سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

بهترین راه‌ها برای حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان

حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان
در این نوشته شما می خوانید

حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان در بیمارانی که تحت درمان سرطان قرار گرفته‌اند و تغییرات ظاهری شدیدی از جمله کاهش وزن شدید، ریزش مو و ابروان و از بین رفتن شادابی چهره تجربه کرده‌اند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به همین جهت در این مقاله‌ی بای بای سرطان می‌خواهیم راهکارهای موثر حفظ زیبایی را در طول دوره‌ی سرطان و دوران پسادرمان این بیماری را بررسی کنیم تا هرچند کم بتوانیم از استرس افرادی که می‌خواهند به زودی تحت درمان سرطان قرار گیرند، بکاهیم.

اهمیت زیبایی در افراد مبتلا به سرطان

درمان سرطان هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی، می‌تواند بر بدن‌ تاثیرگذار باشد و از آنجایی که بیماران بیشتر بر سلامت و تندرستی جسمی خود تمرکز می‌کنند، ممکن است باقی جنبه‌های ظاهری خود مثل حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان و مراقبت از زیبایی ظاهری خود را در این دوران فراموش کنند.

مهم است که بیماران نقش مراقبت از خود و زیبایی طبیعی را جدی‌تر بگیرند. بیماران سرطانی با مراقبت از خود و افزایش درخشش طبیعی خود، می‌توانند در طول پروسه درمان، احساس اعتماد به نفس و قدرت بیشتری داشته باشند.

زیبایی پاک و مزایای آن

زیبایی پاک به استفاده از محصولات مراقبتی پوست، آرایش و مراقبت از مو اشاره دارد که عاری از مواد شیمایی مضر، سموم و رایحه‌های مصنوعی هستند.
برای بیماران سرطانی، زیبایی پاک فقط یک روند نیست بلکه جنبه مهمی از پروسه درمانی آن‌ها است. محصولات زیبایی معمولی اغلب حاوی موادی هستند که می‌توانند سلامت بیماران سرطانی را به خطر بیاندازند؛ مانند فتالات و فرمالدئید.

مواد شیمیایی مضر:

وقتی صحبت از زیبایی پاک به میان می‌آید، برای بیماران سرطانی مهم است که از مواد شیمایی خاصی که می‌تواند برای سلامتی آن‌ها مضر باشد، دوری کنند.

از رایج‌ترین ترکیبات شیمیایی که بیماران باید از آن‌ اجتناب کنند، پارابن و محصولت حاوی این ماده است؛ در حقیقت پارابن‌ها نگهدارنده‌هایی هستند که می‌توانند تعادل هورمونی را مختل کنند.

حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان

مزایای زیبایی پاک برای بیماران سرطانی

انتخاب یک روتین زیبایی روزانه برای بیماران سرطانی بسیار مهم است؛ زیرا این روتین باعث می‌شود که تماس بیماران با مواد شیمیایی که باعث به خطر انداختن سلامت کلی آن‌ها می‌شود، به حداقل برسد.

محصولات زیبایی پاک برای بیماران سرطانی با مواد ایمن و طبیعی فرموله شده‌اند که این مواد پوست را تغذیه کرده و از آن محافظت می‌کنند؛ از طرف دیگر این محصولات عوارض جانبی شیمی درمانی و سایر درمان‌های سرطان را نیز تسکین می‌دهند.

با انتخاب زیبایی پاک و حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان، بیماران سرطانی می‌توانند رفاه خود را در اولویت قرار دهند و روند بهبودی جسم و روح خود را تسریع کنند.

روتین روزانه مراقبت از پوست و مو بیماران سرطانی

انتخاب محصولات ایمن مراقبت از پوست:

در طول درمان سرطان، انتخاب محصولات مراقبتی پوست که ملایم و عاری از مواد شیمیایی مضر هستند، ضروری است. از این رو بیماران بهتر است به دنبال محصولات ارگانیک و طبیعی باشند که بدون رایحه‌های مصنوعی، پارابن‌ها و سولفات‌ها ساخته شده باشند.

