سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

سرطان دماغ چیست؟ تشخیص سرطان بینی

سرطان دماغ
در این نوشته شما می خوانید

یکی از سرطان­‌های ناشناخته و غالبا بدخیمی که تاکنون چندان مورد توجه و بررسی قرار نگرفته است، سرطان دماغ است. این سرطان به این علت که سینوس و دماغ مسیر یکسانی دارند، بیشتر نواحی سینوسی و بینی را همراه با هم درگیر می‌کند. در این مقاله بای بای سرطان هدف ما بررسی سرطان بینی، ورم بینی و علائم آشکار و پرخطری است که ممکن است چندان مورد توجه قرار نگیرند.

سرطان دماغ چیست؟

فضای داخل بینی، فضایی است پشت بینی قرار دارد و جایی است که هوا از آن طریق به سمت گلو و حلق حرکت می‌کند.

سینوس­‌های بینی قسمت‌­هایی پر از هوا هستند که کل فضای پشت بینی را احاطه می­‌کنند. سیسنوس­‌های پشت بینی شامل:

سینوس‌­های ماگزیلاری:

این سینوس‌­ها در گونه‌­ها قرار دارند.

سینوس‌­های اتموئید:

این سینوس‌­ها دقیقا بر روی پل بینی و بین دو چشم قرار گرفت‌ه­اند.

سینوس­‌های فرونتال:

این سینوس در قسمت پیشانی و بالای چشم‌­ها قرار دارد.

سینوس‌­های اسفنوئید:

این سینوس دقیقا در پشت استخوان اتموئید صورت قرار دارد.

ورم دماغ

سرطان زمانی ایجاد می­‌شود که سلول­‌های سالم بدن کنترل خود را از دست می­‌دهند و به صورت غیرقابل توقفی رشد و تقسیم می­‌شوند که همین امر باعث ایجاد تومورها و توده‌­ها سرطانی در نواحی بینی خواهد شد.

البته تومورهای ایجاد شده همیشه سرطانی نیستند و گاها می‌­توانند خوش­‌خیم و غیرسرطانی نیز باشند اما در هر صورت این توده‌­ها باید در سریع‌­ترین زمان ممکن تحت درمان قرار گیرند.

زمانی که تومور سرطانی بدخیم است به این معنی است که سلول­‌های این تومور با رشد بی­رویه و پخش شدن در بدن، منجر به متاستاز می­‌شوند.

تومور خوش­خیم نیز ممکن است بی­رویه رشد کند اما به سایر ارگان‌­ها و قسمت‌­های بدن پخش نمی‌­شود و آن­ها را درگیر نمی‌کند لذا می­توان از طریق عمل جراحی این دسته از تومورها را بدون وجود ریسک بازگشت آن­ها خارج کرد.

تومورهایی که در سینوس‌­های پشت بینی و فضای داخلی بینی ایجاد‌ می­‌شوند، معمولا بدخیم‌ هستند.

دو نوع وسیعی از سرطان­‌ها در ناحیه سر و گردن ایجاد می‌­شود که سرطان دماغ یکی از خطرناک­ترین انواع آن است که به سرعت پیشرفت کرده و حتی می­‌تواند کشنده باشد.

اگر چه سرطان بینی بیشتر در سینوس‌­های پشت بینی ایجاد می‌­شود اما شروع سرطان معمولا در سینوس ماگزیلاری است که از آن جا به سایر سینوس‌ها نیز سرایت می­‌کند.

علائم سرطان بینی

این گونه سرطان، همانند سایر بیماری‌­ها علائم و نشانه‌­های خاص خود را دارد که از شایع­‌ترین آن می­توان به ورم دماغ و گرفتگی بینی اشاره کرد.

قطعا پزشکان و متخصصین با مشاهده علائم زیر به وجود سرطان در ناحیه بینی و سینوس‌­های آن مشکوک می­‌شوند.

این علائم شامل:

  • انسداد بینی و ورم دماغ که به مرور زمان از بین نمی‌­رود و معمولا فقط یکی از سوراخ های بینی را درگیر می­‌کند.
  • خون‌ریزی‌­های شدید بینی
  • کاهش توانایی و حس بویایی که باعث تغییر و یا عدم عملکرد چشایی نیز می­‌شود.
  • آبریزش بینی که می‌­تواند همراه با خون دماغ باشد و معمولا قرمز رنگ و یا صورتی رنگ خواهد بود.

