سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

بوی بد واژن و احتمالات مرتبط با سرطان

بوی بد واژن و سرطان
در این نوشته شما می خوانید

اغلب اوقات سرطان خودش را در غالب علائم کوچک و پیش پا افتاده‌ای همچون بوی بد واژن نشان می‌دهد که در بیشتر مواقع این علائم جدی گرفته نمی‌شوند و در نهایت پیگیری هم نمی‌شوند. در این مقاله‌ی بای بای سرطان قصد داریم ارتباط بوی بد واژن و سرطان را بررسی کرده و بدانیم که چه زمانی این علامت می‌تواند نشان از وجود سرطان داشته باشد و چه زمانی وجود آن طبیعی است و نیازی به پیگیری نخواهد داشت.

بوی بد واژن، می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که محتمل‌ترین آن بیماری‌های زنانه است اما در مواقعی هم نشان از بیماری مهلکی همچون سرطان دارد.

انواع بوی بد واژن وعلل ایجاد

بوی بد واژن یکی از نگرانی‌های رایج در بین بسیاری از بانوان است. درک این نکته مهم است که واژن بوی منحصر به فرد خود را دارد که می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

با این حال، وجود بعضی از بوهای خاص ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی باشند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. در این قسمت از مقاله، به بررسی علل بوی بد واژن، اعم از طبیعی و غیرطبیعی می‌پردازیم.

بوهای طبیعی واژن:

بوی واژن همه‌ی افراد تحت تاثیر سطح PH و یا اسیدیته واژن قرار دارد. وجود باکتری‌های مختلف به نام فلور واژن، به حفظ سطح مطلوب PH کمک می‌کند.

در حقیقت این باکتری‌ها برای جلوگیری از عفونت و حفظ سلامت واژن، با یکدیگر همکاری می‌کنند. بوهای طبیعی واژن، می‌توانند متفاوت باشند و معمولا نشان از وجود بیماری نخواهند بود.

بوی کمی ترش یا تند:

افرادی با بوی واژن کمی ترش یا تند، ممکن است دچار بیماری خاصی شده باشند و یا این بو می‌تواند نشان دهنده سطح اسیدی کمی بیشتر از حد معمول باشد که فلورهای واژن در آن بیشتر است.

این بو اغلب با وجود لاکتو باسیل‌ها که باکتری‌های مفید در واژن هستند، همراه است. متخصصین این بوی بد واژن را به بوی خمیر ترش نان تشبیه کرده‌اند.

بوی شیرین یا تلخ:

وجود بوی کمی شیرین یا تلخ شبیه به شیرینی زنجبیلی، ممکن است نشان دهنده تغییرات در سطح PH باشد. این تغییرات می‌تواند به دلیل نوسانات هورمونی یا عوامل رژیم غذایی رخ دهد.

بوی دوران قاعدگی:

در طول قاعدگی، ترشحات واژن ممکن است بوی فلزی مانند داشته باشند که یادآور بویی شبیه به مس است. این بو در دوران قاعدگی کاملا طبیعی است و به دلیل آهن موجود در خون به وجود می‌آید.

بوی آمونیاک:

بوی آمونیاک ممکن است به دلیل وجود باقی مانده ادرار در واژن و یا کم‌آبی بیش از حد به بدن به وجود آمده باشد؛ اطمینان از بهداشت فردی مناسب و هیدراته ماندن، می‌تواند به کاهش این بوی بد واژن کمک بسیار زیادی بکند.

بوی مرتبط با استرس:

استرس می‌تواند منجر به افزایش تولید عرق شود که ممکن است باعث ایجاد بوی بد در واژن شود. مدیریت سطوح استرس از طریق تکنیک‌های تمدد اعصاب یا جست و جوی حمایت، می‌تواند به کاهش این بو کمک کند.

تغییرات موقتی بوی واژن:

تغییرات موقتی بوی واژن، می‌تواند به دلیل نوسانات هورمونی یا عوامل رژیم غذایی رخ دهد؛ مصرف غذاهایی با بوی تند مثل سیر یا ماهی، می‌توانند تغییرات موقتی در بوی بد واژن ایجاد کنند.

بوی بد واژن و سرطان

بوهای غیرطبیعی واژن

گاهی اوقات، عدم تعادل در سطوح باکتریایی واژن می‌تواند منجر به عفونت و التهاب در این اندام شود که نتیجه آن ایجاد بوی نامطلوب واژن است؛ شناسایی این بوهای غیرعادی و مداوم بودن آ‌ن‌ها، نیازمند مداخلات پزشکی و درمانی خواهد بود.

