سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

برونکوسکوپی برای تشخیص سرطان ریه

برونکوسکوپی
در این نوشته شما می خوانید

پزشکان برای تشخیص سرطان ریه از تست تشخیصی به نام برونکوسکوپی استفاده می‌­کنند چون گاها توده‌­هایی که در مسیر راه هوایی ایجاد می­‌شوند، از طریق تست­‌های تصویربرداری معمول ممکن نیست. هدف این مقاله بای بای سرطان، بررسی و شناخت کامل فرآیند برونکوسکوپ ریه، نحواه انجام آزمایش برونکوسکوپ و انواع آن خواهد بود.

برونکوسکوپ ریه چیست؟

پروسه‌­ای است که به متخصصین این امکان را می‌­دهد تا ریه‌­ها و مسیرهای هوایی فرد را مورد بررسی قرار دهند. این فرآیند توسط متخصص بیماری­‌های ریوی، یعنی پولمونولوژیست، انجام خواهد شد.

در این متود تصویربرداری، لوله‌­ای نازک از طریق بینی یا دهان وارد حلق بیمار شده و مسیر خود را تا ریه‌­ها طی می‌­کند. برونکوسکوپی، معمولا به وسیله­‌ی یک برونکوسکوپ انعطاف‌­پذیر انجام خواهد شد؛ اگر چه در شرایط خاص که خونریزی زیادی در ریه­‌ها وجود دارد و یا جسم خارجی بزرگی در مسیر هوایی گیر کرده باشد، از برونکوسکوپ سفت استفاده خواهد شد.

علل شایع انجام برونکوسکوپی وجود سرفه، عفونت و یا مشکلاتی است که در اسکن­‌های اشعه X قفسه سینه مشاهده شده است.

این متود همچنین در نمونه­‌گیری از بافت موکوزی مسیر هوایی یا بافت ریه،  باز کردن مسیر هوایی و فراهم کردن امکان درمان بیماری­‌های ریوی نیز به کار می‌­رود.

برونکوسکوپی

آمادگی قبل از انجام برونکوسکوپی

قبل از انجام آزمایش برونکوسکوپ، یکسری اقدامات انجام خواهد شد که قسمتی از آن بر‌عهده ‌بیمار و قسمت دیگر آن، توسط تیم ‌پزشکی انجام خواهد شد.

تیم‌پزشکی، با استفاده از اسپری ‌بی‌­حس‌­کننده‌ موضعی، قسمتی از بینی یا حلق را بی­‌حس می­‌کنند.

همچنین برای راحتی و سخت نبودن شرایط بیمار از داروهای آرامبخش استفاده خواهد شد. بیهوشی کامل در انجام‌ پروسه برونکوسکوپی نادر است.

همچنین در حین انجام این پروسه، بیمار اکسیژن‌­تراپی خواهد شد تا دچار افت سطح اکسیژن ‌نشود.

اما اقداماتی هم وجود دارد که شخص بیمار باید قبل از انجام‌ برونکوسکوپی انجام دهد:

  • بهتر است که بیمار بین ۶ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام این ‌فرآیند، چیزی‌ نخورد و ننوشد.
  • بیمار حتما یک لیست از تمامی مکمل­‌ها، داروها و نسخه­‌هایی که مصرف می­‌کند، تهیه کرده و در اختیار پزشک متخصص خود قرار دهد.

قبل از انجام برونکوسکوپی بهتر است مصرف این داروها با نظر پزشک قطع شود:

  1. آسپیرین
  2. ایبوپروفن
  3. وارفارین
  4. سایر داروهای رقیق کننده خون

بهتر است برای انجام برونکوسکوپ ریه، حتما یکی از اقوام و یا دوستان نزدیک برای انجام فرآیندهای انتقال بیمار و سایر اقداماتی که ممکن است در حین انجام این پروسه نیاز باشد، کنار بیمار باشد‌.

آزمایش برونکوسکوپ

برونکوسکوپی چگونه انجام می‌­شود؟

پیش از شروع آزمایش برونکوسکوپ، بیمار بر روی تخت دراز کشیده و دستگاه‌­های مانیتورینگ و ارزیابی به بیمار متصل می­‌شود تا ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن وی در حین انجام فرآیند، توسط تیم پزشکی تحت نظر قرار بگیرد.

داروی مسکن از طریق آنژیوکتی که برای بیمار تعبیه شده است، به او تزریق می‌­شود.

