سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

بیماران سرطانی حتماً واکسن انفولانزا بزنند!

واکسن انفولانزا
در این نوشته شما می خوانید

می‌دانید که با نزدیک شدن به فصل سرما، شیوع بیماری‌های این فصل از جمله بیماری آنفولانزا افزایش می‌یابد. واکسن انفولانزا، یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. از طرف دیگر، می‌دانیم که بیماران سرطانی سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند و به هیچ عنوان نباید به بیماری‌هایی که منجر به ایجاد التهاب و عفونت در بدن می‌شوند، مبتلا شوند. از این رو خود واکسن نیز می‌تواند درجاتی از التهاب را در بدن این افراد ایجاد کند.

حال سوال اساسی این است که آیا تزریق این واکسن در بیماران سرطانی مجاز است؟ در این مقاله‌ی بای بای سرطان، قصد داریم علاوه بر پاسخ به این پرسش، به معایب و مزایای واکسن انفولانزا برای بیماران سرطانی نیز بپردازیم.

بیماری آنفولانزا

سالیانه در مقطع خاصی از سال، تزریق واکسن انفولانزا صورت می‌گیرد و بسیار توصیه می‌شود تا تمامی افرادی که سنشان از ۱ سال بیشتر است، از فواید آن ‌بهره مند شوند.

بیماری آنفولانزا می‌تواند بیماری بسیار خطرناکی برای قشر عظیمی از جامعه، از جمله بیماران سرطانی باشد؛ بنابراین تزریق این واکسن برای این افراد از همه مهم‌تر و حیاتی‌تر است.

از آنجایی که متودهای درمانی سرطان باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شوند، احتمال آن که این بیماران به بیماری مختلف و یا بیماری آنفولانزا مبتلا شوند، بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

بیماری آنفولانزا می‌تواند باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در فرد شود. مشکلاتی مثل عفونت‌های سینوس و گوش ،کم آبی بدن و برونشیت که التهاب برونش در ریه‌ها است.

آنفولانزا منجر به بروز مشکلات جدی‌تری مثل ذات الریه، سپسیس که یک واکنش بسیار خطرناک بدن به عفونت است، التهاب مغز، قلب و یا بافت‌های عضلانی نیز شود.

بیماری آنفولانزا

واکسن انفولانزا و نحوه اثر آن

واکسن انفولانزا در واقع ویروس ضعیف شده‌ای است که به بدن تزریق می‌شود. این ویروس ضعیف شده، به وسیله‌ی سرنگی کوچک از طریق عضله بازو قابل تزریق است.

به محض ورود واکسن به بدن، بدن شروع به ایجاد پاسخ می‌کند؛ در پاسخ سیستم ایمنی، بدن پروتئین‌هایی به نام آنتی بادی می‌سازد تا این آنتی بادی‌ها به مبارزه با ویروسی که به تازگی وارد بدن شده است، کمک کنند.

این آنتی بادی‌هایی که در بدن تولید می‌شوند به کسانی که واکسن تزریق کرده‌اند، کمک می‌کنند تا میزان ابتلا به بیماری آنفولانزا در آن‌ها کمتر شود.

البته تزریق واکسن به آن معنا نیست که فرد به هیچ عنوان به آنفولانزا مبتلا نمی‌شود، بلکه احتمال ابتلا به آن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند و زمانی که فرد به آنفولانزا مبتلا شود، علائم بسیار خفیف‌تر و دوران نقاهت بسیار کوتاه‌تری را تجربه خواهد کرد.

علاوه بر واکسن‌های تزریقی که با دوزهای مختلف و با توجه به شرایط پزشکی و میزان سلامت بیمار تجویز می‌شوند، نوع نازال این واکسن‌ها نیز موجود است.

واکسن آنفولانزای نازال (از راه بینی)، حاوی یک نوع زنده از ویروس انفولانزا است که برای تضعیف آن در آزمایشگاه‌ها  دستخوش تغییراتی شده است. مکانیزم‌ عمل این واکسن انفولانزا دقیقا مانند واکسن‌های تزریقی است اما با تفاوت در نوع ورود آن به بدن.

لازم به ذکر است که واکسن‌های نازال به دلیل آن که از ویروس زنده برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده می‌کنند، در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مثل بیماران با‌ نقص ایمنی و بیماران سرطانی اصلا توصیه نمی‌شود. علاوه بر این، این نوع واکسن در خانوم‌های باردار نیز منع مصرف دارد.

بهترین زمان تزریق واکسن انفولانزا

بهترین زمان تزریق واکسن انفولانزا

به طور کلی بهترین زمان تزریق واکسن انفولانزا از اوایل شهریور تا اواسط مهر ماه است و در این بازه زمانی بیشترین تاثیر را بر بدن خواهد داشت. بهتر است افراد ۶۵ سال به بالا از تزریق زودهنگام واکسن آنفولانزا خودداری کنند؛ چرا که ممکن است در اوج پیک آنفولانزا نسبت به سایر افراد کمتر محافظت شده باشند.

البته این شرایط برای بیماران سرطانی صدق نمی‌کند و این افراد ضروری است که قبل از تزریق واکسن، با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

برای واکسن زدن در فصل بیماری آنفولانزا، هیچ زمانی دیر نیست و فرد در هر زمانی امکان تزریق واکسن را دارد و تاثیرات مثبت واکسن برای وی لحاظ می‌شود؛ حتی کسانی که در زمستان که اوج‌ پیک آنفولانزا است نیز واکسن تزریق می‌کنند، می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است که زمان بندی به ویژه در افرادی که درحال درمان سرطان‌ هستند و یا افرادی که در حال بهبودی و ریکاوری پس از سرطان هستند، بسیار اهمیت دارد.

بیمارانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی هستند و یا کسانی که اخیرا پیوند عضو انجام داده‌اند، در معرض خطر بسیار بیشتری نسبت به سایرین قرار دارند؛ لذا بهتر است با مشورت با پزشک، بهترین زمان ممکن برای تزریق واکسن انفولانزا را مشخص کنند.

مزایای واکسن انفولانزا برای بیماران سرطانی

متقاضیان تزریق واکسن (Influenza vaccine) به دلایل مختلفی قصد انجام‌ این کار را دارند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند. در ادامه به چند نمونه از مزایای تزریق واکسن انفولانزا اشاره می‌کنیم:

 • واکسن انفولانزا می‌تواند ضمن جلوگیری از ابتلای شخص به این ویروس، از افرادی آسیب پذیری که در کنارشان زندگی می‌کنند نیز محافظت می‌کند.
 • واکسیناسیون آنفولانزا می‌تواند به محافظت از افرادی که ابتلای به این بیماری برای آن‌ها خطرناک‌تر است، کمک کند.

افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، بیماران سرطانی و کودکان خردسال به ویژه نوزادان کمتر از ۶ ماه که امکان تزریق واکسن برای آن‌ها به دلیل سن کمتر از یکسال وجود ندارد، جزء قشر آسیب پذیر‌ جامعه هستند.

 • تزریق واکسن آنفولانزا  همچنین می‌تواند عوارض و علائم بیماری را در صورت ابتلا تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.
 • واکسیناسیون با ایجاد یک ایمنی نسبی نسبت به این ویروس، می‌تواند خطر پیامدهای جدی بیماری مثل بستری شدن در بیمارستان و یا مرگ را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • واکسیناسیون به محافظت از خانم‌های باردار و نوزادان آن‌ها تا ۶ ماه پس از تولد کمک می‌کند.

تحقیقات صورت گرفته در این باره نشان می‌دهد که فرزندان خانم‌های بارداری که واکسن آنفولانزا را تزریق کرده‌اند، ریسک بسیار کمتری برای ابتلا به این ویروس دارند.

 • ۶. افراد مسن به دلیل آن که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر به آنفولانزا مبتلا می‌شوند.

این امر موجب افزایش ریسک مرگ و میر در این افراد می‌شود. همچنین تزریق واکسن انفولانزا در افراد ۵۰‌ سال به بالا، باعث کاهش چشمگیر ابتلا به بیماری و مرگ و میر این قشر از جامعه خواهد شد.

واکسن انفولانزا

معایب و مزایای واکسن انفولانزا

همانطور که می‌دانید همه‌ی داروها، متودهای درمانی و حتی بیماری‌ها، عوارض جانبی از خود بروز می‌دهند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تلاش‌های بسیار زیادی در امر کاهش عوارض جانبی انجام شده است اما با این وجود همچنان نمی‌توان از بروز برخی عوارض جلوگیری نمود.

مانند همه‌ی داروها، واکسن انفولانزا نیز توانایی بروز عوارض جانبی دارد. این عارضه‌ها معمولا خفیف هستند و مدت کوتاهی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

لازم به ذکر است که همه‌ی افراد ممکن است دچار عوارض پس از تزریق نشوند اما بروز عوارض پس از تزریق واکسن یک امری طبیعی است؛ بنابراین در صورت بروز آن نیازی به نگرانی و اضطراب نیست.

واکسن مانند یک معلم که به دانش آموزهای خود علم می‌آموزد، به سلول‌های بدن یاد می‌دهد که چگونه در مقابل ویروس آنفولانزا از بدن محافطت کنند.

عوارض جانبی واکسن که معمولا خفیف نیز هستند، شامل موارد زیر است:

 1. حساسیت، قرمزی و تورم‌ در محل تزریق واکسن که ممکن است در همه افراد دیده نشود.
 2. سردرد
 3. دردهای عضلانی بخصوص در عضله بازو که محل تزریق واکسن است.
 4. تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد که با داروهای خاص قابل کنترل خواهد بود.

همچنین فردی که واکسن تزریق کرده است، امکان دارد تا چند روز احساس خستگی و بی‌حالی داشته باشد که در مقایسه با عوارض و علائمی که ویروس آنفولانزا ایجاد می‌کند، بسیار خفیف و کوتاه مدت است. در این بین استراحت و مصرف زیاد مایعات می‌تواند برای کاهش علائم واکسن بسیار مفید و کمک کننده باشد.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان از تاثیرات مثبت و مزایای تزریق واکسن انفولانزا برای بیماران سرطانی و سایر افراد آگاه شدیم و دانستیم که یکی از موارد ضروری برای افرادی که به بیماری‌های خاص مبتلا هستند، تزریق این واکسن خواهد بود. امیدواریم با خواندن این مقاله از اهمیت تزریق واکسن انفولانزا و تاثیرات آن بر حفظ سلامت اطرافیانتان مطلع شده باشید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

4 پاسخ

  1. درود بر شما
   با توجه به اطلاعاتی که ما داریم واکسن هلندی و فرانسوی از همه بهتر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27