سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

خطرات پنهان آب معدنی و هشدار سرطانی آن

آب معدنی و هشدار سرطانی
در این نوشته شما می خوانید

همیشه از آب معدنی به عنوان سالم‌ترین و متعادل‌ترین آب یاد شده است اما تا به حال به مسئله‌ی آب معدنی و هشدار سرطانی داده شده در رابطه با آن چندان پرداخته نشده است.

به همین جهت ما قصد داریم تا در این مقاله‌ی بای بای سرطان به عوارضی که ممکن است به همراه آب معدنی، که به عنوان یک نمونه آب سالم و فاقد هرگونه املاح اضافه و مضر شناخته می‌شود، وجود داشته باشد را بررسی کرده و ارتباط آن با بروز سرطان را شرح دهیم.

آب معدنی، سالم یا ناسالم؟ مسئله این است!

آب معدنی مدت‌ها است که به عنوان‌ جایگزین سالم‌تری برای آب ساده شناخته می‌شود. این آب‌ها با داشتن مواد معدنی طبیعی و طراوت خاصی که دارد، به یک گزینه محبوب در میان مردم‌ تبدیل شده است.

بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از مردم برای رفع تشنگی خود به دنبال یک بطری آب معدنی هستند. با این حال، چیزی که اکثر مصرف کنندگان متوجه آن نمی‌شوند، این است که امکان دارد خطرات پنهانی در ذرات تشکیل دهنده آب معدنی مورد علاقه آن‌ها باشد.

آب معدنی چیست؟

قبل از آن که به خطرات و مشکلات پنهان آب‌ معدنی‌ و هشدار سرطانی آن بپردازیم، اجازه دهید ابتدا بفهمیم که آب معدنی در واقع چیست و محتویات آن شامل چه موادی خواهد بود.

این نوشیدنی، آبی است که حاوی مواد معدنی یا سایر مواد محلول مانند املاح و ترکیبات گوگردی است. این مواد معدنی معمولا به طور طبیعی وجود دارند و می‌توانند طعم و عطر خاصی به آب بدهند.

آب معدنی از مخازن یا چشمه‌های زیرزمینی تأمین می‌شود که اعتقاد بر این است که به دلیل وجود مواد معدنی محلول در خود، دارای خواص درمانی بوده و ممکن است در برخی متودهای درمانی جهت رفع دردهای عضلانی و مفصلی مورد استفاده قرار گیرد.

آب معدنی و هشدار سرطانی
  • خطرات پنهان در آب معدنی:

در حالی که آب معدنی ممکن است یک انتخاب سالمی به نظر برسد، اما در واقع می‌تواند با مجموعه‌ای از خطرات پنهان همراه باشد.

یکی از‌ نگرانی‌های اصلی در خصوص مصرف آب‌های معدنی، وجود‌ مواد شیمیایی مضر احتمالی در آن است. همانطور که آب در سطح زمین‌ و یا در سفره‌های آب زیرزمینی حرکت می‌کند، می‌تواند آلاینده‌های مختلفی از جمله فلزات سنگین مانند سرب و آرسنیک را جذب کند.

این مواد در صورتی که طولانی مدت مصرف شوند، می‌توانند خطرات جدی برای سلامت افراد ایجاد کنند و عوارض غیرقابل درمانی را به دنبال داشته باشند.

علاوه بر این، بطری‌های پلاستیکی مورد استفاده برای بسته بندی آب نیز می‌تواند از دیگر موارد نگران کننده در خصوص سرطان‌زایی این آب باشد؛ چرا که بسیاری از بطری‌های پلاستیکی در ساختار خود حاوی مواد مضری مانند فنتالات و بیسفنول هستند که می‌توانند به داخل آب نفوذ کرده و در هنگام مصرف بلعیده شوند.

این مواد شیمیایی با عدم‌ تعادل هورمونی مرتبط هستند و ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را افزایش دهند.

آب معدنی و هشدار سرطانی؛ بررسی مواد شیمیایی مضر موجود در آن

با توجه به نتایج چندین مطالعه که بر روی آب‌ معدنی صورت گرفته است، آثاری از مواد شیمیایی مضر در آب معدنی یافت شده است که وجود این مواد در آب‌ها امری نگران کننده است.

