بهترین دکتر بیوپسی در تهران【آپدیت سال1402】⭐+ لیست 10 تایی

بهترین دکتر بیوپسی در تهران
در این نوشته شما می خوانید

گاهی اوقات وقتی درد در خانه ما را می‌زند، تا پیدا کردن علت بروز درد، راه درازی در پیش داریم. چون در برخی موارد، با وجود آزمایشات و عکسبرداری‌های متعدد، ریشه مشکل فرد به صورت دقیق مشخص نمی‌شود. در این گونه موارد پای یک روش تشخیصی پزشکی به نام بیوپسی به میان می‌آید.

بیوپسی در اصل یک روش نمونه‌برداری است که در آن بخشی از بافت یا تومور مشکوک، از طریق روش‌های مختلف بیوپسی برداشته شده و تحت آزمایش قرار می‌گیرد. معمولاً پزشکان در مواردی بیوپسی را تجویز می‌کنند که به وجود یک بیماری مشکوک شده‌اند، اما به طور قطع نمی‌توانند در مورد آن اظهارنظر کنند. به همین دلیل معمولاً بیوپسی برای تائید سایر روش‌های تشخیصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیوپسی غالباً توسط متخصصان پوست، جراحان، پاتولوژیست‌ها و رادیولوژیست‌ها انجام می‌شود. گستردگی دامنه روش‌های بیوپسی، باعث شده که خیلی از بیماران در انتخاب بهترین دکتر بیوپسی در تهران با مشکل مواجه شوند. از این رو ما در این مطلب سعی داریم، کار را برای شما راحت کنیم و ویژگی‌ها و مشخصات بهترین دکتر بیوپسی را به شما معرفی کنیم؛ پس لطفاً تا انتهای این مطلب با ما در بای بای سرطان همراه شوید.

بهترین دکتر بیوپسی

آشنایی با بهترین دکتر بیوپسی در تهران؛ ویژگی‌ها و مهارت‌ها

همان طور که گفتیم معمولاً بیوپسی حسن‌ختام تمام روش‌های تشخیصی محسوب می‌شود. به همین دلیل انجام درست و تفسیر درست نتایج آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا معمولاً تیم پزشکی براساس نتایج بیوپسی، روش درمان فرد را مشخص می‌کند و چنانچه این نتایج گمراه‌کننده یا اشتباه باشند، روند درمان فرد را منحرف می‌کنند و چه بسا زمانی ریشه اصلی مشکل فرد مشخص شود که متاسفانه کار از کار گذشته است.

 • تخصص

این روزها علم پزشکی به سرعت در حال تغییر است و بیوپسی نیز از این اصل مستثنی نیست. به همین دلیل بیوپسی باید توسط پزشکی انجام شود که به صورت تخصصی در زمینه بیوپسی آموزش دیده باشد و با جدیدترین روش‌های انجام بیوپسی آشنایی داشته باشد. گاهی اوقات تنها کمی بی‌دقتی در محل بیوپسی و یا حتی اندازه نمونه، می‌تواند شانس درمان موفقیت‌آمیز را از بیمار بگیرد.

از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات برخی از انواع بیوپسی تنها توسط متخصصین خاصی انجام می‌شوند. پس در هنگام جستجو برای بهترین دکتر بیوپسی، تخصص او را در اولویت قرار دهید و مطمئن شوید که او به طور خاص در روش بیوپسی مورد نیاز شما تخصص دارد.

 • جلوگیری از نشت تومور

گاهی اوقات بیوپسی فقط باید توسط یک جراح ماهر و با تجربه در درمان سرطان و انجام بیوپسی جراحی، انجام شود. زیرا در برخی موارد بیوپسی نادرست، ممکن است باعث گسترش برخی از انواع سرطان، خصوصاً سرطان سارکوم شود. زیرا برخی تومورهای سرطانی دارای یک کپسول بیرونی شکننده هستند که اگر به صورت تصادفی در حین بیوپسی آسیب ببیند، سلول‌های سرطانی از تومور خارج می‌شوند و ممکن است در داخل بدن پخش شده و باعث گسترش بیماری شوند.

 • استفاده از روش‌های جدید، بروز و غیرتهاجمی

این روزها ابزارها و روش‌های انجام بیوپسی، برای اینکه از قافله علم عقب نمانند، روز‌به‌روز در حال پیشرفت هستند. به همین دلیل روش‌های بیوپسی به تدریج ایمن‌تر و کم‌خطرتر می‌شوند و کمتر حالت تهاجمی دارند.

