سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

تریاک و سرطان دو رفیق قدیمی!

تریاک و سرطان
در این نوشته شما می خوانید

بسیار شنیده‌ایم که استفاده از تریاک و سرطان یا هر نوع بیماری دیگری، بهبودی نسبی یا حداقل کاهش درد ناشی از بیماری را به همراه دارد. اما باید بدانید که عوارضی که مصرف هر نوعی مخدری در زمان بیماری ایجاد می‌کند، بسیار بیشتر از سودی است که به صورت مقطعی جهت تخفیف علائم بیماری خواهد داشت.

در این مقاله‌ی بای بای سرطان قصد داریم به طور کامل عوارض مصرف تریاک یا هر نوع مخدر دیگری را در زمان سرطان بیان کرده و به خطرات احتمالی آن‌ها بپردازیم.

تذکر

محتوای نوشته شده بی‌جهت و بدون سو گیری خاصی بوده و شرایط مصرف تریاک را تنها در صورت صلاحدید پزشک مربوطه مجاز می‌داند.

مصرف تریاک، کشنده یا نجات‌بخش؟

تریاک نوعی ماده مخدر است که از گیاه خشخاش به دست می‌آید و به دلیل وجود مورفین در ترکیبات شیمیایی خود، گاها از آن به عنوان مسکن نیز استفاده می‌شود.

از این ماده مخدر حتی در علم پزشکی نیز استفاده می‌شود به طوری که امروزه بسیاری از داروهای مسکن از روی ساختار ضد درد تریاک به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند.

در واقع تریاک یک ماده مخدر غیرقانونی است که برای اهداف دارویی در بیش از 50 کشور و در سراسر جهان مصرف می‌شود که بیشترین میزان استفاده از آن در غرب آسیا مشاهده و گزارش شده است.

تریاک لاتکس خشک شده از دانه‌های نارس گیاه خشخاش است. اشکال رایج مصرفی عبارتند از: تریاک خام، تفاله تریاک (بقایای قیری که پس از کشیدن تریاک خام به وجود می‌آید)و شیره تریاک که معمولا بلعیده یا دود می‌شود.

از این رو آسیب‌زایی تریاک یک امر ثابت شده است؛ این ماده مخدر علاوه بر اینکه بسیار اعتیاد آور است، تاثیرات منفی شدیدی بر روی قسمت‌های مختلف بدن اعمال می‌کند. امروزه سرطان‌زایی تریاک اخیراً توسط یک کارگروه که توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) تشکیل شده بود، ارزیابی شد.

طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که استفاده از تریاک باعث بروز سرطان‌های مثانه، حنجره، ریه، مری، لوزالمعده و معده خواهد شد و بروز عوارض متعددی همچون یبوست، خواب آلودگی، حالت تهوع، خارش، افزایش تعریق و تغییرات هورمونی را در پی خواهد داشت.

مصرف تریاک

چه زمانی مصرف تریاک مجاز است؟

تاکنون، مصرف تریاک و سایر مواد افیونی با موفقیت برای کاهش درد سرطان در بیماران و همچنین به منظور بهبود کیفیت زندگی آن‌ها استفاده شده است.

مواد مخدر یا افیونی با اتصال به گیرنده‌های درد در مغز و سایر قسمت‌های بدن عمل می‌کنند تا احساس درد را در بیمار کاهش دهند. در حقیقت برخی از افراد مبتلا به سرطان، برای کاهش دردهای مرتبط با سرطان، به مواد افیونی مثل تریاک نیاز دارند.

درد مرتبط با سرطان می‌تواند توسط خود سرطان یا درمان‌های سرطان ایجاد شود و پزشک متخصص یا انکولوژیست ممکن است مواد افیونی را برای کاهش درد شدید تجویز کند.

مواد افیونی مثل تریاک، به چند دلیل باید با احتیاط فراوان تجویز و مصرف شوند:

  1. برخی از داروهای مسکن ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند؛ بنابراین قبل از مصرف هرگونه مسکنی باید لیست داروهای مصرفی با پزشک متخصص در میان گذاشته شود.
  2. امکان دارد تریاک یا سایر مسکن های افیونی، تاثیرات متفاوتی بر روی افراد داشته باشند؛ بنابراین برخی از این موارد را نمی‌توان برای بعضی از بزرگسالان، افراد مسن، خردسالان یا افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند، تجویز کرد.
  3. در حالی که از این مواد می‌توان با عنوان ضد درد بسیار خوبی نام برد اما ممکن است مورد سوء مصرف‌ نیز قرار گیرند.

با این حال، مهم است بدانید که همه کسانی که از مواد افیونی و تریاک استفاده می‌کنند، دچار اعتیاد یا سوء مصرف نمی‌شوند. در صورتی که از این مواد با احتیاط و طبق دستور پزشک استفاده شود، مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد شد. البته پیش از مصرف این موارد، پزشک متخصص نکات لازم را در خصوص تریاک و سرطان با بیمار در میان می‌گذارد.