برای مثال، مطالعه‌ای که توسط برخی از محققین دوست‌دار محیط زیست صورت گرفت و مشخص شد که بیش از ۳۸ آلاینده شیمیایی در ۱۰ برند محبوب و نام آشنای آب معدنی شناسایی شده است.

این آلاینده‌ها شامل فلزات سنگین، آفت کش‌ها و مواد شیمیایی صنعتی بوده است که هرکدام از این آلاینده‌ها به نوبه خود می‌توانند باعث بروز بیماری‌های مختلفی از جمله سرطان شوند.

مطالعه دیگری که در مجله Environmental Science and Pollution Research منتشر شد، نشان داد که برخی از نمونه‌های آب معدنی حاوی سطوح بسیار بالایی از سرب هستند و این ماده می‌تواند اثرات مضری بر سیستم عصبی، به ویژه در کودکان داشته باشد.

خطرات بهداشتی مرتبط با مصرف آب معدنی

مصرف آب معدنی حاوی مواد شیمیایی مضر می‌تواند چندین اثر منفی برای سلامتی داشته باشد؛ از جمله این اثرات وجود فلزات سنگین مانند سرب و آرسنیک در آب است که ارتباط مستقیمی با برخی مشکلات سلامتی اعم از تاخیر رشد در کودکان، اختلالات شناختی و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها خواهد داشت.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این مواد شیمیایی و استفاده از آن‌ها می‌تواند منجر به آسیب کلیه، مشکلات کبدی و مشکلات تولید مثل شود.

علاوه بر این، مواد شیمیایی موجود در بطری‌های پلاستیکی می‌تواند سیستم غدد درون ریز را که هورمون‌ها را در بدن تنظیم می‌کنند، دچار اختلال و مشکل کند که مسئله‌ای مطلوب نخواهد بود.

این مشکل می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله ناباروری، چاقی و دیابت شود و به ویژه برای زنان باردار نگران کننده است؛ زیرا این مواد شیمیایی می‌توانند به طور بالقوه به جنین در حال رشد آسیب بزنند.

آب معدنی و سرطان

آیا آب معدنی باعث ایجاد سرطان می‌شود؟

یکی از نگرانی‌های اولیه در مورد ارتباط بین آب معدنی و سرطان، وجود فلزات سنگین مانند آرسنیک و در مواردی سرب است که در برخی آب‌های معدنی یافت می‌شود.

این فلزات سنگین به طور طبیعی در پوسته زمین وجود دارند و می‌توانند منابع آب را آلوده کنند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که نهادهای نظارتی محدودیت‌ها و سختی‌هایی را برای سطوح مجاز و بدون مشکل فلزات سنگین در آب آشامیدنی تعیین کرده‌اند.

لذا برندهای معتبر آب‌های معدنی موظفند که از مقررات و استانداردهای تعیین شده، پیروی کنند و اطمینان حاصل کنند که محصولات آن‌ها از استانداردهای ایمنی لازم برخوردار است.

در صورت رعایت این موارد، خطر ابتلای به سرطان ناشی از مصرف آب معدنی حداقل ممکن خواهد بود. از طرفی اولویت‌بندی مصرف آب معدنی از منابع و برندهای معتبر برای اطمینان از ایمنی و کیفیت بسیار مهم است.

نقش مواد معدنی در بدن و تاثیر آن‌ها بر سلامتی

مواد معدنی نقش حیاتی در سلامت و تندرستی کلی ما دارند. این مواد برای عملکردهای مختلف بدن از جمله انتقال عصبی، انقباض عضلانی و حفظ سطح مناسب PH بدن ضروری هستند.

به عنوان مثال کلسیم‌ برای استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری است، در حالی که منیزیم در تولید انرژی و عملکرد صحیح اعصاب بدن نقش دارد.

از این رو مصرف آب معدنی طبیعی که از چشمه‌ها به دست آمده باشد، می‌تواند به دریافت مواد معدنی روزانه افراد کمک کند و از این‌ عملکردهای ضروری پشتیبانی کند. 