اما این اصل تنها در صورتی صدق می‌کند که دکتر بیوپسی با این فن‌آوری‌ها آشنایی داشته باشد و به صورت تخصصی برای استفاده از آنها آموزش دیده باشد.

 • تجربه و مهارت

بهترین دکتر بیوپسی در تهران کسی است که علاوه بر ویژگی‌های فوق، فرد با تجربه‌ای در انجام بیوپسی باشد. زیرا گاهی اوقات تجربه پزشک بیوپسی، نتیجه نهایی بیوپسی را تعیین می‌کند. به عنوان مثال گاهی اوقات پزشک در هنگام بیوپسی جراحی باید تصمیم بگیرد که از کدام یک از ساختارها، غدد لنفاوی یا اندام‌ها نمونه‌برداری کند. به همین دلیل در این گونه مواقع تنها تجربه و مهارت پزشک به کمک او می‌آید.

در غیر این صورت ممکن است نمونه‌برداری از محل درستی صورت نگیرد و یا اندازه نمونه مناسب نباشد. در این موارد معمولاً نمونه‌برداری باید دوباره تکرار شود.

 • آشنایی با روش تحلیل نمونه

تجزیه و تحلیل نمونه بیوپسی تنها زمانی به درستی صورت می‌گیرد که نمونه بافت کافی برای انجام آزمایشات موجود باشد. زیرا معمولاً چندین آزمایش مختلف بر روی نمونه بیمار انجام می‌شود. نتایج تمام این آزمایش‌ها نوع سرطان بیمار و میزان تهاجمی بودن آن را مشخص می‌کنند و به پزشک در تعیین بهترین روش درمانی کمک می‌کنند.

پس توصیه می‌کنیم که در هنگام انتخاب بهترین دکتر بیوپسی در تهران، این نکته را مدنظر قرار دهید و در این زمینه تحقیق کنید؛ معمولاً پاتولوژیست‌ها در این زمینه اطلاعات بیشتری دارند.

زیرا همان طور که گفتیم اگر نتیجه بیوپسی مناسب نباشد، بیوپسی باید دوباره تکرار شود. این کار هم باعث اضطراب و تنش بیمار می‌شود و هم روند درمان او را به تاخیر می‌اندازد و از طرفی بسیار هزینه‌بر و زمانبر است.

بهترین دکتر بیوپسی در تهران

اقدامات بهترین دکتر بیوپسی در تهران چیست؟

معمولاً بهترین دکتر بیوپسی در تهران، براساس اینکه کدام قسمت از بدن باید تحت بیوپسی قرار بگیرد، از روش‌های مختلفی برای بیوپسی استفاده می‌کند.

پانچ بیوپسی

این روش برای تشخیص بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. در این روش دکتر بیوپسی با یک ابزار ویژه، سوراخ کوچکی در لایه‌های بالایی پوست ایجاد می‌کند و نمونه‌ای از پوست را خارج می‌کند.

بیوپسی سوزنی

این روش برای نمونه‌برداری از اندام‌ها یا توده‌های زیر پوست استفاده می‌شود. با این روش می‌توان نمونه‌های کبد، کلیه و حتی مغز استخوان را استخراج کرد.

بیوپسی آندوسکوپی

آندوسکوپ یک تلسکوپ انعطاف‌پذیر نازک است که برای بررسی معده، روده بزرگ، مثانه یا رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش بیوپسی آندوسکوپی، ابزار نمونه‌برداری از طریق آندوسکوپ به محل مربوطه انتقال می‌یابد و با کمک آن نمونه‌برداری صورت می‌گیرد.

بیوپسی اکسیژنال

در طی بیوپسی اکسیژنال، کل ساختار غیرطبیعی برداشته می‌شود و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. این روش بیوپسی ممکن است بسته به شرایط، تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود.

بیوپسی جراحی

در روش بیوپسی جراحی، همان طور که از نامش مشخص است، توده یا بافت مورد نظر در حین عمل جراحی برداشته می‌شود.

در ادامه نگاهی کوتاه به روش انجام دو نوع بیوپسی می‌اندازیم:

بیوپسی سینه

بیوپسی از توده پستان معمولاً با استفاده از یک سوزن کوچک و یک اسکن اولتراسوند انجام می‌شود. در ابتدا محل مورد نظر با استفاده از یک آمپول بی‌حس‌کننده موضعی، کاملاً بی‌حس می‌شود و سپس سوزن نمونه‌برداری با استفاده از دستگاه اسکن به محل مورد نظر هدایت می‌شود. درضمن گاهی اوقات یک دستگاه خلاء کوچک برای برداشتن بافت، به سوزن متصل می‌شود.

