سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

سرطان سارکوم چیست؟ آشنایی با علائم سرطان سارکوم

سرطان سارکوم
در این نوشته شما می خوانید

می­دانیم که سرطان دو نوع خوش‌­خیم و بدخیم دارد. در خصوص درمان انواع خوش­‌خیم سرطان، قطعا کار پزشک بسیار راحت‌­تر خواهد بود چرا که سرطان به راحتی قابل کنترل است و متاستاز نمی‌­دهد اما سرطان زمانی بدخیم می­‌شود که به سایر مناطق بدن منتشر می­‌شود، به همین جهت درمان و کنترل آن سخت‌­تر خواهد بود. در این مقاله بای بای سرطان، به یکی از سرطان­‌های بدخیم تحت عنوان سرطان سارکوم یا سارکوما (سرطان دست) می­‌پردازیم و انواع آن را مورد بررسی قرار می‌­دهیم.

سرطان سارکوم چیست؟

سارکوما زمانی ‌اتفاق می‌­افتد که سلول­‌ها به طور غیرقابل توقفی رشد می­‌کنند. تقریبا تمامی سلول­‌های بدن توانایی سرطانی شدن را دارند و پس از سرطانی شدن نیز می­‌توانند به سایر قسمت­‌های بدن پخش شوند.

در این بین انواع مختلفی از تومور بافت نرم وجود دارد که همه‌­ی آن­ها سرطانی نیستند و تومورهای خوش­‌خیم زیادی در بافت نرم دیده می­‌شود که توانایی پخش شدن و متاستاز به سایر قسمت­‌های بدن را ندارند.

حتی بعضی از تومورهایی که در بافت نرم‌ ایجاد می‌­شوند، رفتاری بین سرطانی و غیرسرطانی دارند که به آن­ها تومور­های میانی بافت نرم می­‌گویند اما وقتی اسم سرطان سارکوم به میان می‌­آید به آن معنی است که تومور و بیماری مورد نظر سرطانی و بدخیم است.

در حقیقت، سارکوم نوعی سرطان است که در بافت­‌هایی مثل استخوان و عضله ایجاد می­‌شود و سارکومای استخوان و بافت نرم جزو گروه‌­های اولیه این نوع بیماری هستند.

سرطان سارکوم بافت نرم می‌­تواند در بافت‌­های نرمی مثل چربی، عضله، عصب، بافت‌­های فیبروزی، عروق خونی و بافت‌های عمیق پوست ایجاد شود.

این بیماری می­تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اگر چه بیشتر آن­ها در دست و پاها بروز پیدا می‌­کنند؛ مثلا می­توانیم بگوییم سرطان دست اگر بدخیم باشد، نوعی سارکوما محسوب می‌­شود.

در نهایت باید گفت که علت بروز این بیماری هنوز به صورت قطعی مشخص نشده است و تقریبا ناشناخته است.

سرطان سارکوم

انواع سرطان سارکوما

درست است که سرطان دست و پا از شایع‌­ترین انواع سرطان سارکوم است اما در این بین بیش از ۷۰ نوع از سرطان سارکوم وجود دارد که درمان هرکدام با توجه به نوع، محل و سایر فاکتورها می­تواند متفاوت باشد.

در ادامه به چند نوع از مهم­ترین سارکوماها اشاره می‌­کنیم:

۱- آنژیوسارکوما:

نوعی از سرطان است که در دیواره عروق خونی و عروق لنفاوی ایجاد می­‌شود. عروق ‌لنفاوی بخش مهمی از سیستم ایمنی را تشکیل می­‌دهند که باکتری­‌ها، ویروس‌­ها و مواد دفعی را جمع‌­آوری کرده و از بدن خارج می­‌کند.

این نوع از سرطان می­تواند در هر بخشی از بدن به وجود آید اما بیشتر در نواحی پوست سر و گردن ایجاد می‌­شود.

بروز این نوع سرطان در سایر قسمت­‌های بدن بسیار نادر است اما احتمال بروز آن وجود دارد. آنژیوسارکوما بیشتر در قسمت­‌هایی از بدن ایجاد می­‌شود که در گذشته تحت رادیوتراپی قرار گرفته‌­اند.

۲- کندروسارکوم:

کندروسارکوم نوعی نادر از سرطان است که معمولا در استخوان‌­ها ایجاد می­‌شود اما قادر است در بافت­‌های نرم اطراف استخوان نیز بروز پیدا کند.

این بیماری بیشتر در استخوان قسمت­‌های لگنی و شانه­‌ها ایجاد می­‌شود. این سرطان در ستون فقرات نیز می­تواند رخ دهد اما احتمال وقوع آن بسیار کم است.

بیشتر کندروسارکوم‌­ها به آرامی رشد می­‌کنند و ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکنند اما بعضی دیگر رشد سریعی داشته و احتمال متاستاز آن­ها بسیار بالا خواهد بود که همین امر باعث دشواری پروسه درمان می‌­شود.