با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که مواد معدنی ‌بدن باید از یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع غذاهای مغذی است، بدست آیند و صرفا تکیه کردن به آب‌های معدنی طبیعی برای دریافت مواد معدنی ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین نکند.

تحقیقاتی در خصوص ارتباط بین آب معدنی و سرطان

مطالعات و تحقیقات متعددی جهت بررسی ارتباط بالقوه بین مصرف آب معدنی و سرطان صورت گرفته است. اکثر این مطالعات و تحقیقات هیچ ارتباط معناداری را بین این دو نشان نداده‌اند.

درواقع، مطالعاتی حتی نشان داده‌اند که برخی از مواد‌ معدنی موجود در آب معدنی، مانند منیزیم و سلنیوم ممکن است خواص ضدسرطانی نیز داشته باشند.

با این حال، ذکر این نکته ضروری است که تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد و مطالعات بیشتری برای ارائه شواهد قطعی‌تر موردنیاز است.

البته که همیشه توصیه می‌شود تا از آخرین تحقیقات صورت گرفته، توصیه‌های لازم گرفته شود و برای مشاوره شخصی با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مشورت گرفته شود.

  • نظرات کارشناسان در خصوص آب معدنی:

کارشناسان و متخصصین انکولوژی و تغذیه درخصوص ارتباط آب معدنی و هشدار سرطانی آن، نظرات مختلفی را ارائه کرده‌اند اما در نهایت اکثریت به نظر مشترکی رسیدند که مصرف آب معدنی در حد اعتدال و توصیه شده بی‌خطر است و خطر ابتلا به سرطان را افزایش نخواهد داد.

متخصصین همچنین بر اهمیت رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی منظم و انتخاب سبک زندگی سالم در کاهش خطر ابتلا به سرطان تاکید دارند.

لذا در نظر گرفتن این نظریات، نتیجه گیری‌ها و عقیده متخصصین هنگام ارزیابی ادعاهای مربوط به آب معدنی و تاثیر آن بر سلامت افراد بسیار مهم است.

  • رد کردن‌ نظریات و باورهای غلط رایج:

هنگامی که صحبت از آب معدنی و سرطان به میان می‌آید، چندین نظریه و باور غلط رایج وجود‌ دارد که باید به آن‌ها پرداخته شود.

یکی از این باورهای غلط این است که کربناته شدن آب‌های معدنی در کارخانه‌ها و شرکت‌های تولید آب معدنی، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

با این حال هیچ مدرک علمی و منبع موثقی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد. کربناته شدن آب معدنی در نتیجه ورود گاز دی اکسید کربن محلول است که خاصیت سرطان‌زایی شناخته شده‌ای ندارد.

یکی دیگر از تصورات غلط این است که نوشیدن آب معدنی طبیعی که به طور طبیعی دارای مواد معدنی بالایی است، می‌تواند منجر به عدم تعادل مواد معدنی و هورمون‌ها در بدن شود.

در واقعیت، بدن ما مکانیسم‌هایی را برای تنظیم سطوح مواد معدنی دارد و تاثیر مصرف آب معدنی بر یک رژیم غذایی متعادل و هورمون‌ها، بعید به نظر می‌رسد و امری غیرممکن است.

آب معدنی و سرطان

چگونه می‌توانیم یک آب معدنی ایمن و سالم انتخاب کنیم؟

با در نظر گرفتن خطرات پنهان آب معدنی و هشدار سرطانی در خصوص آن، انتخاب یک برند آب معدنی ایمن و سالم بسیار مهم است. در ادامه به چند نکته مهم که با توجه به آن‌ها می‌توان به یک انتخاب مناسب و آگاهانه دست یافت، اشاره خواهیم کرد:

۱. به طوری کلی باید به دنبال برندی باشید که تحت آزمایش‌های دقیق برای آلاینده‌ها قرار می‌گیرد. بررسی کنید که آیا برند موردنظر اطلاعات دقیقی در خصوص فرآیند آزمایش و نتایج آن در اختیار‌ عموم و مصرف کنندگان خود قرار می‌دهد یا خیر.