بعد از تزریق، بیمار خواب‌­آلود شده و در حالت نیمه هوشیار قرار می‌­گیرد. در این زمان بیمار تنفس خود به خودی دارد و قادر به پیروی از دستوراتی است که پزشک به او می‌­دهد.

از داروهای بی­‌حس‌­کننده موضعی هم برای بی‌­حس کردن حلق و بینی استفاده می‌­شود که این خود موجب کاهش سرفه کردن و تحریک رفلکس گگ ( عق زدن) هنگام ورود برونکوسکوپ به حلق بیمار می­‌شود.

در ابتدا، ممکن است مزه دارو ناخوشایند باشد اما پس گذشت مدتی این مزه از بین خواهد رفت.

در حین انجام این تست، برونکوسکوپ ریه که یک لوله‌­ی انعطاف­پذیر و نازک است و در بالای آن چراغ و دوربینی کوچک برای ثبت تصاویر و بررسی بافت داخلی ریه قرار دارد، از طریق دهان وارد ریه­‌ها  می­‌شود.

برونکوسکوپ بسیار آهسته از طریق گلو و عبور از تارهای صوتی، وارد مسیر هوایی می­‌شود. این فرآیند ممکن است باعث احساس ناخوشایندی شود اما دردناک نخواهد بود.

با وارد کردن ابزاری خاص، در صورت نیاز نمونه­‌هایی از مایع و بافت داخل ریه برای بررسی­‌های بیشتر توسط آزمایشگاه، گرفته می­‌شود.

به طور کلی بیمار در حین انجام آزمایش برونوکوسکوپ، نباید احساس درد داشته باشد اما در صورت احساس درد در قفسه سینه، پشت و شانه­‌ها حتما باید به پزشک خود اطلاع دهند.

برونکوسکوپ ریه

پس از اتمام برونکوسکوپی

بعد از انجام، بیمار برای چند ساعت تحت نظر خواهد بود و ممکن است تا چند ساعت احساس بی­‌حسی در دهان و حلق خود داشته باشد و تا زمانی که احساس بی­‌حسی از بین نرفته باشد، نباید چیزی بخورد یا بنوشد تا از ورود مایعات و مواد غذایی به درون مسیر هوایی و ریه‌­ها و درنهایت خفگی، جلوگیری شود.

بیمار ممکن است بعد از انجام فرآیند، احساس گلو درد ملایم، صدایی شبیه به اسب، سرفه و درد عضلانی را تجربه کند.

غرغره کردن به کاهش شدت این علائم کمک می­‌کند البته باید به این نکته توجه کنید که حتما احساس بی­‌حسی موضعی در گلو، قبل از غرغره کردن از بین رفته باشد.

پس از ترخیص در صورت بروز هریک از علائم زیر به صورت اورژانسی به پزشک مربوطه مراجعه کنید:
  • تبی که بیشتر از ۲۴ ساعت طول بکشد.
  • افزایش درد در قفسه سینه
  • مشکل در تنفس و تنفس سخت
  • سرفه ­ی خونی
برونکوسکوپ

دانستیم که برونکوسکوپ وسیله­‌ای جهت انجام برونکوسکوپی است. برونکوسکوپ ریه، با توجه به کاربرد و نوع برونکوسکوپی که قرار است برای بیمار انجام شود، دو نوع دارد که در ادامه مختصرا آن­ها را بررسی خواهیم کرد.

برونکوسکوپ منعطف:

دسته، چراغ و دوربینی برای بررسی بخش داخلی ریه و مجاری تنفسی دارد. از دسته‌­ی آن برای کنترل بخش انتهایی برونکوسکوپ استفاده می­‌شود.

این نوع از برونکوسکوپ انعطاف­پذیر بوده و برای وارد شدن به مجاری تنفسی تا ۲۷۰ درجه می‌­تواند خم شود.

از طریق بینی وارد مجاری تنفسی بیمار می‌­شود اما در جراحی­‌های قفسه سینه و بیمارانی که دچار تروما به مجاری بینی شده‌­اند، مسیر انتخابی آزمایش برونکوسکوپ، دهان بیمار خواهد بود.

به طوری که این ابزار از طریق عبور از تارهای صوتی وارد نای خواهد شد.

برونکوسکوپ غیرمنعطف:

برونکوسکوپ سخت یا غیرمنعطف، لوله‌­ای فولادی ضد زنگ است که در اندازه‌­ها و قطرهای مختلفی یافت می­‌شود.

 طول لوله‌­ها در کودکان از چند سانتی­متر شروع و تا ۳۸ سانتی­متر در بزرگسالان ادامه خواهد داشت.

