمان و سرطان خود آگاه می‌شوند، می‌توانند آگاهانه‌تر و به دور از هر گونه اضطراب، تصمیم گیری‌های لازم را انجام‌دهند.

آموزش روانی شامل آموزش بیماران و خانواده‌های آن‌ها پیرامون تاثیر عاطفی و روانی سرطان است که به افراد این امکان را می‌دهد تا واکنش‌های خود را کنترل کرده و در زمان بیماری ملایم‌تر برخورد کنند.

همکاری با تیم پزشکی:

همکاری بین سایکوانکولوژیست‌ها، پرستاران و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای اطمینان از ارائه‌ی مراقبت کامل از بیماران سرطانی بسیار مهم است.

داشتن ارتباط مداوم و وجود هماهنگی‌ها لازم برای رسیدگی به جنبه‌های پزشکی، می‌تواند به بیماران کمک کند تا پروسه درمان را راحت‌تر پشت سر بگذارند و نگرانی و اضطراب، آن‌ها را مورد آزار قرار ندهد.

سایکوانکولوژی

شایع‌ترین اختلالات روانی در بیماران مبتلا به سرطان

همانطور که می‌دانید بیماران سرطانی ممکن است در طول پروسه درمان خود با چالش‌های مختلفی روبه رو شوند که همه‌ی ابعاد فردی، اجتماعی، جسمی و روانی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. هر یک از این اختلالات روانی در بیماران مبتلا به سرطان در هر فردی به نوع متفاوتی بروز پیدا‌ می‌کنند و علائم ایجاد شده در همه‌ی افراد یکسان نخواهند بود. برخی از انواع بیماری‌ها و اختلالات روانی در بیماران مبتلا به سرطان که ممکن است در بیماران رخ دهند، شامل:

افسردگی:

افسردگی یک‌ اختلال خلقی است که با احساس مداوم غم، از دست دادن علاقه یا لذت، تغییرات اشتها یا الگوی خواب، خستگی و مشکل در تمرکز شناخته می‌شود و در اکثر بیماران سرطانی بروز پیدا می‌کند.

بسیاری از بیماران تحت تاثیر عوارض روحی سرطان ایجاد شده به واسطه تشخیص ابتلا به این بیماری، عوارض جانبی ناشی از درمان و یا عدم اطمینان از آینده، افسردگی را تجربه می‌کنند.

اضطراب:

اختلالات اضطرابی شامل نگرانی، ترس و دلهره بیش از حد است. بیماران سرطانی ممکن است اضطراب عمومی، فوبیاهای خاص و یا حملات پنیک را تجربه کنند.

اضطرابی که بیماران سرطانی تجربه می‌کنند، به دلیل تشخیص بیماری، استرس‌ها و نگرانی‌های مربوط به درمان، نگرانی نسبت به عود مجدد سرطان و یا تاثیری است که بر زندگی روزمره فرد می‌گذارد.

اختلال سازگاری:

به طور کلی تشخیص سرطان و درمان‌هایی که برای بیمار تجویز می‌شود، می‌تواند زندگی فرد را به کلی مختل کند و منجر به ایجاد تغییرات و چالش‌های قابل توجهی در فرد شود.

اختلال سازگاری، شامل علائم عاطفی و رفتاری در پاسخ به یک رویداد استرس‌زا در زندگی است که برای برخی بیماران ممکن است ایجاد شود.

بیماران سرطانی هنگامی که با مشکلی مواجه می‌شوند، در تطبیق و یا تشخیص دچار اختلال می‌شوند. پریشانی عاطفی مداوم از دیگر اختلالات ناشی از سرطان است.

اختلال استرس پس از سانحه:

برخی از بیماران سرطانی ممکن است به PTSD و یا استرس پس از سانحه مبتلا شوند. معمولا این عارضه به دنبال یک رویداد آسیب‎‌زا مانند تشخیص سرطان، درمان‌های تهاجمی و تجربه آسیب‌های پزشکی ایجاد خواهد شد.

علائم اصلی این اختلال شامل افکار مزاحم، کابوس‌های بازگشت به گذشته، اجتناب از یادآوری و تشدید اضطراب است که برای عده‌ای از بیماران سرطانی ایجاد می‌شود.

