سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

معرفی کیت تشخیص سرطان روده + روش انجام تست فیت مدفوع❓

کیت تشخیص سرطان روده
در این نوشته شما می خوانید

شاید فکر کنید که تشخیص همه‌ی سرطان‌ها تنها با انجام آزمایشات و تست‌های کلینیکی امکان‌پذیر است اما جالب است بدانید که برخی از سرطان‌ها با انجام تست‌هایی در منزل قابل تشخیص هستند. کیت تشخیص سرطان روده یکی از ابزار نسبتا جدیدی است که می‌تواند در تشخیص سرطان روده در منزل و در زمان کوتاهی کمک کننده باشد؛ از این رو در ادامه‌ی این مقاله‌ی بای بای سرطان در مورد این کیت تشخیص سرطان روده و میزان دقت آن در تشخیص صحبت می‌کنیم.

اهمیت تشخیص سرطان روده

سرطان روده بزرگ یک بیماری بسیار جدی است که سالانه هزاران نفر را مبتلا می‌کند. تشخیص زود هنگام سرطان روده کلید پیشگیری و درمان موفق این بیماری است.

خوشبختانه امروزه تست‌های غربالگری سرطان روده بزرگ علاوه بر مراکز درمانی و تشخیصی خاص در منزل نیز قابل انجام است که همین امر فرآیند تشخیص و به طور کلی غربالگری سرطان را برای عموم راحت و در دسترس می‌کند.

در این قسمت از مقاله راهنمایی‌های جامعی در خصوص کیت تشخیص سرطان روده، انواع مختلف تست‌های خانگی غربالگری سرطان روده بزرگ، اثربخشی و نحوه استفاده صحیح از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

سرطان روده بیشتر در افراد ۴۰ یا ۵۰ سال به بالا بروز پیدا می‌کند، بنابراین برای افرادی که در این رنج سنی هستند، بسیار مهم است که سلامت خود را در اولویت قرار داده و اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای تشخیص به موقع سرطان روده انجام دهند.

درک سرطان روده بزرگ و نیاز به غربالگری:

سرطان روده بزرگ که همچنین به عنوان سرطان کولورکتال نیز شناخته می‌شود، یک بیماری شایع و بالقوه تهدید کننده حیات است؛ این بیماری سومین سرطان شایع در مردان و زنان در ایالات متحده است.

تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ به طور قابل توجهی شانس درمان موفقیت آمیز این بیماری را افزایش می‌دهد و نتایج کلی حاصله از درمان را بهبود می‌بخشد.

تمامی متخصصین و تیم‌های درمانی، افراد در رنج سنی ۴۰ تا ۵۰ سال را به انجام اقدامات پیشگیرانه و غربالگری توصیه می‌کنند؛ لذا شروع آزمایشات غربالگری اولین و مهم‌ترین اقدامی است که در این سنین باید‌ انجام شود.

با این حال مشورت با پزشک متخصص، به منظور تعیین مناسب‌ترین روش غربالگری بر اساس عوامل خطر خاص و سابقه پزشکی ضروری خواهد بود.

کیت تشخیص سرطان روده

کیت تشخیص سرطان روده در منزل

انواع مختلفی از تست غربالگری سرطان روده بزرگ در خانه وجود دارند که هر کدام روش منحصر به فرد خود را برای تشخیص علائم سرطان روده بزرگ دارند. در ادامه متداول‌ترین تست‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT):

تست ایمونوشیمایی مدفوع که همچنین به عنوان FIT میز شناخته می‌شود، یکی از تست‌های خانگی غربالگری سرطان روده است که وجود خون در مدفوع افراد را تشخیص می‌دهد؛ وجود خون در مدفوع، می‌تواند نشانه سرطان روده بزرگ یا پولیپ سرطانی باشد.

انجام آزمایش FIT ساده است و شامل جمع‌آوری نمونه کوچکی از مدفوع و ارسال آن به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل خواهد بود. توجه به این نکته ضروری است که برای نتایج دقیق، تست FIT باید سالانه تکرار شود.

کولوگارد:

کولوگارد یکی دیگر از تست‌ غربالگری سرطان روده بزرگ در خانه است که تشخیص خون در مدفوع را با تجزیه و تحلیل نمونه گرفته شده انجام می‌دهد.

