سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

پرونده سرطان و ظروف یکبار مصرف برای همیشه بسته شد!

سرطان و ظروف یکبار مصرف
در این نوشته شما می خوانید

از قدیم تا به الان صحبت‌های زیادی در خصوص سرطان‌ زا بودن ظروف پلاستیکی یا نبودن آن شده است. عده‌ی زیادی از محققین، سرطان و ظروف یکبار مصرف را در امتداد هم دانسته‌اند لذا توصیه به عدم مصرف آن کرده‌اند؛ در حالی که همچنان می‌بینیم این ظروف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما حقیقت ماجرا چیست؟ آیا این ظروف به خودی خود سرطان‌زا هستند یا فقط در برابر گرما واکنش داده و سرطان‌زا می‌شوند؟ در این مقاله‌ی بای بای سرطان ضمن پاسخ به سوالات، می‌خواهیم به طور مختصر در خصوص ارتباط سرطان و ظروف یکبار مصرف بحث کنیم.

آیا ظروف یکبار مصرف سرطان‌ زا هستند؟

امروز ظروف‌ پلاستیکی و یکبار مصرف به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که اتفاق خوش آیند و مناسبی نه برای طبیعیت و نه برای سلامت انسان نیست.

به گفته متخصصین، یکی از اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین مشکلاتی که ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی برای انسان ایجاد‌ می‌کنند، سرطان‌ است.

بنابراین تحقیقات گسترده‌ای پیرامون رفع چنین نگرانی‌های صورت گرفت؛ چرا که با توجه‌ به نیازمندی‌های امروزی از پلاستیک استفاده‌ی زیادی می‌شود.

طبق این تحقیقات مواد غذایی که در ظرف یکبار مصرف نگهداری می‌شوند، در‌ معرض مواد شیمیایی که از این ظروف آزاد می‌شوند، قرار می‌گیرند. این مواد شیمیایی منجر به مشکلات شدید سلامتی مانند اختلالات متابولیک و کاهش باروری می‌شوند.

اگر ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی در معرض گرما قرار گیرند، می‌توانند باعث بروز آسیب بیشتری شوند؛ زیرا مواد شیمیایی خطرناک با سرعت بیشتری نسبت به حالت عادی به داخل موادی که درون ظرف قرار دارند، آزاد می‌شوند.

بسیاری از تولید کنندگان ظروف پلاستیکی به طور عمومی اعلام می‌کنند که محصول آن‌ها حاوی مواد شیمیایی است اما در مقادیر کم، تا نشان دهند که با استفاده از این ظروف، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

اما اگر استفاده مکرر از محصول برای روزها، ماه‌ها و سال‌های مکرر ادامه داشته باشد، اثرات آن افراد را به سمت مشکلات مختلف سلامتی سوق می‌دهد. مقدار اولیه محصول ممکن است کم به نظر برسد، اما استفاده مداوم فقط به افزایش احتمال بروز بیماری کمک بیشتری می‌کند.

استفاده طولانی مدت از ظروف یکبار مصرف و مواد غذایی که در آن‌ها ریخته می‌شوند، باعث ورود بیش از اندازه مواد شیمیایی آسیب‌زا به بدن شده و در نتیجه ابتلا به سرطان و ظروف یکبار مصرف را نمی‌توان بهم بی‌ربط دانست.

سرطان و ظروف یکبار مصرف

سرطان و ظروف یکبار مصرف گیاهی

طبق آزمایشی که پیرامون ظروف گیاهی یکبار مصرف صورت گرفت، سازمان‌های مصرف کننده در چهار کشور، مواد شیمیایی نگران کننده‌ای را در ظروف یکبار مصرف ساخته شده از جایگزین‌های غیرپلاستیکی محبوب، مانند کاسه‌های الیاف گیاهی یکبار مصرف، نی‌های کاغذی و یا بشقاب‌های برگ خرما کشف کردند.

در مجموع بیش از نیمی از محصولاتی که مورد بررسی قرار گرفت، حاوی یک یا چند ماده شیمیایی ناخواسته در ساختار خود بودند که برخی از آن‌ها مشکوک به ایجاد سرطان نیز بودند.

از آنجایی که سرطان‌زا بودن ظروف پلاستیکی در اثر استفاده‌ی طولانی مدت امری ثابت شده است، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به طور فزاینده‌ای به جایگزین‌های ساخته شده از بامبو، کاغذ یا برگ نخل روی می‌آورند اما برخلاف پلاستیک‌ها، ایمنی این مواد در اتحادیه اروپا کنترل نشده است زیرا قوانین خاصی جهت بررسی و کنترل کیفیت آن‌ها وجود ندارد.

بنا به اعتقاد کارخانه‌های سازنده، این محصولات نه تنها سرطان‌زا نیستند بلکه زیست تخریب پذیر نیز هستند اما تحقیقات و آزمایشات خلاف این دو موضوع را ثابت کرده است.

 این آزمایش‌ها همچنین نشان داده است که بسیاری از این ظروف گیاهی حاوی مواد شیمیایی «برای همیشه» هستند که ممکن است با گذشت صدها سال در طبیعت به طور کامل تجزیه نشوند، در محیط زیست رسوخ کرده و در خاک، آب و موجودات زنده تجمع یابند.

همچنین رابطه‌ی بین سرطان و ظروف یکبار مصرف از هر نوعی، چه گیاهی و چه پلاستیکی، یک مسئله‌ی ثابت شده در بین متخصصین این حوزه است.

سرطان و ظروف یکبار مصرف گیاهی
کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان آموختیم که ظروف یکبار مصرف از هر نوع و جنسی بیشتر از اینکه مزایا داشته باشند، معایب دارند و در نهایت منجر به بیماری‌های سیستمی و مبتلا به سرطان و ظروف یکبار مصرف در ارتباط باهم خواهند شد لذا در مصرف این ظروف تجدید نظر کنید و برای حفظ بهداشت و سلامت خود ترجیحا هر کجا که می‌روید از ظروف اختصاصی خودتان استفاده کنید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14