بیوپسی آندومتر (رحم)

آندومتر پوشش داخلی رحم است و از طریق پوست قابل دسترسی نیست. به همین دلیل باید نمونه‌برداری آن از طریق رحم انجام شود.

در این روش پزشک با استفاده از یک دستگاه که از یک لوله نازک و یک دوربین تشکیل شده است و از طریق واژن، به دهانه رحم دسترسی پیدا می‌کند. در این روش گاهی اوقات از یک سوزن کوچک برای بیوپسی پوشش داخلی رحم استفاده می‌شود و در برخی موارد نیز پوشش داخلی رحم با استفاده از سرنگ برداشته می‌شود.

عوارض پس از بیوپسی توسط بهترین دکتر بیوپسی در تهران

معمولاً اکثر روش‌های بیوپسی جزء روش‌های کمتر تهاجمی محسوب می‌شوند. این بدان معنی است که عوارض بیوپسی بسیار نادر و خفیف هستند، خصوصاً اگر توسط بهترین دکتر بیوپسی در تهران انجام شوند.

با این وجود برخی از عوارض احتمالی بیوپسی عبارتند از:

 • خون‌ریزی
 • عفونت
 • آسیب‌دیدگی بافت‌ها یا اندام‌های مجاور
 • و بی‌حسی پوست در اطراف محل بیوپسی
بیوپسی ریه در تهران

توصیه‌های بهترین پزشک بیوپسی در تهران پس از انجام بیوپسی

از آنجایی که همیشه سلامت بیمار برای بهترین دکتر بیوپسی در تهران در اولویت قرار دارد، معمولاً پزشک بعد از بیوپسی توصیه‎‌های زیر را به بیمار ارائه می‌دهد:

 • حداقل یک تا دو روز پس از بیوپسی کاملاً استراحت کنید.
 • تا چند روز استفاده از اندامی که بیوپسی بر روی آن صورت گرفته است را محدود کنید. به عنوان مثال اگر بیوپسی روی پای شما انجام شده است، حداقل تا یکی دو روز پیاده‌روی نکنید و زیاد روی پاهای خود نیایستید.
 • تا زمان بهبودی محل بیوپسی، مراقب پانسمان آن باشید و اجازه ندهید خیس شود.
 • معمولاً پانسمان محل بیوپسی یک هفته تا 10 روز پس از عمل برداشته می‌شود. در این مدت سعی کنید در هنگام استحمام محل بیوپسی را با نایلون کاملاً بپوشانید، تا پانسمان آن خشک بماند.
 • اگر پزشک بعد از بیوپسی دارویی خاص را برای شما تجویز کرد، حتماً آن را تا انتها مصرف کنید؛ حتی اگر احساس می‌کنید مشکلی ندارید.
 • گاهی اوقات لازم است برای بررسی عدم احتمال خونریزی داخلی از محل بیوپسی، آزمایش خون انجام دهید. پس اگر پزشک آزمایش خون را برای شما تجویز کرد، حتماً آن را انجام دهید و پشت گوش نیندازید.
سخن آخر

در این مطلب از سایت بای بای سرطان، در مورد بهترین دکتر بیوپسی در تهران و ویژگی‌های بهترین دکتر بیوپسی در تهران صحبت کردیم؛ درضمن نگاهی به نحوه انجام بیوپسی و عوارض احتمال آن انداختیم.

همان طور که در این مطلب گفتیم، بیوپسی تنها در صورتی موفقیت‌آمیز خواهد بود و به درمان هدفمند بیماری فرد کمک می‌کند که توسط بهترین دکتر بیوپسی انجام شود. پس چه به دنبال بیوپسی ریه در تهران هستید و چه بیوپسی هر اندام دیگری، سعی کنید در انتخاب بهترین دکتر بیوپسی در تهران، حتماً مواردی را که در این مطلب ذکر کرده‌ایم، مدنظر قرار دهید.

امیدواریم دکتر بیوپسی همیشه خبرهای خوبی برای شما داشته باشد!

منابع:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

داروهای ضد سرطان

مهم­ترین داروهای ضد سرطان

1402-01-22
عوارض جانبی رایج درمان CML

عوارض جانبی رایج درمان CML

1402-12-08
بیوپسی غدد لنفاوی

بیوپسی غدد لنفاوی چیست؟

1402-12-07