متخصصین در آزمایشگاه‌های تخصصی به دنبال DNAهای جهش یافته و غیرطبیعی و همچنین نشانگرها و علائم پولیپ‌های پیش سرطانی می‌گردند.

این آزمایش رویکرد غربالگری جامع‌تری را نسبت به آزمایش FIT ارائه می‌دهد و معمولا هر ۳ سال یکبار تکرار می‌شود. مهم است که افراد با پزشک متخصص خود مشورت کنند تا پزشک تعیین کند که آیا تست کولوگارد گزینه‌ی غربالگری کاربردی و مناسبی برای فرد است یا خیر.

مزایای تست‌های غربالگری سرطان روده بزرگ

تست‌های غربالگری سرطان کولون در خانه مزایای متعددی را به همراه دارند که آن‌ها را به گزینه‌ای جذاب و مفید برای بسیاری از افراد تبدیل می‌کند.

این مزایا شامل راحتی بیمار، حفظ حریم خصوصی وی و غیرتهاجمی بودن این تست است. هدف از استفاده این کیت‌ها و تست‌های غربالگری، ارائه یک روش ساده و در دسترس برای غربالگری سرطان روده بزرگ است که باعث افزایش تشخیص زود هنگام و در نهایت نجات جان تعداد بیشتری از مبتلایان به این سرطان است.

آموزش ویدئویی استفاده از کیت تشخیص سرطان روده IFOB

روش انجام تست فیت مدفوع

برای اطمینان از نتایج دقیق کیت تشخیصی، ضروری است تا دستور العمل‌های ارائه شده همراه با کیت تشخیص سرطان کولون در خانه را به درستی دنبال کنید. در ادامه به چند مرحله کلی که هنگام استفاده از این تست‌ها باید رعایت شوند، اشاره می‌کنیم:

با محتویات کیت آشنا شوید:

قبل از شروع تست، مطمئن شوید که تمام‌ مواد لازم را دارید و دستورالعمل‌ها را به خوبی و به طور کامل مطالعه کرده باشید.

نمونه مدفوع را جمع‌آوری کنید:

دستورالعمل‌های ارائه شده برای جمع‌آوری نمونه کوچک از مدفوع را دنبال کنید؛ از کاغد جمع‌آوری و یا سواب ارائه شده در کیت جهت برداشتن نمونه استفاده کنید.

نمونه را برای آزمایش آماده کنید:

نمونه مدفوع را در ظرف یا پاکت مشخص شده در کیت قرار دهید، برای جلوگیری از نشتی در حین حمل نمونه آن را محکم ببندید.

ارسال نمونه به آزمایشگاه:

از پاکت و یا جعبه‌ی از پیش تعبیه شده موجود در کیت تشخیص سرطان روده استفاده کنید تا نمونه خود را جهت تجزیه، تحلیل و انجام بررسی‌های لازم به آزمایشگاه تعیین شده ارسال کنید.

اطمینان حاصل کنید که نمونه را در بازه زمانی مشخص شده در دستورالعمل درج شده بر روی کیت ارسال کنید.

منتظر نتایج باشید:

آزمایشگاه نمونه گرفته شده شما را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج را برای تیم پزشکی شما ارسال کرده یا جواب آزمایش را به خودتان تحویل می‌دهد؛ سپس برای بحث در مورد نتایج و هرگونه اقدامات بعدی لازم است مجددا به همراه جواب آزمایش به پزشک خود مراجعه کنید.

خرید کیت تشخیص سرطان روده

تفسیر جواب تست سرطان روده در منزل

مهم است که به خاطر داشته باشید، تست‌های غربالگری سرطان روده بزرگ در خانه، تست‌های تشخیصی نیستند؛ در واقع این کیت‌ها برای تشخیص علائم سرطان روده بزرگ یا پولیپ‌های پیش سرطانی روده طراحی شده‌اند اما انجام ارزیابی و آزمایشات بیشتر توسط پزشک برای تایید یافته‌های به دست آمده از طریق کیت تشخیصی، مورد نیاز است.

اگر آزمایش خانگی شما نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد، ضروری است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا ارزیابی‌های بیشتری که ممکن است شامل کولونوسکوپی نیز باشد، برای شما انجام شود.

اهمیت مشاوره با پزشک متخصص

در حالی که خرید کیت تشخیص سرطان روده و استفاده از آن در منزل راحت و موثر است، مهم است که افراد قبل از شروع هر برنامه غربالگری سرطان روده با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنند.