این محصولات مراقبتی پوست برای بیماران سرطانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای پوست‌های حساس ایمن هستند و می‌توانند به طور طبیعی به تغذیه و محافظت از پوست بیماران کمک کنند.

آرایش ملایم برای بیماران سرطانی:

آرایش می‌تواند ابزاری قدرتمند برای حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان باشد تا زیبایی بیماران را بیشتر نشان داده و اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دهد.

بیماران بهتر هست هنگام آرایش کردن، لوازم آرایشی سبک و طبیعی را انتخاب کنند تا منافذ پوستی آن‌ها بسته نشود و جوش‌های پوستی بروز پیدا نکند.

این افراد بهتر است به دنبال محصولاتی باشند که عاری از مواد شیمیایی مضر بوده و معطر نباشند. به همین جهت مواد آرایشی بر پایه مواد معدنی می‌توانند انتخاب خوبی برای بیماران سرطانی باشند؛ چرا که پوشش طبیعی و سبکی را بدون تحریک پوست ایجاد می‌کنند.

روش‌های ایمن مراقبت از مو:

ریزش مو یکی از عوارض جانبی رایج سرطان است و اتخاذ روش‌های ایمن مراقبت از مو می‌تواند به تغذیه پوست سر و رشد مجدد موها کمک کند.

بیماران سرطانی باید محصولات موی ملایمی را انتخاب کنند که عاری از مواد معطر شیمیایی مضر و سولفات باشند. در مواردی مواد مرطوب کننده و مغذی مانند روغن نارگیل نیز می‌توانند برای پوست و موی سر بسیار موثر عمل کنند.

بیماران همچنین باید از استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی که امکان آسیب رساندن به مو و پوست سر را دارند، خودداری کنند.

تغذیه درمانی برای حفظ سلامتی عمومی و سلامت پوست و مو:

تغذیه مناسب، نقش بسیار مهمی در حمایت از توانایی‌های درمانی طبیعی بدن دارد؛ به طوری که در مراکز درمان سرطان، بیماران برنامه های تغذیه اختصاصی متناسب با شرایط فیزیکی، کمبودهای بدن و نوع سرطان دریافت می‌کنند تا تمامی نیازهای منحصر به فردشان رفع شود.

برای بهبود سلامت کلی و کاهش عوارض جانبی درمان سرطان، پیروی از یک رژیم غذایی کم قند و به دور از مصرف غذاهای فرآوری شده، توصیه می‌شود و به جای این غذاها بیماران بهتر است از غذاهای کاملی مانند میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌های فاقد چربی و چربی‌های سالم استفاده کنند.

حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان

از عوارض پوستی درمان سرطان تا مراقبت‌های پوستی ملایم برای بیماران

عوارض پوستی درمان سرطان:

درمان‌های شاخص سرطان مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی، می‌توانند‌ اثرات شدیدی بر روی پوست بیماران داشته باشند و همچنین منجر به بروز خشکی، حساسیت و افزایش آسیب‌پذیری پوست در برابر نور خورشید شوند‌.

برای بیماران سرطانی مهم است که در طول درمان درمان، از پوست خود مراقبت به عمل آورند تا از ایجاد هر گونه ناراحتی و یا عوارض بیشتر جلوگیری کنند‌.

محصولات مراقبت از پوست مغذی و ایمن:

انتخاب محصولات مراقبت از پوست ایمن و مغذی برای بیماران سرطانی که تحت درمان هستند، یک امر بسیار مهم و حیاتی است. این افراد بهتر است برای حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان، به دنبال محصولاتی باشند که ملایم بوده و عاری از مواد شیمیایی خطر آفرین باشد.

