سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

رسیدهای خرید سرطان زا هستند!

رسیدهای خرید سرطان زا هستند
در این نوشته شما می خوانید

آیا رسیدهای خرید سرطان زا هستند؟ با افزایش استفاده از کارت‌های بانکی و کاهش استفاده از پول نقد به هنگام خرید از فروشگاه‌ها، روزانه رسیدهای خرید زیادی را دریافت می‌کنیم اما آیا نگه داشتن این رسید‌ها و تماس جوهر آنها با پوست دلیلی بر ایجاد سرطان خواهد بود؟

در این مقاله‌ی بای بای سرطان قصد داریم مواد سرطان‌زای رسیدهای خرید را شناسایی کرده و در خصوص عوارض و تاثیرات احتمالی آن‌ها بر سلامت افراد بحث کنیم.

رسیدهای خرید و تاثیر آن بر سرطان‌زایی

در سال‌های اخیر نگرانی‌هایی در خصوص خطراتی که رسیدهای خرید ممکن است برای سلامتی‌ داشته باشند، مطرح شده است. مطالبی منتشر شده است مبنی بر این که این تکه‌های کاغد به ظاهر بی‌ضرر، می‌توانند حاوی مواد شیمیایی سمی باشند که با سرطان و سایر بیماری‌های جدی مرتبط خواهد بود.

اما آیا این مطالب و ادعاهایی که پیرامون رسیدهای خرید وجود‌ دارد قابل استناد هستند؟ در این قسمت به جدیدترین تحقیقات پیرامون رسیدهای خرید و خواص سرطان‌زایی احتمالی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 رسیدهای خرید سرطان زا هستند
وجود بیسفنول در رسید:

یکی از نگرانی‌های اولیه در مورد رسیدهای خرید، وجود بیسفنول‌هایی مانند BPA و BPS در مواد تشکیل دهنده آن‌ها است. بیسفنول‌ها به عنوان مختل کننده غدد درون ریز شناخته می‌شوند و این مواد شیمیایی می‌توانند در عملکرد طبیعی هورمون‌ها در بدن اختلال ایجاد کنند.

بر اساس مطالعاتی که توسط افراد متخصص در دانشگاه گرانادا انجام شد، مشخص شد که قبض‌های کاغذ حرارتی که از جوهری استفاده می‌کنند که مرور زمان محو می‌شود، حاوی بیسفنول هستند.

این مطالعه حاکی از آن بود که تا ۹۰ درصد از رسیدهای آزمایش شده حاوی BPA که یک ماده شیمیایی است و باعث ناباروری، چاقی و ایجاد سرطان‌ در انسان می‌شود، هستند.

با این حال توجه به این‌ نکته مهم است که میزان خطرات بهداشتی مرتبط با بیسفنول‌های موجود در رسیدهای خرید هنوز کامل مشخص نشده است و همچنان جای تحقیق و بررسی بیشتر دارد.

در حالی که مقالات جدید نشان داده‌اند که بیسفنول‌ها می‌توانند تعادل هورمونی را در حیوانات آزمایشگاهی مختل کنند اما تاثیر آن بر سلامت انسان نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتری دارد.

بیسفنول یا BPA چیست؟

بیسفنول یا BPA یک ترکیب شیمیایی است که از دهه ۱۹۵۰ در ساخت پلاستیک‌ها و رزین‌های خاص استفاده شده است. معمولا پلاستیک‌های پلی کربنات و رزین‌ها در کالاهای مصرفی مختلف مانند بطری‌های آب، ظروف غذا، درزگیرهای دندانی و حتی آستر قوطی‌های غذا استفاده می‌شوند؛ همچنین از این ماده در کاغذهای رسید خرید نیز استفاده می‌شود.

ماده شیمیایی BPA به دلیل اثرات بالقوه آن بر سلامت، به ویژه بر روی مغز، غده پروستات و تاثیرات منفی بر روی جنین و نوزاد تازه به دنیا آمده، به موضوعی نگران کننده تبدیل شده است.

بحث و جدل در خصوص BPA:

در حالی که بحث‌های مداوم در مورد ایمنی ماده‌ی BPA وجود دارد، نهادهای مختلفی ارزیابی خود را بر اساس تحقیقات گسترده ارائه کردند.

سازمان غذا و دارو بر اساس بررسی صدها مطالعه در این خصوص بیان می‌کند که مقدار بسیار کم BPA که معمولا در غذاها یافت می‌شود‌ ایمن بوده و باعث بروز مشکل سلامتی نخواهد شد.