متخصصین عوامل خطر، سابقه پزشکی و ترجیحات شخصی افراد را ارزیابی می‌کنند تا مناسب‌ترین گزینه غربالگری را برای آن‌ها در نظر بگیرند.

پزشک متخصص و ارائه دهندگان سلامت همچنین افراد را در زمان مناسب برای انجام غربالگری‌های تکمیلی فرستاده و بر اساس نیازهای خاص این افراد، راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهند.

غربالگری‌های منظم سرطان روده بزرگ برای همه، به ویژه افرادی که به دلیل عواملی مانند سن، سابقه خانوادگی یا شرایط‌ پزشکی مرتبط بیشتر در معرض خطر هستند، ضروری خواهد بود.

تست‌های غربالگری سرطان روده نقش حیاتی در تشخیص زود هنگام‌ علائم بالقوه سرطان روده بزرگ ایفا می‌کنند؛ هر چه سرطان زودتر و در مراحل اولیه و ابتدایی تشخیص داده شود، احتمال درمان آن بیشتر خواهد بود.

با اولویت‌بندی و مقدم دانستن غربالگری‌های منظم، افراد می‌توانند نقش فعالی در محافظت از سلامت و تندرستی خود ایفا کنند.

روش‌های جایگزین غربالگری سرطان روده

درست است که تست‌های غربالگری و کیت تشخیص سرطان روده در منزل ابزارهای ارزشمندی هستند اما تنها گزینه موجود نیستند.

استاندارد طلایی غربالگری سرطان روده بزرگ، کولونوسکوپی است؛ در طول پروسه یک فرد متخصص و یا پزشک با سابقه، از یک لوله انعطاف‌پذیر با دوربین جهت بررسی پوشش روده بزرگ و راست روده استفاده می‌کند.

این روش امکان شناسایی و حذف پولیپ‌های پیش سرطانی را فراهم می‌کند و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در فرد کاهش می‌دهد.
ارائه دهندگان سلامت با تمامی افراد در خصوص گزینه‌های مختلف غربالگری صحبت خواهند کرد و در تعیین مناسب‌ترین و بهترین روش غربالگری بر اساس نیازها، ترجیحات و عوامل خطر خاص هر فرد کمک خواهند کرد.

خرید کیت تشخیص سرطان روده

میزان دقت کیت تشخیص سرطان روده

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، تست FIT یک آزمایش غیرتهاجمی است که خون پنهان در مدفوع را تشخیص می‌دهد و این خون می‌تواند نشانه اولیه سرطان روده بزرگ باشد.

برخلاف کیت‌های تشخیصی قدیمی‌تر، کیت‌های تشخیصی FIT بسیار دقیق بوده و نتایج حاصله از آن تحت تاثیر داروها یا عوامل رژیم غذایی قرار نمی‌گیرد؛ بنابراین نتیجه دقیق‌تر و مثبت‌های کاذب کمتری به همراه خواهد داشت.

استفاده از کیت‌های FIT یا کیت تشخیص سرطان روده، به منظور غربالگری سرطان کولورکتال با مزایای زیادی همراه است. در وهله اول، انجام غربالگری با این کیت بسیار راحت است؛ چرا که در منزل و بدون مراجعه به پزشک قابل انجام است.

علاوه بر این، کیت‌های FIT معمولا ارزان‌تر از پروسه‌های تشخیصی بیمارستانی همچون کولونوسکوپی هستند و خطرات و عوارضی که سایر متودهای تشخیصی سرطان روده ممکن است به همراه داشته باشند را ندارد.

کیت‌های FIT بسیار دقیق هستند اما مانند هر تست غربالگری دیگری احتمال نتایج مثبت یا منفی کاذب وجود دارد. مثبت کاذب ممکن است به دلیل خونریزی‌های ناشی از هموروئید و یا مشکلات گوارشی باشد.

اگر آزمایش FIT، وجود خون را در مدفوع شما تشخیص دهد، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ممکن است انجام تست‌های تشخیصی دیگری را برای ارزیابی بیشتر فرد توصیه کنند که معمولا بهترین تست کولونوسکوپی خواهد بود.

