سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

مقایسه خدمات شرکت‌های بیمه برای درمان سرطان

بیمه برای درمان سرطان
در این نوشته شما می خوانید

با توجه به گرانی خدمات و تعرفه‌های پزشکی، داشتن بیمه برای درمان سرطان یکی از چالش‌های اصلی بیماران مبتلا به امراض خاص به خصوص سرطان است. در ایران شرکت‌های بیمه با خدمات متفاوتی وجود دارند و گاها انتخاب بیمه‌ای با بهترین خدمات و بهترین پوشش درمانی دشوار است. از این رو در این مقاله‌ی بای بای سرطان قصد داریم شما را در انتخاب بهترین بیمه برای درمان سرطان، جهت پوشش هزینه‌های پزشکی و درمانی یاری دهیم.

اهمیت بیمه برای بیماران سرطانی

به طور کلی هدف استفاده از بیمه، کاهش میزان خسارات وارده به جان و اموال است؛ با داشتن بیمه، شخص به صورت سالیانه مبلغی را به شرکت بیمه پرداخت می‌کند و از طرف دیگر شرکت بیمه طبق مواردی که در قرار دادها ذکر شده، موظف است در صورت بروز هرگونه خسارت و مشکل برای شخص بیمه شده، هزینه‌ای را پرداخت کند.

بنابراین بیمه، یک شرکت و یا سازمان حمایتی است برای جبران خسارت‌هایی که ممکن است برای افراد پیش بیاید.  لازم به ذکر است در صورتی که مشکل به وجود‌ آمده برای شخص در قرارداد ذکر شده باشد، بیمه هزینه‌ی آن را یا به صورت کامل و یا بخشی از آن را پرداخت می‌کند و چنانچه این خسارت وارد شده جزء موارد ذکر شده در قرار داد بیمه نباشد، بیمه هیچ‌ مسئولیتی در قبال پرداخت هزینه‌ی آن نخواهد داشت.

از مزیت‌های دیگر بیمه این است که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی را فراهم می‌کند. داشتن بیمه برای درمان سرطان، می‌تواند به کاهش هزینه‌های هنگفت درمان سرطان کمک کند.

بیشتر قشر جامعه به چند صورت مختلف بیمه دریافت می‌کنند. بخشی از مردم از طریق محل کار و کارفرمای خود بیمه درمانی دریافت می‌کنند، بخش دیگری از مردم از طریق برنامه‌های دولتی و بیمه‌هایی که مخصوص ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف است، از خدمات درمانی بهره‌مند می‌شوند و عده‌ای نیز به صورت شخصی با پرداخت هزینه‌های سالیانه تحت پوشش بیمه‌های خصوصی قرار می‌گیرند.

بیمه برای درمان سرطان

معرفی انواع بیمه‌های درمانی پایه

بیمه در ایران به ۴ بخش مختلف تقسیم می‌شود که  تقسیم‌ بندی آن‌ها با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند، صورت گرفته است. این دسته بندی شامل بیمه اموال، بیمه درمان، بیمه مسئولیت و بیمه‌های خاص است.

بیمه‌های درمانی با توجه به میزان پوشش و کاربردی که دارند به بیمه‌های پایه و بیمه‌های تکمیلی تقسیم می‌شوند.

بیمه‌های پایه به بیمه‌هایی گفته می‌شود که اکثر قشر جامعه از آن‌ها استفاده می‌کنند و لازم به ذکر است که این دسته از بیمه‌ها، تنها بخشی از هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند. بیمه‌های پایه به سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل:

بیمه تامین اجتماعی

بیمه خدمات درمانی

بیمه نیروهای مسلح

با توجه به نوع بیمه پایه، مراکز درمانی مختلفی وجود دارند که خدمات درمانی را وابسته به نوع بیمه فرد ارائه می‌دهند و از آنجایی که اکثر مراکز درمانی با این بیمه‌ها طرف قرار داد هستند، بنابراین بخشی از هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند.

اما با این حال به دلیل بالا بودن هزینه‌های درمان و اهمیت وجود بیمه برای درمان سرطان، بیمه‌های پایه به صورت تنها تاثیر زیادی نخواهد داشت، بنابراین بیشتر هزینه‌های درمان سرطان بر عهده خود بیمار خواهد بود که بسیار سنگین هستند.

بهترین بیمه برای درمان سرطان

با توجه به گران بودن هزینه‌های درمان سرطان، اکثر بیمه‌های پایه توانایی پرداخت هزینه‌های درمان بیمار را ندارند؛ بنابراین بیماری سرطان‌ تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار نمی‌گیرد و در اینجا بیماران باید به سراغ بیمه تکمیلی برای درمان سرطان روند تا با به حداقل رساندن هزینه‌های درمانی، فشار مالی کمتری را تحمل کنند.

به عبارت دیگه همانطور که از اسم این بیمه‌ها پیداست، بیمه‌های تکمیلی و پایه مکمل یکدیگرند تا بتوانند بهترین خدمات ممکن را در اختیار بیماران قرار دهند.

در این بین بیمه تامین اجتماعی که از بیمه‌های پایه است، این بیمه برای درمان سرطان، تنها بین ۳ تا ۱۰ درصد از هزینه‌های مربوطه را پرداخت می‌کند که مقدار بسیار کمی از هزینه‌های سنگین درمان این بیماری را شامل می‌شود. در اینجا اهمیت داشتن بیمه تکمیلی برای درمان سرطان نشان داده می‌شود.

