سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

کاربرد درمانی رادیولوژی

رادیولوژی
در این نوشته شما می خوانید

یکی از مسیرهایی که هر بیمار مشکوک به سرطانی باید برای تشخیص بیماری طی کند، پروسه‌­ی انجام عکسبرداری و رادیولوژی است. رادیو لوژی، انواع مختلف و تخصصی دارد که با توجه به کاربرد، مورد استفاده قرار می‌­گیرند. جالب است بدانید که رادیولوژی همیشه کاربرد تشخیصی ندارد و در مواردی ممکن است با کمک رادیولوژیست به عنوان یک راه حل درمانی برای درمان برخی از بیماری­‌ها که در ادامه‌­ی این مقاله بای بای سرطان به آن­ها اشاره می­‌کنیم نیز در نظر گرفته شود.

رادیولوژی چیست؟

به آن تصویربرداری تشخیصی نیز می­‌گویند، به انواعی از تست­‌های تخصصی اطلاق می­‌شود که به منظور عکسبرداری از قسمت­‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

بسیاری از این تست­‌ها، در مواقع خاص توسط متخصصین مورد استفاده قرار می­‌گیرند و نتیجه‌­ی حاصله به آن­ها این امکان را می­‌دهد تا نواحی داخلی بدن را مورد بررسی قرار دهند.

تست­‌های تصویربرداری نام آشنایی که به واسطه آن­ها می­توان تصاویری از بخش‌­های مختلف بدن تهیه کرد، شامل اسکن اشعه X ، ام آر آی، سونوگرافی و سی تی اسکن می‌­باشند.

انجام رادیولوژی برای تشخیص بسیاری از بیماری بخصوص سرطان ضروری است، چرا که تشخیص زودهنگام و به موقع این بیماری می­تواند جان بسیاری از بیماران را نجات دهد.

اگر رادیولوژی وجود نداشته باشد، تشخیصی صورت نمی‌­گیرد و اگر تشخیصی صورت نگیرد به طبع درمانی وجود نخواهد داشت؛ بنابراین افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت انجام رادیو لوژی و انجام تست‌­های تشخیصی امری ضروری است که می­تواند جان بسیاری از انسان­‌ها را نجات دهد.

امروزه پزشکان و متخصصین نمی‌­توانند بیمارانی را که تست‌­های تشخیصی انجام نمی­‌دهند را به طور قطعی درمان کنند، به این دلیل که برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری­‌ها نیاز به بررسی نتایج تست­‌های رادیولوژی دارند.

رادیولوژیست­‌ها افرادی هستند که تخصص آن­ها تفسیر نتایج تصویربرداری‌­های رادیولوژی است. رادیولوژیست‌­ها معتقدند که تست‌­های رادیولوژی ایمن‌­ترین و موثرترین شیوه برای تشخیص بیماری‌ها و رسیدن به روش درمانی موثر است.

رادیولوژیست

انواع رادیولوژی

تشخیصی:

متودهای تصویربرداری مختلفی برای تشخیص غربالگری بیماری‌­ها وجود دارد که در ادامه به صورت مختصر هرکدام از آنها را توضیح خواهیم داد:

۱. اشعهX :

از اشعه X غالبا برای بررسی استخوان­‌ها، قفسه سینه و شکم استفاده می­‌شود. این متود برای تشخیص مشکلاتی نظیر شکستگی، پنومونی‌­ها و انسداد روده‌­ها کاربرد دارد، چرا که این روش برای تهیه تصاویر از بافت‌­هایی با تراکم بالا می­تواند موثر عمل کند.

۲. سی تی اسکن:

در این متود از اشعه X به همراه کامپیوتری اختصاصی برای تهیه تصاویری دقیق و با جزئیات بالا استفاده می‌­شود. در سی تی اسکن می­توان موارد غیرطبیعی کوچکی را که در اسکن اشعه X دیده نمی‌­شوند، تشخیص داد.

۳. ام آر آی:

این نوع از رادیولوژی تشخیصی از میدانی مغناطیسی و امواج ‌رادیویی برای ایجاد تصاویر از بخش‌­های داخلی بدن استفاده می­‌کند.

از ام آر آی برای بررسی بافت­‌های نرم مثل مغز، ستون فقرات، اعصاب، عضلات، بافت سینه و سایر نقاطی که در تست‌های تشخیصی دیگر نمی­توان بررسی کرد، استفاده می­‌شود.

۴. سونوگرافی:

در سونوگرافی از امواج فراصوت برای تهیه تصاویر از مناطق مختلف بدن استفاده می‌­شود. سونوگرافی بیشتر برای بررسی سلامت جنین کاربردی است اما برای سایر شرایط پزشکی نیز کاربرد خواهد داشت.

رادیولوژی

کاربرد درمانی رادیولوژی

مداخله‌­ای:

امروزه از متودهای رادیولوژی مداخله‌­ای که غیر تهاجمی هستند، می­توان به جای متودهای تهاجمی همچون جراحی استفاده کرد.

