سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

4 علامت خطر سرطان روده😮

علامت خطر سرطان روده
در این نوشته شما می خوانید

توجه به علامت خطر سرطان روده و نشانه‌های اولیه‌ی آن، در زمان مراجعه به پزشک و تشخیص زودرس این سرطان بسیار حائز اهمیت است. چرا که سرطان روده بسیار سریع پیشرفت کرده و به درجات پیشرفته می‌رسد، از این رو تشخیص و درمان به موقع این بیماری با در نظر داشتن علائم اولیه‌ی آن بسیار مهم است.

اما سوال این است که علائم خطرناک سرطان روده چیست و زمان درست مراجعه به پزشک چه موقع است؟ در این مقاله‌ی بای بای سرطان ضمن پاسخ به این سوالات، در خصوص پیشگیری و نحوه‌ی تشخیص سرطان روده در منزل نیز صحبت کرده‌ایم.

علائم خطرناک سرطان روده چیست؟

سرطان روده از جمله شایع‌ترین سرطان‌های شناخته شده است که امروزه در‌ اکثر نقاط دنیا بروز پیدا می‌کند. همانند همه‌ی سرطان‌ها، سرطان روده نیز علائمی از خود بروز می‌دهد که شناخت و بررسی زودرس آن‌ها کمک‌ شایانی به تشخیص زودهنگام و انتخاب بهترین متود درمانی برای از بین بردن بیماری می‌کند.

اگر چه امکان دارد سرطان کولورکتال فوراً علائمی در فرد ایجاد نکند. در واقع، بسیاری از علائم سرطان روده بزرگ می‌توانند ناشی از مشکلات دیگری مانند عفونت، هموروئید، سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری التهابی روده باشند؛ به همین دلیل است که تفکیک و شناسایی دقیق علائم در تشخیص سرطان می‌تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

لازم به ذکر است در بسیاری از موارد، افرادی که علامت خطر سرطان روده را دارند به سرطان مبتلا نشده‌اند و علائم ایجاد شده می‌توانند نشان دهنده‌ی بروز هر بیماری دیگری در روده باشند که نیازمند تشخیص و مداخلات درمانی خواهد بود.

علامت خطر سرطان روده

علامت خطر سرطان روده را بشناسید!

در ادامه علائم خطرناک سرطان روده را بشناسید و در صورت مشاهده هر کدام از این موارد به پزشک مراجعه کنید تا علت زمینه‌ای آن مشخص گردد و قبل از وخیم‌تر شدن شرایط، درمان مناسب صورت گیرد:

۱. تغییر در عادات و حرکات طبیعی روده فرد

باعث می‌شود بیمار دچار اسهال، یبوست، باریک شدن مدفوع و در مواردی ناتوانی در دفع مدفوع بیش از چند روز شود.

۲. احساس نیاز به اجابت مزاج

با انجام دفع نیز این احساس برطرف نمی‌شود و بیمار را به طور دائم آزار می‌دهد.

۳. خون‌ریزی مقعدی که خون قرمز و روشن دارد.
۴. دچار خون‌ریزی داخلی

در شرایطی بیماران سرطانی دچار خون‌ریزی از ناحیه داخلی روده می‌شوند و خون با مدفوع ترکیب شده و به هنگام دفع، بیمار رنگی تیره و سیاه را مشاهده می‌کند که اولین علامت از وجود خون‌ریزی داخلی است.

۵. گرفتگی یا درد شکمی که در مواقعی می‌تواند بسیار دردناک باشد.
۶. احساس ضعف و خستگی شدید

طوری که بیمار با انجام کوچک‌ترین فعالیت ممکن، دچار خستگی‌ می‌شود.

۷. کاهش وزن ناگهانی و در مدت زمان کوتاه

در اکثر موارد سرطان کولورکتال تا زمانی که رشد نکرده یا گسترش نیابد، علائمی ایجاد نمی‌کند؛ بنابراین شناسایی و تشخیص زود هنگام سرطان در این بیماران بسیار دشوار است.

سرطان روده‌ای که در مراحل اولیه از طریق غربالگری و قبل از بروز علائم خطرناک سرطان روده تشخیص داده می‌شود، درمان آسان‌تری خواهد داشت؛ چرا که بیماری هنوز پیشرفت نکرده است و بدن به کمک متودهای درمانی کمکی می‌تواند سرطان را از بین ببرد.

غربالگری حتی می‌تواند با یافتن و حذف توده‌های پیش سرطانی به نام پولیپ، از بروز برخی سرطان‌های روده جلوگیری کند.

از غربالگری تا پیشگیری از سرطان روده

غربالگری:

غربالگری، فرآیند جستجوی سرطان یا پیش سرطان در افرادی است که هیچ علامتی از بیماری ندارند. غربالگری منظم سرطان کولورکتال یکی از قدرتمندترین ابزارها جهت پیشگیری و تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ است.

از زمانی که اولین سلول‌های غیرطبیعی شروع به رشد کرده و پولیپ ایجاد می‌کنند، معمولاً حدود 10 تا 15 سال طول می‌کشد تا به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند. با غربالگری منظم، بیشتر پولیپ‌ها را می‌توان قبل از تبدیل شدن به سرطان تشخیص داد و آن‌ها را با عمل‌ جراحی از بدن خارج‌ نمود.