با این حال برخی تحقیقات ارتباط احتمالی بین قرار گرفتن در معرض BPA و افزایش فشار خون، دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی -عروقی و سایر مسائل بهداشتی را نشان می‌دهند.

تاثیرات BPA بر سلامت بدن

این ماده شیمیایی می‌تواند از طریق ظروفی که از مواد پلاستیکی حاوی BPA ساخته شده‌اند، وارد مواد غذایی شود؛ بخصوص زمانی که ظروف در معرض گرما، آسیب و فرسودگی قرار گرفته باشند که به این‌ امر لیکینگ یا نشت BPA می‌گویند.

این ماده مضر از طریق تماس نیز ممکن است وارد بدن شود که شایع‌ترین کالایی که به واسطه تماس با آن BPAها وارد بدن ما می‌شوند، رسیدها و فاکتورهای خرید هستند که سطح چاپ شده آن‌ها حاوی این مواد است؛ به همین جهت افزایش آگاهی جامعه برای به حداقل رساندن میزان BPA که وارد بدن می‌شود، بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

بیسفنول
سطوح BPA در بدن:

مطالعات بیانگر آنند که اکثر مردم، مقادیر قابل اندازه‌گیری BPA در بدن خود دارند؛ طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که به میزان حداقلی از این ماده در بدن بیش از ۹۳ درصد افراد بالای ۶ سال وجود دارد.

درست است که وجود BPA در بدن لزوما نشان دهنده آسیب نیست اما ممکن است به عنوان پیش زمینه‌ای برای به وجود آمدن خطرات جدی‌تر سلامتی مثل سرطان عمل کند و سلامت عمومی افراد را به خطر بیاندازد.

اثرات منفی BPA بر سلامت بدن:

مطالعات حیوانی اطلاعاتی را در خصوص اثرات بالقوه قرار گرفتن در معرض BPA بر سلامتی ارائه کرده است؛ BPA یک مختل کننده غدد درون ریز است و به این معنی آن است که این ماده می‌تواند نقش هورمون استروژن را در بدن تقلید کند.

این خاصیت تقلید هورمونی می‌تواند تاثیرات منفی مختلفی بر روی سیستم تولید مثل افراد داشته باشد؛ از جمله تغییر رشد جنین، میزان باروری و تنظیم هورمون.

درستی نتایج این تحقیقات بر روی انسان‌ها‌ همچنان در حال بررسی است اما با توجه به کیس‌های گزارش شده امکان بروز تمامی این عوارض در انسان‌ها نیز وجود دارد.

به این جهت، افرادی که در فروشگاه‌های بزرگ ظروف پلاستیکی کار می‌کنند و یا افرادی که دائما از دستگاه‌های کارتخوان و چاپ فاکتور استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض این عوارض قرار می‌گیرند.

اثرات بیسفنول بر باروری

از دغدغه‌های اصلی محققین، در خصوص قرار گرفتن در معرض BPA تاثیر بالقوه آن بر باروری در مردان و زنان است. مطالعات حیوانی نشان داده است که BPA می‌تواند بر گیرنده‌های هورمونی مرتبط با باروری تاثیر بگذارد و منجر به کاهش کیفیت اسپرم، کاهش سطح تستوسترون در مردان و عدم تعادل هورمونی در زنان شود اما همچنان تحقیقات بیشتری در خصوص این عوارض مورد نیاز است.

قرار گرفتن در معرض BPA که ماده شیمیایی موجود بر روی رسیدها و فاکتورهای خرید مختلف است، می‌تواند با چاقی، بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ مرتبط باشد و همچنین می‌تواند به افزایش وزن و اختلال در فرآیندهای متابولیک کمک کند و به طور بالقوه خطر ابتلا به عوارض مختلف و بیماری‌ها را افزایش دهد.

التهاب مزمن که به واسطه قرارگیری در معرض BPA ایجاد می‌شود، می‌تواند بر تنظیم وزن، سطح هورمون‌ها و حساسیت به انسولین تاثیر بگذارد که همگی با چاقی، بیماری قلبی و دیابت مرتبط هستند.

