سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

آیا رابطه جنسی😨 باعث ابتلا به سرطان پروستات می شود؟

ابتلا به سرطان پروستات
در این نوشته شما می خوانید

طبق مطالعات صورت گرفته از گذشته تا به امروز، عوارض بسیار زیادی از خود ارضایی یافت شده است که درست بودن یا نبودن آن­ها در طی این سال­ها ارزیابی شده است. یکی از عوارض مهم خود ارضایی که آقایان را هدف قرار می‌دهد، خطر ابتلا به سرطان پروستات خواهد بود. حال آن­ که سوال اصلی این است که چگونه خود ارضایی و سرطان پروستات به یکدیگر مرتبط می‌­شوند. در این مقاله بای بای سرطان به پاسخ این سوال و سایر ابهامات پیرامون خود ارضایی و سرطان پروستات می­‌پردازیم.

چه فعالیت‌­هایی باعث ابتلا به سرطان پروستات می‌­شود؟

تا کنون محققین و متخصصین اطلاعات دقیقی از اینکه چه چیزی باعث بروز سرطان پروستات در مردان می‌­شود، نیافته‌اند اما ریسک فاکتورهایی وجود دارد که متخصصین با بررسی آن­ها تلاش بر این دارند که تشخیص دهند‌ که چگونه این ریسک فاکتورها با ابتلا به سرطان پروستات، در ارتباط هستند.

به طور کلی سرطان پروستات هم مانند هر سرطان دیگری به واسطه تغییراتی که در DNA سلول­‌های سالم ایجاد می‌شود، بروز پیدا‌ می­‌کند. ساختار DNA بسیار مهم و حیاتی است؛ چرا که عملکرد سلول و اینکه به چه مقدار رشد و تقسیم ‌شود را تعین می‌­کند.

سرطان به واسطه جهش­‌هایی که در DNA سلول­‌ها ایجاد ‌می‌­شود، منجر به رشد و تقسیمات غیرقابل کنترل آن­ها شده که در نتیجه باعث سرطانی شدن بافت و ایجاد ‌تومورهای سرطانی می­‌شود.

در نهایت چندین فاکتور کشف شده است که می­تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را در آقایان افزایش دهد که در ادامه به مهم­ترین این موارد اشاره می‌­کنیم:

سن:

بروز این سرطان در آقایان جوان‌تر از ۴۰ سال، بسیار نادر است اما بعد از ۵۰ سالگی، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آن­ها به طور چشم‌گیری افزایش پیدا می­‌کند. در آقایان بالای ۶۵ سال از هر ۱۰‌ نفر، ۶ نفر مبتلا به سرطان پروستات هستند.

نژاد:

بیشتر در مردان آفریقایی و آمریکایی ایجاد می‌­شود و این بیماری غالبا در سنین پایین افراد این نژادها را درگیر می‌­کند.

موقعیت جغرافیایی:

سرطان پروستات در مناطق آمریکای شمالی، غرب اروپا، استرالیا و جزایر کارائیب شایع‌­تر است و در مناطقی نظیر آسیا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی کمتر بروز پیدا می‌­کند.

التهاب پروستات:

بعضی مطالعات نشان می­‌دهد که پروستاتیت (التهاب غده پروستات) می­تواند ریسک بروز سرطان‌­های پروستات را افزایش دهد؛ چرا که التهاب در این غده، نشان از وجود عوامل غیرطبیعی است که با انجام تست­‌های تشخیصی مناسب و دقیق می­توان علت این اتفاق را جویا شد. لازم است بدانید که در اکثر مواقع نشانه­‌هایی از سلول­‌های سرطانی در این التهابات مشاهده شده است.

خود ارضایی و سرطان پروستات

سایر عوامل مرتبط با ابتلا به سرطان پروستات

1. سابقه خانوادگی:

این بیماری در بعضی خانواده­‌ها شایع‌­تر از دیگر افراد است، آن هم به واسطه ژن­‌هایی است که از والدین به ارث رسیده است اما با این حال بیشتر سرطان­‌های پروستات در مردانی رخ می­‌دهد که سابقه خانوادگی درباره ابتلا به این بیماری نداشته‌­اند.

2.  چاقی:

طبق تحقیقات صورت گرفته پیرامون این بیماری مشخص شده است که افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند، احتمال آن که سرطان در آن­ها خوش­‌خیم بوده و سرعت رشد آن کم باشد، بسیار کم است؛ همچنین این تحقیقات نشان می­‌دهد که احتمال آن که افراد چاق به گونه­‌های کشنده‌­تر و بدخیم‌تر سرطان مبتلا شوند، بسیار بیشتر از سایرین است.

