سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

سرطان چگونه باعث مرگ می شود؟

سرطان چگونه باعث مرگ می شود
در این نوشته شما می خوانید

در این مقاله بای بای سرطان، قصد داریم به این موضوع که سرطان چگونه باعث مرگ می شود، احتمال مرگ و ارتباط اینکخ شیمی درمانی و مرگ در اثر این بیماری به چه میزان است، بپردازیم.

معمولا بهبودی و رهایی یافتن از بیماری سرطان، به عوامل مختلفی از جمله وخامت بیماری و شرایط جسمی و روحی بیمار بستگی دارد اما با این حال، نوع سرطان و ارگان درگیر شده از مهم‌­ترین مواردی هستند که با میزان بهبودی سرطان ارتباط مستقیم دارند.

سرطان چگونه باعث مرگ می­ شود؟

سرطان سینه، به طور معمول در افراد میانسال و مسن بروز پیدا می­‌کند به طوری که اغلب سرطان‌­های سینه در سنین ۶۲ سالگی تشخیص داده شده‌­اند.

البته تعداد اندکی از زنان نیز ممکن است در سنین کمتر از ۴۵ سالگی دچار سرطان سینه شوند که معمولا این سرطان خوش­‌خیم است و احتمال مرگ شخص مطرح نخواهد بود.

در واقع سرطان سینه دومین سرطانی است که باعث مرگ زنان می‌­شود و در رتبه نخست، سرطان ریه به عنوان کشنده‌ترین سرطان قرار دارد.

احتمال آن که سرطان، بیماری که مبتلا به سرطان سینه است را به کام مرگ بکشاند حدود 2/5 درصد است که به عبارت دیگر، از هر ۳۹ نفری که به این سرطان مبتلا هستند، فقط ۱ نفر به علت ابتلا به این بیماری فوت می­‌کند.

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه از سال ۱۹۸۹ سیر نزولی داشته است تا جایی که این درصد تا سالیان اخیر به ۴۳ درصد نیز رسیده است.

علت کاهشی شدن روند مرگ و میر ناشی از سرطان سینه، پیشرفت تکنولوژی در زمینه آزمایش­‌های تشخیصی سرطان‌­ها و درمان سرطان در مراحل اولیه و همچنین پیشرفت متودهای درمانی و پیش آگاهی بیشتر مردم نسبت به گذشته است.

سرطان چگونه باعث مرگ می شود

احتمال مرگ در سرطان سینه

احتمال مرگ اشخاص مبتلا به سرطان سینه در همه‌­ی افراد یکسان نیست و علاوه بر شرایط بیماری و شخص مبتلا، به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. برای مثال:

 • در افراد سیاه پوست احتمال بروز سرطان سینه در سنین ۶۰ سالگی بیشتر خواهد بود این درحالی است که در افراد سفید پوست، این سن تا ۶۳ سالگی می­تواند متفاوت باشد.
 • احتمال مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در زنان آسیایی بسیار کمتر از سایر نقاط است.
 • احتمال‌ مرگ در زنان سیاه پوست مبتلا به سرطان سینه در هر سنی بیشتر از سایر نژادها می‌­باشد.
 • میزان بروز سرطان سینه قبل از ۴۰ سالگی در زنان سیاه پوست، بسیار بیشتر از زنان سفید پوست خواهد بود.
احتمال مرگ

علائم مرگ در سرطان ریه

همانطور که تعیین زمان مرگ بیمار مبتلا به سرطان بسیار دشوار خواهد بود، علائم و نشانه­‌های بیماری که مرگ ‌او نزدیک است نیز می­تواند غیرقابل پیش‌­بینی و متفاوت باشد.

