سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

سیستوسکوپی برای بررسی علل عفونت­‌های مجرای ادراری

سیستوسکوپی
در این نوشته شما می خوانید

غالبا برای تشخیص مشکلات کلیه و مثانه، سونوگرافی جز اولین تست­‌های تشخیصی درخواستی توسط پزشک خواهد بود اما زمانی که هدف چیزی فراتر از تشخیص باشد و پزشک نیاز به انجام اقدامات درمانی در حین فرآیند تشخیصی ببیند، سیستوسکوپی راه حل انتخابی خواهد بود. در این مقاله بای بای سرطان، سیستوسکوپی مثانه، عمل سیستوسکوپی و کاربردهای آن به طور خلاصه بررسی خواهند شد.

سیستوسکوپی مثانه

پروسه‌­ای است که این امکان را به پزشک می‌­دهد تا لایه­‌های داخلی مثانه و مجرای خارج کننده ادرار را مورد بررسی قرار دهد.

در این پروسه، از لوله‌­ای توخالی که در قسمت بالایی آن دوربین و چراغی برای تشکیل تصاویر با کیفیت و دقیق است، استفاده می­‌شود که به آن سیستوسکوپ می‌­گویند.

سیستوسکوپ از طریق مجرای ادرار وارد و مسیر خود را تا مثانه طی می‌­کند. سیستوسکوپی می­‌تواند در مطب پزشک تحت بی­‌حسی موضعی که به صورت ژلی وارد مجرای ادراری می‌­شود، انجام شود.

در شرایطی ممکن است این پروسه در اتاق عمل و تحت استفاده از داروی مسکن‌ و بیهوشی کامل نیز انجام شود.

سیستوسکوپی

کاربرد سیستوسکوپی

از عمل سیستوسکوپی برای ارزیابی، تشخیص و درمان بیماری­‌هایی استفاده می‌­شود که مثانه و مجرای ادراری را تحت تاثیر قرار می‌­دهند.

پزشک متخصص این متود را برای دلایل زیر تجویز می‌­کند:

۱- بررسی علل بروز علائم:

علائمی که ممکن است در بیماری­‌های مثانه و مجرای ادراری ایجاد شود، شامل وجود خون در ادرار، بی­‌اختیاری ادرار، مثانه فعال و دفع ادرار دردناک می‌­باشد.

همچنین از عمل سیستوسکوپی برای بررسی علل بروز انواع عفونت‌­های مجرای ادراری نیز استفاده می­‌شود. البته انجام این پروسه در زمانی که بیمار عفونت فعال در مجاری ادراری داشته باشد، امکان­‌پذیر نخواهد بود.

۲- تشخیص مشکلات و بیماری­‌های مثانه:

از سیستوسکوپی برای تشخیص سرطان مثانه، تشخیص نوع سنگ مثانه و درمان آن و همچنین در تشخیص علت بروز التهابات مثانه‌­ای نیز می‌­توان استفاده کرد.

۳- درمان مشکلات و بیماری های مثانه:

در طی انجام‌ پروسه از طریق سیستوسکوپ، می‌­توان ابزار و وسایل خاصی را وارد مثانه کرد تا ضایعات و تومورهایی که در مثانه وجود دارند را با ایجاد برش‌­های کوچک یا سوزاندن از بین ببرند.

۴- تشخیص بزرگی پروستات:

در سیستوسکوپی مثانه، لوله‌­ای که وارد مجرای ادراری می­‌شود نازک است، به همین دلیل از پروستات نیز قادر است عبور کند که همین امر می‌­تواند منجر به تشخیص بزرگی پروستات خوش­خیم باشد.

ممکن است پزشک در بعضی از موقعیت­‌ها در طول عمل سیستوکوپی، از یورتوسکوپی نیز استفاده کند تا مجاری که ادرار را از کلیه تا مثانه حمل می‌­کنند، مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

عمل سیستوسکوپی

انواع سیستوسکوپی

انواع عمل سیستوسکوپی و ابزاری که از آن استفاده می­‌شود، ارتباط مستقیمی با نیازمندی­‌های پزشک خواهد داشت که آیا قصد انجام تست‌­های تشخیصی را دارد و یا  این پروسه برای درمان انجام خواهد شد.

 به طور کلی دو نوع عمل سیستوسکوپی وجود دارد :

منعطف:

در طول این فرآیند، بیمار کاملا هوشیار است و از بی­‌حسی موضعی برای او استفاده می‌شود.