همچنین بیماران مبتلا به سرطان، باید مرطوب کننده‌های طبیعی که عاری مواد شیمیایی معطر هستند را انتخاب کنند تا بدین وسیله علاوه بر نرم کردن و مرطوب کردن پوست خود، از اثرات مواد شیمیایی نیز مصون باشند.

روتین مراقبت از پوست ملایم برای پوست‌های حساس:

ایجاد یک روتین مراقبت از پوست بیماران سرطانی با پوست حساس مفید و بسیار کاربردی است. توصیه می‌شود بیماران مبتلا به سرطان، از پاک کننده‌های آرایش ملایم و بدون عطر استفاده کنند که چربی‌های طبیعی پوستی را از بین نمی‌برند.

بیماران بهتر است بعد از دوش گرفتن و استحمام، از یک مرطوب کننده ضدحساسیت استفاده ‌کنند تا رطوبت پوست حفظ شود و از خشکی و ترک خوردگی‌های پوستی جلوگیری شود.

علاوه بر این، بیماران مبتلا به سرطان پوست و یا بیمارانی که به سایر سرطان‌ها مبتلا هستند، می‌توانند با پوشیدن لباس‌های پوشیده، لباس مناسب و استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، از پوست خود در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت کنند.

زیبایی و سرطان

اهمیت حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان

مراقبت از خود و حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان در بیماران سرطانی بسیار مهم است؛ به این علت که به بهبود اعتماد به نفس و تسریع روند بهبودی این بیماران کمک می‌کند.

انجام فعالیت‌ها و مراقبت‌های پوستی در بیماران مبتلا به سرطان، می‌تواند باعث افزایش احساس آرامش، کاهش استرس و پرورش ذهنیت مثبت در خصوص پاسخگو بودن بدن به درمان انتخابی شود.

یکی از نکات بسیار مهمی که در جامعه امروزی گسترش پیدا کرده است و قشر عظیمی از جامعه نسبت به آن آگاهی پیدا کرده‌اند، تاثیر استرس و اضطراب بر سلامت پوست و زیبابی ظاهری افراد است.

طبق توصیه متخصصین زیبایی، تمرین‌هایی برای بهزیستی عاطفی و روانی مثل مدیتیشن و یوگا و یا صحبت با یک درمانگر سرطان، می‌توانند به بیماران سرطانی کمک کنند تا با چالش‌های عاطفی و ذهنی درمان سرطان کنار بیایند، از استرس و اضطراب بیماران بکاهند و از ایجاد مشکلات پوستی مثل چین و چروک و یا هر موردی که بر زیبایی ظاهری بیماران تاثیر بگذارد، جلوگیری می‌کنند.

آیا بیماران سرطانی می‌توانند از لوازم آرایشی استفاده کنند؟

آشنایی با لوازم آرایشی ارگانیک برای بیماران سرطانی:

لوازم آرایشی ارگانیک از مواد طبیعی و عاری از مواد شیمیایی سمی، آفت کش‌ها و مواد معطر مصنوعی ساخته شده‌اند. لوازم آرایشی و بهداشتی طبیعی، برای استفاده روزانه بیماران سرطانی بی‌خطر هستند و فواید زیادی برای این افراد به همراه دارند.

فواید لوازم آرایشی ارگانیک برای بیماران سرطانی:

لوازم آرایشی ارگانیک برای بیماران سرطانی، جایگزین ایمن و غیرسمی برای بیماران است که به دنبال افزایش زیبایی طبیعی خود و حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان هستند.

این مواد برای پوست مفید و ملایم بوده و حاوی مواد مغذی است که باعث ایجاد پوستی سالم و زیبا در بیماران سرطانی می‌شود. با استفاده از لوازم آرایشی ارگانیک برای بیماران سرطانی، افراد می‌توانند سلامتی خود را در اولویت قرار داده و از قرارگیری در معرض مواد شیمیایی مضر و آسیب به خود بکاهند.