این متودها از مشکلات و عوارض جانبی کمتری برخوردارند، زخم­‌های بسیار کوچک‌تری ایجاد‌ می­‌کنند و ریکاوری سریع‌تری خواهند داشت.

رادیو لوژی مداخله‌­ای در موقعیت­‌های مختلفی کاربرد دارد که شامل:

۱. یافتن و باز کردن انسداد عروق خونی:

عروق خونی که در قلب، پاها و ریه‌­ها دچار انسداد می­‌شوند را می­توان به وسیله مداخله‌­ای درمان کرد.

۲. مسدود کردن عروق خونی:

می­توان جهت مسدود کرد عروق خونی استفاده کرد و به وسیله آن از پیشرفت و حرکت لخته­‌های خون یافت شده در عروق به سمت قلب و ریه‌­ها جلوگیری کرد.

۳. درمان آنوریسم:

آنوریسم قسمتی از شریان است که دچاری ضعف و گشادی شده است و به شدت مستعد پارگی و خون‌ریزی می‌­باشد. در این شرایط رادیولوژیست­‌ها از رادیولوژی مداخله‌­ای برای درمان با حداقل عوارض جانبی استفاده می‌­کنند.

۴. کنترل خونریزی:

با استفاده از این روش غیرتهاجمی، می­توان خون‌ریزی­‌های داخلی را مهار کرد. مهار خون‌ریزی به واسطه مسدود کردن عروق، کارگذاری استنت در عروق و یا استفاده از بالون‌­های مخصوص با هدف افزایش فشار در ناحیه موردنظر صورت می‌گیرد.

رادیولوژی دندان

رادیولوژی دندان متودی است که به واسطه آن دندانپزشک می­تواند تصاویری از فک و دهان را که در چکاپ­‌ها و معاینات معمول نمی­‌تواند مشاهده کند، مورد بررسی قرار دهد.

تصاویر گرفته شده اطلاعاتی در خصوص استخوان فک، اعصاب، سینوس­‌ها و ریشه‌­های دندان­‌ها را در اختیار دندانپزشک قرار می‌­دهد.

همچون عکسبرداری از سایر نقاط بدن، در این متود نیز با استفاده از امواج الکترومغناطیس تصاویری از دهان و فضای داخلی آن گرفته می­‌شود.

امواج با عبور از بافت‌­های نرم و متراکم ناحیه دهان از دندان‌­ها و استخوان­‌های فک تصاویری تهیه می­‌کنند.

رادیولوژی دندان به دندانپزشک این امکان را می­‌دهد تا طیف وسیعی از بیماری­‌های دهان و دندان­ را تشخیص دهد که در ادامه به برخی از آن­ها می­‌پردازیم:

  • فضاها بخصوص نقاط کوچک بین دندان­‌ها که دچار پوسیدگی شده‌­اند.
  • پوسیدگی­‌هایی که در زیر دندان‌­های پر شده به وجود می‌­آیند.
  • کاهش تراکم استخوان فک
  • مشخص کردن محل‌­های عفونت
  • موقعیت دندان­‌های نهفته
  • آبسه دندان­‌ها که به وسیله عفونت ریشه دندان و یا عفونت بین لثه و دندان به وجود می‌­آید.
  • شناسایی کیست‌­ها و تومورهای مختلف
رادیو لوژی
نحوه انجام رادیولوژی دندان

قبل از انجام پروسه عکسبرداری از دندان‌­ها، تکنسین رادیولوژی پیش بندی سربی بر روی قفسه سینه فرد قرار می‌­دهد تا ارگان‌­ها تحت تاثیر تشعشعات رادیویی ناشی از انجام فرآیند رادیولوژی قرار نگیرند.

همچنین کولاری مخصوص بر دور گردن بیمار می­‌بندد تا از غده­‌ی تیروئید فرد در برابر امواج محافطت کند. هنگامی که زمان عکسبرداری فرا می‌­رسد، فرد روبه­‌روی دستگاه اشعه X نشسته و یا می‌­ایستد. ثابت ماندن و حداقلی بودن حرکت بیمار در طول عکسبرداری اهمیت زیادی در کیفیت و جزئیات عکس خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که امواج رادیویی که در عکسبرداری از دندان استفاده می­‌شوند، با دوز پایین بوده و ریسک آسیب‌­زا بودن آن بسیار کم است.

در واقع میزان تاثیراتی که تشعشعات در این تصویربرداری بر روی بدن می­گذارند قابل مقایسه است با:

  • تلویزیون ،گوشی­‌های هوشمند و کامپیوترها
  • تشعشعات ناشی از خورشید، ستاره­‌ها و خود زمین
  • مصالح ساختمانی مثل کاشی‌­ها و میزهای گرانیتی

باید بدانید در صورتی که فرد طولانی مدت و با دوز بالا تحت تاثیر تشعشعات قرار گیرد، ممکن است ریسک بروز انواع سرطان در او تا حد قابل توجهی افزایش یابد.

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

1403-01-26
دکتر سرطان معده

بهترین دکتر سرطان معده در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-03
آنکولوژی

بهترین آنکولوژیست در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-10