سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند؟

چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند
در این نوشته شما می خوانید

علاوه بر اینکه کشور هند در درمان انواع بیماری‌ها از جمله سرطان شهرت دارد، به پائین بودن آمار ابتلا به سرطان نیز مشهور است. بسیاری از افراد دلیل این آمار را رژیم و عادات غذایی خاص هندی‌ها به ویژه مصرف زیاد غذاهای تند و ادویه‌های بومی آن‌ها می‌دانند. حال در این مقاله‌ی بای بای سرطان، می‌خواهیم درستی یا نادرستی این موضوع را بررسی کرده و بدانیم که چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند؟

چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند و آمار ابتلا به سرطان در هند کم است؟

مطالعات اخیر پیرامون ابتلا به سرطان نشان می‌دهد که در هر نوع سرطانی، صدها ژن مختلف باید دستخوش تغییرات شوند تا‌ یک سلول سالم به یک سلول سرطانی تبدیل شود.

متودهای درمانی متعددی جهت درمان سرطان‌ وجود‌ دارند که در میان آن‌ها شیمی درمانی بیشترین استفاده را دارد اما ناکارآمدی، عدم ایمنی و هزینه‌های بالای این درمان تک هدفی منجر به ناامیدی واقعی شده است و شرکت‌های دارویی اکنون در تلاش هستند تا داروهای شیمی درمانی‌ای را توسعه دهند که رویکردی چند هدفه دارند.

با توجه به مشکلاتی که در خصوص استفاده از گیاهان وجود دارد، توسعه درمان‌های ضدسرطانی با استفاده از گیاهان، در اولویت قرار ندارد اما با این حال آزمایشاتی پیرامون جوامعی که از گیاهان و ادویه‌های گیاهی بدست می‌آید، صورت گرفت.

نتیجه‌ی این آزمایش توجه بسیاری از متخصصین‌ را به خود جلب نمود‌، چرا که جوامعی که از گیاهان و ادویه‌های حاصله از آن‌ها در رژیم غذایی خود به وفور استفاده می‌کنند، مبتلا به سرطان نمی‌شوند و ریسک بروز سرطان در آن‌ها بسیار پایین است.

کشور هند جزو دو کشور پرجمعیت دنیا است؛ با توجه به جمعیت این کشور منطقی است که میزان مرگ ومیر و ابتلا به سرطان بالا باشد اما برخلاف انتظارها اینطور نیست.

اما چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند؟ پاسخ آن است که رژیم غذایی پر ادویه و پر‌سبزیجات هندی‌ها دلیل اصلی مصون بودن مردم این کشور در برابر سرطان است و اگر قرار باشد تاثیرات یکی از ادویه‌های رایج در هند را مورد بررسی قرار دهیم، آن ادویه زردچوبه خواهد بود.

مطالعات صورت گرفته بر روی رژیم غذایی مردم کشور هند نشان می‌دهد بروز سرطان در مناطقی که زردچوبه به مقدار زیادی مصرف می‌شود به طور قابل توجهی کمتر است.

داده‌های مبتنی بر جمعیت نشان می‌دهد که برخی از سرطان‌های بسیار رایج در جهان، در مناطقی که زردچوبه به طور گسترده در رژیم غذایی مصرف می‌شود، بسیار کمتر است.

نقش ادویه در کاهش ریسک ابتلا به سرطان

نقش ادویه در کاهش ریسک ابتلا به سرطان

از آنجایی که هندی‌ها یک ششم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و دارای بالاترین مصرف ادویه در جهان هستند، مطالعات گسترده در این کشور می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود درک رابطه بین رژیم غذایی و سرطان داشته باشد.

لازم به ذکر است میزان پایین بودن مبتلایان به سرطان در کشور هند تنها به دلیل مصرف بالای ادویه نیست بلکه چندین عامل از جمله رژیم غذایی سالم در‌ این امر تاثیر گذار خواهند بود.

رژیم غذایی سالم مردم کشور هند‌ عمدتا شامل مصرف پایین گوشت، مصرف بالای انواع مختلف گیاهان و محصولات گیاهی و در نهایت مصرف‌ زیاد ادویه‌جات است.

بیش از ۴۰ درصد جمعیت هند گیاهخوار هستند و باقی قشر جمعیتی که گیاهخوار نیستند نیز مقدار بسیار کمی از گوشت در رژیم غذایی خود استفاده‌ می‌کنند . اصلی‌ترین علت گیاهخوار بودن هندی‌ها، اقلیم و شرایط اقتصادی مردم این کشور است.

در توضیح این سوال که چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند باید گفت که هند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و  مصرف کنندگان میوه و سبزجیات تازه در دنیا است. از طرف دیگر‌ هندی‌ها از حبوباتی مانند لوبیا، نخود و عدس به مقدار زیادی در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند.

همچنین مصرف زیاد ادویه‌جات در این کشور بخصوص زردچوبه که از غنی از آنتی اکسیدان است، موجب می‌شود که هندی‌ها به سرطان‌ مبتلا نشوند و یا میزان بروز سرطان در این کشور تا حد زیادی پایین باشد.

آمار ابتلا به سرطان در هند

آمار ابتلا به سرطان در هند

پس از بررسی این که چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند‌، جالب است بدانید که هیچ نقطه‌ای از جهان وجود ندارد که از سرطان مصون باشد. در حالی که چین و ایالات متحده کشورهای پیشرو در موارد سرطان هستند، کشور هند در رتبه سوم قرار دارد.

