سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

بیوپسی غدد لنفاوی چیست؟

بیوپسی غدد لنفاوی
در این نوشته شما می خوانید

در مقالات قبلی، از بیوپسی به عنوان اصلی‌ترین روش تشخیص سرطان یاد کردیم و گفتیم که این روش نیز به خودی خود شامل انواع مختلفی است.

بیوپسی غدد لنفاوی یکی از انواع مختلف بیوپسی است که به روشی متفاوت‌تر از سایر بیوپسی‌ها انجام می‌گیرد؛ از این رو در این مقاله‌ی بای بای سرطان قصد داریم به طور کامل این مدل از بیوپسی را به همراه نکات مهم آن شرح دهیم.

بیوپسی غدد لنفاوی چیست؟

به عنوان یک روش پزشکی، بیوپسی غدد لنفاوی نقش مهمی در تشخیص و نظارت بر شرایط مختلف دارد. سیستم لنفاوی وظیفه مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها را بر عهده دارد و غدد لنفاوی بخشی جدایی ناپذیر از این سیستم هستند.

هنگامی که شک به وجود فعالیت غیرطبیعی غدد لنفاوی یا وجود یک بیماری زمینه‌ای وجود دارد، بیوپسی غدد لنفاوی اغلب توصیه می‌شود.

در این بخش از مقاله، شما را از طریق فرآیند بیوپسی غدد لنفاوی راهنمایی کرده و درک جامعی از آن چه در این فرآیند انتظار دارید، ارائه خواهیم داد.

بیوپسی غدد لنفاوی

چرا بیوپسی غدد لنفاوی انجام می‌شود؟

بیوپسی غدد لنفاوی به دلایل مختلفی انجام می‌شود. یکی از اهداف اصلی این است که مشخص شود آیا غدد لنفاوی تحت تأثیر عفونت، التهاب یا سرطان قرار گرفته‌اند یا خیر.

با بررسی بافت غدد لنفاوی زیر میکروسکوپ، پزشکان می‌توانند سلول‌های غیرطبیعی مانند سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده و تشخیص دقیقی را پیرامون‌ نمونه گرفته شده، ارائه دهند.

علاوه بر این، بیوپسی غدد لنفاوی می‌تواند به تعیین سطح و تعیین میزان گسترش سرطان کمک کند و تصمیمات درمانی را به سمت مناسبی هدایت کند.

علاوه بر این، می‌تواند به شناسایی علت تورم غیرقابل توضیح یا سایر علائم مرتبط با سیستم لنفاوی کمک کند.

انواع بیوپسی غدد لنفاوی

انواع مختلفی از بیوپسی غدد لنفاوی وجود دارند که هر کدام برای هدف خاصی در فرآیند تشخیص بیماری انجام خواهند شد. رایج‌ترین انواع شامل موارد زیر خواهد بود.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNAB):

این یک روش‌ نسبتا کم تهاجمی است که شامل استفاده از یک سوزن نازک برای استخراج سلول‌ها یا مایع از غدد لنفاوی برای تجزیه و تحلیل خواهد بود.

FNAB اغلب زمانی انجام می‌شود که غده لنفاوی به راحتی در دسترس باشد و پزشک مشکوک به وجود عفونت یا التهاب در این نواحی باشد.

بیوپسی با سوزن مرکزی:

در این روش، از یک سوزن بزرگ‌تر برای به دست آوردن هسته کوچکی از بافت از غده لنفاوی استفاده می‌شود. بیوپسی با سوزن مرکزی معمولاً در مواقعی انجام می‌شود که مشکوک به سرطان باشد؛ زیرا امکان تجزیه و تحلیل دقیق‌تری از بافت را فراهم می‌کند.

بیوپسی جراحی:

زمانی که نیاز به تهیه نمونه وسیع‌تری باشد، ممکن است بیوپسی جراحی انجام شود. این شامل برداشتن کل غدد لنفاوی یا بخشی از آن از طریق جراحی است.

بیوپسی جراحی اغلب زمانی توصیه می‌شود که تشخیص قطعی مورد نیاز باشد یا زمانی که سایر روش‌های بیوپسی بی‌نتیجه بوده‌اند، به کار گرفته می‌شود.