3. رژیم غذایی:

متخصصین معتقدند کسانی که از محصولات لبنی به طور مکرر استفاده می­‌کنند ریسک بروز سرطان پروستات در آن­ها بیشتر از سایرین است.

در بعضی مطالعات آمده است، مردانی که مقدار زیادی کلسیم مصرف می‌­کنند که مصرف این کلسیم می­تواند به واسطه مواد غذایی یا مکمل­‌ها باشد، احتمال بروز سرطان پروستات در آن­ها بیشتر خواهد بود. اگر چه هنوز علت این اتفاق به طور قطعی مشخص نشده است و مطالعات و تحقیقات پیرامون این مسئله همچنان ادامه دارد.

به طور کلی ارتباط معناداری بین خود ارضایی و سرطان پروستات وجود ندارد، گاها برخی متخصصین این عمل را به واسطه رسیدن به انزال، حرکتی مثبت در خصوص پیشگیری از بروز سرطان پروستات نیز تلقی می‌­کنند.

انزال مکرر و سرطان پروستات: چه ارتباطی است؟

پروستات غده‌­ای کوچک و گردویی شکل است که وظیفه آن تولید مایع منی و تخلیه آن در هنگام انزال می‌­باشد.

سرطان پروستات، شایع­‌ترین نوع سرطان در بین آقایان است؛ به طوری که از هر ۸ نفر، یک نفر مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده می­‌شود.

یکی از سوالات اصلی که ممکن است برای آقایان پیش بیاید، آن است که آیا خود ارضایی با سرطان پروستات ارتباطی دارد یا خیر؟

تحقیقات گسترده‌­ای پیرامون صحت این موضوع صورت گرفته است که نشان می­دهد انزال مکرر می­تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

طبق مطالعاتی که بر روی ۲۹۰۰۰ آقا صورت گرفت، نتایج بدست آمده به این صورت بود که احتمال بروز سرطان پروستات در کسانی که انزال بیشتر و مکرری در یک ماه داشته‌­اند (بین ۲۱ بار یا بیشتر در طول ماه) نسبت به کسانی که کمتر به انزال می‌­رسند (یعنی چیزی بین ۴ تا ۷ بار در ماه) بسیار کمتر است.

اگرچه نمی­توان به طور قطعی این یافته‌­ها را تایید یا رد کرد و مشخص کرد که خود ارضایی می­تواند ریسک بروز سرطان پروستات را کاهش دهد اما می­توان به طور قطع بیان کرد که خود ارضایی باعث بروز سرطان پروستات نمی­‌شود.

در حقیقت، اقداماتی که برای کاهش خطر بروز سرطان باید انجام داد، شامل مواردی است که باید از آن­ها‌ اجتناب کرد.

ابتلا به سرطان پروستات

شواهدی برای خطر خود ارضایی و سرطان پروستات

همانطور که گفته شد، هنوز علت مشخصی در مورد آنکه چرا انزال­‌های مکرر از شخص در برابر ابتلا به سرطان پروستات محافظت می­‌کند، وجود ندارد اما طبق گفته‌­های محققین، یک تئوری برای اثبات این امر وجود دارد؛‌ آن هم آن است که هنگامی که انزال اتفاق می­‌افتد، غده پروستات (Prostate) شخص از هرگونه مواد سرطان‌­زا، عفونت‌­ها و موادی که می­توانند باعث بروز التهاب در پروستات شوند، پاک می‌­شود‌.

کسانی‌که در دوره ۲۰ سالگی تا ۳۰ سالگی از زندگی خود هستند‌ و از لحاظ جنسی بسیار فعال هستند، خطر ابتلا به سرطان پروستات د‌ر ‌آن­ها، بیشتر از سایرین است.

همچنین طبق نتایج مطالعات صورت گرفته در خصوص خود ارضایی و سرطان پروستات، هیچ‌ مدرک قطعی مبنی بر اینکه خود ارضایی خطر بیشتری نسبت به مقاربت در ابتلا به سرطان پروستات دارد، وجود ندارد.

از طرف دیگر خود ارضایی و سرطان پروستات، هیچ ارتباطی به سن فرد ندارد اما چیزی که مشخص است آن است که مزایای خود ارضایی با افزایش سن بیشتر می­‌شود و آقایانی که سنشان بیشتر از ۵۰ سال است و خود ارضایی انجام می‌دهند، ریسک بروز سرطان پروستات در آن­ها به طور چشم‌گیری کاهش خواهد یافت.

درست است که خود ارضایی می­تواند از بروز سرطان­‌های اولیه پروستات جلوگیری کند اما هیچ حفاظتی در برابر سرطان‌های پیشرفته و بدخیم برای آقایان‌ ایجاد‌ نمی­‌کند؛ اگر چه تحقیقات و مطالعات بیشتری برای اثبات بی‌­تاثیر بودن خود ارضایی در این مورد لازم است .