رسیدهای خرید سرطان زا هستند؟

علاوه بر ناباروری و اختلالات متابولیک، قرار گرفتن د‌ر معرض BPA در بروز سایر مشکلات سلامتی دخیل است. مطالعات صورت گرفته بر روی این ماده شیمیایی نشان می‌دهد که BPA ممکن است در ایجاد برخی سرطان‌ها مانند سرطان تخمدان، سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ نقش داشته باشند و این موضوع ما را به این نتیجه می‌رساند که رسیدهای خرید سرطان زا هستند.

علاوه بر این، تماس پوستی مستقیم با BPA در دوران بارداری، ممکن است بر بیان ژن تاثیر بگذارد و به طور بالقوه خطر ابتلا به چاقی، بیماری‌های متابولیک و سایر مشکلات سلامتی را در فرزندان افزایش دهد.

BPA و سرطان

یکی از ادعاهایی که اغلب در مورد بیسفنول‌ها در رسیدهای خرید مطرح می‌شود، ارتباط آن‌ها با سرطان است، به طوری بسیاری از افراد این عقیده را دارند که رسیدهای خرید سرطان زا هستند؛ با این حال بررسی تمایز بین مطالعات انجام شده بر روی حیوانات و مطالعات انجام شده بر روی انسان ضروری است.

در حالی که مطالعات روی جوندگان ارتباط بالقوه بین BPA و سرطان را نشان داده است اما در مقابل شواهد انسانی محدودی در خصوص حمایت از این ادعا وجود دارد.

بسیاری از متخصصین و انکولوژیست‌ها تاکید دارند که هیچ مدرک قطعی دال بر ارتباط BPA با سرطان سینه و پروستات در انسان وجود ندارد.

‌مهم است که محدودیت‌های تحقیقات موجود در نظر گرفته شوند و بر اساس مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نتیجه گیری‌های عجولانه صورت نگیرد.

اثرات و نتایج مشاهده شده در حیوانات لزوما به این معنی نیست که این مسئله در انسان نیز صدق می‌کند؛ بنابراین تحقیقات بیشتری برای کشف ارتباط قطعی بین قرار گرفتن در‌ معرض BPA موجود در رسیدهای خرید و بروز سرطان در انسان مورد نیاز است.

مواد سرطان‌زای رسیدهای خرید

کاهش تماس پوست با رسیدهای خرید؛ راه‌حلی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان

اگرچه درستی این موضوع که رسیدهای خرید سرطان زا هستند، نامشخص است اما هنوز مهم است که رسیدگی به این موضوع و مدیریت آن‌ در نظر گرفته شود.

طبق مطالعاتی که در دانشگاه گرانادا انجام گرفت، مشخص شد که بیسفنول‌ها می‌توانند از طریق پوست جذب شوند و به حداقل رساندن تماس پوستی با این ماده شیمیایی امری ضروری است.

از این رو محققان توصیه می‌کنند از تماس رسیدها با غذا، به ویژه گوشت یا ماهی، جلوگیری شود؛ علاوه بر این، بر شستن دست‌ها پس از دست زدن به رسیدها برای کاهش تماس پوست با مواد شیمیایی موجود در آن‌ها تاکید می‌شود.

متخصصین همچنین بیان کردند که رسیدهای خرید نباید به هیچ عنوان مچاله شوند، با آن‌ها بازی شود یا در مجاورت وسایلی مانند کیف پول، کیف دستی و یا تلفن همراه قرار گیرند.

هدف این اقدامات احتیاطی به حداقل رساندن خطرات احتمالی مرتبط با قرار گرفتن در معرض بیسفنول‌های موجود در رسیدهای خرید است.

در حالی که همچنان تاثیر مستقیم بیسفنول‌ها بر سلامت انسان هنوز در دست بررسی است، اتخاذ شیوه‌های ایمن حمل و از بین بردن رسیدها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

اهمیت رعایت نکات احتیاط در تماس با بیسفنول

با توجه به‌ نگرانی‌هایی که در خصوص سرطان‌زایی بیسفنول‌های موجود در رسیدهای خرید وجود دارد، برخی از شرکت‌ها و دولت‌ها اقداماتی را برای رسیدگی به این موضوع انجام داده‌اند.

بسیاری از شرکت‌ها تلاش کرده‌اند تا بیسفنول را از رسیدهای خود‌ حذف کنند. این شرکت‌ها به کاغذهای رسید جدیدی روی آورده‌اند که حاوی BPA و BPS نیستند.