۲. بهتر است برندهایی را انتخاب کنید که نحوه بسته‌بندی آن‌ها متفاوت و به دور از مواد آسیب‌زا باشد. یعنی می‌توان برندهایی را انتخاب نمود که از بطری‌های شیشه‌ای به جای بطری‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند.

چرا که شیشه‌ها گزینه‌ای بسیار ایمن‌تر هستند، از این نظر که مواد مضر موجود در پلاستیک‌ها را در آب آزاد نمی‌کنند و می‌توان آب را با خیالی راحت و به دور از هرگونه آلاینده مصرف نمود.

۳. بررسی‌های لازم را انجام دهید که آیا برند آب معدنی مورد نظر شما از بطری‌های پلاستیکی بدون BPA استفاده می‌کند یا خیر.

در حالی که می‌دانیم‌ بطری‌های شیشه‌ای گزینه‌ای ایمن‌تر هستند، اما اگر مجبورید که به سراغ بطری‌های پلاستیکی بروید، مطمئن شوید که حتما بطری‌ها فاقد BPA باشند.

۴. در مورد منبع آب معدنی تحقیق کنید؛ اطمینان حاصل کنید که از منبع یا چشمه زیرزمینی پاک و بدون آلودگی گرفته شود و هیچ فلزات سنگین و یا آلاینده‌های شیمیایی در آن وجود نداشته باشد.

آب معدنی مدت هاست به دلیل در دسترس بودن‌و فراوانی که دارد مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است،‌اما در سال های اخیر ، گمانه زنی هایی در مورد ارتباط بالقوه بین مصرف آب معدنی و سرطان‌وجود داشته است. به عنوان یک فرد آگاه به اهمیت سلامت جسمی و روحی مهم است که واقعیت هایی را در خصوص آب معدنی بدانید و تاثیرات واقعی و حقیقی آب معدنی بر سلامتی را درک کنیم.

بنابراین در این قسمت به بررسی انواع مختلف آب معدنی پرداخته و ادعاهایی در خصوص ارتباط آن با سرطان را بررسی می کنیم. 

آشنایی با انواع آب معدنی

قبل از آن که بتوانیم ارتباط بین آب معدنی و هشدار سرطانی آن را مورد ارزیابی قرار دهیم، شناخت انواع مختلف آب معدنی موجود در بازار امری مهم و ضروری است.

برخی از آب‌های معدنی از چشمه‌های طبیعی تأمین می‌شوند و حاوی طیف وسیعی از موا‌د معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم خواهند بود.

این مواد معدنی به طور طبیعی در آب‌های معدنی که واقعا از چشمه‌ها تهیه شده باشند، وجود خواهند داشت اما باید به این نکته توجه نمود که آب‌های معدنی که امروزه در دسترس عموم‌ قرار دارند، به طور حتم از چشمه‌های طبیعی پر نمی‌شوند و قطعا هیچکدام از این مواد معدنی محلول را در خود نخواهند داشت بلکه حتی موا‌د مضری نیز‌به آن اضافه شده است.

در حقیقت تمامی بطری‌های پلاستیکی که حاوی BPA هستند، ممکن است مواد ناسالمی را در آب آزاد کنند که مشکلات عدیده‌ای را می‌تواند برای سلامتی ایجاد‌ کند.

لازم به ذکر است که برخی شرکت‌های تولید کننده آب معدنی ممکن است از آب چشمه‌های طبیعی نیز استفاده کنند که حاوی مقادیر متغیری از کلسیم، منیزیم و سایر مواد معدنی هستند اما با این حال، نگهداری این آب‌ها در بطری‌های پلاستیکی باعث می‌شود که نه تنها مواد معدنی ته نشین بشوند، بلکه منجر به آن می‌شود که مواد مضر بطری پلاستیکی نیز در آب آزاد شده و آن را به ماده‌ای مضر تبدیل می‌کند.