در ادامه به اینکه سرطان چگونه باعث مرگ می شود و اختلالات و علائمی که در سیستم­‌ها و ارگان‌­های بیمار در حال مرگ رخ می‌­دهند، اشاره می­‌کنیم:

1. اختلالاتی که در عملکرد بدن بیمار رخ می‌­دهد :
 • بیمار نمی‌­تواند از تخت خارج شود و حرکت کردن در تخت نیز برای او بسیار دشوار خواهد بود.
 • تمایل به خوردن غذا رفته رفته در بیمار کمتر می‌­شود تا جایی که بیمار ممکن است تا چندین روز چیزی نخورد.
 • مشکلات در بلع داروها و قرص‌­ها
 • عدم آگاهی نسبت به زمان، مکان و یا اشخاصی که اطراف آن­ها هستند.
2. اختلالاتی که در متابولیسم بیمار رخ خواهد داد:
 • خشکی بیش از حد دهان شخص
 • بیمار دیگر نیازی به مصرف داروهای فشار خون، ویتامین، داروهای هورمونی و داروهای ادرارآور نخواهد داشت مگر آن که باعث کاهش درد بیمار شوند.
3. اختلالات دمایی و گردش خون در بیمار:
 • دست­‌ها و پاهای فرد به دلیل کاهش سرعت گردش خون بسیار سرد خواهد بود‌.
 • پوست بیمار خشک و بسیار سرد خواهد شد.
 • فشار خون فرد کاهش پیدا می­‌کند تا جایی که امکان اندازه­‌گیری آن بسیار سخت خواهد بود‌.
 • ضربان قلب بسیار سریع، نخی و غیرطبیعی می­‌شود.
4. اختلالات تنفسی در بیمار:
 • بیمار ممکن است برای ۱۰ تا ۳۰ ثانیه نفس نکشد و تنفسش قطع شود.
 • وجود خلط در پشت حلق باعث ایجاد صداهای مختلف مثل قل قل در هنگام تنفس بیمار می­‌شود.
 • بیمار در هنگام تنفس صدای خر خر از خود ایجاد می­‌کند.
 • سرعت تنفس با توجه به فشار خون و میزان مواد دفعی داخل بدن کم و یا زیاد خواهد شد.

سرطان سینه چگونه باعث مرگ می­ شود؟

سرطان سینه در سلول­‌های اپیتلیوم پوشاننده مجاری و یا لوبیول­‌های موجود در بافت غده‌ای سینه به وجود می‌­آید.

این نوع بیماری در مراحل اولیه علائم خاصی از خود بروز نمی­‌دهد و در صورت ناآگاه بودن بیمار، احتمال پیشرفت و بدخیم شدن آن بسیار زیاد خواهد بود.

اما اینکه سرطان چگونه باعث مرگ می شود؟ در صورتی که سرطان زودهنگام‌ تشخیص داده نشود، ممکن است باعث پیشرفت و تهاجمی شدن بیماری شود و سایر قسمت‌­های بافت سینه را نیز درگیر کند .

این پخش شدن و متاستاز تا جایی ادامه پیدا می­‌کند که گره­‌های لنفاوی نیز درگیر می­‌شوند و از آن طریق، سایر ارگان‌­های بدن بیمار آلوده به سرطان خواهند شد.

به همین دلیل بسیار مهم است که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، تا احتمال درمان بیمار افزایش و احتمال مرگ وی کاهش یابد.

اگر بیماری بر اثر ابتلا به سرطان سینه فوت کند، به طور قطع این اتفاق به دلیل تهاجمی شدن سرطان و متاستاز دادن بیماری به سایر قسمت‌­های بدن رخ داده است، چرا که اگر سرطان فقط بافت سینه را درگیر کرده باشد، نمی‌­تواند کشنده باشد و بسیار درمان­‌پذیر خواهد بود.

امروزه متود­های بروز و مختلفی در زمینه­‌ی درمان سرطان به کار گرفته می­‌شوند. متودهایی که با توجه به نوع سرطان و سلامت عمومی فرد، می­توانند متفاوت باشند اما روش‌­هایی نیز وجود دارند که پایه ثابت درمان سرطان‌ هستند .