واژینوز باکتریایی:

واژینوز باکتریایی، یک عفونت ناشی از عدم تعادل در فلور واژن است که با بوی ماهی مانند به ویژه پس از رابطه جنسی همراه است. از سایر علائم این بیماری می‌توان به ترشحات خاکستری و یا خاکستری مایل به سفید واژینال اشاره کرد.

تریکومونیازیس:

این دسته از مشکلات نشأت گرفته از عفونت‌های مقاربتی هستند که توسط یک انگل ایجاد می‌شوند. در حالی که این بیماری ممکن است همیشه علائمی از خود نشان ندهد اما بوی ماهی مانند و یا شبیه به کپک می‌تواند‌ در فرد وجود داشته باشد؛ این بو اغلب با ترشحات زرد مایل به سبز نیز ممکن است همراه باشد.

علل نادر بوی بد واژن

در موارد بسیار نادر، بوی بد واژن ممکن است نشان دهنده شرایط جدی‌تری مانند فیستول رکتوواژینال یا سرطان واژن باشد. فیستول رکتوواژینال یک بیماری نادر است که در آن مدفوع به داخل واژن نشت می‌کند و در نتیجه ترشحات بد بو ایجاد می‌کند.

سرطان واژن نیز از طرف دیگر ممکن است با ترشحات بسیار شدید واژن همراه باشد که بوی بسیار تند و زننده‌ای دارد.

بوی بد واژن و سرطان

بوی بد واژن و سرطان

سرطان یکی از بیماری‌های شایعی است که سالیانه تعداد بسیار زیادی از زنان را درگیر می‌کند. سرطان واژن و سرطان دهانه رحم جزء سرطان‌های اختصاصی دستگاه تناسلی زنان هستند و ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند.

این دو نوع سرطان علائمی مختص به خود را دارند و هریک از این علائم به نوبه خود می‌توانند دلیلی برای وجود سرطان در ناحیه تناسلی باشند اما این دو سرطان واژن و دهانه رحم، در دو عارضه و علامت با یکدیگر اشتراک دارند و آن هم وجود ترشحات غیرطبیعی و بوی بد واژن است.

افرادی که ترشحات واژن آن‌ها دستخوش تغییرات رنگ و یا بو شده است لزوما به سرطان مبتلا نشده‌اند و ممکن است به دلایل غیرتهاجمی دیگری این عارضه در آن‌ها بروز پیدا کرده باشد اما بهتر است در صورت مشاهده این علامت‌ها، برای بررسی بیشتر و اطمینان از جدی نبودن مشکل، به پزشک زنان مراجعه کنند.

تغییر بوی واژن در دوران بارداری

واژینیت که به التهاب واژن اشاره دارد، یکی از علل شایع نامطبوع بوی واژن در دوران بارداری است. با این حال عوامل دیگری مانند افزایش حس بویایی و تغییرات رژیم غذایی نیز می‌توانند در تغییر بوی واژن در دوران بارداری نقش داشته باشند.

برای زنان باردار بسیار مهم است که بهداشت فردی را رعایت کنند و در صورت وجود هرگونه نگرانی در مورد بوی بد واژن، با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

درک علل بوی بد واژن، می‌تواند به زنان کمک کند تا نگرانی‌های بالقوه سلامتی خود را شناسایی کرده و به دنبال مراقبت‌های پزشکی مناسب باشند.

در حالی که بعضی از بوها طبیعی و موقتی هستند، بوهای پایدار یا غیرعادی نیز ممکن است نشان دهنده شرایط غیرطبیعی بدن باشند. آزمایشات غربالگری منظم، مانند تست پاپ اسمیر برای تشخیص زود هنگام‌ و پیشگیری از سرطان دهانه رحم که یکی از علل بوی بد واژن است، ضروری است.

با آگاه ماندن و فعال بودن در خصوص سلامت واژن، زنان می‌توانند سلامت کلی بدن و ناحیه تناسلی خود را تضمین کنند. در صورت‌ وجود بوی نامطبوع واژن و یا هر مشکل زنانه دیگر، بهترین گزینه مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق و دریافت درمان مناسب خواهد بود.