انتخاب لوازم بهداشتی بدون مواد شیمیایی:

بیماران سرطانی هنگام خرید محصولات مراقبت از پوست و یا لوازم آرایشی بهداشتی، باید حتما به این نکته توجه کنند که این محصولات فاقد مواد شیمیایی مضر باشند و بهتر است این افراد برای به حداقل رساندن خطر انسداد منافذ پوست و یا ایجاد واکنش‌های آلرژیک از موادی استفاده کنند که منجر به بروز حساسیت نخواهند شد.

زیبایی و سرطان

ریزش و رشد مجدد موها

مقابله با ریزش مو در طول درمان:

همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، ریزش مو یکی از عوارض جانبی رایج درمان سرطان است که می‌تواند به طور قابل توجهی بر زیبایی ظاهری و اعتماد به نفس بیماران تاثیر بگذارد.

با این حال، حرکت به سمت پروسه‌های کمک کننده به رشد مجدد مو، می‌تواند یک تجربه متحول کننده و مفید برای بیماران مبتلا به سرطان باشد.

نکات مراقبتی برای رشد مجدد مو:

بسیار مهم است که بیماران مبتلا به سرطان در طول رشد مجدد موی خود، از محصولات مراقبت از موی ملایم استفاده کنند تا علاوه بر تغذیه پوست سر و مو، از قابلیت‌های حفاظتی این محصولات نیز بهره‌مند شوند.

بیماران‌ بهتر است پوست سر خود را با روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل و روغن سیاهدانه ماساژ دهند تا علاوه بر خون‌رسانی بهتر به پوست سر، موها نیز مرطوب شده و از ریزش آن‌ها جلوگیری شود.

استفاده از کلاه و یا روسری از پوست سر و مو در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند که در نتیجه آسیب‌های وارده به موها کاهش پیدا می‌کند.

محافظت از پوست سر و مو در برابر نور خورشید:

در طول پروسه رشد مجدد مو، پوست سر و مو می‌توانند حساسیت زیادی نسبت به اشعه ماورا بنفش خورشید داشته باشند؛ بنابراین بهتر است بیماران برای نتیجه‌گیری بهتر، از موهای خود با پوشیدن کلاه و یا انواع شال و روسری محافظت کنند.

در شرایطی که ممکن است فرد برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گیرد، ضروری است تا از کرم‌های ضد آفتاب مخصوص پوست سر و موها استفاده شود.

اثرات جانبی شیمی درمانی بر سلامت پوست و مو

پروسه‌ی شیمی درمانی می‌تواند اثرات و عوارض شدیدی بر روی پوست بیماران اعمال کند و باعث بروز خشکی، حساسیت‌های پوستی و افزایش آسیب‌پذیری پوست به واسطه نور خورشید شود.

بسیار مهم است که بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند، از محصولات مراقبتی پوست برای بیماران سرطانی استفاده کنند تا علاوه بر کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی، رطوبت لازم و مواد مغذی مورد نیاز پوست نیز تأمین شود.

این افراد باید از محصولات بهداشتی ملایم و اختصاصی پوست‌های حساس در‌ جهت مرطوب کردن پوست خود استفاده کنند. متخصصین پوست و مو به هیچ‌ عنوان استفاده از کرم‌ها و محصولات لایه‌بردار و یا استفاده از درمان‌های خشن پوستی را به بیماران سرطانی توصیه نمی‌کنند و به جای آن مراجعین خود را به استفاده از کرم‌های آبرسان و تسکین دهنده تشویق می‌کنند.

ایجاد یک روتین تسکین دهنده مراقبت از پوست می‌تواند به کاهش ناراحتی‌های پوستی و بهبودی بیماران شیمی درمانی کمک کرده و بهبود زیبایی ظاهری این افراد و لطافت پوستی آن‌ها را در پی داشته باشد.

روتین‌های پوستی باعث شادابی، روشن‌تر شدن پوست و جلوگیری از خشکی پوست ناشی از شیمی درمانی می‌شود که تمامی این موارد بر حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان و ارتقای اعتماد به نفس بیماران تاثیر بسیار زیادی دارند.