اعتیاد در بیماران سرطانی

بسیاری از بیماران سرطانی از لحاظ روانی توانایی مقابله انرژی‌های منفی و افکار مزاحمی که به واسطه ابتلا به سرطان‌ گریبان گیرشان می‌شوند را ندارند.

به همین دلیل ممکن است بیماران به سوء مصرف مواد مخدر و الکل به عنوان راهی برای مقابله با پریشانی عاطفی و تسکین درد روی آورند. سوء مصرف مواد می‌تواند روند درمان بیماری کند و پیچیده کند و بر سلامت عمومی فرد تاثیر منفی بگذارد‌.

لازم به ذکر است که همه‌ی بیماران مبتلا به سرطان ممکن است بیماری‌های روانی را تجربه نکنند و نیازی به به کارگیری روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی نداشته باشند؛ همچنین شدت و مدت عارضه‌های روانی نیز در همه‌ی مبتلایان یکسان نخواهد بود.

روان درمانی سرطان

راهکارهای شتاب دهنده‌ی روان درمانی سرطان

به باور متخصصین، سلامتی تنها شامل بعد جسمی و فیزیکی بیماران نیست؛ بلکه بعد معنوی و روانی افراد را نیز شامل می‌شود. به دلیل نقش موثر روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی، این روش یکی از درمان‌های جانبی است که باید در کنار متودهای دیگر برای بیماران در نظر گرفته شود و علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روحی و روانی این افراد نیز در نظر گرفته شود. 

درست است که بهبود سلامت روانی تاثیری مستقیمی بر روی خود سرطان ندارد اما می‌تواند تاثیرات مثبتی بر جنبه‌های مختلف زندگی فرد در طول درمان و پس از درمان داشته باشد. در اینجا چند راه وجود دارد که به کارگیری آن‌ها در کنار روان درمانی سرطان، در جهت تسریع روند ریکاوری و بهبود فرد تاثیر گذار است.

حمایت عاطفی:

بروز سرطان در بیماران می‌تواند طیف وسیعی از احساسات منفی مثل ترس، استرس، غم، خشم‌ و نگرانی را برای بیمار ایجاد کند. این احساسات در طول درمان و یا پس از درمان نیز در بیمار وجود خواهند داشت.

روان‌ درمانی سرطان فضای امن و حمایتی را برای بیماران فراهم می‌کند تا این احساسات در طول روند ریکاوری بیان شوند و تاثیرات آن‌ها به کمترین مقدار خود برسند. 

کاهش احساسات منفی باعث می‌شود تا بدن سریع‌تر بتواند خود را ترمیم کند و علاوه بر بهبود فیزیکی بدن، فرد از لحاظ روحی نیز بهبود پیدا‌ می‌کند.

مقابله با عوارض جانبی درمان:

طبق عقیده‌ی پزشکان، درمان‌های سرطان اغلب می‌تواند منجر به ناراحتی فیزیکی و عوارض جانبی روانی در بیماران سرطانی شوند که باعث می‌شود کیفیت زندگی این افراد پایین بیاید.

سایکوانکولوژیست‌ می‌تواند به بیماران در ایجاد برنامه‌هایی برای مقابله با علائم و عوارص مرتبط با درمان مانند درد، خستگی، حالت تهوع و سلامت کلی بدن کمک کند.

مدیریت اضطراب و افسردگی:

بیماران سرطانی به واسطه احساسات منفی مثل ترس و استرسی که در طول درمان تحمل می‌کنند. پس از اتمام درمان نیز این احساسات بلافاصله از بین نمی‌روند و همچنان تاثیرات منفی آن در زندگی این افراد احساس می‌شود.

سایکوانکولوژیست‌ می‌تواند به بیماران کمک‌ کند تا افکار منفی را شناسایی کرده و تاثیرات آن‌ها را رفته رفته از بین ببرند. این امر همچنین توانایی این را دارد که روند ریکاوری بیمار را تسهیل کند.

