سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

ویتامین و سرطان
در این نوشته شما می خوانید

در مواردی مصرف بیش از حد ویتامین و افزایش سطوح آن در بدن، می‌­تواند به خودی خود منجر به ایجاد آسیب در بدن شود؛ به طوری که برخی پزشکان علل ابتلا به بعضی سرطان‌­ها را مصرف بیش از حد ویتامین­‌ها دانسته‌­اند. از این رو در این مقاله‌­ی بای بای سرطان قصد بررسی ارتباط بین اشباع ویتامین و سرطان را داریم.

بدن انسان شامل املاح و ویتامین­‌های زیادی است که تعادل آن­‌ها در عملکرد و سلامت بدن نقش چشم‌گیری دارد و حتی در موارد بسیاری برای پیشگیری از بیماری توصیه به مصرف گروه خاصی از ویتامین‌­ها شده است.

ارتباط مصرف بیش از حد ویتامین با بروز سرطان

از گذشته تا به اکنون بارها به ما ثابت شده است که مصرف بیش از حد از هر ماده‌­ی غذایی باعث بروز مشکلات و عوارض جانبی می­‌شود؛ حتی اگر آن ماده غذایی برای بدن بسیار مفید باشد، باز هم استفاده بی­‌مورد و بیش از اندازه آن جایز نیست.

اکثر ما‌ هنگامی که دچار سرماخوردگی می‌­شویم برای درمان هرچه سریع‌­تر بیماری خود شروع به مصرف بی­‌رویه قرص‌های ویتامین C، آبمیوه‌­های طبیعی و حتی کپسول­‌های ویتامین C می‌­کنیم، اما نکته اصلی اینجاست که مصرف بیش از اندازه ویتامین­ C تاثیر مثبتی بر روند درمان نخواهد داشت و از طرف دیگر تاثیر منفی هم دیده نمی­‌شود.

علت این اتفاق این است که ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که در صورت اوردوز، در آب حل شده و مقدار اضافی آن از طریق ادرار از بدن دفع می­‌شود اما همه­‌ی ویتامین‌ها محلول در آب نیستند بلکه محلول در چربی هستند.

ویتامین­‌های محلول در چربی هنگامی که به صورت بی­‌رویه برای مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرند، در بافت چربی بدن و همچنین در کبد انباشته می­‌شوند.

هنگامی که دوز ویتامین به درجه سمیت برسد، می‌­تواند باعث از‌کار افتادن کبد، نرمی استخوان و آسیب به سایر ارگان‌ها شود و در مواردی باعث بروز سرطان کبد و سرطان مغز استخوان نیز خواهد شد.

بنابراین ویتامین­‌ها همانطور که می‌­توانند از بروز سرطان ‌جلوگیری کنند، خود نیز می‌­توانند علت بروز سرطان باشند؛ به طوری که مصرف زیاد ویتامین و سرطان در امتداد با هم قرار می­‌گیرند.

مصرف ویتامین و ریسک سرطان

ویتامین و سرطان

آیا درست است که بعضی ویتامین‌­ها و مکمل­‌های غذایی باعث بروز سرطان می‌­شوند؟

همانطور که می­‌دانید دوز صحیح و مناسب مکمل‌­های غذایی و ویتامین‌­ها هیچ‌ مشکلی برای بدن ایجاد نخواهد کرد. در حالی که اوردوز هرکدام از مکمل­‌های ویتامین‌ و سرطان می‌­تواند ارتباط مستقیمی با یکدیگر داشته و یا باعث بروز عوارض غیرقابل جبران فرد شود.

در ادامه به توضیح برخی از این موارد می‌­پردازیم:

1. ویتامین A

مکمل­‌هایی که حاوی بتاکاروتن، که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌­شود، می‌­توانند ریسک بروز سرطان ریه در افراد سیگاری و همچنین افرادی که در معرض آزبست هستند را افزایش دهند.

این در حالی است که تاثیرات سو مصرف مکمل­‌های حاوی رتینول یا ویتامین­‌های A از پیش ساخته شده بر افزایش احتمال بروز سرطان به صورت کامل مشخص نشده است.

2. ویتامین B12

تحقیقات صورت گرفته پیرامون ویتامین B12 نشان می­‌دهد که ارتباط معناداری بین استفاده بیش از اندازه از این ویتامین و سرطان کولون و رکتوم و افزایش ریسک بروز آن افراد بزرگسال وجود دارد.

3. ویتامین B9

مصرف کافی از ویتامین B9 یا فولیک اسید می‌­تواند از بروز انواع سرطان­‌ها پیشگیری کند؛ در صورتی که بیش از حد معمول از ویتامین B9 و مکمل­‌های غذایی حاوی این ‌ویتامین استفاده شود، ریسک بروز سرطان پروستات به طرز چشمگیری افزایش پیدا می­‌کند.