یکی از قدیمی‌­ترین و پرکاربردترین روش‌­های درمانی سرطان، شیمی درمانی است که از گذشته تا کنون پیوسته از آن در درمان سرطان­‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

در این متود درمانی، داروهای ضدسرطان به صورت وریدی و یا خوراکی برای بیمار تجویز می‌­شوند که این داروها باعث از بین رفتن سلول­‌های سرطانی شده و از تقسیم سلولی و پیشرفت بیماری جلوگیری می­‌کنند.

در ادامه ارتباط انجام شیمی درمانی و مرگ بیماران را بر اثر آن بررسی می‌­کنیم.

شیمی درمانی و مرگ

آیا شیمی درمانی باعث مرگ می ­شود؟

زمانی که شیمی درمانی به عنوان یکی از روش‌­های درمان سرطان به بیماران توصیه می­‌شود، یکی از اصلی‌­ترین سوال­‌ها و نگرانی­‌هایی که قبل از آغاز این متود درمانی برای بیماران ایجاد می‌­شود آن است که آیا شیمی درمانی و مرگ بیمار در اثر سرطان بهم مرتبط هستند؟

بسیاری از مردم ممکن است نگران عوارض جانبی شیمی درمانی و مرگ ناشی از عوارض جانبی آن باشند حال آنکه شیمی درمانی باعث مرگ بیمار نمی­‌شود بلکه باعث بروز عوارض جانبی شدیدی مثل کاهش سطح گلبول­‌های سفید می­‌شود که همین امر باعث ابتلای بیمار تحت شیمی درمانی به انواع عفونت‌­ها شده و ممکن است مرگ بیمار را در پی داشته باشد.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، نوع جدیدی از شیمی درمانی ابداع شده است که از داروها و دوزهای دارویی متفاوتی در سرطان­‌های مختلف استفاده می‌­کند که این موضوع باعث بروز عوارض جانبی کمتری در بیماران می‌­شود.

در این روش، برای تجویز بهترین و مناسب‌­ترین دوز دارویی عواملی همچون وزن، قد، عملکرد کبدی، عملکرد کلیوی و سلامت عمومی بیمار در نظر گرفته می‌­شود.

همانطور که پیش‌­تر به آن اشاره شد، بعضی بیماران پس از انجام شیمی درمانی، جان خود را از دست داده‌­اند که تعداد آن­ها بسیار کم است.

در حقیقت، این بیماران به دلیل وجود بیماری‌­های زمینه‌­ای مختلف و یا مناسب نبودن سطح سلامت شخص قبل از آغاز شیمی درمانی، جان خود را از دست داده‌­اند.

بنابراین شیمی درمانی به تنهایی باعث مرگ بیمار نمی ­شود بلکه به علت وجود علل زمینه‌­ای و عوامل محیطی شیمی درمانی و مرگ بهم مرتبط می‌­شوند.

به همین دلیل شیمی درمانی باید تحت ارزیابی و نظارت دقیق متخصصین و تیم پزشکی انجام شود تا این افراد عوارض جانبی ناشی از درمان را کاهش دهند و از همه مهم‌­تر ایمنی بیمار را در نظر گیرند.

سرطان پروستات چگونه باعث مرگ می‌­شود؟

بعد از سرطان پوست، سرطان پروستات شایع‌­ترین سرطان در آقایان است که منجر به مرگ می‌­شود. در توضیح اینکه این سرطان چگونه باعث مرگ می‌شود، باید گفت که این سرطان رشد آهسته‌­ای داشته و می­تواند به سایر ارگان‌­های اطراف نیز متاستاز کند.

با توجه به بالا رفتن آگاهی آقایان و جامعه امروزه، تست‌­های تشخیصی و چکاپ‌­های بیشتری برای این افراد انجام می‌شود تا در صورت بروز سرطان، آن را در مراحل اولیه از بین ببرند .