درمان خانگی بوی بد واژن

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، بوی بد واژن و سرطان می‌توانند بهم مرتبط باشند و یا وجود این بو به دلیل بیماری خاصی باشد و حتی به دلایل فردی و رژیم غذایی ناسالم، واژن فرد بوی مطبوعی نداشته باشد.

اگر بوی بد واژن (Vaginal Odors) همراه با علائم دیگری نیست، ممکن است با روش‌ها و متودهای خانگی بتوان از شر بوی نامطبوع آن خلاص شد که در ادامه به این چند روش اشاره می‌کنیم:

 • دوش گرفتن و حمام کردن منظم:

درمواقعی بوی نامطبوع واژن می‌تواند ناشی از نیاز فرد به دوش گرفتن باشد. از آنجایی که این ناحیه عرق می‌کند و پوست‌های مرده و کثیفی ممکن است در آن قسمت تجمع پیدا‌ کنند، بنابراین بوی نامطبوع واژن امری غیرمعقول نخواهد بود.

با رعایت بهداشت فردی و و شست و شوی منظم ناحیه تناسلی، می‌توان از بوی بد واژن که ناشی از عدم رعایت بهداشت شخصی است را از بین برد.

 • از شستن داخل واژن خودداری کنید:

طبق گفته‌ی متخصصین زنان، بسیاری از افراد در هنگام شست و شوی ناحیه بیرون واژن و ناحیه تناسلی داخل واژن را نیز شست شو می‌دهند که کاری بسیار غلط است.

درست است که ناحیه بیرونی واژن نیازمند شسته شدن و پاک شدن است اما در ناحیه داخلی واژن، باکتری‌هایی وجود دارند که خود وظیفه سالم و پاک نگه داشتن این ارگان را بر عهده دارند و این باکتری‌ها نیازی به کمک خارجی ندارند.

شستن داخل واژن نه تنها غیرضروری است، بلکه کاملا خطرناک است؛ شستن قسمت داخلی واژن به خصوص با صابون‌های معطر می‌تواند آرایش باکتریایی و PH طبیعی واژن را برهم بزند و زمانی که تراکم این باکتری‌ها کم شود، ریسک بروز عفونت و بوی بد واژن افزایش پیدا می‌کند.

 • با وسواس محصولات بهداشتی ناحیه تناسلی را انتخاب کنید:

در صورتی که افراد در گذشته از بوی بد واژن رنج‌ نمی‌بردند اما پس از گذشت مدت زمانی به این مشکل دچار شده‌اند، باید محصولات بهداشتی مورد استفاده مثل دستمال‌های توالت، شامپوها و لباس‌های زیر و حتی نحوه شست و شوی واژن خود را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند علت بروز ناگهانی بوی بد واژن خود را تشخیص داده و با رفع آن، این عارضه را نیز از بین ببرند.

 • هیدراته ماندن:

در اینجا ما در خصوص نوشیدنی‌های دیگر صحبت نمی‌کنیم و فقط و فقط بحث در خصوص آب است. نوشیدن آب کافی برای صافی و درخشانی پوست بسیار مفید است.

به باور محققان، با مصرف آب کافی، تعریق سالم و ترشحات واژن افزایش پیدا می‌کند و آلودگی‌های احتمالی از واژن خارج می‌شوند.

 • رعایت رژیم غذایی متعادل:

به عنوان یک قاعده کلی، یک رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی در مقایسه با غذاهای پرچرب و فست فودها، باعث ملایم‌ترشدن بوی واژن می‌شوند.

رعایت رژیم غذایی سالم می‌تواند بدنی سالم ایجاد کند که این شامل واژن نیز می‌شود. به طور کلی، مصرف بعضی از غذاها با بوی تند مانند مارچوبه، سیر و پیاز می‌توانند باعث ایجاد بوی نامطبوعی در واژن شوند و حذف این غذاها، می‌تواند عطر طبیعی واژن را بازگرداند.

ترشحات واژن و سرطان

ترشحات واژن و سرطان

ترشحات واژن بخش طبیعی و مهم دستگاه تناسلی زنان است. این ترشحات در واقع یک نوع مکانیزم‌ دفاعی است که سلول‌های مرده و باکتری‌ها را برای تمیز نگه داشتن واژن و جلوگیری از عفونت‌ها از بدن خارج می‌کند.