تصمیم‌گیری در خصوص استفاده از کیت‌‌های FIT و یا انجام کولونوسکوپی به عوامل مختلفی از جمله ترجیحات شخصی، سابقه پزشکی و عوامل خطر بستگی دارد؛ هر دو روش در تشخیص سرطان کولورکتال موثر هستند اما کارکرد و ملاحظات متفاوتی دارند.

خرید کیت تشخیص سرطان روده و استفاده از کیت‌های FIT حفظ حریم خصوصی، راحتی و مقرون به صرفه بودن را به بیماران ارائه می‌دهد. این کیت‌ها گزینه‌ی بسیار عالی برای افرادی هستند که در خصوص انجام تست‌های دیگر و روش‌های تهاجمی مردد بوده و ترجیح می‌دهند در خانه و به دور از محیط‌های بیمارستانی غربالگری‌های لازم‌ را انجام دهند.

با این حال ممکن است درصد خطای کیت‌های FIT بیشتر از سایر متودهای تشخیصی باشد. این در حالی است که یک متود تشخیصی است که امکان معاینه جامع کل کولون را برای متخصصین فراهم می‌کند و برخلاف کیت‌های FIT که تنها کاربرد ارزیابی و تشخیص دارند، از کولونسکوپی می‌توان به عنوان متود درمانی‌ برای حذف پولیپ‌های موجود در روده‌ها نیز استفاده نمود.

از طرف دیگر کولونوسکوپی برای افرادی که مستعد ابتلا به سرطان روده هستند هر ۱۰ سال یکبار توصیه می‌شود و مانند کیت‌های FIT به صورت سالیانه انجام نمی‌شود.

همچنین در صورت مشاهده نتایج غیرعادی در سایر تست‌ها و آزمایشات غربالگری، کولونوسکوپی نیز به عنوان یک روش پیگیری و تکمیلی عمل می‌کند.

در نهایت مهم است که بیماران با پزشک متخصص خود برای تعیین مناسب‌ترین روش غربالگری بر اساس شرایط و ترجیحات فردی خود، صحبت کنند.

کیت تشخیص سرطان روده

کیت تشخیص سرطان کولوگارد

همانطور که می‌دانید علاوه بر کیت‌های FIT از تست غربالگری دیگری به نام کوگارد نیز در تشخیص سرطان روده در منزل استفاده می‌شود.

کولوگارد یک تست غربالگری غیرتهاجمی است که می‌تواند به راحتی در خانه انجام شود و مانند تست‌های تشخیصی تهاجمی نیازی به مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی ندارد.

این کیت تشخیصی ترکیبی از آزمایش ایمونوشیمایی مدفوع (FIT) و آزمایش DNA مدفوع برای تشخیص خون میکروسکوپی و DNA تغییر یافته در مدفوع است.

انجام این آزمایش هر سه سال یکبار توصیه می‌شود، برخلاف کیت‌های FIT که به طور سالیانه باید تکرار شوند. علاوه بر این، انجام تست کولوگارد بسیار ساده است و نیازی به پاکسازی و آماده‌سازی روده ندارد و همچنین از آرام بخش‌ها و اسکوپ‌ نیز در کیت‌های تشخیص کولوگارد استفاده نمی‌شود.

تمامی این عوامل باعث می‌شوند که انجام‌ غربالگری‌های روده برای افرادی که بنا به دلایلی قادر نیستند و یا تمایلی ندارند که کولونوسکوپی انجام دهند، بسیار آسان شود.

مزایای کیت تشخیص کولوگارد

در حالی که کولوگارد مزایای خاصی را ارائه می‌دهد اما مهم است که مزایای آن را در مقابل محدودیت‌های آن قرار داد و تمامی جوانب را در استفاده از این کیت سنجید.

برای رسیدن به درک جامعی از این که آیا کولوگارد انتخاب مناسبی برای افراد است یا خیر، بیایید مزایا و معایب این شیوه تشخیصی را بررسی کنیم.

استفاده آسان:

کولوگارد یک روش غربالگری کاربرپسند است که می‌تواند در راحتی و حفظ حریم خصوصی افراد بسیار مفید و کاربردی باشد. به طور کلی برای استفاده از کیت کولوگارد تنها لازم است نمونه‌های مدفوع را جمع‌آوری کرده و جهت تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده شود؛ این کیت تشخیصی نیاز افراد به استفاده از متودهای تهاجمی برای تشخیص سرطان روده را از بین می‌برد.

