سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

شیمی درمانی یا جراحی؛ ⭐کدام برای درمان اولویت دارد؟

شیمی درمانی یا جراحی
در این نوشته شما می خوانید

از بین روش‌های متعدد درمان سرطان، دو روش درمان شیمی درمانی و جراحی بیش از بقیه کاربرد دارند. اما تشخیص این که برای درمان بیمار، از شیمی درمانی یا جراحی استفاده شود، بر عهده‌ی پزشک خواهد بود.

البته که پزشک بهترین پلن درمانی را به بیمار پیشنهاد می‌دهد اما در نهایت تصمیم گیری نسبت به انجام یا عدم انجام هر درمانی بر عهده‌ی خود بیمار است. به همین علت هدف ما در این مقاله‌ی بای بای سرطان، بررسی و مقایسه‌ی دو روش درمانی نام برده و میزان اثر بخشی هر کدام خواهد بود.

جراحی برای درمان سرطان

عمل جراحی که یکی از قدیمی‌ترین متودهای درمانی برای ریشه کن کردن سرطان است و از گذشته تا به اکنون، مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در این متود علاوه بر بافت سرطانی و یا تومور، مقداری از بافت سالم اطراف نیز برداشته می‌شود.

مسئولیت انجام این پروسه درمانی بر عهده‌ی انکولوژیست و یا جراح خواهد بود. هنگامی که عمل جراحی‌ انجام می‌شود، تومورهای سرطانی که معمولا بدخیم هستند، برداشته و از بدن خارج می‌شوند تا علاوه بر بهبود عملکرد بدن بیمار، عوارض جانبی سرطان نیز کاهش پیدا کند.

لازم به ذکر است که این متود درمانی برای همه افرادمناسب نیست و انجام‌ آن‌ نیازمند وجود‌ یکسری از عوامل و شرایط خاص است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نوع سرطان:

از عمل جراحی برای درمان بعضی سرطان‌ها مثل سرطان خون و سرطان لنفوم نمی‌توان استفاده کرد؛ چرا که این سرطان‌ها اغلب در بدن‌ گسترش یافته‌اند و در صورتی که بیماری در اکثر نقاط بدن وجود داشته باشد، با شیمی درمانی یا جراحی به صورت درمان تکی، نمی‌توان سرطان را به طور کامل ریشه کن کرد.

محل سرطان:

در بعضی موارد عمل جراحی برای درمان سرطان امکان پذیر نیست؛ زیرا سرطان در نزدیکی بافت‌های بسیار حساس و یا ارگان‌های حیاتی ایجاد شده است؛ برای مثال در صورتی که سرطان در نزدیکی عروق حیاتی بدن ایجاد شود‌، امکان‌ برداشتن آن با عمل جراحی وجود نخواهد داشت.

وسعت سرطان:

در صورتی که سرطان در بدن بیمار گسترش یافته باشد، عمل جراحی برای درمان سرطان، دیگر متود درمانی مطلوبی نخواهد بود. در این شرایط از سایر متودهای درمانی مثل شیمی‌ درمانی یا جراحی پس از آن و رادیوتراپی‌ برای کوچک‌تر کردن تومورها و کنترل سرطان استفاده می‌شود.

جراحی برای درمان سرطان

شیمی درمانی برای درمان سرطان

شیمی درمانی یکی از متودهای درمان سرطان است که در آن‌ از داروهای شیمیایی قوی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی که با سرعت بسیار زیادی تقسیم می‌شوند، استفاده می‌شود.

در شیمی درمانی برای درمان سرطان از طیف وسیعی از داروها استفاده می‌شود. علاوه بر این، شیمی درمانی یا جراحی هم به صورت درمان مفرد و هم به صورت ترکیبی با سایر متودهای درمانی و با توجه به نیاز بیمار تجویز می‌شوند.

درست است که شیمی درمانی یک روش بسیار موثر برای از بین بردن سرطان است اما لازم به ذکر است که با عوارض جانبی زیادی که دارد، بیماران را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این متود درمانی زمانی کاربرد دارد که  سرطان در بدن پخش شده باشد و یا ریسک متاستاز دادن آن وجود داشته باشد. در صورت وجود شرایط خاصی، شیمی درمانی برای درمان سرطان بیماران تجویز می‌شود که در ادامه به برخی از این شرایط می‌پردازیم:

 • زمانی که شیمی درمانی به عنوان درمان اصلی و کلی سرطان برای بیمار در نظر گرفته شود.
 • در مواردی که پزشک متخصص برای تاثیر هر چه بیشتر درمان، از شیمی درمانی یا جراحی همراه با سایر متودهای درمانی مثل رادیوتراپی استفاده می‌کند.
 • زمانی که بیمار عمل جراحی و یا رادیوتراپی انجام داده است و پزشک برای جلوگیری‌ از عود دوباره سرطان، شیمی درمانی را به کار می‌برد که به این روش شیمی درمانی کمکی نیز می‌گویند.
 • درصورتی که سرطان به قدری پیشرفت کرده باشد که دیگر امکان درمان آن وجود نداشته باشد؛ در این مواقع از شیمی درمانی به عنوان درمان حمایتی که علائم بیماری را تسکین می‌دهد، استفاده می‌شود.

در ضمن، اثر بخشی و موثر بودن شیمی درمانی با توجه به نوع سرطان، میزان وخامت و همچنین شرایط بیمار می‌تواند متفاوت باشد.

