سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

سرطان سارکوم چیست؟ آشنایی با علائم سرطان سارکوم

سرطان سارکوم
در این نوشته شما می خوانید

می­دانیم که سرطان دو نوع خوش‌­خیم و بدخیم دارد. در خصوص درمان انواع خوش­‌خیم سرطان، قطعا کار پزشک بسیار راحت‌­تر خواهد بود چرا که سرطان به راحتی قابل کنترل است و متاستاز نمی‌­دهد اما سرطان زمانی بدخیم می­‌شود که به سایر مناطق بدن منتشر می­‌شود، به همین جهت درمان و کنترل آن سخت‌­تر خواهد بود. در این مقاله بای بای سرطان، به یکی از سرطان­‌های بدخیم تحت عنوان سرطان سارکوم یا سارکوما (سرطان دست) می­‌پردازیم و انواع آن را مورد بررسی قرار می‌­دهیم.

سرطان سارکوم چیست؟

سارکوما زمانی ‌اتفاق می‌­افتد که سلول­‌ها به طور غیرقابل توقفی رشد می­‌کنند. تقریبا تمامی سلول­‌های بدن توانایی سرطانی شدن را دارند و پس از سرطانی شدن نیز می­‌توانند به سایر قسمت­‌های بدن پخش شوند.

در این بین انواع مختلفی از تومور بافت نرم وجود دارد که همه‌­ی آن­ها سرطانی نیستند و تومورهای خوش­‌خیم زیادی در بافت نرم دیده می­‌شود که توانایی پخش شدن و متاستاز به سایر قسمت­‌های بدن را ندارند.

حتی بعضی از تومورهایی که در بافت نرم‌ ایجاد می‌­شوند، رفتاری بین سرطانی و غیرسرطانی دارند که به آن­ها تومور­های میانی بافت نرم می­‌گویند اما وقتی اسم سرطان سارکوم به میان می‌­آید به آن معنی است که تومور و بیماری مورد نظر سرطانی و بدخیم است.

در حقیقت، سارکوم نوعی سرطان است که در بافت­‌هایی مثل استخوان و عضله ایجاد می­‌شود و سارکومای استخوان و بافت نرم جزو گروه‌­های اولیه این نوع بیماری هستند.

سرطان سارکوم بافت نرم می‌­تواند در بافت‌­های نرمی مثل چربی، عضله، عصب، بافت‌­های فیبروزی، عروق خونی و بافت‌های عمیق پوست ایجاد شود.

این بیماری می­تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اگر چه بیشتر آن­ها در دست و پاها بروز پیدا می‌­کنند؛ مثلا می­توانیم بگوییم سرطان دست اگر بدخیم باشد، نوعی سارکوما محسوب می‌­شود.

در نهایت باید گفت که علت بروز این بیماری هنوز به صورت قطعی مشخص نشده است و تقریبا ناشناخته است.

سرطان سارکوم

انواع سرطان سارکوما

درست است که سرطان دست و پا از شایع‌­ترین انواع سرطان سارکوم است اما در این بین بیش از ۷۰ نوع از سرطان سارکوم وجود دارد که درمان هرکدام با توجه به نوع، محل و سایر فاکتورها می­تواند متفاوت باشد.

در ادامه به چند نوع از مهم­ترین سارکوماها اشاره می‌­کنیم:

۱- آنژیوسارکوما:

نوعی از سرطان است که در دیواره عروق خونی و عروق لنفاوی ایجاد می­‌شود. عروق ‌لنفاوی بخش مهمی از سیستم ایمنی را تشکیل می­‌دهند که باکتری­‌ها، ویروس‌­ها و مواد دفعی را جمع‌­آوری کرده و از بدن خارج می­‌کند.

این نوع از سرطان می­تواند در هر بخشی از بدن به وجود آید اما بیشتر در نواحی پوست سر و گردن ایجاد می‌­شود.

بروز این نوع سرطان در سایر قسمت­‌های بدن بسیار نادر است اما احتمال بروز آن وجود دارد. آنژیوسارکوما بیشتر در قسمت­‌هایی از بدن ایجاد می­‌شود که در گذشته تحت رادیوتراپی قرار گرفته‌­اند.

۲- کندروسارکوم:

کندروسارکوم نوعی نادر از سرطان است که معمولا در استخوان‌­ها ایجاد می­‌شود اما قادر است در بافت­‌های نرم اطراف استخوان نیز بروز پیدا کند.

این بیماری بیشتر در استخوان قسمت­‌های لگنی و شانه­‌ها ایجاد می­‌شود. این سرطان در ستون فقرات نیز می­تواند رخ دهد اما احتمال وقوع آن بسیار کم است.

