سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

آیا قبل از تزریق واکسن HPV باید تست بدیم

تزریق واکسن HPV
در این نوشته شما می خوانید

در مقالات قبلی در خصوص واکسن گارداسیل یا پاپیلوگارد و ضرورت تزریق آن دانستیم و اما در این مقاله، نکاتی را که ضروری است تا پیش از تزریق واکسن HPV بدانید را بیان خواهیم کرد؛ با تأکید ویژه بر این نکته که آیا قبل از تزریق این واکسن نیاز به انجام تست و آزمایش خاصی هست یا خیر؟

با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله‌ی بای بای سرطان به پاسخ این قبیل سوالاتی که در خصوص واکسن گارداسیل وجود دارند، برسید.

مروری بر واکسن HPV

همانطور که پیش‌تر گفتیم، ویروس پاپیلوما‌ی انسانی که به اختصار تحت عنوان HPV نیز شناخته می‌شود، یک عفونت شایع مقاربتی است که هم‌ مردان و هم‌ زنان را درگیر می‌کند.

طبق بررسی‌هایی که پیرامون این بیماری صورت گرفته است، مشخص شد که بیش از چندین میلیون نفر در جهان به ویروس HPV آلوده هستند که تقریبا به صورت سالیانه ۱۴ میلیون مورد جدید به این افراد اضافه می‌شوند.

به طور کلی HPV از طریق تماس جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می‌شود. در حالی که بیشتر‌ عفونت‌های HPV هیچ‌ علامتی ایجاد نمی‌کنند و به خودی خود برطرف می‌شوند، برخی از گونه‌های این ویروس می‌توانند منجر به بروز مشکلات جدی سلامتی از جمله سرطان در نواحی دهانه رحم، مقعد و گلو شوند.

 تزریق واکسن HPV
  • اهمیت تست HPV:

تست HPV نقش مهمی در تشخیص وجود ویروس فعال در شخص و همچنین شناسایی سویه‌های پرخطر این ویروس دارد.

انجام آزمایشات منظم HPV برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و یا رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اند، به طور جدی توصیه می‌شود؛ زیرا امکان تشخیص زودهنگام بیماری و درمان هرگونه ناهنجاری احتمالی را افزایش می‌دهد.

با انجام‌ تست HPV، افراد می‌توانند اقدامات پیشگیرانه‌ای را در جهت محافظت از سلامت خود و جلوگیری از ایجاد شرایط جدی مرتبط با ابتلا به عفونت HPV انجام‌ دهند.

  • خطرات و پیامدهای عفونت HPV:

از آنجایی که عفونت HPV می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را به همراه داشته باشد، بنابراین درک خطرات و پیامدهایی که این بیماری ممکن است به دنبال داشته باشد، بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

در حالی که بیشتر عفونت‌های HPV هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهند، هنوز هم این قابلیت را دارند‌ که از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

علاوه بر این، برخی از گونه‌های پرخطر ویروس می‌توانند منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شوند و تمامی این سرطان‌ها قادر خواهند بود تا تاثیرات منفی قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد اعمال کنند.

همچنین در مواردی برخی بیماران ممکن است نیازمند مداخله‌های درمانی گسترده باشند که در موارد حاد و در صورتی که درمان‌ها برای سرطان موثر واقع نشوند، منجر به مرگ بیمار خواهد شد.

لذا با انجام تست HPV، افراد می‌توانند وجود سویه‌های پرخطر را شناسایی کرده و اقدامات مناسب را برای جلوگیری از ایجاد این سرطان‌ها انجام‌ دهند.

واکسن HPV و اثربخشی آن:

واکسن HPV یک روش بسیار موثر برای پیشگیری از ابتلا به عفونت HPV و مشکلات مربوطه به سلامتی در امتداد آن است.

این واکسن هم برای مردان و هم برای زنان توصیه می‌شود؛ به طوری که تزریق واکسن HPV از سن ۱۱ الی ۱۲ سالگی شروع می‌شود.