بیوپسی از طریق غدد لنفاوی

آماده‌سازی برای بیوپسی از طریق غدد لنفاوی

قبل از انجام بیوپسی غدد لنفاوی، آماده‌سازی مناسب برای اطمینان از یک پروسه صحیح و بدون مشکل ضروری است. پزشک دستورالعمل‌های خاصی را به شما ارائه می‌دهد اما در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارند که باید دنبال شوند:

بررسی سابقه پزشکی:

پزشک خود را در خصوص هر گونه دارویی که مصرف می‌کنید، به هر ماده‌ای که آلرژی دارید و  یا شرایط پزشکی که در شما وجود دارد، مطلع کنید. این اطلاعات به آن‌ها کمک می‌کند تا تعیین کنند که آیا اقدامات احتیاطی یا تنظیمی پیش از بیوپسی لازم است یا خیر.

ناشتا بودن:

بسته به نوع بیوپسی، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که قبل از انجام عمل برای مدت معینی غذا نخورید و یا به عبارتی ناشتا باشید؛ البته این شرایط معمولا برای بیوپسی‌های جراحی مورد نیاز است.

بررسی داروهای رقیق کننده خون و مکمل‌ها:

مصرف داروها یا مکمل‌های رقیق کننده خون را طبق توصیه پزشک خود متوقف کنید؛ این داروها می‌توانند خطر خونریزی در طول بیوپسی را افزایش دهند.

کرم بی‌حس‌کننده:

در صورت لزوم پزشک ممکن است استفاده از کرم بی‌حس‌کننده را در محل بیوپسی قبل از عمل توصیه کند. این مسئله می‌تواند در به حداقل رساندن ناراحتی و درد بیمار در طول فرآیند بیوپسی کمک کند.

پروسه بیوپسی غدد لنفاوی

پروسه بیوپسی غدد لنفاوی بسته به نوع بیوپسی در حال انجام متفاوت خواهد بود. در اینجا به مراحل کلی مربوط به آن اشاره خواهیم نمود:

آماده‌سازی:

شما به گونه‌ای قرار می‌گیرید که امکان دسترسی آسان پزشک به غده لنفاوی مورد نظر جهت انجام بیوپسی را فراهم می‌کند؛ برای کاهش خطر عفونت، منطقه موردنظر تمیز و استریل خواهد شد.

بیهوشی:

بسته به نوع بیوپسی و ترجیح شما، ممکن است یک بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی دریافت کنید. در استفاده پس از استفاده‌ی بی‌حس کننده‌های موضعی، ناحیه به خوبی بی‌حس خواهد شد؛ در حالی که بیهوشی عمومی شما را در تمام طول عمل به خواب می‌برد.

بیوپسی:

پس از انجام صحیح مراحل قبلی پزشک بیوپسی را با استفاده از روش انتخابی انجام می‌دهد. برای بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف، یک سوزن نازک به غدد لنفاوی وارد می‌شود تا سلول‌ها یا مایع را استخراج کند.

بیوپسی سوزنی مرکزی شامل استفاده از یک سوزن بزرگ‌تر برای به دست آوردن هسته کوچکی از بافت است. در بیوپسی جراحی، برشی برای برداشتن کل غدد لنفاوی یا بخشی از آن ایجاد می‌شود که در نهایت هرکدام از این انواع بیوپسی با توجه به صلاح‌دید پزشک متخصص و همچنین ترجیح بیمار انتخاب می‌شوند.

بسته شدن زخم و مراقبت‌های بعدی:

پس از بیوپسی، هر برش با بخیه یا نوارهای چسب بسته می‌شود. محل بیوپسی با یک پانسمان استریل پوشانده می‌شود و ممکن است دستورالعمل‌هایی در مورد مراقبت از زخم و مدیریت درد آن به شما داده شود.

بیوپسی از طریق غدد لنفاوی

خطرات و عوارض بیوپسی از ناحیه غدد لنفاوی

در حالی که بیوپسی غدد لنفاوی به طور کلی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود اما خطرات و عوارض خاصی در ارتباط با این روش نیز وجود دارد. این خطرات و عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خونریزی:

خونریزی از محل بیوپسی یک عارضه شایع است، به خصوص اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید یا اختلال خونریزی دارید؛ در ادامه پزشک اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن خطر خونریزی انجام خواهد داد.

عفونت:

خطر کمی عفونت در محل بیوپسی وجود دارد. برای کاهش این خطر، تکنیک‌های مناسب استریلیزاسیون و دستورالعمل‌های مراقبت از زخم ارائه خواهد شد.