طبق توصیه متخصصین پوست و مو، بیماران مبتلا به سرطان باید برای خفظ ظاهر خود روتین پوستی شامل استفاده از پاک کننده‌های صورت بدون عطر، استفاده از مرطوب کننده‌های ضدحساسیت، محافظت از پوست با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در برابر نور خورشید داشته باشند.

زیبایی در افراد مبتلا به سرطان
پذیرش تغییرات ظاهری سرطان

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، سرطان و درمان‌های آن می‌توانند تغییرات چشمگیری را در ظاهر بیماران ایجاد‌ کنند؛ تغییراتی مثل ریزش مو و آسیب‌های پوستی.

مهم است که بیماران بتوانند این تغییرات و مشکلات به وجود‌ آمده را بپذیرند و تمرکز را بر روی بهبودی بیماری خود بگذارند. لازم به ذکر است که پذیرفتن این تغییرات نباید در عزت و اعتماد به نفس بیماران تاثیر بگذارد.

همچنین این افراد می‌توانند علاوه بر تمرکز بر روی بهبودی بیماری، در جهت تقویت زیبابی ظاهری خود با مشورت پزشک مربوطه، تلاش کنند.

تاثیر محصولات آرایشی در ابتلا به سرطان

نگرانی‌های بسیار زیادی درخصوص خطرات بالقوه مرتبط با تاثیر محصولات آرایشی در ابتلا به سرطان وجود دارد؛ با این که در دانش امروز، ارتباط مستقیمی بین محصولات زیبایی و سرطان کشف نشده است.

با این حال برخی از مواد شیمیایی موجود در این محصولات مانند مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز باعث افزایش احتمال تداخل این مواد شیمیایی با سیستم‌های هورمونی بدن شده و همین امر موجب افزایش بروز سرطان‌هایی خواهد شد که به واسطه اختلالات هورمونی ایجاد می‌شوند؛ سرطان‌های سینه، پروستات، سرطان تخمدان و آندومتر از این قبیل سرطان‌ها هستند.

رنگ مو یکی از محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار پرکاربرد است که امروزه به صورت وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اگر چه رنگ موها حاوی هزاران ماده شیمیایی هستند اما طبق تحقیقات گسترده‌ای که پیرامون این موضوع انجام شده است، ارتباط مستقیمی بین استفاده از رنگ مو و افزایش ریسک بروز سرطان یافت نشده است.

برخی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو، باعث ایجاد سرطان در حیوانات می‌شوند اما هنوز مشخص نیست که آیا این مواد شیمیایی خطرات مشابهی برای انسان‌ها خواهند داشت یا خیر.

برخی از محصولات بهداشتی صاف کننده مو، حاوی فرمالدئید هستند که به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده است. طبق گفته‌ی محققین، خطر ابتلا به سرطان برای افرادی که به طور منظم در سالن‌های زیبایی و در معرض فرمالدئید قرار می‌گیرند، بسیار بیشتر از سایرین خواهد بود.

افرادی که از محصولات آرایشی و بهداشتی صاف کننده بر روی موهای آن‌ها استفاده شده است نیز همچنان در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند اما احتمال آن بسیار کمتر است.

همچنین مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز، از جمله فتالات‌ها و پارابن در ترکیبات محصولات مراقبتی بعد از حمام و شوینده‌های بدن یافت می‌شوند.

این مواد پتانسیل تاثیرگذاری بر هورمون‌ها و سیستم ایمنی را دارند و با تغییرات عملکرد هورمونی، خطر بروز سرطان‌های وابسته به هورمون مثل سرطان سینه را افزایش می‌دهند. 

بسیار مهم است که بیماران سرطانی و یا قشر سالم جامعه، از مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبتی بعد از حمام، شامپوهای بدن و یا مواد افزودنی عطری که ممکن است حاوی آلرژن‌های خاص باشند، آگاه باشند.