افزایش نرخ غربالگری:

یکی از مزایای قابل توجه کولوگارد، پتانسیل آن در افزایش نرخ غربالگری سرطان روده بزرگ است. بسیاری از افراد ممکن است به دلیل وجود عوامل مثل ترس، ناراحتی و یا محدودیت زمانی در انجام کولونوسکوپی مردد باشند و انجام غربالگری‌های خود را دائما به تعویق بیاندازند.

کولوگارد جایگزینی در دسترس‌تر است و همچنین ترس کمتری در افراد ایجاد می‌کند؛ بنابراین افراد بیشتری برای رعایت یک برنامه منظم غربالگری تشویق می‌شوند.

نیازی به استفاده از آرام‌بخش و یا آماده‌سازی روده نیست:

برخلاف کولونوسکوپی، کولوگارد نیازی به آماده‌سازی روده و یا داروهای آرامش بخش ندارد؛ این بدان معناست که افراد می‌توانند قبل از جمع‌آوری نمونه مدفوع، به طور معمول غذا بخورند که همین امر موجب می‌شود تا حداقل اختلالی در انجام فعالیت‌های روزانه و برنامه کاری آن‌ها ایجاد نشود.

تحت پوشش بیمه:

در بسیاری از موارد کولوگارد به عنوان یک غربالگری پیشگیرانه برای سرطان روده بزرگ تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. با این حال ضروری است که با ارائه دهنده بیمه جهت اطمینان از پوشش هرگونه هزینه‌های احتمالی مشورت شود.

معایب کولوگارد به عنوان یک روش تشخیصی سرطان روده

برای افراد در معرض خطر توصیه نمی‌شود:

در حالی که کولوگارد راحتی و آسایش ارائه می‌دهد اما استفاده از آن برای همه افراد مناسب نیست. این کیت تشخیص سرطان روده برای افرادی که در معرض خطر بالاتر سرطان روده بزرگ هستند، مانند کسانی که سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان کولون، اختلالات التهابی روده مانند بیماری کرون، یا پولیپ‌‌های قبلی روده بزرگ دارند، توصیه نمی‌شود.

همچنین این کیت برای تشخیص پولیپ‌های پرخطر طراحی نشده است و به عنوان یک روش تشخیصی قادر به تشخیص بسیاری از سرطان‌ها در مقایسه با کولونوسکوپی نخواهد بود.

احتمال مثبت کاذب و منفی کاذب:

یکی ایراد بزرگ کولوگارد امکان کاذب بودن نتیجه تست به صورت منفی یا مثبت کاذب است. یک نتیجه مثبت کاذب، می‌تواند استرس و اضطراب غیرضروری را در فرد ایجاد کند و منجر به انجام آزمایشات بعدی مثل کولونوسکوپی شود.

در طرف مقابل یک نتیجه منفی کاذب نیز ممکن است احساس امنیت کاذب را در افراد ایجاد کند و مداخلات لازم را برای تشخیص سرطان به تاخیر بیندازد.

پیگیری کولونوسکوپی برای نتایج مثبت لازم است:

اگر کولوگارد ناهنجاری‌هایی را در نمونه مدفوع تشخیص دهد، کولونوسکوپی بعدی برای تایید یافته‌ها لازم است. در حالی که این مرحله برای تشخیص و درمان دقیق بسیار مهم است و ممکن است هزینه‌های اضافه‌تری را برای افراد به همراه داشته باشد.

داده‌های بلند مدت محدود:

از آنجایی که کولوگارد یک روش غربالگری نسبتا جدید است، داده‌های طولانی مدت محدودی در مورد اثربخشی و تاثیر آن بر نتایج بیمار وجود دارد؛ در نظر گرفتن این موضوع هنگام تصمیم‌ گیری آگاهانه در مورد گزینه‌های غربالگری ضروری است.

غربالگری سرطان روده

سایر روش‌های تشخیص علائم سرطان روده

برای انجام غربالگری‌های روده بزرگ و روده باریک، تست‌های غربالگری بیشتری نیز علاوه بر کیت‌های تشخیصی وجود دارند که متخصصین از آن‌ها برای اطمینان از وجود سرطان ورده در فرد استفاده می‌کنند. در ادامه به برخی از پراستفاده‌ترین متودهای تشخیصی اشاره می‌کنیم:

معاینه فیزیکی رکتوم

در مواقعی پزشک متخصص با وارد کردن انگشت خود به داخل مقعد بیمار، رکتوم‌ را لمس می‌کنند تا این ناحیه را از لحاظ وجود توده‌ها و برجستگی‌های غیرطبیعی مورد بررسی قرار دهند.