درد و ناراحتی:

درجاتی از درد یا ناراحتی پس از بیوپسی غدد لنفاوی انتظار می‌رود. پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند یا گزینه‌های بدون نسخه را برای مدیریت هر گونه ناراحتی توصیه کند.

بهبودی و مراقبت‌های پس از بیوپسی غدد لنفاوی

دوره نقاهت پس از بیوپسی غدد لنفاوی به نوع بیوپسی انجام شده و عوامل فردی بستگی دارد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای دوران ریکاوری تا بهبودی وجود دارد:

استراحت و ریکاوری:

چند روز بعد از بیوپسی باید استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین که ممکن است محل بیوپسی را تحت فشار قرار دهند، خودداری کنید.

مراقبت از زخم:

دستورالعمل‌های پزشک خود را برای مراقبت از زخم برای جلوگیری از عفونت و بهبود بهبودی دنبال کنید. محل بیوپسی را تمیز و خشک نگه دارید و از استفاده از هرگونه کرم یا پماد بدون تایید پزشک خودداری کنید.

مدیریت درد:

اگر درد یا ناراحتی را تجربه کردید، می‌توانید طبق توصیه پزشک از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. استفاده از کیسه‌ها یا کمپرس یخ در محل بیوپسی نیز ممکن است به کاهش تورم و درد ناحیه کمک کند.

تفسیر نتایج بیوپسی از غدد لنفاوی

پس از آنالیز نمونه‌های بیوپسی، نتایج توسط پزشک با شما در میان گذاشته می‌شوند. تفسیر این نتایج در تعیین مراحل بعدی در برنامه درمانی شما بسیار مهم است.

نتایج به دست آمده از بیوپسی، اطلاعاتی در مورد وجود سلول‌های غیرطبیعی، عفونت، التهاب یا سرطان ارائه می‌دهد.

پزشک شما یافته‌ها را به تفصیل توضیح می‌دهند و گزینه‌های درمانی مناسب را بر اساس نتایج مورد بحث قرار خواهند داد.

بیوپسی از ناحیه غدد لنفاوی

روش‌های تشخیصی جایگزین برای بیوپسی غدد لنفاوی

در برخی موارد، روش‌های تشخیصی جایگزین ممکن است به جای بیوپسی غدد لنفاوی در نظر گرفته شود. این جایگزین‌ها به شرایط خاص هر مورد بررسی بستگی داشته و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

تست‌های تصویربرداری:

تست‌های تصویربرداری مانند اولتراسوند، سی تی اسکن یا ام آر آی ممکن است برای ارزیابی غدد لنفاوی و ساختارهای اطراف استفاده شوند؛ این آزمایش‌ها می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد اندازه، شکل و ویژگی‌های غدد لنفاوی ارائه دهند.

آزمایش خون:

آزمایش خون می‌تواند به شناسایی نشانگرها یا ناهنجاری‌های خاصی کمک کند که ممکن است وجود یک بیماری یا عفونت را نشان دهد؛ این تست‌ها اغلب در ترکیب با سایر روش‌های تشخیصی استفاده می‌شوند.

مشاهده و نظارت:

در موارد خاص، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که غدد لنفاوی را در طول زمان بدون انجام بیوپسی تحت نظر داشته باشد؛ این رویکرد اغلب زمانی اتخاذ می‌شود که شک کمی به وجود سرطان یا بیماری جدی‌ای وجود داشته باشد.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به بیوپسی غدد لنفاوی به عنوان یک روش اساسی و مهم در فرآیند تشخیص سرطان اشاره کرده و روند انجام آن را مورد بررسی قرار دادیم.

همچنین بیوپسی را تنها یکی از راه‌های متعدد تشخیص سرطان دانسته و بر این نکته تأکید کردیم که همیشه هم برای تشخیص اختلالات غدد لنفاوی، نیاز به انجام بیوپسی نخواهد بود.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

لامبر پانکچر

لامبر پانکچر یا نمونه برداری از مایع مغز نخاعی

1402-06-28
آلترامین

موارد مصرف آلترامین و آشنایی با 7 عوارض جانبی آلترتامین

1402-05-15
سرطان چشم و موبایل

ارتباط سرطان چشم و موبایل

1402-06-25