سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

آشنایی با جدیدترین درمان سرطان کبد در جهان

جدیدترین درمان سرطان کبد.1
در این نوشته شما می خوانید

پزشکان با تشخیص سرطان و تعیین مرحله‌ی آن، تصمیم به نحوه‌ی درمان آن می‌گیرند. واضح است که درمان
برای سرطان‌هایی که در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند، بسیار آسان‌تر از درمان سرطان‌های بدخیم متاستاتیک است. اما میدانید که روش‌های درمانی دائما در حال به روز رسانی هستند و این موضوع موجب امیدواری بیمارانی است که به سرطان‌های بدخیم مبتلا هستند. در این مقاله بای بای سرطان قصد داریم به طور اختصاصی، جدیدترین درمان سرطان کبد را در مراحل پیشرفته‌‌ی این بیماری مورد بررسی قرار دهیم.

بهترین درمان سرطان کبد در جهان

در روند انتخاب جدیدترین درمان سرطان کبد، معمولا پزشکان و متخصصان مختلفی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا با ترکیب روش‌های درمانی متفاوت، بهترین درمان سرطان کبد را برای بیمار به انجام برسانند.
درمان‌هایی که برای شخص انتخاب می‌شوند، وابسته به فاکتورهای زیر است:

 • چه مقدار از بافت کبد مبتلا به سرطان شده است.
 • آیا سرطان به سایر قسمت‌های بدن متاستاز داده است یا خیر.
 • ترجیح بیمار و میزان سلامت عمومی فرد نیز از دیگر عوامل موثر در درمان سرطان کبد است.

هنگامی که سرطان در مراحل اولیه خود تشخیص داده می‌شود، کبد بیمار به خوبی کار می‌کند و درمانی انتخاب شده برای از بین بردن مقدار سرطانی که در کبد شخص وجود دارد، استفاده خواهد شد.

در این بین، یکی از مهم‌ترین وظایف تیم‌ مراقبتی کاهش علائم و عوارض جانبی ناشی از سرطان کبد در فرد می‌باشد.
هنگامی که سرطان کبد در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود و کبد بیمار به واسطه سرطان از کار افتاده باشد، بیمار و تیم‌ مراقبتی باید هرچه سریعتر برای درمان سرطان اقدام کنند.

از آنجایی که سرطان بسیار پیشرفت کرده است و امکان بهبودی کامل بسیار کم است، متودهای درمانی صرفا برای کاهش سرعت رشد سرطان و کاهش علائم بیماری برای افزایش کیفیت زندگی بیمار، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بهترین درمان سرطان کبد

درمان جدید سرطان کبد 2022

در سالیان اخیر، پیشرفتهای چشمگیری در زمینه درمان این سرطان صورت گرفته است. درست است که برداشتن بافت سرطانی کبد به وسیله عمل ‌جراحی، میتواند یک متود درمانی مناسب برای درمان سرطان کبد باشد اما برای همه‌ی بیماران موثر نخواهد بود.
از آنجایی که تحقیقات و مطالعات پیرامون کشف درمان جدید سرطان کبد پیوسته ادامه دارد، متخصصین گزینه‌های درمانی بیشتری برای درمان بیماران خود در اختیار خواهند داشت.

در ادامه به بهترین، پیشرفته‌ترین و جدیدترین درمان سرطان کبد اشاره می‌کنیم:

 1. در قرن گذشته، شیمی درمانی یکی از پیشرفت‌های انقلابی در زمینه درمان سرطان بود که تا کنون نیز از آن استفاده می‌شود.
  امروزه با توجه به پیشرفت در زمینه ساخت داروهای شیمی درمانی، بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند، طول عمری بیشتری خواهند داشت. داروهای شیمی درمانی در مواقعی به صورت تک درمانی و یا به صورت ‌ترکیبی با سایر متودهای درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  در بسیاری از بیماران، شیمی درمانی میتواند تومورهای بدخیم سرطانی را کوچک کند که همین ‌امر باعث تسهیل عمل جراحی و خارج‌ کردن این تومورها می‌شود.
 2. معمولا تومورهایی که در کبد ایجاد می‌شوند، خون تغذیه کننده خود را از شریان کبدی می‌گیرند. این تومورها مانند انگلی می‌مانند که از ذخایر خون بدن استفاده می‌کنند. در درمان‌های داخل شریانی، داروهای کشنده سلول‌های سرطانی از طریق شریان به تومور وارد شده و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند.
  در مواقعی با مهار و مسدود کردن شریان تغذیه کننده تومورها نیز میتوان از رشد و پیشرفت تومور جلوگیری کرد. این روش درمانی یا به صورت درمان مفرد و یا به صورت درمان ‌ترکیبی با شیمی‌ درمانی، برای از بین بردن تومورها استفاده می‌شود. همچنین کسانی که امکان پیوند کبد در آنها وجود ندارد از این متود درمانی سود خواهند برد.
درمان جدید سرطان کبد