در سطح نظارتی نیز برخی از دولت‌ها اقداماتی را برای کاهش قرار گرفتن افراد در معرض بیسفنول‌ها اجرا کرده‌اند؛ به عنوان مثال کشور فرانسه استفاده از BPA را در رسیدهای کاغذ حرارتی حذف کرده و استفاده از BPS را به عنوان جایگزین افزایش داده است.

با این حال نگرانی‌هایی نیز در خصوص ایمنی BPS مطرح شده است، زیرا از این ماده شیمیایی به عنوان یک مختل کننده غدد درون ریز نام برده می‌شود.

بنابراین برای دولت‌ها بسیار مهم است که به نظارت و تنظیم استفاده از مواد شیمیایی موجود در کاغذهای حرارتی جهت اطمینان از ایمنی آن، ادامه دهند‌.

درحالی که شرکت‌ها و دولت‌ها نقش بسیار مهمی در پرداختن به موضوع بیسنفول‌ها در رسید خرید ایفا می‌کنند، مصرف کنندگان نقش مهم‌تری در به حداقل رسیدن تماس با آن دارند.

مرکز بوم شناسی توصیه می‌کند که مصرف کنندگان تا حد امکان از دریافت رسیدهای کاغذی خودداری کنند؛ علاوه بر این تاشدن رسید به سمت چاپ شده یا به داخل آن، می‌تواند تماس مستقیم با سطح آلوده را کاهش دهد.

در کنار تمامی این موارد ذکر شده، افزایش آگاهی عموم‌‌ مردم پیرامون شیوه‌های ایمن رسیدگی به رسیدهای خرید ضروری است. با آموزش مصرف کنندگان در مورد خطرات احتمالی و ارائه نکات علمی برای به حداقل رسیدن قرارگیری افراد در معرض مواد شیمیایی رسیدها، عموم جامعه می‌توانند از سلامت خود محافظت کنند.

مزایا و معایب استفاده از رسیدهای خرید کاغذی

رسیدهای خرید کاغذی ممکن است آزاردهنده و آسیب‌زا باشند اما با این حال وجود‌ آن‌ها برای معاملات بین فروشندگان و خریداران ضروری است.

رسیدها از زمانی که مردم برای اولین بار تجارت کالا را شروع کردند به اشکال مختلفی وجود داشتند و حتی در دنیای امروز نیز به یک هدف حیاتی که آن هم تجارت بی‌دردسر است، کمک می‌کنند.

رسیدها به عنوان مدرکی مبنی بر یک تراکنش مالی عمل می‌کنند و بدون آن‌ها، کسب و کارها و مشتریان اطلاعات موثقی در دست نخواهند داشت و خرید و فروش دشوار خواهد شد.

برای مشتریان، در دست داشتن رسیدها در‌ هنگام بازگرداندن کالا بسیار مهم و حیاتی هستند؛ زیرا اکثر فروشگاه‌ها برای اطمینان از خریداری شدن آن کالا از فروشگاه خود، نیازمند سند و مدرک هستند.

رسیدها همچنین برای محاسبه دقیق و اثبات بدهی‌های مالیاتی مختلف مانند مالیات بر ارزش افزوده نیز کاربردی خواهند بود.

متاسفانه قبض‌های کاغذی قدیمی دارای اشکالات زیادی است؛ اول آن که رسیدهای خرید کاغذی برای محیط زیست مضر هستند و سالانه بالای میلیون‌ها‌ درخت، میلیون‌ها گالن نفت و میلیاردها گالن آب جهت تولید رسیدها مصرف می‌شوند.

از آن جایی که اکثر رسیدهای دریافتی مستقیما وارد سطل زباله می‌شوند، بنابراین مقدار بسیار زیادی ماده اولیه هدر می‌رود. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، کاغذهای حرارتی به کار رفته در تولید رسیدها، حاوی مواد شیمیایی آسیب‌زایی هستند که با قرارگیری در معرض گرما دچار تغییر رنگ شده و که در ادامه می‌توانیم بگوییم رسیدهای خرید سرطان زا هستند و باعث بروز بیماری‌های مختلفی می‌شوند.

