سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

تست غربالگری سرطان برای مردان که باید انجام دهند

تست غربالگری سرطان برای مردان
در این نوشته شما می خوانید

همانطور که انجام آزمایشات غربالگری برای بانوان اهمیت دارد، تست غربالگری سرطان برای مردان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

البته بسیاری از این تست‌ها با تست‌های غربالگری بانوان مشترک است و به طور کلی می‌توان گفت که بانوان تست‌های غربالگری اختصاصی بیشتری در خصوص تشخیص به موقع بیماری سرطان دارند.

از این رو در این مقاله‌ی بای بای سرطان به تمامی آزمایشات مهم پیشگیرانه از سرطان و به طور اختصاصی برای آقایان می‌پردازیم.

چرا انجام تست غربالگری سرطان برای مردان توصیه می‌شود؟

به عنوان یک مرد، مراقبت از سلامتی را باید در اولویت خود قرار دهید. یکی از جنبه‌های مهم حفظ سلامتی، انجام غربالگری سرطان است.

سرطان بیماری است که می‌تواند هر فردی را بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت مبتلا کند و هیچ ارتباطی نیز بین میزان وخامت بیماری و جنسیت نیز وجود ندارد.

با درک اهمیت غربالگری سرطان و اولویت‌بندی آزمایش‌های مناسب، می‌توانید شانس خود را برای تشخیص زودهنگام و درمان موفقیت‌آمیز به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

در این بخش از مقاله، شما را از طریق معرفی آزمایش‌های ضروری غربالگری سرطان که هر مردی باید در اولویت قرار دهد، راهنمایی می‌کنیم.

تست غربالگری سرطان برای مردان

درک اهمیت غربالگری سرطان در مردان:

غربالگری سرطان نقش حیاتی در تشخیص بیماری در مراحل اولیه آن حتی قبل از آن که علائم شدید آن بروز پیدا کند، دارد.

تشخیص زود هنگام کلید درمان موفق و بهبود نتایج درمان است؛ به همین دلیل است که متخصصین دائما توصیه می‌کنند تا غربالگری‌های منظم جهت درمان سرطان در‌ مراحل اولیه انجام شود.

غربالگری سرطان در مردان به طور منظم می‌تواند به شناسایی رشد غیرطبیعی سلول یا تومور در مراحل اولیه، زمانی که قابل درمان هستند، کمک کند.

با تشخیص زود هنگام سرطان، اجرای استراتژی‌های درمانی مؤثر آسان‌تر می‌شود و به طور بالقوه شانس بهبودی کامل را افزایش می‌دهد.

انواع رایج سرطان در مردان:

قبل از بررسی تست‌های غربالگری خاص، مهم است که از شایع‌ترین انواع سرطان که مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، آگاه باشید.

سرطان پروستات، سرطان بیضه، سرطان روده بزرگ، سرطان ریه و سرطان پوست از شایع‌ترین سرطان‌های مردانه هستند؛ درک این نوع سرطان به شما کمک می‌کند تا انجام تست‌های غربالگری مناسب را در اولویت قرار دهید.

انواع تست غربالگری سرطان برای مردان

اکنون بیایید به بررسی تست‌های غربالگری سرطان برای مردان باید در اولویت قرار دهند، بپردازیم. توجه به این نکته مهم است که توصیه‌های زیر دستورالعمل‌های کلی هستند و باید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید تا برنامه غربالگری خود را بر اساس سن، سابقه خانوادگی و سایر عوامل خطر شخصی‌سازی کنید.

  • غربالگری سرطان پروستات:

سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی است که در مردان بروز پیدا می‌کند. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند که مردان در مورد فواید و خطرات بالقوه غربالگری سرطان در مردان برای پروستات با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود از سن 50 سالگی برای اکثر مردان مشورت کنند.

چرا که به طور کلی از سن ۵۰ سالگی به بعد میزان بروز بیماری‌ها و بدخیمی‌ها در پروستات بیشتر از قبل خواهد بود.

لذا اگر شما جزء افرادی هستید که در معرض خطر بیشتری نسبت به ابتلا به سرطان پروستات قرار دارید و مواردی مانند سابقه خانوادگی سرطان پروستات، قومیت آفریقایی آمریکایی یا جهش‌های ژنتیکی خاص را دارید، ممکن است لازم باشد غربالگری سرطان پروستات را زودتر شروع کنید.

غربالگری سرطان در مردان
  • غربالگری سرطان بیضه:

سرطان بیضه در مردان جوان‌تر، معمولاً بین 15 تا 35 سال شایع‌تر است. خودآزمایی روش اولیه برای تشخیص سرطان بیضه است.

بررسی منظم هرگونه توده، تورم یا تغییر در بیضه‌ها بسیار مهم است. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

  • غربالگری سرطان کولورکتال:

سرطان کولورکتال هم مردان و هم زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و غربالگری برای اکثر افراد باید از سن 45 سالگی شروع شود.

این مسئله را می‌توان از طریق روش‌های مختلفی از جمله آزمایش‌های مبتنی بر مدفوع و کولونوسکوپی انجام داد. غربالگری منظم می‌تواند به شناسایی پولیپ‌های پیش سرطانی یا سرطان در مراحل اولیه در روده بزرگ یا رکتوم کمک کند و امکان مداخله به موقع را فراهم کند که همین امر موجب افزایش شانس بقای بیماران مبتلا به این سرطان خواهد شد.