این متود تشخیصی اولین و ساده‌ترین روش برای بررسی رکتوم و قسمت‌های انتهایی روده بزرگ است که نیازمند تجهیزات خاصی نیست.

سونوگرافی

در صورتی که پزشک متخصص به وجود سرطان در روده‌ها مشکوک شود، ممکن است از سونوگرافی رکتوم استفاده کند. در این متود تشخیصی از امواج صوتی برای نگاه کردن و بررسی فضای داخلی رکتوم‌ استفاده می‌شود تا مشخص شود که میزان وخامت سرطان چقدر است و توده‌ی مورد نظر در کجای رکتوم قرار دارد.

همانطور که گفتیم، برای بررسی محل دقیق سرطان در رکتوم و این که سرطان تا چه میزان در دیواره رکتوم رشد کرده است، از سونوگرافی استفاده می‌شود.

تمامی اطلاعات بدست آمده از طریق سونوگرافی، به پزشک متخصص این امکان را می‌دهند که بهترین متود درمانی را با توجه به شرایط بیمار اتخاذ کنند.

کولونوسکوپی

زمانی که پزشک متخصص قصد بررسی قسمت‌های داخلی‌تر روده‌ها را داشته باشد، می‌تواند از کولونوسکوپی استفاده کند. در کولونوسکوپی، آندوسکوپیست که یک فرد متخصص و آموزش دیده در امر تصویربرداری‌های تشخیصی است از یک لوله انعطاف پذیر به نام کولونوسکوپ استفاده می‌کند.

این لوله دارای یک چراغ کوچک و دوربین در قسمت انتهایی خود است؛ آندوسکوپیست لوله را از مقعد وارد روده‌ها می‌کند و آن را به سمت محل مرد نظر حرکت می‌دهد.

این متود تشخیصی، تصاویری را در اختیار متخصصین قرار می‌دهد که با استفاده از آن‌ها وجود و یا عدم وجود سرطان و سلول‌های بدخیم تشخیص داده می‌شود.

به طور کلی کولونوسکوپی ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود؛ یکی از دلایل انجام آن، پیدا کردن علت علائمی است که در فرد اجاد می‌کند و دلیل دیگر انجام چکاپ‌ها و غربالگری‌های دوره‌ای برای بیمار است.

غربالگری سرطان روده
سیگموئیدوسکوپی

در این متود تشخیصی، یک پزشک و یا آندوسکوپیست از یک لوله انعطاف پذیر نازک به نام کولونسکوپ استفاده می‌کنند‌ که در قسمت انتهایی آن چراغ و دوربین مخصوص کار گذاشته شده است.

تمامی تصاویر گرفته شده حین انجام سیگموئیدوسکوپی بر روی مانیتوری نمایش داده می‌شوند و پزشک می‌تواند تمامی ناهنجاری‌ها و مشکلات موجود در بافت روده را بررسی کند.

معمولا این آزمایش در بخش آندوسکوپی بیمارستان‌ها قابل انجام است؛ مدت زمان انجام پروسه‌ی سیگموئیدوسکوپی نیز حداکثر ۱۵ دقیقه خواهد بود.

سیگموئیدوسکوپی با کولونوسکوپی بسیار متفاوت است‌؛ چرا که سیگموئیدوسکوپی فقط راست روده و قسمت پایینی روده را بررسی می‌کند، در حالی که کولونوسکوپی کل روده را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان در خصوص انواع کیت تشخیص سرطان روده از نحوه استفاده تا تفسیر نتایج آن توسط آزمایشگاه صحبت کردیم و دانستیم که این کیت‌های FIT و کولوگارد را نه به عنوان یک تست تشخیصی بلکه به عنوان یک روش غربالگری سرطان روده می‌توان به کار گرفت.

همچنین معایب و مزایای کیت‌های تشخیصی را بیان کرده و بهترین راه را مشورت با پزشک مربوطه در خصوص لزوم استفاده از این کیت‌ها دانستیم.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27