شیمی درمانی یا جراحی

شیمی درمانی یا جراحی؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، شیمی‌ درمانی هم به عنوان تک درمان و هم به صورت ترکیبی با سایر روش‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هنگامی از شیمی درمانی قبل از عمل جراحی استفاده می‌شود که سرطان به قسمت‌های مختلف بدن گسترش پیدا کرده باشد و از عمل‌ جراحی به تنهایی نمی‌توان برای از بین بردن آن استفاده کرد.

به همین دلیل بیمار ابتدا تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرد که تا حد‌ امکان وسعت سرطان در بدن شخص کاهش پیدا کند و پس از آن که بیماری با شیمی درمانی مهار شد، متخصصین از عمل جراحی برای برداشتن مقدار باقی مانده از سرطان و یا کاهش حجم بافت سرطانی در بدن استفاده می‌کنند که در بیشتر مواقع بسیار موثر است.

لازم به ذکر است در مواقعی نمی‌توان به دلیل کوچک بودن محل درگیر و همچنین متعدد بودن این نقاط در کل بدن از عمل جراحی به تنهایی استفاده نمود؛ به همین دلیل قبل از انجام جراحی، انجام شیمی درمانی در دستور کار قرار می‌گیرد.
از طرف دیگر شیمی درمانی بعد از عمل‌ جراحی نیز انجام می‌شود که به نوعی درمان مکمل و تکمیلی عمل جراحی خواهد بود. در این‌ حالت بیمار با توجه به محل بافت سرطانی و یا تومور بدخیم تحت عمل‌جراحی قرار می‌گیرد.

پزشک متخصص برای آن که هیچ اثری از سرطان در بدن باقی نماند و این بیماری را به طور کامل از بین برده باشد، از شیمی درمانی بعد از عمل جراحی استفاده می‌کند تا تمامی سلول‌های بیماری زای باقی مانده به واسطه داروهای قوی شیمی درمانی از بین بروند.
البته انجام شیمی‌ درمانی برای درمان سرطان بعد از عمل جراحی نیازمند وجود شرایط خاصی است؛ برای مثال در بیمارانی که بدنشان نسبت به شیمی درمانی پاسخ مثبتی نداده است، بعد از عمل جراحی از رادیوتراپی استفاده می‌شود.

چرا که پیش‌تر شیمی درمانی کاربردی نبوده است. از سوی دیگر ترجیح بیمار به انجام یک روش درمانی و همچنین سن وی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

عوارض جانبی جراحی برای درمان سرطان

عوارض جانبی بخش جدایی ناپذیر همه‌ی درمان‌ها حتی شیمی درمانی یا جراحی است. در عمل جراحی یا خود متود درمانی و یا داروهای مورد استفاده در آن، باعث ایجاد اثرات و عوارضی در بیماران می‌شوند.

به طور کلی هر چه پروسه جراحی پیچیده‌تر و سنگین‌تر باشد، ریسک بروز عوارض جانبی افزایش می‌یابد. البته عمل‌های جراحی جزئی مثل نمونه برداری از بافت یا بیوپسی نسبت به عمل‌های جراحی سنگین‌تر عوارض کمتری خواهند داشت.

عفونت در محل جراحی و یا بی‌حسی موضعی از شایع‌ترین عوارض به وجود آمده در بیمارانی است که تحت جراحی قرار گرفته‌اند اما به طور کلی عارضه‌های ایجاد شده به واسطه جراحی تهدید کننده حیات نیستند.

در ادامه به چند نمونه از این عوارض اشاره می‌کنیم:

 • خونریزی
 • ایجاد لخته‌های خون
 • آسیب به بافت‌های اطراف
 • واکنش‌های دارویی
 • درد
 • آسیب به ارگان‌های اطراف محل جراحی
شیمی درمانی برای درمان سرطان

عوارض شیمی درمانی برای درمان سرطان

شیمی درمانی (chemotherapy) بر  تمام سلول‌هایی که با سرعت زیاد در بدن تقسیم می‌شوند، تاثیر می‌گذارد. این سلول‌ها می‌توانند شامل سلول‌های سرطانی، سلول‌های خونی تشکیل شده در مغز استخوان و یا سلول‌های پوششی موجود در دهان،‌ معده، روده و حتی مو باشند.

در مواردی که شیمی درمانی یا جراحی به سلول‌های سالم‌ و طبیعی بدن آسیب برسانند، باعث بروز عوارض جانبی می‌شوند‌.

شدت و میزان عوارض جانبی ارتباط مستقیمی با نوع و دوز دارو دارد. طبق نظر متخصصین، بیشتر عوارض جانبی بروز پیدا کرده کوتاه مدت و قابل مدیریت هستند اما در مواردی شیمی درمانی باعث آسیب‌های دائمی به ارگان‌هایی مثل قلب، کلیه، ریه‌ها و حتی اندام تناسلی خواهد شد.

امروزه محققین در تلاشند تا بهترین داروی شیمی درمانی ممکن با کمترین عوارض جانبی تولید کنند و یا عوارض جانبی داروهای موجود را به حداقل برسانند.

شایع‌ترین عوارض جانبی شیمی درمانی شامل:

 • احساس ضعف و خستگی مفرط
 • تهوع و استفراغ
 • یبوست و اسهال
 • ریزش موی تمام بدن بخصوص موی سر
 • زخم‌های ناحیه دهان
 • اختلالات حافظه و ادراک
کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان دو روش شیمی درمانی و جراحی را بررسی کردیم و در خصوص شرایط به کار گیری هر کدام صحبت کردیم و دانستیم که هیچکدام از روش‌های شیمی درمانی یا جراحی بر یکدیگر ارجحیت ندارند و انتخاب آن‌ها برای بیمار، منوط به تصمیم بیمار و پزشک خواهد بود.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27