رسیدهای خرید و خواص سرطان‌زایی

رسیدهای دیجیتال؛ جایگزینی برای رسیدهای خرید کاغذی

به دلیل این که مواد شیمیایی موجود در رسیدهای خرید می‌توانند از طریق پوست جذب شوند، دست زدن به رسیدها در طولانی مدت باعث بروز مشکلات مختلفی شده و سلامت افراد، بخصوص کسانی که روزانه تماس زیادی با این کاغدها دارند را به خطر می‌اندازد؛ به همین دلیل امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کاربردهای مختلف آن در جای جای زندگی انسان، می‌توان از جایگزین‌های بهتر و بی‌خطرتری به جای متود کهنه و آسیب‌زایی مثل رسیدهای خرید کاغذی استفاده نمود.

امروزه بیشتر شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ، به دنبال جایگزینی مناسب هستند که بیشتر آن‌ها به یک گزینه‌ی مشترک به نام رسیدهای دیجیتال رسیده‌اند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

رسیدهای دیجیتال از دنیای تجارت الکترونیک و کمپانی‌های بسیار بزرگ و مطرح سرچشمه می‌گیرند اما آن‌ها رفته رفته به یک جایگزین رایج برای رسیدهای خرید کاغذی در فروشگاه‌ها تبدیل شده‌اند.

امروزه تعداد بسیار زیادی از کسب وکارهای کنونی به جای رسیدهای کاغذی، گزینه رسیدهای دیجیتالی را نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهند؛ در حالی که برخی از آن‌ها کاملا رسیدهای کاغذی را کنار گذاشته و تنها از رسیدهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

رسیدهای دیجیتال که به عنوان رسید الکترونیکی نیز شناخته می‌شوند، حاوی تمامی اطلاعاتی هستند که معمولا در یک رسید معمولی کاغذی وجود دارند اما در قالب دیجیتال.

هنگامی که مشتری تراکنشی انجام می‌دهد، فروشنده یک رسید دیجیتال را از طریق ایمیل و یا پیامک برای فرد ارسال می‌کند و همچنین یک کپی از آن نیز در سیستم کسب و کار به عنوان بخشی از مستندات ذخیره می‌کند.

مشتری می‌تواند رسید را در تلفن همراه خود مشاهده کند و در صورت نیاز برای مرجوع کردن کالای خود، رسید ثبت شده را به فروشنده نشان دهد.

به طور کلی رسیدهای دیجیتال فقط زمانی در دسترس قرار می‌گیرند که شخصی به آن نیاز داشته باشد و در غیر این صورت به شکل صفرها و یک‌هایی در فضای ابری تلفن افراد ذخیره می‌شوند.

 رسیدهای خرید سرطان زا هستند

فواید رسیدهای دیجیتالی

گفتیم که رسیدهای دیجیتال به دلیل راحتی و ایمنی که دارند، جایگزین بسیار مناسبی برای رسیدهای کاغذی هستند و تمامی عوامل تهدید کننده سلامتی را به حداقل ممکن می‌رسانند.

فواید رسیدهای دیجیتال شامل موارد زیر خواهند بود:

  1. ذخیره و دسترسی به آن‌ها در صورت نیاز بسیار آسان‌تر از رسیدهای کاغذی است.
  2. می‌توان از رسیدهای دیجیتال به صورت مستقیم در سایت‌ها و نرم افزارهای مالی استفاده نمود.
  3. از آن جایی که رسیدهای دیجیتال تنها در اختیار‌ مشتری و فروشنده قرار دارند و تمامی آن‌ها کد گذاری شده هستند، گزینه‌ی بسیار ایمن‌تری بوده و مانند رسیدهای کاغذی گم و یا دزدیده نخواهند شد.
  4. دریافت رسیدهای دیجیتالی، سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود؛ چرا که مستقیما برای مشتری ایمیل و یا پیامک خواهد شد.
  5. می‌توان تمامی رسیدها را در سیستم طبقه بندی ‌کرده و مرتب آن‌ها را جست و جو نمود.
  6. ا دریافت این رسیدها، هیچ‌ خطری از لحاظ بیماری‌زا بودن مواد شیمیایی موجود در آن‌، مشتری را تهدید نخواهد کرد.
مواد سرطان‌زای رسیدهای خرید

معایب رسیدهای دیجیتالی

رسیدهای دیجیتالی که به عنوان یک جایگزین بسیار مناسب و ایمن برای رسیدهای کاغدی در نظر گرفته شده‌اند، معایبی نیز به همراه دارند که ممکن است باعث شود بعضی از فروشگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ از استفاده از آن صرف نظر کنند.