سایر درمان های جدید سرطان کبد

تکنیک‌های فرسایش کبد:

این درمان جدید سرطان کبد، تومورهای سرطانی را از بین خواهد برد؛ به طوری که دیگر نیازی به عمل جراحی برای خارج کردن آن نخواهد بود.

تومورهای کوچکتر از ۳ سانتیمتر، بیشترین سود را ازاین متود درمانی خواهند برد.

پیوند کبد:

پیوند کبد یکی از موثرترین روش‌های درمان سرطان کبد است. بیمارانی که مبتلا به بیماری‌های کبدی مثل سیروز کبدی هستند، با پیوند کبد ریسک بروز سرطان کبد در آنها کاهش پیدا خواهد کرد. قبل از انجام پیوند کبدی، پزشک عوامل زیر را در نظر خواهد گرفت:

 • تعداد تومورهایی که در کبد وجود دارد.
 • اندازه تومورهای کبدی
 • میزان سلامت عمومی بیمار
درمان سرطان کبد بر اساس مرحله

مرحله بندی سرطان، اندازه تومور و این که آیا سرطان در بدن پخش شده است یا خیر را برای متخصصین مشخص می‌کند. متودهای مختلفی برای مرحله بندی سرطان وجود دارند که مرحله بندی عددی یکی از آنهاست.

در این متود، بیماری با توجه به میزان وخامت آن دسته بندی می‌شود. مرحله اول سرطان کبد خود به دو بخش تقسیم می‌شود:
۱. توموری در کبد وجود دارد که اندازه آن کوچکتر از ۲ سانتیمتر است و به داخل عروق خونی رشد نکرده است.
۲. توموری در کبد وجود دارد که اندازه آن بزرگتر از ۲ سانتیمتر است و به داخل عروق خونی رشد نکرده است.

بهترین درمان سرطان کبد در این سطح از سرطان به روش‌های مختلفی مثل:

 • جراحی
 • شیمی درمانی
 • پیوند کبد
 • تزریق اتانول به صورت زیر پوستی

مرحله داول سرطان کبد نیز خود به دو مدل تبدیل می‌شود:

 1. توموری بزرگتر از ۲ سانتیمتر که به داخل عروق خونی رشد کرده است.
 2. وجود بیش از یک تومور که اندازه‌ی آن کمتر از ۲ سانتیمتر است و به داخل عروق خونی رشد کرده‌اند.

سرطان کبد مرحله دوم به گره‌های لنفاوی و سایر قسمت‌های بدن متاستاز نداده است. درمان این مرحله از سرطان نیز مانند مرحله قبلی می‌باشد و شامل:

 • عمل جراحی
 • پیوند کبد
 • شیمی درمانی به صورت مستقیم
 • از بین بردن سلول‌های سرطانی با فرکانس رادیویی
جدیدترین درمان سرطان کبد

آیا سرطان کبد در مراحل پایانی قابل درمان است؟

مرحله سوم سرطان کبد خود به دو بخش تقسیم می‌شود :
۱. بیش از یک تومور در کبد بیمار وجود دارد که حداقل یکی از آنها بزرگتر از ۵ سانتیمتر است. در این مرحله سرطان همچنان به سایر قسمت‌های بدن و گره‌های لنفاوی متاستاز نداده است.
۲. سرطان به داخلی یکی از عروق اصلی کبد رشد کرده است و یا ارگان‌های نزدیک کبد را درگیر کرده است. در این مرحله همچنان سرطان، گره‌های لنفاوی و سایر ارگان‌های بدن را درگیر نکرده است.