زیبایی در افراد مبتلا به سرطان

آیا کاشت ناخن باعث سرطان می‌شود؟

لامپ‌های UV ناخن، خطری برای ابتلا به سرطان پوست:

لامپ‌های UV ناخن که معمولا در سالن‌های زیبایی برای تسریع روند خشک شدن لاک استفاده می‌شود، نگرانی‌هایی را در مورد ارتباط این دستگاه‌ها با سرطان پوست ایجاد کرده است.

در حالی که تحقیقات گسترده‌ای پیرامون ارتباط این دستگاه‌ها با سرطان پوست انجام شده است، مواردی از ابتلا به سرطان پوست در افرادی که اغلب از لامپ‌های ناخن دارای اشعه‌ی UV استفاده می‌کردند، گزارش شده است.

میزان قرار گیری افراد در معرض اشعه UV در سالن‌های مختلف، متفاوت است؛ بنابراین احتمال ابتلا به سرطان پوست بسیار کم است. البته متخصصین پوست توصیه می‌کنند که از گزینه‌هایی غیر از اشعه ماورابنفش برای خشک کردن ناخن استفاده شود؛ به ویژه برای افرادی که به طور منظم خدمات زیبایی ناخن انجام می‌دهند.

اولویت سلامتی نسبت به زیبایی و سرطان:

درست است که خطرات مرتبط با محصولات بهداشتی و زیبایی در بروز سرطان نامشخص است اما اولویت بندی سلامت و انتخاب آگاهانه ضروری است.

انجام‌ تحقیقات کامل، بررسی برچسب‌های محصولات برای مشخص شدن مواد تشکیل دهنده و هشدارها و دوری از محصولات بهداشتی حاوی مواد شیمیایی سرطان‌زا می‌تواند در به حداقل رساندن خطرات احتمالی ابتلا به سرطان کمک شایانی کند.

از طرفی انتخاب جایگزین‌های طبیعی و لوازم آرایشی ارگانیک برای بیماران سرطانی نیز می‌تواند قرارگیری در معرض مواد شیمیایی مضر را کاهش داده و ریسک بروز سرطان را تا حد ممکن پایین بیاورد.

مراقبت از پوست و مو بیماران سرطانی

روش‌های خانگی حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان

پوست بزرگترین اندام بدن است که سرتاسر بدن را پوشش می‌دهد؛ بنابراین مراقبت و رسیدگی به آن امری مهم و ضروری است. پوست درخشان معمولا به عنوان نشانه‌ای از سلامت و سرزندگی به شمار می‌آید.

در ادامه به تغییرات موثر پوستی بر اثر استفاده از متود‌های خانگی و روش‌هایی برای مراقبت از پوست و حفظ زیبایی آن، اشاره می‌کنیم.

معجزه‌ی روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و شفا بخش است و می‌توان با استفاده از روغن نارگیل پوست را تسکین داد. لازم به ذکر است شاید روغن نارگیل برای همه مناسب نباشد، بخصوص برای افرادی که به نارگیل حساسیت دارند.

در مواردی از روغن نارگیل می‌توان به عنوان پاک کننده آرایش، نرم کننده و لطیف کننده پوست‌های خشک نیز استفاده نمود.

درمان پوست با آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص درمانی است و می‌تواند رشد سلول‌های صورت را تسهیل کند. همچنین این گیاه طبیعی، بدون مسدود کردن منافذ پوستی، پوست را مرطوب و نرم می‌کند.

از آلوئه ورا برای سالم و قوی نگه داشتن پوست می‌توان استفاده نمود؛ همچنین استفاده از آلوئه ورا پس از شستن صورت، به طور روتین و روزانه می‌تواند به پوست مصرف کنندگان درخشندگی ببخشد.