۳- لیپوسارکوما:

این نوع از سرطان نیز همچون سایرین بسیار نادر است و سلول‌­های چربی را هدف قرار می‌­دهد. این سرطان در دسته سارکوماهای بافت نرم قرار می­‌گیرد.

لیپوسارکوما در سلول‌­های چربی همه‌ نقاط بدن می­تواند رخ دهد اما احتمال بروز آن در ماهیچه‌­ها و چربی‌­های شکم بیشتر است.

۴- لیومیوسارکوم:

لیومیوسارکوم نوعی سرطان است که در بافت عضلانی صاف بدن بروز پیدا می­‌کند. عضلات صاف در قسمت­‌های زیادی از بدن وجود دارند نظیر بخش­‌هایی همچون دستگاه گوارش، سیستم ادراری، عروق خونی و رحم.

ابتلا به لیومیوسارکوم اغلب در مناطق شکم و رحم اتفاق می­‌افتد.

سارکوما

علائم سرطان سارکوم

قبل از انجام تست­‌های تشخیصی مهم­‌ترین قدم برای تشخیص هر بیماری، شرح­ حال‌­گیری از بیمار و بررسی علائم و نشانه­‌هایی است که فرد تجربه می‌­کند.

گاها این علائم نشان از وجود سرطان دارد که همین امر باعث می‌­شود تا پزشک برای بررسی‌­های بیشتر و اطمینان از وجود یا عدم وجود سرطان، تست­‌های تشخیصی بیشتری را برای بیمار تجویز کند.

علائمی که بیمار مبتلا به سرطان سارکوم ممکن است از خود بروز دهد شامل موارد زیر است:

  • وجود توده‌­ای که از زیر پوست کاملا قابل لمس است و گاها می­تواند دردناک نیز باشد.
  • وجود دردهای استخوانی
  • شکستگی استخوان که به صورت غیرقابل پیش بینی رخ می­‌دهد‌ یعنی در مواقعی بر اثر ایجاد آسیب­‌های جزئی و یا بدون ایجاد آسیب خاصی استخوان دچار شکستگی می‌­شود.
  • دردهای عضلانی بخصوص در نواحی عضلات شکمی
  • کاهش اشتها که کاهش وزن قابل توجهی را نیز در پی خواهد داشت.
سرطان دست

تشخیص سارکوما

برای تشخیص سرطان دست یا سارکوما از روش‌­ها و متودهای تشخیصی متفاوتی استفاده می­‌شود تا با تشخیص نوع و وخامت بیماری، بهترین متود درمانی توسط پزشک متخصص برای بیمار اتخاذ شود.

متودها و روش­‌های تشخیص سرطان سارکوم شامل:

۱- معاینه فیزیکی و شرح حال:

روشی برای بررسی سلامت عمومی بیمار که شامل چک کردن علائم بیماری و معاینه فیزیکی مثل لمس تود­ه‌­ها و یا وجود هر مشکل غیرطبیعی دیگر است.

همچنین بررسی سابقه پزشکی بیمار مبنی بر وجود بیماری‌های قبلی و درمان­‌های صورت گرفته نیز می­تواند مفید باشد.

۲- اسکن اشعه X قفسه سینه:

با استفاده از این روش، از فضای داخلی قفسه سینه و ارگان­‌های داخلی بدن تصاویری تهیه می‌­شود تا با بررسی آن­ها از وجود یا عدم وجود بیماری اطمینان حاصل شود.

۳- آزمایش خون:

در این تست با گرفتن نمونه خونی از بیمار مقدار مواد شیمیایی تولید شده توسط ارگان‌­ها و بافت­‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بالاتر بودن یا پایین­تر بودن مقدار این مواد شیمیایی نسبت به حالت استاندارد، نشان از وجود بیماری در بدن فرد دارد.

۴- شمارش کامل خون:

در این روش نمونه خون گرفته شده از بیمار از لحاظ تعداد گلبول­‌های قرمز، گلبول­‌های سفید و پلاکت‌­ها بررسی می­‌شود و هرگونه تغییر در هرکدام از فاکتورهای ذکر شده، نشان از وجود بیماری است.

۵- سی تی اسکن:

در این متود تشخیصی تصاویری از قسمت­‌های مختلف بدن بخصوص ریه، شکم و لگن تهیه می­‌شود.

در طول این پروسه، مایعی حاجب از طریق ورید به بیمار تزریق می­‌شود تا تصاویر گرفته شده با وضوح بیشتری تهیه شود و جزئیات بیشتری از بافت‌ها در اختیار پزشک متخصص قرار گیرد‌.

۶- اِم آر آی:

از اِم آر آی نیز برای تهیه تصاویر از بافت­‌های پرتراکم و بافت‌­های نرم ‌بدن استفاده می­‌شود. در طول این پروسه، از امواج مغناطیسی برای بررسی ارگان­‌های داخلی بدن استفاده می­‌شود.

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

1403-01-26
دکتر سرطان معده

بهترین دکتر سرطان معده در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-03
آنکولوژی

بهترین آنکولوژیست در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-10