همچنین  سیستوسکوپی‌ که در این پروسه استفاده می ­شود، بسیار نازک و منطعف است به طوری که قطری به اندازه یک مداد دارد.

سفت:

در این نوع از سیستوسکوپی مثانه، بیمار یا به طور کامل بیهوش خواهد بود و یا از کمر به پایین توسط پزشک بی­‌حس خواهد شد.

سیستوسکوپ‌ مورد استفاده در این پروسه، سفت و انعطاف ناپذیر بوده و قطورتر از نوع منعطف آن است.

از سیستوسکوپی ‌منعطف بیشتر برای ارزیابی و انجام تست­های تشخیصی مثانه استفاده می­شود درحالی که سیستوسکوپی سفت، برای انجام اقدامات درمانی مثانه کاربرد خواهد داشت.

آمادگی­‌های لازم قبل از عمل سیستوسکوپی

قبل از انجام جراحی سیستوسکوپی، پزشک توصیه­‌هایی می­‌کند تا پروسه به بهترین شکل ممکن انجام شود و هیچ گونه اختلالی در روند انجام آن ایجاد نشود.

به طور کلی این توصیه‌­ها شامل نحوه غذا خوردن و نوشیدن مایعات قبل از انجام پروسه و همچنین نحوه مصرف داروها می‌­باشد:

 • شخصی که قرار است سیستوسکوپی انجام‌ دهد، می­‌تواند رژیم غذایی سابق خود را حفظ کند و منعی برای خوردن غذای خاص و یا نوشیدن مایعاتی خاص وجود ندارد.
 • ‌قبل از انجام ‌پروسه، از بیمار خواسته می‌­شود تا لباس­‌های کمر به ‌پایین خود را در بیاورد و یا گان مخصوص جراحی به تن کند.
 • پیش از شروع سیستوسکوپی مثانه، از بیمار آزمایش ادرار می‌گیرند تا وجود عفونت یا عدم وجود آن در ادرار تایید شود. در صورت وجود عفونت در ادرار، پروسه سیستوسکوپی به تعویق خواهد افتاد.
 • پزشک متخصص انواع آنتی بیوتیک‌­های مناسب را برای بیمار تجویز می‌­کند تا هم قبل و هم بعد از انجام پروسه، مصرف کند تا از بروز عفونت‌­های ثانویه در بیمار جلوگیری شود.
 • بهتر است بیمار قبل از انجام سیستوسکوپی، مثانه خود را تخلیه کند. البته تخلیه مثانه زمانی جایز است که بیمار نیازی به انجام تست ادرار نداشته باشد.
 • از آن جایی که این پروسه تحت بی­‌حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام می­‌شود، بهتر است بیمار از یکی از نزدیکان خود بخواهد تا در طول فرآیند کنارش باشد و در صورت نیاز، اقدامات لازم را انجام دهد.
سیستوسکوپی مثانه

سیستوسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

در مطب پزشک و به قصد تشخیص انجام می­‌شود، بین ۵ الی ۱۵ دقیقه طول می­‌کشد اما در سیستوسکوپی‌­هایی که در بیمارستان و تحت بیهوشی و بی‌­حسی موضعی انجام می­‌گیرد، فرآیند انجام بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه به طول می‌­انجامد.

بعد از تخلیه مثانه، بیمار بر روی تخت به پشت دراز می­‌کشد و زانوهای خود را خم و پاهایش را در محل مخصوص قرار می‌­دهد.

با توجه به پروسه‌­ای که درحال انجام است، بیمار ممکن است نیاز به داروهای آرام‌بخش داشته یا نداشته باشد.

اگر به بیمار داروهای آرام‌بخش تزریق شود، بیمار احساس گیجی و خواب­‌آلودگی ناشی از مصرف دارو خواهد داشت اما هوشیاری خود را از دست نخواهد داد.

اگر بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد، به طور کامل هوشیاری خود را از دست می‌­دهد چرا که هر دو داروی بیهوشی و آرام‌بخش به صورت وریدی برای او تزریق می‌­شود.

سپس ژل بی­‌حس کننده موضعی، به داخل مجرای ادراری تزریق می­‌شود تا بیمار احساس درد و ناراحتی هنگام وارد کردن سیستوسکوپ نداشته باشد.

بعد از استفاده از ژل، پزشک چند دقیقه صبر می‌­کند تا بی­‌حسی به صورت کامل صورت بگیرد. سپس کوچک­ترین سیستوسکوپ موجود را به آرامی وارد مجرای ادراری می‌­کند.