در اکثر مواقع ترشحات واژن کاملا طبیعی هستند و بسته به چرخه قاعدگی می‌تواند از نظر مقدار بو و رنگ متفاوت باشد. با این حال تغییر در رنگ، بو و یا غلظت ترشحات واژن، همراه با علائم دیگر ممکن است نشان دهنده عفونت یا سایر بیماری‌های جدی مثل سرطان باشد.

ترشحات طبیعی واژن

ترشحات واژن یک امر طبیعی است که به حفظ سلامت واژن کمک می‌کند. این ترشحات معمولا شفاف یا سفید بوده و معمولا بی‌بو است.

مقدار ترشحات می‌تواند در طول چرخه قاعدگی متفاوت باشد و ممکن است تحت تاثیر عواملی مانند تخمک گذاری، فعالیت جنسی و استفاده از داروهای کنترل بارداری متفاوت باشد.

درک ویژگی‌های طبیعی ترشحات واژن در تمایز بین آنچه طبیعی است و آنچه ممکن است نیاز به مداخلات پزشکی داشته باشد، کمک کننده خواهد بود.

ترشحات سفید:

در اواخر چرخه قاعدگی، معمولا ترشحات سفید غلیظ تری مشاهده می‌شود. این نوع ترشحات نباید با خارش همراه باشد و در صورتی که خارش وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده عفونت قارچی باشد.

ترشحات شفاف و کشدار:

این نوع ترشحات که اغلب به عنوان مخاط بارور شناخته شده و غالبا در طول تخمک گذاری ایجاد می‌شوند. این مدل ترشح می‌تواند نشانه‌ی زمانی باشد که فرد بیشترین باروری را دارد و شناخت این نوع ترشحات، می‌تواند به تعیین بهترین زمان برای لقاح کمک کند.

ترشحات شفاف و آبکی:

در طول چرخه قاعدگی، ممکن است در زمان‌های مختلف ترشحات شفاف و آبکی ایجاد شوند. این ترشحات غالبا بعد از انجام ورزش‌های سنگین ایجاد می‌شوند و به طور کلی نگران کننده نیستند.

ترشحات قهوه‌ای:

ترشحات قهوه‌ای ممکن است بلافاصله پس از پریود افراد ایجاد شوند؛ زیرا خون باقی مانده در رحم از واژن خارج می‌شود که لازم به ذکر است که این موضوع یک بخش نرمال و طبیعی از چرخه قاعدگی است.

لکه بینی خون:

لکه بینی در اواسط سیکل یا ترشحات قهوه‌ای رنگ می‌تواند در طول تخمک‌گذاری یا اوایل بارداری رخ دهد. در صورتی که فرد به جای قاعدگی‌های منظم لکه بینی را تجربه کند، باید با مراجعه به پزشک مربوطه و انجام برخی از آزمایشات همچون آزمایش بارداری این موضوع را علت‌یابی کند.

علل غیرطبیعی ترشحات واژن

درحالی که ترشحات واژن بیشتر طبیعی است، تغییر در رنگ، قوام یا بوی بد واژن ممکن است نشان دهنده یک عفونت یا بیماری زمینه‌ای باشد.

مهم است که بیماران از علائم مرتبط با ترشحات غیرطبیعی آگاه بوده و در صورت لزوم به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند. در ادامه برخی از علل رایج ترشحات غیرطبیعی واژن و علائم همراه آن آورده شده است:

عفونت مخمری:

عفونت‌های مخمری که به عنوان کاندیدیازیس نیز شناخته می‌شوند، در اثر رشد بیش از حد قارچ کاندیدا پدید می‌آیند و علائم خاصی از خود بروز می‌دهند.

این علائم غالبا شامل خارش و تورم ناحیه واژن و اطراف واژن، مقاربت جنسی دردناک، ترشحات غلیظ، سفید رنگ‌ و پنیری شکل خواهند بود.

واژینوز باکتریال:

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، واژینوز باکتریایی زمانی رخ می‌دهد که عدم تعادل در باکتری‌های طبیعی موجود در واژن رخ داده باشد که همین عدم‌ تعادل باعث بروز علائم خاصی می‌شود.

علائمی همچون بوی بسیار بد واژن که شبیه به بوی ماهی گندیده است و اکثرا بعد از رابطه جنسی ایجاد می‌شود، ترشحات خاکستری و یا سفید رنگ، در واژن و احساس خارش یا سوزش در ناحیه واژن.

عفونت مقاربتی:

عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک و تریکومونیازیس، می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در ترشحات واژن شوند. علائم عفونت‌های مقاربتی می‌تواند شامل ترشحات زرد و یا سبز رنگ واژن، بوی بد واژن و وجود خارش و ناراحتی در این ناحیه باشد.