این علائم بسیار مشابه علائم سرماخوردگی و سینوزیت‌­هایی است که در فصول مختلف بخصوص زمستان ایجاد می­‌شوند بنابراین در صورت بهبود پیدا نکردن علائم و تشدید آن­ها احتمال وجود توده و یا سرطان در ناحیه بینی بیش از پیش خواهد بود.

عوارض مراحل حاد سرطان دماغ

در شرایطی که سرطان دماغ وارد فاز حاد­تر می­‌شود، علائم شدیدتر و وخیم‌­تر خواهند شد و باعث بروز عارضه­‌هایی همچون:

  • درد و بی­‌حسی در صورت به خصوص در قسمت بالایی گونه­‌ها که به مرور زمان بهبود پیدا نمی­‌کند.
  • گره‌­های لنفاوی متورم در ناحیه گردن که نشان از وجود بیماری و عفونت است.
  • کاهش دید محیطی و در شرایط حاد، وقوع درجاتی از دوبینی برای فرد
  • اشک ریزش که با گذشت زمان بدتر شده و از بین نمی‌­رود‌.
  • احساس درد و فشار در یکی از گوش­‌ها
  • وجود توده­‌هایی در صورت، بینی و یا سقف دهان که ورم دماغ را در پی دارد.
سرطان بینی

تشخیص سرطان بینی

در صورت وجود هرکدام از علائم و عارضه‌­های ذکر شده، بهتر است بیمار به پزشک مراجعه کند.

پزشک با بررسی و شرح حال­‌گیری، بیمار را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می­‌دهد تا با تجویز آزمایشات مربوطه و روش‌­های تشخیصی، ریشه و منشاء مشکلات بیمار را تشخیص دهد.

تست­‌هایی که پزشک ممکن است برای تشخیص سرطان دماغ تجویز کند:

۱- آندوسکوپی بینی

که در این روش، لوله‌­ای نازک، بلند و منعطف را که در بالای آن دوربین و چراغی کوچک تعبیه شده است، از طریق بینی وارد می­‌کنند تا فضای داخل بینی و پشت بینی را مورد بررسی قرار دهند.

این پروسه می‌­تواند بسیار اذیت کننده و دردناک باشد به همین دلیل قبل از آغاز فرآیند از اسپری­‌های بی­‌حسی موضعی برای بی­‌حس کردن انتهای حلق و بینی استفاده می­‌شود.

۲- بیوپسی

که در آن از بافت مورد نظر نمونه‌­های لازم ‌گرفته می­‌شود تا بررسی­‌های بیشتر آزمایشگاهی و تخصصی بر روی نمونه انجام شود. این فرآیند در طول پروسه آندوسکوپی به واسطه ابزار مخصوص انجام خواهد شد.

۳- استفاده از سوزن مخصوص

در مواقعی نیز جهت بررسی متاستاز دادن سرطان، از مایعات و گره­‌های لنفاوی اطراف ناحیه صورت و بینی با استفاده از سوزنی مخصوص نمونه‌­گیری می‌­شود.

چنانچه وجود سرطان بینی و سینوس در بیما‌ر ثابت شود، پزشک با تجویز تست­‌هایی مثل سی تی اسکن، ام آر آی، پت اسکن و سونوگرافی میزان وخامت و سطح سرطان را در فرد مشخص می­‌کند.

سرطان دماغ

درمان سرطان دماغ

معمولا استفاده از روش‌­های درمانی با توجه به چند فاکتور معین برای بیمار در نظر گرفته می­‌شوند.

فاکتورهایی مثل میزان وخامت سرطان، میزان متاستاز و پخش شدن سرطان در قسمت‌­های مختلف بدن از جمله سر و گردن و همچنین میزان سلامت عمومی و قدرت سیستم ایمنی بدن بیمار.

با توجه به این عوامل، روش درمانی انتخابی نیز ممکن است متفاوت باشد؛ روش‌­های درمانی به کار گرفته شده برای درمان سرطان دماغ شامل:

۱- جراحی

با هدف خارج کردن تومور بدخیم در ناحیه بینی و سینوس­‌های اطراف آن می‌­تواند یکی از روش‌­های درمانی موثر باشد. عمل جراحی می­‌تواند یا به صورت عمل جراحی باز و یا به صورت میکرو جراحی که از طریق آندوسکوپی انجام می‌­شود، صورت گیرد.

۲- با استفاده از رادیوتراپی

که در آن از امواج پرانرژی استفاده می‌­شود، می­توان سلول­‌های سرطانی را از بین برد و یا تومورهای بدخیم را قبل از انجام عمل جراحی کوچک کرد همچنین از این روش برای از بین بردن سلول­‌های سرطانی باقی مانده بعد از عمل جراحی نیز استفاده می‌­شود.