کاهش وزن:

شواهدی وجود دارد که بالا بودن وزن بدن خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می‌دهد. خوب غذا خوردن یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود سلامت و کاهش خطر ابتلا به سرطان است. این مسئله می‌تواند به شما در حفظ وزن بدن یا کاهش وزن در صورت لزوم کمک کند.

آسپرین:

از دیگر متودهای پیشگیری از سرطان روده، می‌توان به استفاده از آسپرین و NSAID ها اشاره کرد که خطر ایجاد پولیپ را در افرادی با سابقه ابتلا به سرطان روده، کاهش می‌دهند. با این حال استفاده منظم از آسپرین و NSAID ها عوارض جانبی نیز به همراه دارد که شامل خون‌ریزی دیواره معده و لخته شدن خون بوده و در مواردی امکان دارد منجر به سکته مغزی در بیمار شود.

رژیم غذایی:

رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات و مقدار بسیار کمی گوشت قرمز به کاهش ریسک بروز سرطان روده کمک می‌کند. از طرفی نتایج بعضی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D می‌تواند از ایجاد سرطان در روده تا حد زیادی جلوگیری کند.

علائم خطرناک سرطان روده

تشخیص سرطان روده در منزل

جالب است بدانید که تست‌ها و روش‌هایی خانگی نیز وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها، سرطان روده و رشد سلول‌های پیش سرطانی را زود هنگام تشخیص داد. این تست‌های خانگی بیشتر در افرادی مورد استفاده می‌گیرند که علامت خطر سرطان روده در آن‌ها واضح نیست.

بعضی از این تست‌های تشخیص سرطان روده در منزل هستند که می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های خاص، وجود خون در‌ مدفوع و یا DNA سلول‌های سرطانی در آن را تشخیص دهند.

از آنجایی که پولیپ‌های پیش سرطانی و تومورهایی که در روده وجود دارند، DNA متفاوتی نسبت به سلول‌های سالم‌ دارند، تشیخص آن به وسیله دستگاه‌های خاص بسیار راحت خواهد بود.

علاوه بر این تست‌ها، تغییر رنگ مدفوع و یا خون‌های واضحی که بر روی سطح مدفوع تشکیل می‌شوند نیز می‌توانند نشان از وجود بیماری در روده داشته باشند اما به طور قطع سرطانی بودن و یا نبودن آن را مشخص نمی‌کنند.

استفاده از یکسری کیت‌های خاص به نام FIT نیز می‌تواند برای کسانی که نمی‌توانند برای انجام‌ تست‌های تشخیصی و غربالگری به آزمایشگاه‌ها مراجعه کنند، مناسب است.

برای استفاده از این کیت‌ها کافیست تنها قسمتی از مدفوع را درون کیت قرار داده و به آزمایشگاه ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرد. کیت‌های FIT هر آنچه که برای انجام این تست‌ها در منزل مورد نیاز است را در اختیار فرد قرار می‌دهد.

سرطان روده در کودکان

علائم سرطان روده در کودکان

سرطان روده (Colorectal Cancer) همانطور که در افراد بزرگسال ایجاد می‌شود، در کودکان نیز ممکن است بروز پیدا کند؛ با این‌ تفاوت که علامت خطر سرطان روده در کودکان متفاوت‌تر است. سرطان روده در کودکان با توجه به محل شکل گیری سرطان و بروز تومور، علائم‌ متفاوتی را ایجاد می‌کند.

برای مثال تومورهایی که در رکتوم و کولون نزولی ایجاد می‌شوند، علائمی همچون درد در ناحیه شکم، اسهال و یبوست را در کودک ایجاد‌ می‌کنتد.

این در حالی است که اگر سلول‌های سرطانی و تومور در سایر قسمت‌های روده ایجاد شوند‌ باعث بروز علائم دیگری می‌شوند که به آن می‌پردازیم:

  •  توده در شکم
  • کاهش وزن
  • تهوع و استفراغ
  • کاهش اشتها
  • کم خونی

سرطان روده در کودکان‌ همچنین باعث بروز مشکلاتی مثل خستگی‌ بیش از حد، گیجی، ضربان قلب غیرطبیعی، تنگی‌نفس و رنگ‌ پریدگی‌ پوست نیز می‌شود.

علت اصلی بروز این نوع سرطان در کودکان، سندرم‌های ارثی هستند که شایع‌ترین آن سندرم آدنوماتوز خانوادگی است.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان علامت خطر سرطان روده را در کودکان و بزرگسالان بررسی کردیم و گفتیم که این علائم دلیلی بر ابتلای قطعی به سرطان روده نیستند و ممکن است به دلیل ابتلا به سایر بیماری‌های روده ایجاد شده باشند.

همچنین دانستیم که با رعایت چند نکته می‌توانیم از ابتلا به این سرطان پیشگیری کنیم. از طرفی در مواقع حساسی که احتمال وجود سرطان روده در فرد زیاد است اما علامت واضحی دیده نمی‌شود، می‌توان از کیت‌های تشخیص سرطان روده در منزل بهره برد. همواره امیدواریم با دانستن این نکات در خصوص سرطان روده، به تشخیص زودرس سرطان در خود و اطرافیانتان کوشا باشید.

منابع:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

1403-01-26
دکتر سرطان معده

بهترین دکتر سرطان معده در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-03
آنکولوژی

بهترین آنکولوژیست در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-10