در صورتی که از حساسیت به آلوئه ورا اطلاعی ندارید، می‌توانید با مالیدن آن به قسمت کوچکی از پوست دست خود، واکنش‌های حساسیتی را چک کنید؛ در صورتی که پوست فرد پس از ۲۴ ساعت هیچ واکنشی مبنی بر وجود حساسیت از خود نشان نداد، استفاده از این گیاه هیچ منعی نخواهد داشت.

لزوم استفاده از مرطوب کننده

بعد از شست و شوی صورت باید پوست را مرطوب نگه دارید و برای مرطوب کردن و درخشندگی پوست می‌توانید از محصولاتی که دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند، استفاده کنید.

حفظ روتین پوستی روزانه

یک روتین پوستی مناسب با جنس پوستتان پیدا کنید که برای پوست شما موثر عمل کند و از شست و شوی بیش از اندازه پوست خودداری کنید؛ چرا که شست و شوی بیش از حد صورت، باعث از بین رفتن‌ چربی مفید پوست شده و منجر به خشکی پوست خواهد شد.

شستن صورت بعد از فعالیت فیزیکی و تعریق، اول صبح و شب‌ها قبل از خواب می‌تواند در داشتن پوستی سالم و شاداب بسیار موثر باشد.

تاثیرات سیگار بر پوست

وقتی شخصی پوست خود را در معرض دود سیگار قرار می‌دهد، در واقع پوست خود را با انواع مختلفی از مواد سمی و مواد مضر می‌پوشاند.

همین امر موجب می‌شود که سلول‌های پوست فرد تحت استرس قرار گیرند و پیری زودرس اتفاق بیوفتد؛ لذا برای داشتن پوستی جوان و سالم، از دود سیگار دوری کنید.

نقش آب در شادابی پوست

پوست همه‌ی انسان‌ها از سلول‌هایی تشکیل شده است که برای داشتن عملکردی مناسب و شاداب بودن به آب نیاز دارند. تحقیقات پیرامون نوشیدن آب و داشتنی پوست سالم، همچنان ادامه دارد اما برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ متخصصین به این نتیجه رسیدند که بین نوشیدن آب و داشتن پوستی سالم، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

به همین جهت نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز، می‌تواند در داشتن پوستی سالم و درخشان کمک کننده باشد.

بخور گرم و سرد

بخار و گرما می‌تواند منافذ پوست را باز کرده و به افراد کمک کند که از شر سموم بدن خود خلاص شوند اما حمام با آب داغ به مدت بیش از چند دقیقه می‌تواند چربی پوست را از بین ببرد و آن را خسته و کدر نشان دهد‌؛ بنابراین بهتر است تا جایی که ممکن است پوست خود را در معرض آب بسیار داغ آن‌ هم به مدت طولانی قرار ندهید.

طبق توصیه متخصصین پوست بهتر است در انتهای حمام کردن دمای آب را پایین آورده تا گردش خون بهبود پیدا کند و خونرسانی به پوست و مو بهتر صورت گیرد.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به موضوع حفظ زیبایی در مبارزه با سرطان و راهکارهایی در این خصوص پرداختیم. همچنین مواد شیمیایی و ترکیبات مضر برای پوست و موی افراد سرطانی و جایگزین این مواد را معرفی کردیم.

در ادامه نیز برخی از راهکارهای کم هزینه و موثر خانگی در جهت حفظ سلامت زیبایی و سرطان و شادابی پوست را در دوران درمان سرطان بررسی کردیم. در نهایت بدانید که زیبایی قلب و روح شما چیزی نیست که با سرطان از بین برود.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ترشحات خونی از نوک پستان

5 دلیل ترشحات خونی از نوک پستان که باید جدی بگیرید

1402-09-02
تنقلات سرطان زا

5 تنقلات سرطان زا که نباید بخوریم!!

1402-06-11
جلوگیری از ریزش مو هنگام شیمی درمانی

3 روش فوق العاده جلوگیری از ریزش مو هنگام شیمی درمانی

1402-06-16