سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

آیا سرطان واگیر دارد؟ انتقال سرطان از طریق رابطه جنسی😮

سرطان واگیر دارد
در این نوشته شما می خوانید

در میان بسیاری از بیماری‌هایی که دارای عوامل میکروبی و اغلب ویروسی هستند، مسئله‌ی مسری بودن بیماری و رعایت احتیاط‌های لازم در برخورد با این افراد مطرح است. همین موضوع منجر شده است که افراد مبتلا به بیماری‌های واگیردار در زمانی که نیاز به حمایت‌های عاطفی و روانی دارند، شرایط سختی را به لحاظ روحی تجربه کنند. هدف ما در این مقاله‌ی بای بای سرطان روشن کردن باور غلطی است که مدت‌هاست در بین عموم رواج یافته است و آن این است که سرطان واگیر دارد.

در این میان، بسیار شنیده‌ایم که بیماری سرطان مسری است و می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و همین طرز فکر باعث شده است تا افرادی که اطلاعات کافی در این خصوص ندارند، برخورد خوبی با بیماران سرطانی نداشته باشند.

آیا سرطان واگیر دارد؟

عده‌ای بر این باور غلط خود پا فشاری می‌کنند که سرطان‌ واگیر دارد و امکان این که سرطان از فردی به فرد دیگر‌ منتقل شود، وجود‌ دارد. لازم به‌ ذکر است که سرطان بیماری قابل انتقالی نیست و اینطور نیست که اگر فرد مبتلا به سرطان در جمعی قرار گیرد، همه‌ی افراد آن‌ جمع به سرطان مبتلا می‌شوند.
تماس نزدیک یا چیزهایی مانند رابطه جنسی، بوسیدن، لمس کردن، به اشتراک گذاشتن وعده‌های غذایی یا تنفس در همان هوا نمی‌تواند سرطان را گسترش دهد.

سلول‌های سرطانی افراد مبتلا به سرطان، قادر به زندگی در بدن فرد سالم دیگر نیستند بنابراین سیستم ایمنی، سلول‌های خارجی و از جمله سلول‌های سرطانی فرد دیگر را پیدا کرده و از بین می‌برد.
اگر چه سرطان مسری نیست اما شرایطی وجود دارد که می‌تواند باعث شود این تفکر به وجود بیاید که سرطان از فردی به فرد دیگر سرایت کرده است.
همانطور که می‌دانید بعضی عفونت‌ها وعوامل میکروبی می‌توانند در بروز سرطان‌ها نقش داشته باشند و احتمال بروز آن را افزایش دهند.

این امر ممکن است باعث شود برخی افراد به اشتباه فکر کنند که سرطان واگیر دارد. عفونت‌هایی که با سرطان‌ مرتبط هستند شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها می‌شوند.
اگر‌ سرطان مسری بود ما باید همه گیری‌ها و پاندمی‌هایی مثل آنفولانزا و کرونا را تجربه می‌کردیم و در صورتی که چنین امری واقعیت داشت، شاهد میزان بروز بالایی از سرطان در میان خانواده‌ها و دوستان فرد مبتلا و همچنین تیم درمانی و متخصصینی که با بیمار در ارتباط هستند، بودیم در حالی که چنین مسائلی هرگز اتفاق نیافتاده است.

سرطان واگیر دارد

انتقال سرطان از طریق رابطه جنسی

همانطور که پیش‌تر گفتیم، در واقع اینکه بگوییم سرطان واگیر دارد و قابل انتقال جمعی است، غلط است؛ در افرادی که همسرشان به سرطان مبتلا شده‌اند، ممکن است این تفکر ایجاد شود که آن‌ها نیز امکان دارد با داشتن رابطه جنسی با شریک زندگیشان، به سرطان‌ مبتلا شوند.

در حالی که این طرز فکر و باور از پایه و اساس اشتباه است و هیچ توجیه علمی در آن وجود ندارد.

اگر چه بعضی ویروس‌هایی که از طریق روابط جنسی منتقل می‌شوند، می‌توانند باعث بروز سرطان شوند اما به این معنی نیست که سرطان از طریق رابطه جنسی منتقل شده است.

ویروس‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند شامل HPV ،HIV، هپاتیت و هرپس تناسلی هستند. این ویروس‌های ذکر شده، قابلیت ایجاد انواع سرطان در بیماران را دارند و ممکن است قسمت‌هایی مثل گلو، دهان، دهانه رحم، واژن، آلت و خون را درگیر کنند.