  • جایگزین‌های بی‌خطر آب معدنی

اگر در مورد خطرات احتمالی آب معدنی و هشدار سرطانی آن نگران هستید، چندین جایگزین مناسب وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به جای آب معدنی در نظر بگیرید:

  • آب لوله کشی فیلتر شده:

روی یک فیلتر با کیفیت سرمایه‌گذاری کنید که بتواند آلودگی‌ها را از آب لوله کشی پاک کند. لذا خرید یک فیلتر تصفیه آب مناسب می‌تواند تضمین کند که بدون هزینه اضافی برای خرید آب بطری، به آب آشامیدنی تمیز و سالم دسترسی پیدا کنید.

در این صورت خطرات احتمالی که به واسطه مصرف آب معدنی ممکن است شما را تهدید کند، دیگر مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نخواهند کرد.

  • آب چشمه طبیعی:

برخی برندهای آب معدنی از آب‌های چشمه طبیعی استفاده می‌کنند که عاری از آلاینده‌ها و مواد مضر است؛ بنابراین به دنبال برندهای آب معدنی باشید که منبع تهیه آب آن‌ها چشمه‌های آب طبیعی هستند.

آب چشمه طبیعی از چشمه‌های زیرزمینی تأمین می‌شود و همانطور که گفته شد عاری از هرگونه مواد شیمیایی موجود در‌ برخی از برندهای آب معدنی است.

  • آب جوشیده:

برای جایگزینی این آب می‌توان خلاقیت به خرج داد و آب لوله کشی خود را با میوه‌ها، سبزی‌ها یا سبزیجات تازه بنوشید تا بدون نیاز به تهیه آب معدنی، آبی تهیه کنید که طعم و عطر مورد علاقه خود را به آن اضافه کرده‌اید، این یک گزینه بسیار سالم و اقتصادی‌تر خواهد بود.

آب معدنی

چگونه مصرف آب معدنی را به حداقل برسانیم؟

برای کاهش وابستگی خود به مصرف این نوشیدنی، چند‌ مرحله وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم‌ کرد:

خرید بطری آب شخصی یا قمقمه:

به جای آن که برای مصرف آب مورنیاز خود روزانه تعداد زیادی بطری آب خریداری کنید، می‌توانید با تهیه یک بطری آب شخصی و پر کردن آن با آب لوله کشی تصفیه شده، آب جوشیده شده و یا آب چشمه طبیعی به میزان کمتری از آب‌های معدنی در روز استفاده کنید.

در این صورت علاوه بر رفع تشنگی، هزینه‌های اضافی صرف خرید این آب نخواهد شد و زباله‌های پلاستیکی بیشتری نیز تولید نمی‌شوند.

به همراه داشتن آب:

سعی کنید هرجا که می‌روید یک بطری آب شخصی به همراه خود داشته باشید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا به یک عادت رفتاری تبدیل شود.

این به شما کمک می‌کند تا از وسوسه خرید آب در هنگام بیرون رفتن جلوگیری کنید و هزینه اضافی را بابت آن پرداخت نکنید.

خود را آموزش دهید:

با مطالعه منابع معتبر و به روز بودن و همچنین اطلاع از آخرین تحقیقات در حوزه آب‌های آشامیدنی، از خطرات احتمالی آب معدنی مطلع شوید. این مسئله به شما این امکان را می‌دهد تا انتخاب‌های سالم‌تری برای خود و خانوادتان داشته باشید.

آب معدنی

آینده آب‌های معدنی

با افزایش آگاهی جامعه در خصوص خطرات احتمالی آب معدنی و هشدار سرطانی، امکان اجرای مقررات سختگیرانه‌تری برای اطمینان از ایمنی مصرف کنندگان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

برای مصرف کنندگان مهم است که نگرانی‌های خود را بیان کنند و از برندهای معتبر آب معدنی انتظار صداقت و شفافیت در امر تشریح نحوه تولید آب‌های معدنی خود داشته باشند.

با پاسخگویی برندها و شرکت‌های تولید آب معدنی به مشکلات و مسائل مصرف کنندگان، می‌توان راه را برای آینده‌ای هموار کرد که در آن آب معدنی ایمن و عاری از آلاینده‌های مضر باشد.