  • غربالگری سرطان ریه:

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است. اگر سن شما بین 55 تا 80 سال است، سابقه سیگار کشیدن دارید یا در حال حاضر سیگاری هستید، غربالگری سالانه سرطان ریه با توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین (LDCT) توصیه می‌شود؛ تشخیص زودهنگام سرطان ریه می‌تواند میزان بقا را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

  • غربالگری سرطان پوست:

سرطان پوست یکی دیگر از انواع شایع سرطان در مردان است. خودآزمایی و بررسی منظم پوست می‌تواند به شناسایی هر گونه خال، ضایعات یا تغییرات مشکوک در پوست شما کمک کند.

علاوه بر این، برنامه‌ریزی معاینات دوره‌ای پوست را با یک متخصص پوست در نظر بگیرید، به خصوص اگر سابقه قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا سابقه خانوادگی سرطان پوست دارید.

غربالگری سرطان در مردان

ایجاد یک برنامه غربالگری سرطان برای مردان که شخصی‌سازی شده

همکاری با مراقبین سلامت برای ایجاد یک برنامه غربالگری سرطان در مردان شخصی که سن، سابقه خانوادگی، سبک زندگی و سایر عوامل خطر را در نظر می‌گیرد، مهم است.

تیم درمان شما را در تعیین مناسب‌ترین تست‌های غربالگری، دفعات انجام و بهترین زمان برای شروع این تست‌ها راهنمایی خواهند کرد.

همواره با تنظیم برنامه بر اساس نیازهای فردی خود، می‌توانید مطمئن شوید که موثرترین غربالگری سرطان برای مردان را دریافت می‌کنید.

غلبه بر موانع غربالگری سرطان در مردان:

با وجود اهمیت انجام تست غربالگری سرطان برای مردان، بسیاری از مردان با موانعی روبرو هستند که آن‌ها را از اولویت دادن به سلامت خود باز می‌دارد.

موانع رایج شامل فقدان آگاهی، ترس، انگ و دسترسی به خدمات مراقبت‌های بهداشتی خواهند بود. برای غلبه بر این موانع، بسیار مهم است که خود را در مورد مزایای غربالگری آموزش دهید، به هر گونه ترس یا نگرانی که دارید غلبه کنید و در خصوص آن‌ها با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید و در نهایت به دنبال مراکزی باشید که خدمات غربالگری سرطان مقرون به صرفه یا رایگان را ارائه می‌دهند.

سایر تست‌های غربالگری سرطان برای مردان که باید در نظر گرفته شوند

علاوه بر آزمایش‌های توصیه شده که قبلاً ذکر شد، آزمایش‌های غربالگری سرطان دیگری نیز وجود دارد که ممکن است لازم باشد بر اساس شرایط فردی خود در نظر بگیرید.

این آزمایشات می‌تواند شامل غربالگری برای سرطان‌هایی مانند سرطان مثانه، کلیه، پانکراس و سرطان باشد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما به تعیین این که آیا هرگونه غربالگری اضافی بر اساس عوامل خطر شما ضروری است یا خیر کمک خواهد کرد.

چه زمانی و چند وقت یکبار غربالگری سرطان را شروع کنیم:

سنی که باید غربالگری سرطان را شروع کنید و تعداد دفعات غربالگری به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی اکثر غربالگری‌های سرطان در حدود سن 50 سالگی شروع می‌شود.

با این حال، برخی از تست‌های غربالگری، مانند غربالگری سرطان کولورکتال، ممکن است زودتر شروع شوند. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی، عوامل خطر و دستورالعمل‌های فعلی را برای تعیین سن شروع مناسب و دفعات غربالگری در نظر گرفته و مطابق با آن متودهای خاصی را جهت انجام غربالگری توصیه می‌کند.

غربالگری سرطان برای مردان

نحوه اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی تست‌های غربالگری سرطان در مردان

اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی آزمایش‌های غربالگری سرطان برای مردان، به‌ویژه با انجام آزمایش‌های متعدد در فواصل زمانی مختلف بسیار مهم‌ و ضروری است و باعث می‌شود که با توجه به میزان ریسکی که در معرض آن هستید، تست‌ها و غربالگری‌ها اولویت‌بندی و اجرا شوند.

برای سازماندهی کردن، یک تقویم ایجاد کنید یا یادآورهایی را برای هر آزمایش غربالگری تنظیم کنید تا هرکدام از آن‌ها را سر موعد مشخص و به موقع انجام دهید.

با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد موثرترین دستور زمان‌بندی آزمایشات و نحوه فاصله گذاری آن‌ها صحبت کنید.

در ادامه با اتخاذ یک رویکرد پیشگیرانه و گنجاندن غربالگری سرطان در روال منظم مراقبت‌های بهداشتی خود، می‌توانید حفظ سلامتتان را در اولویت قرار دهید و شانس تشخیص و درمان زودهنگام سرطان را افزایش دهید.

اینکه در اینجا ما این چند مورد از سرطان‌ها و غربالگری‌های مرتبط با آن‌ها را بیان کردیم، نشان دهنده این نیست که سایر سرطان‌ها در مردان بروز پیدا نمی‌کنند، بلکه به این معناست که این طیف از بیماری‌ها به نسبت سایر سرطان‌ها بیشتر در مردان بروز پیدا می‌کنند؛ بنابراین مراقبت و پیشگیری از بروز این سرطان‌ها امری کاملا مهم و عقلانی خواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به انواع مختلف تست غربالگری سرطان برای مردان اشاره کرده و نکاتی را در جهت ضرورت انجام به موقع آزمایشات غربالگری گوشزد کردیم.

در نهایت لازم است به تمامی مردانی که این مقاله‌را میخوانند بگوییم که لطفا از خودتان غافل نشوید و بیشتر به سلامتی خود اهمیت دهید، شما عزیز و سرپناه یک خانواده هستید پس مسئولیت بیشتری برای حفظ حال خوبتان بر عهده دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14