بیمه تکمیلی برای درمان سرطان

خدمات بیمه تکمیلی برای درمان سرطان

همانطور که گفته شد، بیمه‌های پایه، بیمه‌ی مناسبی برای بیماران سرطانی نیست؛ چرا که این بیماری تحت پوشش این بیمه‌ها نبوده و یا در صورتی که تحت پوشش باشد، هزینه‌ی بسیار ناچیزی از پروسه درمان را پرداخت می‌کنند. لذا داشتن بیمه تکمیلی برای درمان سرطان امری بسیار حیاتی است. این بیمه‌ نه تنها بیمه برای درمان سرطان، بلکه بیمه‌ای برای سایر بیماری‌ها و متودهای درمانی نیز خواهد بود.

خدماتی که بیمه برای بیماران سرطانی با بیمه تکمیلی در اختیار بیماران قرار می‌دهند شامل:

  • پرداخت تمامی هزینه‌های تست‌های تشخیصی و غربالگری که به منظور تشخیص سرطان انجام می‌شوند.
  • پرداخت هزینه‌های عمل‌های جراحی که برای درمان سرطان صورت می‌گیرند.
  • پرداخت هزینه بیمارانی که در بیمارستان بستری شده، تحت عمل جراحی و یا شیمی درمانی قرار گرفته‌اند.
  • تحت پوشش قرار دادن داروهایی که برای درمان سرطان مورد نیاز است.

لازم به ذکر است تمامی خدمات بیمه برای درمان سرطان، زمانی در اختیار بیمار قرار می‌گیرند که بیمار پس از آن که خود را بیمه کرد، به سرطان مبتلا شده باشد.

نکاتی برای انتخاب بیمه مناسب

برخی از نکاتی که باید برای انتخاب مناسب‌ترین بیمه برای درمان سرطان بیماران به آن دقت کنند، شامل موارد زیر است:

سقف پرداختی بیمه ها:

مسلما بیماران برای انتخاب بیمه تکمیلی برای درمان سرطان، به سراغ بیمه‌هایی می‌روند که سقف پرداختی بالاتری داشته باشد و به عبارت دیگری هزینه‌های بیشتری از درمان بیمار را پوشش دهند.

البته باید به این نکته توجه نمود که هرچه میزان پوشش این بیمه‌ها بیشتر باشد، حق بیمه‌ای که فرد باید پرداخت کند نیز بیشتر می‌شود که با توجه به شرایط موجود، اتفاق منطقی است.

مراکز تحت پوشش بیمه:

هر چه یک بیمه خدمات درمانی بیشتری را پوشش دهد، برای انتخاب مناسب‌تر است. هیچ بیمه‌ای وجود ندارد که بتواند تمامی خدمات درمانی که ممکن است بیمار به آن‌ها نیاز پیدا کند را پوشش دهد؛ بنابراین بهتر است بیمه‌ای را برای خود برگزینید که حداقل اکثر مراکز مهم درمانی را پوشش دهد.

سقف تعهدات بیمه:

این عبارت به آن معناست که هر کدام از بیمه‌ها تا چه سقفی از هزینه‌ی خدمات درمانی‌ را پرداخت می‌کنند؛ برای مثال بیماری که قصد انجام شیمی‌ درمانی را دارد، باید به این نکته توجه کند که کدام بیمه هزینه‌ی بیشتری از درمان را پرداخت می‌کند.

خدمات بیمه سلامت برای بیماران مبتلا به سرطان

بیمه سلامت از انواع دیگر بیمه‌های پایه است که برخلاف بیمه‌ی تامین اجتماعی، تمامی هزینه‌های مربوط به شیمی درمانی بیمار را پرداخت خواهد کرد و بیمار نیازی به پرداخت هزینه‌های کمرشکن شیمی درمانی ندارد؛ البته زمانی بیمه سلامت برای بیماران مبتلا به سرطان به کار می‌آید که بیمار برای درمان سرطان خود به مراکز درمانی‌ دولتی و آموزشی مراجعه کند.

بنابراین در صورتی که بیمار برای انجام‌ شیمی درمانی به مراکز درمانی خصوصی مراجعه کند، این بیمه هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت هزینه درمان بیمار نخواهد داشت. بیمه سلامت همچنین  ۱۰ درصد از هزینه‌های خرید دارو را نیز پرداخت می‌کند.

بیمه برای بیماران سرطانی

بیمه درمانی برای امراض خاص

دسته‌ای از بیماران وجود دارند که باید در طول زندگی خود تحت درمان قرار گیرند که به طبع درمان این بیماران هزینه‌ی بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

به همین جهت بیماران با استفاده از بیمه می‌توانند هزینه‌های درمان خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. این دسته از بیماری‌ها در شرکت‌های بیمه جزء بیماری‌های خاص دسته بندی می‌شوند.

بیماری‌هایی مثل نارسایی کلیوی، ام اس، هموفیلی و تالاسمی از جمله بیماری‌های خاصی هستند که تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار دارند. از طرفی شرط استفاده از بیمه‌های تکمیلی در بیماری‌های خاص، داشتن بیمه‌های پایه خواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله‎‌ی بای بای سرطان از لزوم داشتن بیمه برای درمان سرطان صحبت به میان آوردیم و بیمه‌های پایه و تکمیلی را به عنوان دو بیمه‌ی موثر و مکمل در پرداخت هزینه‌های درمان سرطان دانستیم. همچنین در خصوص چگونگی انتخاب یک بیمه‌ی درمانی مناسب آموختیم و خدمات بیمه تکمیلی برای درمان سرطان را بررسی کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله در مورد نحوه‌ی انتخاب بهترین بیمه برای درمان سرطان اطلاعات کافی و لازم را کسب کرده باشید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14