نقش خانواده در انتقال سرطان

ژنتیک نقش بسیار مهمی در سرطان‌هایی که در بعضی خانواده‌ها رواج دارد، ایفا می‌کند. حتی به گونه‌ای می‌توان گفت که در یک خانواده سرطان واگیر دارد، اما به شیوه‌ای دیگر!

زمانی که یک نوع سرطان در چند نفر از اعضای خانواده بروز پیدا می‌کند، نشان از مسری بودن سرطان در این خانواده نیست؛ بلکه به دلیل وجود ژن‌های مشترک در یک خانواده است.
تاثیر ژنتیک بسته به نوع سرطان متفاوت بوده و در همه‌ی افراد خانواده به صورت یکسان وجود ندارد. همچنین جهش‌های ژنتیکی در افراد به معنای ابتلای قطعی آن‌ها به سرطان نیست بلکه عوامل محیطی، سبک زندگی و همچنین محل زندگی نیز در ابتلا به این بیماری، بسیار تاثیر گذار خواهند بود.

ابتلا به سرطان با پیوند عضو سرطانی

اگر سلول‌های سرطانی از بدن فردی وارد بدن شخص دیگر شود، سیستم ایمنی می‌تواند به راحتی این سلول‌ها را شناسایی کرده و از بین ببرد. اما در مواقعی سرطان واگیر دارد، آن هم از طریق پیوند عضو آلوده به سرطان از فردی به فرد دیگر!

در واقع در پیوند عضو دو عامل می‌تواند باعث انتقال سرطان شود:

  1. هنگام پیوند عضو مقدار بسیار زیادی از سلول‌های سرطانی مثل یک توموری که در بافت عضو پنهان شده است، وارد بدن فرد شود که در این شرایط بدن میزبان توانایی از بین بردن و مقابله با این حجم‌ از سلول آلوده را نخواهد داشت.
  2. افرادی که پیوند عضو انجام می‌دهند، برای جلوگیری از پس زده شدن عضو توسط بدن میزبان از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند که همین امر منجر به افزایش احتمال بروز سرطان خواهد شد.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که احتمال بروز سرطان پوست در افرادی که پیوند عضو انجام می‌دهند، نسبت به سایر اقشار جامعه بیشتر است و همچنین میزان مرگ بر اثر ابتلا به این سرطان در بیمارانی که پیوند عضو انجام داده‌اند نیز دور از ذهن نخواهد بود.

نقش خانواده در انتقال سرطان

سرطان واگیر دارد؛ انتقال سرطان از مادر باردار به جنین

در موارد بسیار نادر احتمال انتقال سرطان در طول بارداری به روش‌های زیر وجود‌ دارد:

۱. از مادر باردار به جنین:

احتمال انتقال سلول‌های سرطانی و تومور از طریق جفت وجود دارد اما جفت معمولا از ورود این سلول‌ها به بدن جنین جلوگیری می‌کند مگر در موارد کمتر دیده شده‌ای که ممکن است این اتفاق رخ دهد. معمولا انتقال سرطان خون و انواع لوسمی از مادر به جنین امکان پذیر است.

۲. انتقال سرطان خون در جنین دو قلو:

این اتفاق بسیار نادر است اما در مواردی امکان انتقال سرطان خون از جنینی به جنین دیگر در رحم مادر وجود دارد.
لازم به ذکر است که سرطان از طریق شیردهی مادر به نوزاد منتقل نخواهد شد اما در مادران بارداری که تحت درمان‌ سرطان هستند، شیردهی توصیه نمی‌شود؛ چرا که انتقال داروهای شیمی درمانی از طریق شیر مادر به‌ بدن نوزاد وجود دارد.

کلام آخر

در این مقاله ی بای بای سرطان نکات مهمی را در خصوص اینکه سرطان واگیر دارد یا نه، مطرح کردیم و آموختیم که به طور کلی بیماری سرطان مسری نیست و صرفا تحت شرایط خاصی مانند انتقال آن از مادر به جنین و پیوند عضو آلوده به سرطان، با احتمال بسیار کم، ممکن است منتقل شود. امیدواریم پس از خواندن این مقاله، بدون نگرانی و با آغوش باز پذیرای بیماران سرطانی باشید.

سوالات متداول

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14