واکسن HPV در برابر شایع‌ترین گونه‌های پرخطر ویروس از فرد محافظت می‌کند و خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با HPV را کاهش می‌دهد.

در این بین، توجه به این نکته بسیار مهم است که واکسن زمانی موثرتر خواهد بود که قبل از رسیدن افراد به سن بلوغ و شروع فعالیت جنسی افراد تجویز شود.

با این حال، حتی اگر فردی در گذشته از نظر جنسی فعال بوده باشد، باز هم می‌تواند از واکسن‌های HPV که با نام گارداسیل یا پاپیلوگارد نیز شناخته می‌شوند، سود ببرد.

زیرا با تزریق واکسن HPV می‌تواند در برابر سایر گونه‌های ویروس که ممکن است در معرض آن‌ها قرار نگرفته باشد، مقاوم شده و از بروز عفونت HPV در وی جلوگیری شود.

واکسن HPV

چرا‌ انجام تست قبل از تزریق واکسن HPV بسیار مهم است؟

انجام آزمایش قبل از تزریق HPV برای اطمینان از دریافت واکسن مناسب و شناسایی هرگونه عفونت HPV بسیار مهم است.

با انجام آزمایش HPV قبل از واکسیناسیون، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند تعیین کنند که آیا یک فرد در گذشته در معرض هرکدام از سویه‌های این ویروس قرار گرفته است و آیا نیاز به درمان فوری دارد یا خیر.

این امر به ویژه برای افرادی که ممکن است در معرض خطر بالای عفونت HPV باشند، مانند کسانی که دارای شرکای جنسی متعددی هستند و یا سابقه ابتلا به بیماری‌های مقاربتی خاصی را دارند، حائز اهمیت است.

انجام تست‌ها و آزمایشات لازم‌ قبل از تزریق واکسن HPV، کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود تا افراد موثرترین و مناسب‌ترین مراقبت‌ها را برای نیازهای خاص خود دریافت می‌کنند.

  • فرآیند انجام تست HPV:

برخلاف باور غلطی که در بین عموم رواج پیدا کرده است، تست HPV یک روشی ساده و نسبتا بدون درد است که می‌تواند توسط یک پزشک متخصص و یا یک پزشک عمومی انجام شود.

در طول پروسه تستی که از افراد گرفته می‌شود، نمونه بسیار کوچکی از سلول‌های دهانه رحم برای زنان و یا مقعد برای مردان جمع‌آوری می‌شود‌.

پس از اتمام‌ پروسه و تهیه نمونه‌های موردنیاز، این نمونه‌ها برای تجزیه و تحلیل بیشتر به آزمایشگاه‌های تخصصی فرستاده می‌شوند.

در آزمایشگاه‌ها، نمونه‌ی موردنظر را از نظر وجود DNA عفونت HPV مورد بررسی قرار می‌دهند و به صورت خاص سویه‌های پرخطر ویروس HPV که به احتمال زیاد منجر به بروز سرطان می‌شوند را هدف قرار می‌دهند.

نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که آیا فرد در حال حاضر به عفونت‌های HPV مبتلا است یا خیر و یا آیا این فرد در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های مربوط به HPV قرار خواهد داشت؟

باورهای غلط رایج در خصوص آزمایش HPV

چندین تصور غلط رایج در خصوص آزمایش HPV وجود دارد که می‌تواند منجر به ایجاد سردرگمی و اضطراب افراد شود.

یک تصور اشتباه این است که آزمایش HPV فقط مخصوص زنان است و انجام آن فقط برای زنان ضروری و سودمند خواهد بود.

درحالی که آزمایش‌ها و تست‌های مربوط به بیماری HPV، نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز مفید و کاربردی است؛ زیرا هم زنان و هم مردان می‌توانند ناقل این ویروس باشند و در معرض خطر ابتلا به مشکلات مرتبط با سلامتی قرار گیرند.