علاوه بر عفونت‌های ذکر شده، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در تغییرات ترشحات واژن نقش داشته باشند. عللی که باعث بروز این تغییرات در واژن و ترشحات آن می‌شوند، شامل:

 1. تغییرات هورمونی در دوران بارداری و یا دوران یائسگی
 2. مصرف برخی داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها یا استروئیدها
 3. عدم رعایت بهداشت و بهداشت فردی ضعیف
 4. ایجاد تحریکات واژن به واسطه انواع دوش گرفتن، صابون‌های معطر و یا حمام پر از کف
 5. ایجاد‌ بیماری‌های التهابی لگن (PID) یا عفونت‌های لگنی
 6. سرطان دهانه رحم یا سایر مشکلات دستگاه تناسلی

در صورتی که افراد هر یک از علائم بالا را تجربه کردند و یا متوجه تغییر ناگهانی و قابل توجهی در ترشحات واژن شدند، بسیار مهم‌ است که برای ارزیابی بیشتر و انجام‌ اقدامات درمانی مناسب به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند‌.

ترشحات واژن و سرطان

درمان ترشحات غیرطبیعی واژن

وقتی صحبت از ترشحات واژن می‌شود، همیشه بهترین گزینه آن است که افراد بیمار برای رفع نگرانی‌های خود به پزشک متخصص مراجعه‌ کنند.

یک فرد متخصص و یا تیم ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی، می‌توانند علائم بیماران را ارزیابی کرده و یک تشخیص دقیق پیرامون این مشکل ارائه دهند‌.

پزشک متخصص ممکن است در مورد سابقه پزشکی بیماران، مدت زمان ترشحات غیرطبیعی، علائم همراه و فعالیت‌های جنسی سوالاتی را مطرح کند.

علاوه بر این، ممکن است نیاز باشد تا پزشک معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگن انجام داده و احتمالا نمونه‌ای از ترشحات را برای انجام آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه‌های تخصصی ارسال کند.

در نهایت گزینه‌های درمانی موجود مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ درمان ترشحات غیرطبیعی واژن به علت زمینه‌ای آن بستگی دارد و درمان‌های رایجی که توسط پزشکان متخصص تجویز می‌شود، شامل:

داروهای ضد قارچ:

عفونت‌های مخمری معمولا با کرم‌های ضد قارچ و یا داروهای خوراکی قابل درمان هستند.

آنتی بیوتیک‌ها:

واژینوز باکتریایی و برخی عفونت‌های مقاربتی ممکن است به درمان آنتی بیوتیکی نیاز داشته باشند.

داروها برای بیماری‌های مقاربتی:

اگر یک عفونت مقاربتی در بیمار تشخیص داده شده است، پزشک متخصص با تجویز داروهای خاص و مناسب در جهت درمان بیماری اقدام می‌کند.

درمان هورمونی:

در مواردی که عدم تعادل هورمونی علت وجود ترشحات غیرطبیعی واژن باشد، مانند ترشحاتی که در دوران یائسگی رخ می‌دهد، ممکن است درمان‌های جایگزین هورمونی توصیه شود.

تغییر سبک زندگی:

رعایت نظافت و بهداشت فردی، اجتناب از مصرف محرک‌ها و انجام‌ رابطه جنسی ایمن می‌تواند به پیشگیری از بروز ترشحات غیرطبیعی در آینده کمک کند.

پیروی از توصیه‌ها و دستورالعمل‌هایی که ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهند نیز در تکمیل دوره کامل درمان برای رفع موثر بیماری زمینه‌ای بسیار مهم است.

خارش واژن و سرطان

ارتقای سلامت واژن و جلوگیری از عفونت

درحالی که ممکن است همیشه پیشگیری از عفونت‌های واژن امکان‌پذیر نباشد، اقداماتی وجود دارد که افراد می‌توانند برای ارتقای سلامتی واژن، کاهش خطر عفونت و بروز ترشحات غیرطبیعی انجام دهند. در ادامه به چند‌ نکته مراقبتی ناحیه تناسلی می‌پردازیم:

رعایت بهداشت کلی:

ناحیه تناسلی بسیار حساس است؛ بنابراین باید قسمت خارجی آن را با آب گرم و صابون ملایم شست و شو داد. همچنین باید از صابون‌های معطر، دوش واژینال و استفاده مستقیم از اسپری‌های زنانه‌ در ناحیه تناسلی جدا خودداری شود.