یکی از تست­‌های تشخیصی در سرطان پروستات، ارزیابی میزان PSA در خون بیمار است که باعث تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه می‌­شود.

از دیگر روش‌­های تشخیص سرطان پروستات معاینه فیزیکی توسط متخصص است که با بررسی اندازه و میزان سفتی پروستات می­تواند وجود بیماری یا هرگونه بدخیمی را در فرد تشخیص دهد.

احتمال مرگ در سرطان پروستات

شاید این سوال برای بیماران و اطرافیان او پیش بیاید که آیا سرطان پروستات ممکن است باعث مرگ شود؟
پاسخ آن است مانند سایر سرطان‌­ها، سرطان پروستات نیز پتانسیل این را دارد که باعث مرگ بیمار شود بنابراین بله، احتمال مرگ در اثر سرطان پروستات نیز وجود دارد.

در پاسخ به این سوال که سرطان پروستات چگونه باعث مرگ می­‌شود باید بدانید که این بیماری به دلیل متاستاز دادن به سایر ارگان­‌های اطراف پروستات و همچنین تشخیص و درمان دیرهنگام بیماری، می­تواند کشنده باشد.

سرطان پروستات در صورت تشخیص زودهنگام و انجام اقدامات درمانی مناسب، دیگر خطری برای بیمار ایجاد‌ نمی‌­کند.

این سرطان نسبت سایر سرطان‌­ها کشندگی کمتری دارد و احتمال‌ مرگ در مبتلایان به این بیماری بسیار کم است.

بیشتر افراد مبتلا به سرطان پروستات، مسن بوده و در سنین بالا این بیماری در آن­ها تشخیص داده می­‌شود و تنها ۱ نفر  از هر ۳۶ فرد مبتلا ممکن است به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دهد.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

11 پاسخ

 1. چرا دروغ میگین شیمی درمانی کشنده است من مادرم ۳۰ سال داشت شیمی درمانی کرد دو روز بعد فوت کرد پدرم ۶۷ سال داشت شیمی درمانی کرد یک هفته بعد فوت کرد تمام دکتر فقط پول رو میخوان دکترهای درجه یک همه مهاجرت کردن یه مشت دهاتی دکتر شدن مردم رو بچاپن صاحب ماشین و ویللا بشن اقده شده براشون تنها چیزی که تو این کشور ارزشی نداره جون ادمی زاد

  1. درود بر شما
   برای از دست دادن پدر و مادر عزیزتون متاسفم، سواد دکتر خیلی مهمه که از چه روش های درمانی استفاده کنه و هنوز پزشکانی در تهران هستند که با توجه به سواد بالایی که دارند مهاجرت نکرده اند

  2. دقیقا همینطوره ، پدر من هم بعد از دوره شیمی درمانی فوت کردن ، اگر قرار بر خوب نشدن بود و عمر کوتاهشون پس چرا شیمی درمانی میشن ؟؟ هر چی هست زیر سر دکترای بی سواد هست که با شیمی درمانی جون عزیزانمون رو دارن میگیرن

   1. بابت از دست دادن پدرتون متاًسفم، بله متاسفانه جدیدا چندین مورد مشاهده کردم که همراه بیماران فوت شده از پزشکان ناراحت بودند مثلا در مرکزی که من مشغول هستم یکی از همراهان اومده بود میگفت من برادرم رو بردم پیش یک پزشک دیگه و نابودش کرد اما همسرم که همه میگفتند دیگه امیدی بهش نیست رو دکتر *** نجاتش داد. پزشک در زمینه درمان خیلی مهمه و از همه مهمتر پیدا کردن داروهای خارجی هستش

 2. دختر عزیزمو بدون توجه بوزن و وضعیتش چندین بار شیمی کردن و پیوند مغز استخوان از بین بردنش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14