بیشتر برونکوسکوپ­‌های سفت، دارای پورت­‌های جانبی هستند که از طریق آن ساکشن، ونتیلاسیون و لیزردرمانی برای بیمار میسر خواهد شد.

با روی کار آمدن برونکوسکوپ­‌های منعطف، استفاده از نوع سفت آن که دارای تلسکوپ بود، منسوخ شده است. برونکوسکوپ­‌های منعطف نه تنها وضوح نوری فوق العاده‌­ای ارائه می‌­دهند بلکه با قابل مانور بودن بخش انتهایی آن، کمک شایانی به عکسبرداری و نمونه‌­برداری از بافت ریه کردند.

برونکوسکوپی

کاربرد برونکوسکوپی

یکی از سوال‌هایی که ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید، این است که چه زمانی پزشک از آزمایش برونکوسکوپ استفاده می‌کند و علت استفاده از آن چیست؟

در برونکوسکوپی، پزشک متخصص با استفاده از تجهیزات خاص، سیستم تنفسی بیمار که شامل حنجره، نای و بخش‌های کوچکتر ریه‌ها که برونش و برونشیول‌ها هستند را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

استفاده از برونکوسکوپ ریه، به پزشک این امکان را می‌دهد تا انواع بیماری‌های تنفسی و ریوی را تشخیص دهد و با توجه به ‌میزان درگیری و نوع بیماری، درمان مناسب برای آن را در نظر بگیرد.

ناگفته نماند که از این روش، برای تشخیص سرطان نیز استفاده می‌شود. در صورت مشاهده تومور در بافت ریه از طریق برونکوسکوپ، سرطانی یا غیرسرطانی بودن  این تومور باید با انجام سایر تست‌ها مشخص شود.

به همین دلیل پزشک از دیگر قابلیت برونکوسکوپی که نمونه‌برداری از بافت ریه است، استفاده می‌کند تا از بافت تومور نمونه‌برداری کند.

همچنین از این‌ متود برای تشخیص بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های ریوی، انواع تومورها، سرفه‌های مزمن و عفونت‌ها استفاده می‌شود.

در صورت مشاهده موارد غیرطبیعی در سی تی اسکن یا اسکن اشعه X پزشک برونکوسکوپی را برای تشخیص نهایی خود به کار می‌برد.

از برونکوسکوپی به عنوان روش درمانی در مواردی مثل خارج کردن اجسام‌ خارجی، تزریق دارو به صورت مستقیم به بافت ریه و یا کار گذاشتن استنت برای باز نگه داشتن مجاری تنفسی نیز استفاده می‌شود.

انواع برونکوسکوپ

1- برونکوسکوپی منعطف:

یک پروسه بسیار مهم برای ارزیابی راه هوایی کودکان و بزرگسالان است که تصاویری واضح و کاربردی از نای و برونش‌های تحتانی را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

برونکوسکوپ ریه منعطف، قابلیت مانور بیشتری نسبت به برونکوسکوپ سفت دارد و میتواند همراه با پروسه‌های دیگر به صورت ترکیبی استفاده شود.

از کاربردهای برونکوسکوپی منعطف، میتوان در تشخیص علل کروپ‌های متعدد، پنومونی، آسپیراسیون و سرفه‌های مزمن اشاره کرد.

اگرچه این متود عوارض جانبی هم دارد که شامل اسپاسم برونش، تب، عفونت و پنوموتوراکس خواهد بود که البته ریسک وقوع این عوارض به شرط انجام اصولی و ایمن آزمایش برونکوسکوپ، بسیار کم است.

در حقیقت، برونکوسکوپی منعطف یک ابزار بسیار مهم در تشخیص، ارزیابی و درمان بیماری‌های ریوی خاص می‌باشد، همچنین این روش در مدیریت بیماری‌های تنفسی اطفال نیز مفید و کاربردی خواهد بود.

2- برونکوسکوپی سخت:

یک ابزار ارزشمند برای مدیریت اختلالات تنفسی از قرن ۱۹ تا به کنون بوده است. این متود از قرن ۱۹ تا کنون تکنیکی مهم در مدیریت راه هوایی، آسپیراسیون و هموپتزی‌ها بوده است.

اگرچه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن برونکوسکوپی منعطف، استفاده از نوع سفت آن رفته رفته کمتر شده است اما نباید نقش موثر برونکوسکوپی سفت را در تغییر و تحول علم پزشکی نادیده گرفت.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

 منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14