4. ویتامین E

در افرادی که از کمبود ویتامین E رنج می­‌برند، استفاده از مکمل­‌های حاوی این ویتامین می­‌تواند باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان کبد در آن­‌ها شود‌.

5. مولتی ویتامین

مولتی ویتامین­‌ها که ترکیبی از چند ویتامین هستند، می‌­توانند از بروز سرطان پروستات در آقایان و سرطان سینه در خانم‌­ها جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که  ارتباط دقیقی بین سوء مصرف ویتامین و ریسک سرطان در فرد مصرف کننده پیدا نشده است.

ویتامین و سرطان

مصرف ویتامین و ریسک سرطان پروستات

استفاده از دوز پایین ویتامین E در آقایان می‌­تواند به پیشگیری از بروز سرطان پروستات در آن­‌ها کمک شایانی کند.

ارتباط این ویتامین و سرطان پروستات به این شکل است که در صورتی که اگر از دوز بالای ویتامین E استفاده شود، ریسک بروز سرطان پروستات را افزایش خواهد داد.

تحقیقات نشان دهنده آن است که مصرف دوز مناسب از کلسیم و ویتامین D می­‌تواند از بروز انواع سرطان­‌ها به خصوص سرطان روده جلوگیری کند. درحالی که افزایش مصرف ویتامین با ریسک سرطان پروستات ارتباط مستقیم خواهد داشت.

همچنین در مردانی که از پیش به سرطان پروستات مبتلا شده‌­اند، استفاده از مکمل­‌هایی که حاوی مقدار زیادی از سلنیوم است، ریسک مرگ بر اثر سرطان پروستات را افزایش می­‌دهد ولی به طور کلی مصرف مکمل‌های حاوی این ماده در افراد عادی موجب مرگ‌ نخواهد شد.

مصرف بیش از حد ویتامین با بروز سرطان

ارتباط نوروبیون با ابتلا به سرطان

معمولا ویتامین‌­ها و مکمل‌­های غذایی بدون نسخه پزشک و به صورت آزاد در داروخانه‌­ها به فروش می‌­رسند که در این بین نوروبیون یکی از پرفروش‌­ترین و پراستفاده‌­ترین ویتامین در بین افراد جامعه است اما استفاده بیش از حد از این ویتامین عوارضی هم دارد و یا مانند ویتامین سی بدن مقدار اضافی این ویتامین را دفع می‌­کند؟

تحقیقات صورت گرفته پیرامون ویتامین­‌های B6 و B12 که هردوی این ویتامین‌­ها در آمپول نوروبیون وجود دارند، نتایج قابل توجهی را به همراه داشت.
مقدار مجاز گروه ویتامین‌­های B نقش مهمی در تولید انرژی، کاهش استرس و اضطراب دارند در صورت سوء مصرف آن­‌ها آسیب­‌های شدیدی را به همراه خواهند داشت.

در خصوص ارتباط این ویتامین و سرطان باید گفت که مصرف بی­‌رویه­‌ی ویتامین B6 تا ۳ برابر و ویتامین B12 تا ۴ برابر احتمال بروز سرطان ریه را افزایش می­‌دهد که در این بین افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری نسبت به سایرین قرار دارند .

ویتامین و سرطان

لازم به ذکر است این ویتامین‌­ها زمانی که به صورت مفرد بیش از حد مصرف شوند، باعث بروز این مشکل می‌­شوند و در صورتی که در قالب مولتی ویتامین مصرف شوند، خطر آنچنانی نخواهند داشت.

بنابراین بهترین منبع برای کسانی که کمبود ویتامین B دارند، استفاده از منابع غذایی به جای مکمل­‌های غذایی است تا هم از فواید این ویتامین بهره­‌مند شوند و هم ریسک بروز سرطان ریه در آن‌­ها به حداقل برسد. بهترین منابع ویتامین B شامل: تخم مرغ، ماهی، حبوبات، بوقلمون،گوشت گاو پرتقال و طالبی می­‌باشد.

کلام آخر

در این مقاله­‌ی بای بای سرطان به جنبه­‌ی منفی مصرف بیش از اندازه­‌ی ویتامین­‌ها اشاره کردیم و دانستیم که اوردوز ویتامین و سرطان بسیاری از ارگان­‌ها می‌­توانند مرتبط با یکدیگر باشند؛ به طوری که مصرف بیش از اندازه­‌ی گروه ویتامین B ممکن است ریسک ابتلا به سرطان ریه را در پی داشته باشد.

در نهایت علائم مسمومیت با ویتامین‌­ها را شناختیم و تاکید کردیم که پیش از مصرف هر ویتامینی با هر میزانی، تاییدیه پزشک ضروری خواهد بود.

سوالات متداول ویتامین و سرطان

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27