بیشتر کندروسارکوم‌­ها به آرامی رشد می­‌کنند و ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکنند اما بعضی دیگر رشد سریعی داشته و احتمال متاستاز آن­ها بسیار بالا خواهد بود که همین امر باعث دشواری پروسه درمان می‌­شود.

۳- لیپوسارکوما:

این نوع از سرطان نیز همچون سایرین بسیار نادر است و سلول‌­های چربی را هدف قرار می‌­دهد. این سرطان در دسته سارکوماهای بافت نرم قرار می­‌گیرد.

لیپوسارکوما در سلول‌­های چربی همه‌ نقاط بدن می­تواند رخ دهد اما احتمال بروز آن در ماهیچه‌­ها و چربی‌­های شکم بیشتر است.

۴- لیومیوسارکوم:

لیومیوسارکوم نوعی سرطان است که در بافت عضلانی صاف بدن بروز پیدا می­‌کند. عضلات صاف در قسمت­‌های زیادی از بدن وجود دارند نظیر بخش­‌هایی همچون دستگاه گوارش، سیستم ادراری، عروق خونی و رحم.

ابتلا به لیومیوسارکوم اغلب در مناطق شکم و رحم اتفاق می­‌افتد.

سارکوما

علائم سرطان سارکوم

قبل از انجام تست­‌های تشخیصی مهم­‌ترین قدم برای تشخیص هر بیماری، شرح­ حال‌­گیری از بیمار و بررسی علائم و نشانه­‌هایی است که فرد تجربه می‌­کند.

گاها این علائم نشان از وجود سرطان دارد که همین امر باعث می‌­شود تا پزشک برای بررسی‌­های بیشتر و اطمینان از وجود یا عدم وجود سرطان، تست­‌های تشخیصی بیشتری را برای بیمار تجویز کند.

علائمی که بیمار مبتلا به سرطان سارکوم ممکن است از خود بروز دهد شامل موارد زیر است:

 • وجود توده‌­ای که از زیر پوست کاملا قابل لمس است و گاها می­تواند دردناک نیز باشد.
 • وجود دردهای استخوانی
 • شکستگی استخوان که به صورت غیرقابل پیش بینی رخ می­‌دهد‌ یعنی در مواقعی بر اثر ایجاد آسیب­‌های جزئی و یا بدون ایجاد آسیب خاصی استخوان دچار شکستگی می‌­شود.
 • دردهای عضلانی بخصوص در نواحی عضلات شکمی
 • کاهش اشتها که کاهش وزن قابل توجهی را نیز در پی خواهد داشت.
سرطان دست

تشخیص سارکوما

برای تشخیص سرطان دست یا سارکوما از روش‌­ها و متودهای تشخیصی متفاوتی استفاده می­‌شود تا با تشخیص نوع و وخامت بیماری، بهترین متود درمانی توسط پزشک متخصص برای بیمار اتخاذ شود.

متودها و روش­‌های تشخیص سرطان سارکوم شامل:

۱- معاینه فیزیکی و شرح حال:

روشی برای بررسی سلامت عمومی بیمار که شامل چک کردن علائم بیماری و معاینه فیزیکی مثل لمس تود­ه‌­ها و یا وجود هر مشکل غیرطبیعی دیگر است.

همچنین بررسی سابقه پزشکی بیمار مبنی بر وجود بیماری‌های قبلی و درمان­‌های صورت گرفته نیز می­تواند مفید باشد.

۲- اسکن اشعه X قفسه سینه:

با استفاده از این روش، از فضای داخلی قفسه سینه و ارگان­‌های داخلی بدن تصاویری تهیه می‌­شود تا با بررسی آن­ها از وجود یا عدم وجود بیماری اطمینان حاصل شود.

۳- آزمایش خون:

در این تست با گرفتن نمونه خونی از بیمار مقدار مواد شیمیایی تولید شده توسط ارگان‌­ها و بافت­‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بالاتر بودن یا پایین­تر بودن مقدار این مواد شیمیایی نسبت به حالت استاندارد، نشان از وجود بیماری در بدن فرد دارد.

۴- شمارش کامل خون:

در این روش نمونه خون گرفته شده از بیمار از لحاظ تعداد گلبول­‌های قرمز، گلبول­‌های سفید و پلاکت‌­ها بررسی می­‌شود و هرگونه تغییر در هرکدام از فاکتورهای ذکر شده، نشان از وجود بیماری است.

۵- سی تی اسکن:

در این متود تشخیصی تصاویری از قسمت­‌های مختلف بدن بخصوص ریه، شکم و لگن تهیه می­‌شود.