خود ارضایی و سرطان پروستات

مزایای خود ارضایی

در واقع هر عملی معایب و مزایای مختص به خود را دارد، در ادامه بر اساس مسائلی که علم پزشکی به آن رسیده است، به برخی از معایب و مزایای خود ارضایی اشاره خواهیم کرد:

خود ارضایی یک عمل‌ جنسی سالم است که باعث بهبود عملکرد فیزیکی و روحی شخص انجام دهنده می‌­شود.

طبق نتایج حاصل از تحقیقات، بیشتر مزایای ذکر شده برای رابطه جنسی است اما به دلیل اینکه خود ارضایی نیز نوعی شبیه سازی رابطه جنسی است، این مزایا شامل حال این عمل نیز خواهد شد.

 از مزایای خود ارضایی می­توان به:

 • بهبود خواب
 • کاهش استرس
 • پیشگیری از افسردگی و اضطراب
 • درک بیشتر خواسته­‌ها و نیازهای خود
 • افزایش خودباوری و عزت نفس
 • افزایش میل جنسی

لازم به ذکر است که بیان مزایای خود ارضایی، بنا به تشویق افراد به انجام آن نبوده و این موارد صرفا از جنبه علمی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته‌­اند.

معایب خود ارضایی

خود ارضایی علاوه بر مزایا گفته شده، معایبی هم دارد؛ اگر چه این معایب آسیب زا و پرخطر نیستند اما به هرحال جز مشکلات ناشی از انجام این ‌عمل دسته بندی می­‌شوند.

از معایب خود ارضایی می­توان به:

۱. خود ارضایی و احساس گناه:

بعضی از افراد ممکن است بعد از انجام خود ارضایی بنا به مذهب، اعتقادات و فرهنگی که دارند دچار احساس گناه و عذاب وجدان شوند. طبق گفته محققین، انجام این عمل نه از لحاظ فیزیکی اشتباه است و نه از لحاظ فکری غیراخلاقی است اما با این حال ممکن است همه­‌ی افراد این طرز فکر را نداشته باشند و این عمل را درست ندانند.

مشاوره گرفتن از متخصصین و صحبت کردن با این افراد در خصوص احساس گناهی که ممکن است به سراغ فرد بیاید، می­تواند مفید باشد و در صورتی که فرد تمایل دارد که از این احساسات رهایی یابد می­تواند از مشاورین در خصوص ترک این عادت کمک بگیرد.

۲. اعتیاد به خود ارضایی:

بعضی از افراد بعد از آن که عمل خود ارضایی را انجام‌ می‌­دهند ممکن است دچار اعتیاد به آن شوند که البته طبق گفته متخصصین، انجام مکرر این عمل برای رفع نیازهای جنسی نمی­تواند نشان دهنده اعتیاد باشد اما در صورتی که شخص زمان زیادی را صرف انجام این عمل کند و عوامل زیر را به همراه داشته باشد نشان دهنده اعتیاد است:

 • انجام ندادن کارهای روزمره، به دلیل کمبود وقت و انرژی
 • نرفتن به سرکار و یا مدرسه، به دلیل خواب آلودگی و خستگی ناشی از این عمل
 • لغو کردن و انجام‌ ندادن هر فعالیت لازمی که پیش­تر به صورت روتین ‌انجام می­شده است.

اگر  فرد زمان بسیار زیادی را صرف انجام خود ارضایی کند، از لحاظ روحی دچار مشکل شده و می­تواند آسیب­‌های زیادی به روابط و شغل فرد وارد کند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان، در خصوص مواردی که در ابتلا به سرطان پروستات نقش دارند صحبت کردیم و دانستیم که خود ارضایی و سرطان چه ارتباطی با هم دارند. همچنین مزایا و معایب خود ارضایی را بررسی کردیم.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

5 پاسخ

 1. سلام شما می گویید خود ارضایی خوب است اما دین می گوید که گناه است این را چکار کنیم من اللان شدیدا نیاز به تخلیه دارم چکار کنم

 2. فکر کنم این موضوع نباید اینجا مطرح بشه بلکه پیش پزشک مراجعه کنید

 3. سلام
  ماندن اب منی روی آلت تناسلی به مدت زیاد وتکرار چند روز در هفته احتمال سرطان پروستات رو میده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

سرطان چشم و موبایل

ارتباط سرطان چشم و موبایل

1402-06-25
فرق بیوپسی و پاتولوژی

فرق بیوپسی و پاتولوژی چیست؟

1402-06-23
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی: بررسی دقیق سلامت دهانه رحم و زگیل تناسلی

1401-12-04