سرطان‌زایی تریاک

نکات احتیاط در زمان مصرف تریاک

در ادامه‌ی ارتباط تریاک و سرطان باید بدانید که تیم مراقبتی سرطان ممکن است قبل از تجویز مواد افیونی، سوالاتی را از بیماران بپرسند. آن‌ها ممکن است بپرسند فرد بیمار با چه کسی زندگی می‌کند، آیا کسی از اطرافیان سابقه اعتیاد دارد و آیا کودکی در خانه زندگی می‌کند یا خیر.

در ادامه ممکن است ابتدا دوز پایینی از مواد افیونی برای فرد مبتلا به سرطان تجویز شود و سپس بر اساس احساس بیمار، تغییراتی در میزان آن ایجاد شود. هنگام مصرف مواد افیونی، ممکن است نیاز به آزمایش ادرار یا خون برای بررسی سطح مواد در خون فرد وجود‌ داشته باشد که در صورت صلاح دید پزشک تجویز می‌شود.

در صورتی که فردی با تشخیص پزشک از تریاک و سایر مواد افیونی برای کاهش درد خود استفاده می‌کند، رعایت نکات زیر می‌تواند ضروری باشد:

  • برای حفظ ایمنی و جلوگیری از استفاده‌ی اشتباه از این مواد، بهتر است آن‌ها را در یک مکان ایمن قرار دهید.
  • مواد افیونی باید طبق دستورالعمل پزشکی که آن را تجویز کرده است، مصرف شود.
  • در صورتی مراجعه به چند پزشک مختلف برای پروسه درمان لازم باشد، بهتر است که در استفاده از دوز مواد افیونی تجویز شده دقت شود.
  • داروها و مواد افیونی خود را با هیچکس به اشتراک نگذارید.
  • در صورتی که بیمار از الکل، داروهای ضد افسردگی، مسکن‌ها و آنتی هیستامین استفاده می‌کند، بهتر است قبل از مصرف تریاک و مواد افیونی مصرف تمام موارد ذکر شده را قطع کند

چرا که استفاده همزمان این مواد باعث بروز علائم خطرناک و کشند‌ه ای در بیماران می‌شود‌.

تریاک و سرطان

عوارض مصرف تریاک و سرطان

همه کسانی که از تریاک و مواد افیونی با تجویز پزشک استفاده می‌کنند، دچار عوارض جانبی نمی‌شوند و این عوارض فقط در بعضی از بیماران بروز پیدا می‌کند. با این حال می‌توان از بروز بسیاری از عوارض جانبی داروهای ضد درد اپیوئیدی جلوگیری کرد.

البته برخی از موارد خفیف مانند حالت تهوع، خارش یا خواب‌آلودگی اغلب پس از چند روز خود به خود از بین می‌روند، زیرا بدن فرد رفته رفته با دارو سازگار می‌شود. در ادامه به شایع‌ترین عارضه‌های مصرف تریاک و مواد اپیوئیدی اشاره می‌کنیم:

خواب آلودگی:

هنگامی که بیمار برای اولین بار مواد افیونی و تریاک مصرف می‌کند، دچار خواب آلودگی شده و در صورتی که بیمار به دلیل درد ناشی از سرطان خواب درست و مفیدی نداشته است، استفاده از این مواد‌ می‌تواند به تنظیم خواب آن‌ها کمک کند.

گاهی اوقات رانندگی با ماشین یا حتی بالا و پایین رفتن از پله‌ها به تنهایی برای بیمار خطرناک است و تا زمانی که مشخص نشود دارو بر شخص چه تأثیری می‌گذارد، باید از انجام‌ کارهایی که نیازمند هوشیاری است خودداری کند. پس از آنکه بدن به مصرف این مواد عادت کند، میزان خواب آلوده شدن و بی‌حالی بیمار نیز بسیار کمتر می‌شود.

یبوست:

تریاک و مواد افیونی در بیشتر افراد باعث یبوست می‌شوند که اغلب می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد. از آنجایی که مواد افیونی حرکت مدفوع را در روده کند می‌کنند، روده‌ها فرصت بیشتری برای جذب آب از مدفوع دارند که همین امر موجب سفت شدن‌ مدفوع و بروز یبوست در فرد می‌شود. بهترین روش برای درمان‌ یبوست، استفاده از داروهای مسهل است.

تهوع و استفراغ:

حالت تهوع و استفراغ ناشی از مصرف مواد افیونی معمولاً پس از گذشت چند روز از مصرف دارو، برطرف می‌شود. برخی از بیماران پس از مصرف تریاک و مواد افیونی فکر می‌کنند که این عوارض ناشی از حساسیت آن‌ها به این‌ مواد است اما لازم به ذکر است که تهوع و استفراغ جزو علائم حساسیت نیستند.

در صورتی که  فرد پس از استفاده از تریاک، دچار تورم در گلو، کهیر و مشکلات تنفسی شود دچار حساسیت شده و باید فورا به مراکز درمانی مراجعه کند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان دانستیم که گاها مصرف تریاک در کاهش علائم و درد سرطان می‌تواند مفید باشد اما به شرطی که با تجویز پزشک و کنترل شده مصرف شود. از عوارض تریاک و سرطان صحبت به میان آوردیم و موارد احتیاط در مصرف آن را بررسی کردیم. امید است مسیر سرطان را بی‌درد و بدون نیاز به هیچ مسکنی طی کنید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27