درمان این مرحله از سرطان کبد به صورت زیر است:

 1. شیمی درمانی مستقیم و یا تزریق مستقیم داروی شیمی درمانی به محل درگیر در کبد
 2. تخریب و از بین بردن سلول‌های سرطانی کبد با امواج رادیویی
 3. ایمیونوتراپی و درمان هدفمند

مرحله چهارم سرطان مرحله آخر و نهایی بیماری است که خود به ۲ بخش تقسیم می‌شود:
۱. اندازه تومور و محل درگیر سرطان میتواند به هر اندازهای باشد و تعداد تومورها میتواند بیش از یک تومور باشد. بیماری میتواند به داخل عروق خونی رشد کرده باشد و ارگان‌های اطراف کبد و گره‌های لنفاوی را نیز درگیر کرده باشد اما هنوز سرطان به بخش‌های دیگر بدن ‌متاستاز نداده است.
۲. در این نوع نیز اندازه تومورها و بافت سرطانی میتواند متفاوت باشد و همچنین سرطان به داخل عروق خونی و ارگان‌های اطراف رشد کرده است. ممکن است در این نوع، سرطان به گره‌های لنفاوی متاستاز بدهد اما به طور حتم ارگان‌های دیگر ‌را درگیر می‌کند.

شاید این سوال پیش بیاید که آیا سرطان در‌ مرحله چهارم که مرحله آخر بیماری است، درمان پذیر است یا خیر؟

باید گفت که این مرحله از سرطان درمان ندارد و متودهای درمانی مورد استفاده برای کاهش علائم و عوارض بیماری و همچنین افزایش طول عمر بیمار خواهد بود. متودهای درمانی مورد استفاده بیشتر درمان هدفمند و ایمیونوتراپی خواهند بود.

جدیدترین درمان سرطان کبد

جدیدترین روش درمان سرطان کبد در هند، امارات و دبی

هنگامی که سرطان در بیمار تشخیص داده می­‌شود، اولین اقدام شخص یافتن پزشک متخصص خوب و درمان متناسب با نوع و محل سرطان است.

در شرایطی ممکن است کشوری که بیمار در آن زندگی می‌­کند، تکنولوژی و علم ‌لازم جهت ارائه جدیدترین درمان ‌سرطان کبد را نداشته باشد که در این شرایط بهترین تصمیم ممکن رفتن به کشورهای دیگر برای درمان سرطان خواهد بود.

هنگامی که صحبت از درمان سرطان در کشورهای خارجی می­‌شود، بسیاری از مردم به کشورهای اروپایی و حتی آمریکا فکر می‌­کنند اما در این شرایط هزینه درمان بیمار بسیار بالا خواهد بود.

کشورهای پیشرفته‌­ای مثل هند و امارات می­توانند گزینه بسیار مناسبی برای درمان سرطان کبد باشند؛ چرا که از لحاظ تکنولوژی و علمی با کشورهای غربی برابری می­‌کنند و هزینه درمان در این کشورها نیز نصف کشورهای اروپایی خواهد بود.

در اکثر بیمارستان‌­های کشورهای ذکر شده، متودهای درمانی بسیار پیشرفته‌­ای برای درمان سرطان کبد در نظر گرفته می­‌شود؛ از داروهای خاص شیمی درمانی گرفته تا تکنولوژی‌­ها و روش­‌های نوین مورد استفاده در عمل‌­های جراحی پیوند کبد و یا برداشتن قسمت‌­های سرطانی کبد که همه‌­ی این موارد نشان از پیشرفت و تحول روش‌­های درمانی دارند.

طبق گفته محققین، با توجه به استفاده از بروزترین شیوه‌­های درمانی و درمان جدید سرطان کبد، احتمال بقای بیماران مبتلا به سرطان کبد به طرز چشمگیری افزایش داشته است.

کلام آخر

درمان سرطان کبد با پیشرفت‌های اخیر در علم پزشکی بهبود یافته و گزینه‌های متعددی برای بیماران فراهم شده است. این روش‌ها شامل جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، و درمان‌های هدفمند می‌باشد که هر کدام می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر استفاده شوند.

استفاده از تکنولوژی‌های نوین و داروهای جدید باعث افزایش امید به زندگی و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان کبد شده است. انتخاب مناسب‌ترین روش درمانی باید تحت نظر تیمی از متخصصان انجام شود تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

2 پاسخ

 1. سلام من از بای بای سرطان واقعا چیزهای جدیدی یاد گرفتم خواهشی که داشتم اینه که میشه درمورد علایم مرگ سرطان کبد هم بگید

  1. سلام ممنون از نظر ارزشمندتون ❤️
   بله حتماً در آپدیت های بعدی سایت این مورد رو مد نظر قرار خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27