تقویت روابط اجتماعی:

سرطان می‌تواند تاثیرات مخربی بر روابط خانوادگی و دوستانه بیماران بگذارد و دایره ارتباطی این افراد را محدود کند. به همین دلیل بیماران سرطانی معمولا منزوی می‌شوند و افسردگی و غم به آن‌ها هجوم می‌آورد. حمایت‌های خانواده و نزدیکان یکی از فاکتور‌های مهم در طول روند ریکاوری پس از درمان است؛ چرا که باعث افزایش انگیزه و روحیه بیمار برای طی کردن روند ریکاوری خواهد شد.

سایکوانکولوژیست‌ با ارائه راه حل‌های مناسب و کاربردی تمامی این چالش‌های رفتاری را میتواند برطرف کند و با بهبود مهارت‌های ارتباطی دایره اجتماعی این افراد را گسترش دهد.

افزایش آستانه تحمل:

روان درمانی می‌تواند تاثیر مستقیمی بر افزایش آستانه‌ی تحمل افراد داشته و به بیماران کمک کند تا تحمل و تاب‌آوری  خود را تقویت کرده و بهبود ببخشند.

تاب‌آوری به توانایی سازگاری و وفق دادن خود با شرایط می‌گویند که در بیماران سرطانی، در طول درمان و یا حتی پس از اتمام درمان ممکن است شرایط مناسبی وجود نداشته باشد؛ به همین جهت این افراد با تقویت آستانه‌ی تحمل خود، می‌توانند روند ریکاوری و درمان خود را راحت‌تر و به دور از هر گونه افکار منفی سپری کنند.

روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی

علائم بیماری‌های روانی در افراد سرطانی

بیماران سرطانی ممکن است طیف وسیعی از علائم مرتبط با بیماری‌های روانی را تجربه کنند. باید توجه داشت که علائم آسیب‌های روانی مرتبط با سرطان، با توجه به نوع و مرحله سرطان، روش‌های درمان، مکانیسم‌های مقابله فردی و شرایط ذهنی فرد می‌توانند متفاوت باشند.

در ادامه به برخی از علائم رایج تروماهای روانی که بیماران سرطانی ممکن است تجربه کنند، اشاره می‌کنیم:

مشکلات شناختی:

سرطان‌ و درمان‌های آن معمولا باعث ایجاد اختلالاتی در عملکرد شناختی بیماران می‌شوند. این عارضه به اختلال شناختی مرتبط با سرطان نیز شناخته می‌شود که می‌تواند شامل مشکلات حافظه، توجه، تمرکز و حل مسئله باشد.

تغییرات الگوی خواب:

بیماران سرطانی ممکن است اختلالاتی را در الگوی خواب خود تجربه کنند. این اختلالات شامل مشکلات به خواب رفتن و بی‌قراری در خواب است که باعث افزایش میزان خستگی، تحریک پذیری و مشکلات تمرکز و تنظیم‌ خلق می‌شود.

تغییرات در اشتها و وزن:

عوارض روانی سرطان همچنین می‌توانند با کاهش وزن و بی‌اشتهایی همراه شوند. این در حالی است که در بعضی از بیماران سرطانی عکس این عوارض ایجاد می‌شود و فرد دچار پرخوری عصبی شده و رفته رفته دچار اضافه وزن می‌شود.

اضطراب و نگرانی بیش از حد:

بیماران سرطانی ممکن است نگرانی بیش از حد، بی‌قراری، تحریک پذیری و احساس مرگ قریب الوقوع را تجربه کنند . این افراد ممکن است دچار نشخوار فکری و تفکر بیش از حد شوند که امری بسیار آزار دهنده است.

بیماران سرطانی همچنین ممکن است حملات پنیک را تجربه کنند و دیگر عوارضی مانند تپش قلب شدید، تنگی نفس شدید و تعریق بیش از حد نیز بیمار را آزرده کند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان از تاثیرات مثبت روان‌ درمانی در بهبود بیماران سرطانی سخن گفتیم و دانستیم که در کنار آزردگی‌ها و عوارضی که درمان‌های جسمانی سرطان بر بیمار وارد می‌کنند، حفظ سلامت روان بیماران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. در این بین علائم شایع‌ترین آسیب‌های روانی در بیماران را شناختیم و بر لزوم استفاده از روان درمانی سرطان تاکید کردیم.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27