اهمیت رعایت اعتدال در سبک زندگی‌ سالم

در حالی که آب معدنی طبیعی می‌تواند بخشی از یک سبک زندگی سالم باشد، تاکید بر اهمیت اعتدال بسیار مهم است. مصرف مقادیر بیش از حد هر نوشیدنی، از جمله آب معدنی، می‌تواند کلیه‌های ما را تحت تاثیر قرار داده و فشار مضاعفی به آن‌ها وارد کند.

بنابراین ممکن است اثرات منفی بر سلامت کلیه‌ها و در نتیجه سلامت بدن داشته باشد. علاوه بر این، تکیه صرف به آب معدنی طبیعی برای هیدراتاسیون ممکن است منجر به مصرف ناکافی مایعات شود، زیرا مزایای هیدراتاسیون مشابه آب ساده را نخواهد داشت.

لذا ضروری است که آب را به عنوان منبع اصلی هیدراتاسیون در اولویت قرار دهید و در صورت تمایل از آب معدنی به عنوان مکمل استفاده کنید؛ به هر جهت، ایجاد تعادل در انتخاب سبک زندگی کلید حفظ سلامتی است.

  • انتخاب آب معدنی متناسب با نیازهای مختلف:

هنگام‌ انتخاب آب معدنی، ضروری است که نیازها و ترجیحات سلامتی خود را در نظر بگیرید. آب‌های معدنی مختلف دارای ترکیبات معدنی متفاوتی هستند و انتخاب یکی از این انواع آب‌های معدنی که مطابق با نیازهای شما باشد، می‌تواند مزایای بیشتری‌ برای سلامتیتان به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر در رژیم غذایی خود به کلسیم ببشتری نیاز دارید، انتخاب آب معدنی طبیعی با محتوای کلسیم بالاتر ممکن است مفید باشد.

همچنین توصیه می‌شود آب‌های معدنی را از برندهای معتبر انتخاب کنید که استانداردهای ایمنی را رعایت می‌کنند و آب‌های معدنی خود را تحت آزمایشات مختلفی قرار می‌دهند تا از کیفیت و سالم بودن آن‌ها خود اطمینان حاصل کنند.

خواندن برچسب‌های روی بطری‌های آب معدنی باعث می‌شود که درک محتوای مواد معدنی موجود در آب‌ها آسان‌تر شده و این موضوع تصمیم‌گیری آگاهانه را تسهیل می‌کند.

  • آب‌های غنی از املاح و الکترولیت

اخیرا محصولاتی تحت عنوان آب‌های طعم‌داری که غنی از املاح و الکترولیت‌های ضروری بدن بوده و مناسب برای پس از ورزش هستند از برندهای مختلف روانه‌ی بازار شده‌اند که در نوع خود محصول خوب و قابل قبولی به نظر می‌رسند.

البته بهتر است برای جلوگیری از هرگونه خطر، محتوای کامل یک بطری را پس از تمرین استفاده نکنید و آن را طی دو الی سه روز تمرین به مصرف برسانید.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به ارتباط میان آب معدنی و هشدار سرطانی که در پی مصرف آن وجود دارد، پرداختیم و گفتیم درست است که احتمال سرطان‌زایی آب معدنی کم است اما به واسطه برخی ترکیبات موجود در آن و استفاده از بطری‌های پلاستیکی برای عرضه این آب‌ها، امکان دارد افراد در طولانی مدت دچار سرطان شوند.

لذا در ادامه راه‌هایی برای استفاده حداقلی از آب معدنی معرفی کرده و برخی راه‌های شناسایی آب معدنی‌های ایمن و بی‌خطر را ارائه دادیم.

منابع:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

لگن هموروئید

لگن هموروئید چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

1403-01-27
چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

چگونه به کودکان خود درمورد سرطان بگوییم

1403-01-26
دکتر سرطان معده

بهترین دکتر سرطان معده در تهران 👨‍⚕️ از نگاه مردم 【آپدیت سال1403】

1401-11-03