۳- شیمی درمانی

از دیگر روش‌­های درمانی است، جایی که از داروهای ضد­سرطانی با دوز بالا برای کوچک­تر کردن و کاهش سرعت رشد تومور استفاده می­‌شود و یا بعد از انجام‌ عمل جراحی خارج سازی تومور، ریسک عود دوباره سرطان را تا مقدار زیادی کاهش می­‌دهد.

در مواقعی که سرطان در مراحل اولیه خود تشخیص داده شود، از تک درمان برای از بین بردن سرطان استفاده می­‌شود اما در مواقعی که سرطان در مراحل پیشرفته‌­تری قرار دارد، از بیش از یک روش و یا ترکیب چند روش درمانی برای از بین بردن بیماری استفاده می‌­شود.

سلول‌­های درگیر در سرطان بینی

فضای داخلی بینی و فضای پشت بینی شامل چندین نوع متفاوت از سلول است که سرطان می‌­تواند این سلول­‌ها راتحت تاثیر خود قرار دهد.

نوع سلول­‌ها و بیماری که آن­ها را درگیر می­‌کند بسیار مهم است؛ چرا که پزشکان از طریق شناخت نوع سلول بیمار می‌­توانند متودهای درمانی مناسب را انتخاب کرده و سرعت رشد سرطان دماغ را در این سلول­‌ها مشخص کنند.

سلول‌­هایی که سرطان می­‌تواند آن­ها را درگیر کند و باعث بروز بدخیمی شود شامل:

۱- سرطان سلول­‌های سنگفرشی:

این نوع از سرطان بینی و سینوس‌­ها، شایع‌­ترین نوع این بیماری است. سلول‌­های سنگفرشی سلول­‌هایی هستند که لایه‌ای نازک بر روی سطح داخلی بینی ایجاد می­‌کنند و ورم دماغ یکی از علائم ابتلا به آن خواهد بود.

۲- سرطان سلول­‌های غده موکوزی:

دومین نوع شایع از سرطان دماغ و سینوس‌­های بینی است که غدد موکوزی را درگیر می‌­کند و باعث ایجاد تومور در این سلول­‌ها می‌­شود.

3- ملانوم:

این نوع از سلول‌ها که ملانوسیت نیز نام دارند، باعث ایجاد‌ رنگدانه‌های پوستی هستند. سرطان‌هایی که در این سلول‌ها ایجاد می‌شوند، بسیار تهاجمی و بدخیم خواهند بود البته تنها ۱ درصد از سرطان‌هایی که در بینی به وجود می‌آیند را شامل می‌شود.

۴- پاپیلوم معکوس:

بیماری‌هایی که در این سلول‌ها به وجود می‌آید، خوشخیم هستند و تنها ۱۰ الی ۱۵ درصد این سلول‌ها ممکن است سرطانی شوند.

۵- سلول‌های عصبی بینی:

این نوع از سرطان بینی، سلول‌های عصبی که مسئول بویایی بدن هستند را درگیر می‌کند. در این سرطان، سلول‌های سقف دهان درگیر شده و در صورت درمان نشدن، ممکن است حس بویایی فرد را به طور کل مختل کند.

۶- لنفوم:

این نوع سرطان، لنف‌های اطراف بینی را درگیر می‌کند. سلول‌های لنفاوی اطراف بینی با ایجاد مایعی بی‌رنگ، لنفوسیت‌ها را در بدن جا به جا می‌کنند که این مایع بیرنگ در بینی به صورت موکوز در می‌آید.

تومور دماغ چیست؟

در واقع بروز تومور (Nasal) را میتوان سرآغازی بر ایجاد سرطان دماغ دانست؛ سرطان بینی و سینوس‌های اطراف آن، زمانی ایجاد می‌شود که جهشی در DNA سلول‌های پوشاننده بینی ایجاد شود که عملکرد نرمال سلول را مختل کرده و باعث رشد بیرویه آن می‌شود. 

سلول‌های طبیعی به صورت روتین تقسیم می‌شوند و در نهایت پس از اتمام عمرشان می‌میرند اما سلول‌های سرطانی تقسیمات نامنظم داشته و نمی‌میرند و منجر به بروز تومور و توده‌هایی در سطح داخلی دماغ می‌شوند.

اگر این سلول‌های غیرطبیعی به وجود آمده سرطانی شوند، ممکن است با جدا شدن و متاستاز به سایر قسمت‌های بدن آن نواحی را نیز درگیر کنند.

کلام آخر

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27