در طول این پروسه، مایعی حاجب از طریق ورید به بیمار تزریق می­‌شود تا تصاویر گرفته شده با وضوح بیشتری تهیه شود و جزئیات بیشتری از بافت‌ها در اختیار پزشک متخصص قرار گیرد‌.

۶- اِم آر آی:

از اِم آر آی نیز برای تهیه تصاویر از بافت­‌های پرتراکم و بافت‌­های نرم ‌بدن استفاده می­‌شود. در طول این پروسه، از امواج مغناطیسی برای بررسی ارگان­‌های داخلی بدن استفاده می­‌شود.

علل زمینه‌ساز سرطان سارکوم

فاکتورهایی که ممکن است باعث افزایش ریسک بروز سرطان دست یا سارکوم شوند: 

 • بعضی از سندروم‌ها ممکن است باعث افزایش ریسک بروز سارکوما و همچنین انتقال این نوع بیماری از والدین به فرزندان شود.
 • رادیوتراپی که برای درمان سایر سرطان‌ها استفاده می‌شود هم میتواند باعث افزایش ریسک بروز سرطان سارکوم در آینده شود‌.
 • ادم ‌لنفاوی، تورمی است که به واسطه تجمع زیاد مایع لنفاوی که به دلیل انسداد مجاری لنفاوی رخ می‌دهد، ایجاد می‌شود‌. این مشکل باعث افزایش ریسک بروز سرطان سارکوم، بخصوص از نوع آنژیوسارکوم، خواهد شد.
 • مواد شیمیایی خاص مانند مواد شیمیایی صنعتی باعث افزایش بروز سارکومایی می‌شود که بر کبد تاثیرات منفی می‌گذارد.
 • ابتلا به بیماری HPV نیز موجب افزایش احتمال بروز سرطان‌های سارکوم خواهد شد.

درمان سارکوما

سرطان دست و سارکوم معمولا به واسطه عمل جراحی درمان می‌شود. سایر متودهای درمانی ممکن است قبل و یا بعد از عمل جراحی انجام ‌شوند.

این که پزشک متخصص چه‌ روش درمانی را برای بیمار در نظر بگیرد، ارتباط مستقیمی با نوع سرطان سارکوم، محل و میزان وخامت آن دارد.

درمان‌هایی که برای این نوع بیماری میتوان در نظر گرفت، شامل:

 • عمل جراحی:

هدف از انجام عمل جراحی، برداشتن قسمت اعظم و یا کل بافت سرطانی است. در مواقعی ممکن است لازم باشد یک دست و یا یک پای بیمار به طور کامل قطع شود تا سلول‌های سرطانی برداشته شوند یا در مواقع دیگر که برداشتن کل بافت سرطانی عملکرد ارگان را مختل می‌کند، پزشک متخصص تا جایی که میتواند بافت سرطانی را تخلیه می‌کند و در ادامه از سایر روش‌های درمانی استفاده می‌کند.

 • رادیوتراپی:

در رادیوتراپی از ذرات پرانرژی مثل اشعه X برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود .از رادیوتراپی میتوان قبل، حین و یا بعد از عمل جراحی برای درمان سرطان استفاده کرد.

شیمی‌درمانی نوعی درمان دارویی است که به واسطه مصرف دارو، سلول‌های سرطانی از بین می‌روند. بعضی از سرطان‌های سارکوم ممکن است نسبت به سایر سرطان‌ها بهتر به این متود درمانی پاسخ دهد.

 • درمان هدفمند:

در این روش از داروهای خاصی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. قبل از شروع پروسه، پزشک تست‌های متعددی برای بررسی پاسخ دهی سرطان به این متود درمانی انجام خواهد داد‌.

 • ایمونوتراپی:

در ایمونوتراپی از داروهای مخصوص برای افزایش قدرت سیستم ایمنی برای مبارزه با سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود .

ممکن است سیستم ایمنی به دلیل شباهت پروتئین‌های سلول‌های سرطانی با سلول‌های سالم نتواند این سلول‌ها را از بین ببرد اما با تقویت سیستم ایمنی به واسطه این داروها، شناسایی و مبارزه با آنها برای سیستم ایمنی تسهیل می‌شود.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

سرطان چشم و موبایل

ارتباط سرطان چشم و موبایل

1402-06-25
فرق بیوپسی و پاتولوژی

فرق بیوپسی و پاتولوژی چیست؟

1402-06-23
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی: بررسی دقیق سلامت دهانه رحم و زگیل تناسلی

1401-12-04