پاک‌ کردن از جلو به عقب:

پس از اتمام حمام یا دستشویی، خشک کردن باید همیشه از جلو به عقب انجام شود تا باکتری‌های ناحیه مقعد به واژن سرایت نکند.

دوری از محرک‌ها:

بهتر است از استفاده از لوسیون‌های معطر و محصولاتی که می‌توانند تعادل طبیعی باکتری‌های واژن را مختل کنند، خودداری شود.

رابطه جنسی ایمن:

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی، از ابزارهای محافظتی جنسی مثل کاندوم‌ می‌توان استفاده نمود؛ انجام معاینات و غربالگری‌های منظم برای پیشگیری از بروز عفونت‌های مقاربتی نیز بسیار مهم است.

انتخاب لباس زیر مناسب:

بانوان باید لباس زیرهای نخی را انتخاب کنند که باعث گردش بهتر هوا در ناحیه تناسلی شده و به جلوگیری از تجمع رطوبت و بوی بد واژن کمک می‌کند.

از پوشیدن لباس تنگ خودداری شود:

لباس‌های تنگ‌ می‌تواند محیطی گرم و مرطوب ایجاد‌ کنند که این محیط بستری بسیار مناسب برای رشد باکتری‌ها و مخمرها فراهم می‌کند. بنابراین بهتر است تا حد امکان از لباس‌های گشاد و نخی در طول روز استفاده کنید.

با گنجاندن تمامی نکات ذکر شده در زندگی روزمره، می‌توان از سلامت کلی واژن حمایت کرده و احتمال ابتلا به عفونت‌های واژن و ایجاد ترشحات غیرطبیعی و نامطبوع را کاهش داد.

خارش واژن و سرطان

خارش واژن و سرطان

خارش واژن از دیگر علائم و مشکلات ناحیه تناسلی است که بانوان با آن دست و پنجه‌ نرم می‌کنند و به این معنی است که مشکلی در واژن وجود دارد.

علائم‌ و نشانه‌های خارش می‌تواند واژن یا قسمتی از ناحیه تناسلی به نام فرج را درگیر کند. به طور کلی علل ایجاد خارش در واژن شباهت‌های بسیار زیادی با علل ترشحات نامطلوب و غیرطبیعی واژن دارد؛ بنابراین می‌توان اینگونه بیان کرد که عواملی که باعث بروز ترشحات غیرطبیعی در واژن می‌شوند، می‌توانند باعث خارش ناحیه تناسلی، بخصوص خارش واژن نیز شوند.

به طور کلی شایع‌ترین علل خارش واژن عبارتند از:

 • عفونت‌هایی مانند واژینوز باکتریایی، عفونت‌های قارچی و عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک یا تریکومونیازیس.
 • تحریک یا واکنش‌های آلرژیک ناشی از پوشیدن لباس‌های خاص، استفاده از مواد شوینده، صابون و کرم.
 • تغییرات سطح هورمونی بدن به دلیل یائسگی، رنج بردن از بیماری‌هایی همچون دیابت، ابتلا به شپش‌های ناحیه تناسلی و اختلالات پوستی.

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از متخصصین پرسیده می‌شود، پیرامون ارتباط خارش واژن و سرطان است که آیا این دو مورد با یکدیگر ارتباطی دارند یا خیر.

طبق تحقیقات صورت گرفته و منابع موثق، خارش ناحیه تناسلی هیچ ارتباطی با ابتلا به سرطان واژن ندارد اما باید به این نکته اشاره کرد که در موارد نادر بیمارانی که مبتلا به سرطان فرج شده بودند، از خارش تاحیه تناسلی رنج می‌بردند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به بررسی ارتباط بوی بد واژن و سرطان پرداختیم و با انواع بوهای طبیعی و غیرطبیعی این ناحیه و علل بروز هریک آشنا شدیم.

همچنین در خصوص ترشحات غیرطبیعی واژن که معمولا با بوی بد واژن همراه است، دانستیم و روش‌های جلوگیری از ایجاد این ترشحات را نیز بررسی کردیم.

در نهایت باید بگوییم که هر بانویی باید الویت خود را حفظ سلامت شخصی خود بداند و به کوچکترین علامت و تغییری در بدن خود اهمیت دهد.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27