سیستوسکوپ‌­های بزرگتر، برای نمونه­‌بردای و بیوپسی و یا انجام جراحی‌­های کوچک داخل مثانه استفاده می­‌شوند.

سیستوسکوپ از لنزهایی برخوردار است که با بزرگنمایی، بافت داخلی مثانه را به وضوح به پزشک متخصص نشان دهد.

در بعضی از متودها، دوربینی نیز در بالای سیستوسکوپ قرار دارد تا تمامی تصاویر ثبت و ضبط شود.

بعد از وارد کردن، مایعی استریل وارد مثانه می­‌شود تا با افزایش حجم داخلی مثانه دید و ابتکار عمل بیشتری در اختیار پزشک قرار گیرد.

پس از وارد کردن مایع استریل، بیمار احساس دفع ادرار خواهد داشت که بعد از اتمام این پروسه بیمار مایع استریل را دفع خواهد کرد.

در طول انجام ‌پروسه، پزشک ممکن است نمونه‌­­هایی از بافت مثانه جهت انجام آزمایش‌­های بیشتر در آزمایشگاه، از بیمار بگیرد.

سیستوسکوپی و سرطان

جراحی سیتوسکوپی، یکی از کلیدی‌ترین روش‌هایی است که باعث تشخیص سرطان در مثانه می‌شود. این روش به متخصصین این امکان را می‌دهد که با مشاهده و بررسی بافت‌های داخلی مثانه، مثانه را از لحاظ وجود هرگونه بافت غیرطبیعی و سرطانی، انواع تومورها و توده‌ها مورد مطالعه قرار دهند.

این پروسه یا با بی‌حسی موضعی و یا در بیهوشی کامل انجام می‌شود تا بیمار کمترین درد را تجربه کند. در طول سیستوسکوپی مثانه، پزشک از بافت سرطانی و تومور نمونه‌برداری می‌کند تا میزان وخامت سرطان و این که بیماری در چه ‌مرحله‌ای قرار داد، مشخص شود تا بهترین متود درمانی برای بیمار اتخاذ شود.

مراقبت‌های بعد از انجام سیستوسکوپی

بعد از انجام سیستوسکوپی، بیمار نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و میتواند به محض از بین رفتن علائم بیهوشی، به خانه بازگردد. 

در شرایطی که بیمار تحت بیهوشی کامل پروسه را انجام می‌دهد، ممکن است تا ۲۴ ساعت تا برطرف شدن علائم و عوارض داروی بیهوشی و پایدار شدن شرایط بیمار در بیمارستان بستری شود.

در سیستوسکپی‌های منعطف، بیمار در همان روز میتواند فعالیت‌های نرمال و روزانه خود را بدون مشکل انجام دهد اما در سیستوسکوپی‌ سفت، بیمار تا چند روز نمیتواند فعالیت‌های فیزیکی شدید داشته باشد و تا ۲۴ ساعت اول باید شخصی کنار بیمار باشد تا در انجام کارها به او کمک کند.

بعد از انجام سیستوسکوپی داشتن علائم زیر طبیعی است:

 • بیمار در هنگام دفع ادرار احساس سوزش خواهد داشت.
 • وجود خون در ادرار که به تدریج به سمت صورتی رنگ تغییر پیدا می‌کند.
 • بیشتر شدن دفع ادرار بیمار نسبت به قبل از انجام جراحی سیستوسکوپی

این علائم معمولا بعد از چند روز از بین خواهد رفت و با مصرف آب فراوان و مسکن‌ها میتوان سختی که بیمار تحمل می‌کند را کاهش داد.

علائم هشدار پس از سیستوسکوپی مثانه

اگر بیمار در طول ریکاوری بعد از عمل، علائم و نشانه‌های زیر را داشته باشد باید در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کند. این علائم شامل:

 • درد و خونریزی که بیش از چند روز طول بکشد.
 • دفع ادراری که بسیار دردناک باشد.
 • ادرار خون‌آلود و تیره رنگ 
 • مشاهده لخته‌های خون در ادرار.
 • بیمار توانایی تخلیه ادرار را ندارد‌.
 • ادرار بیمار بوی بسیار بدی داشته باشد.
 • دمای بدن بیمار به شدت بالا رود.
 • وجود احساس مریضی و استفراغ
 • احساس درد بسیار زیاد در پهلو و پشت

علاوه بر علائم نام‌ برده شده، بیمار ممکن است دچار عفونت‌های ناشی از انجام پروسه سیستوسکوپی مثانه نیز شود‌.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27