در ادامه به چند‌ نمونه از مشکلات و معایبی که در مسیر استفاده از رسیدهای دیجیتالی وجود دارند، اشاره می‌کنیم:

  • در مواردی گزارش شده است که برخی از فروشگاه‌ها از رسیدهای دیجیتال به عنوان روشی برای دریافت آدرس ایمیل و شماره تلفن مشتریان خود استفاده می‌کنند و سپس آن‌ها را با ایمیل‌ها و پیامک‌های تبلیغاتی پی در پی آزار می‌دهند؛ به طوری که تنها راه رهایی از این پیام‌های تبلیغاتی، مسدود کردن ایمیل و یا سامانه پیامکی فروشگاه موردنظر خواهد بود.

شاید بسیاری از فروشگاه‌ها این اتفاق را بد و ناخوشایند ندانند و تنها به این موضوع فکر کنند که این کار آن‌ها تنها روشی برای بازاریابی و جذب مشتری‌های بیشتر برای رونق کسب و کار است و هیچ آسیبی به شخصی وارد نمی‌کند؛ در حالی که این چنین نیست و این سوء استفاده فروشگاه‌ها باعث از بین رفتن آرامش مشتریان شده و سلامت روانی آن‌ها را تهدید می‌کند.

  • بسیاری از مشتریان ممکن است ارتباط خوبی با تکنولوژی نداشته باشند و نتوانند از رسیدهای دیجیتالی که برای آن‌ها ارسال می‌شود، استفاده کنند.

در مواردی بعضی از مشتریان اصلا هیچ حسابی در گوگل ندارند و یا به عبارتی هیچ ایمیلی برای دریافت رسیدهای خود ندارند که این کار را برای برخی فروشگاه‌ها که دیگر از رسیدهای چاپی و کاغذی استفاده نمی‌کنند، سخت می‌کند.

  • بسیاری از مشتریان هرگز با رسیدهای دیجیتالی خود ارتباط برقرار نمی‌کنند و به آن‌ها اهمیت نمی‌دهند، مگر آن که قصد داشته باشند تا کالایی را برای تعویض و یا پس دادن به فروشگاه باز گردانند.

در برخی موارد نیز تنظیمات ایمیل مشتریان طوری است که رسیدها حتی ممکن است مستقیما به پوشه نامه‌ها و ایمیل‌های ناخواسته آن‌ها برود و این افراد دسترسی به رسید خرید خود نداشته باشند.

  • یکی از بزرگترین مشکلات این روش، وجود خطر هک شدن و لو رفتن اطلاعات مشتریان است؛ در مواقعی بعضی از‌ هکرها، سیستم‌های بایگانی و اطلاعاتی فروشگاه‌های بزرگ را هک می‌کنند و با برداشتن اطلاعات مشتریان، اقدام به فرستادن ایمیل‌های دروغین جهت کلاهبرداری می‌کنند.

هکرها امکان دارد با استفاده از این ایمیل‌ها اطلاعت شخصی مثل شماره حساب و کد ملی فرد را درخواست کنند که از طریق دریافت همین اطلاعات می‌توانند حساب آن‌ها را تخلیه کرده و با سوء استفاده از نام شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ، پول‌های کلانی به جیب بزنند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به تمامی نکات مهمی که پیرامون مسئله‌ی رسیدهای خرید سرطان زا هستند، پرداختیم و دانستیم که به کار رفتن برخی مواد شیمیایی همچون BPA در ترکیبات رسیدهای خرید کاغذی باعث شده است تا تماس پوستی مستقیم با این رسیدها، خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان را در افراد، در پی داشته باشد.

همچنین رسیدهای دیجیتالی را به عنوان جایگزینی برای رسیدهای کاغذی معرفی کردیم و مزایا و معایب استفاده از آن را در فروشگاه‌ها بررسی کردیم.

امیدواریم با خواندن این مقاله آگاهی لازم را در خصوص آسیب‌زا بودن رسیدهای خرید کاغذی کسب کرده باشید و این آگاهی را به سایر افراد مهم زندگیتان انتقال دهید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ترشحات خونی از نوک پستان

5 دلیل ترشحات خونی از نوک پستان که باید جدی بگیرید

1402-09-02
تنقلات سرطان زا

5 تنقلات سرطان زا که نباید بخوریم!!

1402-06-11
جلوگیری از ریزش مو هنگام شیمی درمانی

3 روش فوق العاده جلوگیری از ریزش مو هنگام شیمی درمانی

1402-06-16