سالانه حدود 1 میلیون مورد جدید سرطان در کشور هند گزارش می‌شود که از این تعداد، حدود 70 درصد بیماران را زنان تشکیل می‌دهند. به طور کلی، سالانه حدود نیم میلیون مرگ و میر ناشی از سرطان در هند رخ می‌دهد که رقم بالا و قابل توجهی است.

البته اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، شانس بهبودی بیشتر از زمانی است که سرطان در مراحل حاد خود است.

شایع ترین سرطان‌ها در هند

معمولا انواع خاصی از سرطان‌ها با توجه به سبک زندگی، رژیم غذایی و اقلیم آن کشور شیوع بیشتری دارند. در ادامه به شایع ترین سرطان‌ها در هند، می‌پردازیم و پس از آن شاید پرسیدن اینکه چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند، اشتباه باشد:

۱. سرطان سینه:

سرطان سینه از شایع ترین سرطان‌ها در هند است که به طور معمول احتمال بروز آن در بین زنان بالای ۴۰ سال بیشتر بوده اما می‌تواند در هر سنی بانوان را درگیر کند.

علائم این بیماری در هر شخصی متفاوت است اما رایج‌ترین آن‌ها شامل تغییر در اندازه و یا شکل سینه، ایجاد توده‌ای بدون درد، فرو رفتگی نوک سینه یا ترشح خونی از نوک سینه است.

۲. سرطان دهانه رحم:

این دومین نوع از شایع ترین سرطان‌ها در هند است و مانند سایر اشکال این بیماری، به دلیل رشد سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم که قسمت پایینی رحم است، ایجاد می‌شود. در بسیاری از موارد درمان این سرطان امکان پذیر است اما این امکان تنها در صورتی وجود دارد که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

علامت اصلی این سرطان هر نوع خون‌ریزی غیرطبیعی واژینال مانند خون‌ریزی بعد از رابطه جنسی، بعد از یائسگی یا پس از پایان سیکل قاعدگی است. درد در قسمت تحتانی شکم و درد هنگام رابطه جنسی نیز از دیگر علائم شایع در این نوع سرطان است.

۳. سرطان دهان:

آمار ابتلا به سرطان دهان در هند(India’s Cancer)، بیش از 85 درصد از موارد گزارش شده از این بیماری را در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد.مصرف دخانیات و الکل از عوامل اصلی ایجاد سرطان دهان هستند.

علائم شایع سرطان دهان شامل زخم مزمن در دهان، مشکل در جویدن و بلع، لق شدن و از دست دادن دندان، درد در گلو و تغییر در صدای بیمار خواهد بود.

چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند

کمترین آمار ابتلا به سرطان مربوط به کجاست؟

همانطور که می‌دانید سرطان بیش از 100 تنوع مختلف دارد و تقریباً در هر نوع سلولی از جمله پوست، بافت‌ها، اندام‌ها و خون رخ می‌دهد. علاوه بر این، بسیاری از سرطان‌ها می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند یا متاستاز بدهند.

خطر ابتلا به سرطان تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند تغذیه، محیط، فعالیت بدنی و ژنتیک است. مردان تقریباً 20 درصد بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان هستند و تقریباً در هر نوع سرطانی نسبت به زنان میزان سرطان بالاتری دارند.

سرطان در کشورهای با درآمد بالا به دلیل عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، چاقی و مصرف الکل بیشتر شایع است. با این وجود خوشبختانه، این کشورها معمولاً کشورهایی با سیستم‌های بهداشتی سالم هستند که می‌توانند سرطان را بهتر از سیستم‌های مراقبت بهداشتی در کشورهای کم‌ درآمد شناسایی و درمان کنند.

البته عدم وجود تکنولوژی و نبود پیشرفت‌های علمی در  بعضی کشورها به معنی آن نیست که احتمال بروز سرطان در این کشورها بالاتر بوده و در نتیجه مرگ و میر نیز بالاتر خواهد بود؛ بلکه می‌تواند کاملا عکس این قضیه باشد.

نبود کارخانه‌های آلوده کننده، پاک بودن هوای استنشاقی، سبک زندگی سالم‌ و ساده و کم بودن دغدغه‌های زندگی در بعضی کشورها می‌تواند اصلی‌ترین عوامل بروز سرطان را سرکوب کند و میزان بروز این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد‌.

کشورهایی که کمترین میزان مبتلایان به سرطان را دارند شامل نیجر، گامبیا، نپال، بوتان، کنگو و تاجیکستان هستند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان دانستیم که دیگر نباید بپرسیم چرا هندی‌ها سرطان نمی‌گیرند، به این علت که می‌دانیم در این کشور هم همانند اکثر کشورهای دنیا، ابتلا به بعضی از سرطان‌ها همچون سرطان دهان و دهانه‌ی رحم زیاد است اما می‌توانیم بگوییم که میزان مرگ و میر بر اثر سرطان در هند به نسبت سایر کشورها کمتر است که آن هم به دلیل استفاده و به کار گیری از بروزترین درمان‌های حال حاضر سرطان است.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی: بررسی دقیق سلامت دهانه رحم و زگیل تناسلی

1401-12-04
پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است

آیا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است؟ 🩸

1402-02-19
توموتراپی

توموتراپی؛ پیشرفته ترین دستگاه رادیوتراپی

1402-06-22