تصور غلط دیگر این است که انجام آزمایش HPV فقط برای افرادی که علائم و مشکلات ناشی از این ویروس رنج می‌برند، ضروری است.

عفونت HPV اغلب هیچ علامت مشخصی ایجاد نمی‌کند؛ به همین دلیل است که انجام آزمایشات منظم برای افراد فعال از نظر جنسی توصیه می‌شود؛ در نهایت با رفع این باورهای غلط، افراد می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد پیگیری وضعیت سلامتی و مراقبت‌های بهداشتی خود بگیرند.

واکسن HPV

مزایای تشخیص زودهنگام بیماری از طریق تست‌های پیش از تزریق واکسن HPV

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، می‌توان از تست‌های مختلفی بخصوص تست‌های پیش از تزریق واکسن HPV، جهت تشخیص زودهنگام این بیماری استفاده‌ نمود.

در وهله اول، آگاهی از ابتلا به این بیماری امکان درمان به موقع هرگونه ناهنجاری را فراهم می‌کند و خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با ویروس HPV را کاهش می‌دهد.

از دیگر مزایای تشخیص به موقع ابتلا به HPV، می‌توان به این نکته اشاره نمود که فرصتی را برای ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی فراهم می‌کند تا به افراد در خصوص اهمیت شیوه‌های جنسی ایمن و واکسن HPV آموزش دهند.

در نهایت، تشخیص زودهنگام عفونت HPV این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد سلامت خود بگیرند؛ از جمله اینکه آیا واکسیناسیون را دنبال کنند یا به دنبال مراقبت‌های پزشکی اضافی باشند و همچنین کنترل بیشتری بر سلامتی خود و مواردی که ممکن است این سلامتی را به خطر بیاندازند، داشته باشند.

ویروس HPV

تصمیم‌گیری در خصوص انجام تست‌ پیش از تزریق واکسن HPV

تصمیم‌گیری در مورد تست‌های پیش از تزریق HPV می‌تواند استرس‌زا باشد اما بسیار مهم است تا به یاد داشته باشید که داشتن آگاهی کافی و اطلاعات موردنیاز جهت اتخاذ بهترین تصمیم، امری مهم و ضروری است.

بنابراین با آموزش خود و افزایش آگاهی در خصوص عفونت HPV، خطرات آن و گزینه‌های آزمایشی موجود می‌توان اولین و مهم‌ترین قدم را برداشت.

افراد می‌توانند با پزشک متخصص خود صبحت کنند تا در مورد عوامل خطری که مختص به هر فرد است و می‌تواند در همه متفاوت باشد، تصمیمی آگاهانه گرفته شود و همچنین پزشک متخصص، مناسب‌ترین برنامه آزمایش را برای فرد تعیین کند.

افراد می‌توانند ارزش‌ها، اعتقادات و اهداف شخصی خود را هنگام تصمیم‌گیری در مورد آزمایش HPV در نظر بگیرند.

البته در این بین افراد باید همواره به یاد داشته باشند که انجام آزمایشات مربوط به بیماری HPV، گامی پیشگیرانه بدر جهت محافظت از سلامت خود و شرکای جنسی آن‌ها خواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به مسئله‌ای مهم یعنی انجام تست‌های آزمایشگاهی و اطلاع از ابتلا به HPV پیش از تزریق واکسن HPV پرداخته و انجام این آزمایشات را برای افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت قرار دارند، ضروری تلقی کردیم.

در نهایت نیز از مزایای تشخیص زودرس ابتلا به عفونت HPV گفتیم و تزریق واکسن این بیماری را از سنین پائین و پیش از شروع فعالیت جنسی افراد، چه مرد و چه زن، حائز اهمیت دانستیم.

منابع

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

لامبر پانکچر

لامبر پانکچر یا نمونه برداری از مایع مغز نخاعی

1402-06-28
آلترامین

موارد مصرف آلترامین و آشنایی با 7 عوارض جانبی آلترتامین

1402-05-15
سرطان چشم و موبایل

ارتباط سرطان چشم و موبایل

1402-06-25