سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

براکی تراپی؛ درمان در 20 دقیقه

براکی تراپی
در این نوشته شما می خوانید

تاکنون در خصوص بسیاری از درمان­‌های سرطان صحبت کرده‌ایم، حال یکی‌­دیگر از انواع درمان­‌های سرطان براکی تراپی است. در حقیقت این روش را می‌­توان به نوعی رادیوتراپی داخلی یا پرتو درمانی داخلی نامید که با عوارض کمتری برای بیمار همراه است. اما اینکه براکی تراپی دقیقا به چه صورت انجام می‌­گیرد، برای چه سرطان­‌هایی کاربرد دارد و چه عوارضی را در پی دارد، موضوعاتی هستند که در این مقاله­‌ی بای بای سرطان قصد پرداختن به آن­ها را داریم.

براکی تراپی چیست؟

فرآیند درمانی است که برای درمان‌ سرطان‌های خاص مورد استفاده قرار می­‌گیرد. این پروسه به رادیوتراپی داخلی نیز شناخته می­‌شود؛ چرا که برای درمان انواع سرطان­‌ها، قطعه‌­ای رادیواکتیو را در بدن بیمار کار می‌­گذارند.
از آنجایی که این متود نوعی رادیوتراپی در نظر گرفته می­‌شود، آن را از لحاظ کاربرد با رادیوتراپی خارجی مورد مقایسه قرار می‌دهند.

رادیوتراپی خارجی متود درمانی است که در آن دستگاهی به صورت دورانی به دور بیمار می‌­چرخد و از زوایای مختلفی پرتوهایی را به‌ محل مورد نظر می­‌تاباند.
البته باید به این نکته توجه کرد که در براکی تراپی، تیم‌ درمانی و پزشک متخصص می‌­توانند از دوز بالاتری از مواد پرتوزا استفاده کنند که این امکان در رادیوتراپی خارجی وجود ندارد؛ به دلیل اینکه در براکی تراپی، پرتوها به صورت مستقیم به محل درگیر با سرطان پرتاب می­‌شوند و بافت­‌های سالم ‌اطراف کمتر در معرض این پرتوها قرار می­‌گیرند، در نتیجه استفاده از این روش باعث کاهش بروز عوارض جانبی می‌­شود.

مدت زمان کلی پروسه درمان Brachytherapy بسیار کوتاه‌­تر است؛ چون که دوز بالاتری از پرتوها را می‌­توان به صورت ایمن و به یکباره برای بیمار استفاده کرد بنابراین تعداد جلسات درمانی مورد نیاز کمتر بوده و شخص در معرض پرتوهای کمتری قرار خواهد گرفت.

براکی تراپی

در چه سرطان­‌هایی از براکی تراپی استفاده می‌­شود؟

همانطور که پیش‌­تر گفتیم، غالبا برای درمان انواع سرطان مورد استفاده قرار می­‌گیرد. اگر چه در بعضی شرایط در اشخاصی که مشکلات قلبی دارند نیز ممکن است کاربردی باشد.
از آنجایی که یکی از انواع پیشرفته‌­ی رادیوتراپی است، از آن می­‌توان برای درمان انواع سرطان استفاده کرد که در ادامه به چند نمونه از این سرطان­‌ها اشاره می­‌کنیم:

 • تومورهای مغزی
 • سرطان سینه
 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان کیسه صفرا
 • سرطان پروستات
 • سرطان پوست

زمانی که این روش برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌­گیرد، هم می‌­تواند به صورت درمان مفرد برای بیمار تجویز شود و هم می­‌تواند به همراه سایر متودهای درمانی به کار گرفته شود.

برای مثال از براکی تراپی بعد از عمل جراحی می­‌توان استفاده کرد تا تمامی سلول­‌های سرطانی باقی مانده نیز به واسطه پرتوهای رادیواکتیو Brachytherapy از بین بروند.

انواع براکی تراپی

پروسه درمانی با قرار دادن مواد رادیو اکتیو در بدن و دقیقا در‌ محل وجود سرطان صورت می­‌گیرد. اینکه این مواد رادیواکتیو چگونه وکجا قرار داده شوند، به فاکتورهایی مثل محل و وسعت سرطان، سلامت کلی فرد و اهداف درمانی پزشک بستگی دارد .

این مواد به دو صورت درون حفره بدن و درون بافت مورد استفاده قرار می­‌گیرند که در ادامه توضیح مختصری پیرامون هر دوی این روش‌­ها ارائه می­‌دهیم.

قرار دادن مواد رادیواکتیو درون حفره بدن:

به این روش براکی تراپی درون حفره‌­ای نیز گفته می‌­شود. در طول این روش درمانی، یک دستگاه حاوی مواد رادیواکتیو در یکی از حفرات بدن مثل نای و یا واژن قرار داده می‌­شود.

دستگاهی که حاوی مواد رادیواکتیو است، می­‌تواند به شکل یک سیلندر و یا لوله باشد که کاملا متناسب با حفره‌­ی مورد نظر طراحی شده است. پس از کارگذاری سیلندر درون حفره بدن، پزشک متخصص با استفاده از روش­‌های تصویربرداری مثل سی‌تی‌اسکن و سونوگرافی از قرار گیری صحیح و کارآمدی آن اطمینان حاصل می­‌کند.

قرار دادن مواد رادیواکتیو درون بافت بدن:

به این نوع براکی تراپی بینابینی گفته می­‌شود که در آن، دستگاه حاوی مواد رادیواکتیو در بین بافت قرار می­‌گیرد و این بافت می‌­تواند بافت سینه و یا پروستات باشد.

در براکی تراپی ‌بینابینی، پزشک متخصص با استفاده از لوله­‌های باریک خاص، دستگاه­‌های حاوی مواد رادیواکتیو که به اندازه یک دانه برنج هستند را در محل مورد نظر قرار می‌­دهد. استفاده از متودهای تصویربرداری مثل سی تی اسکن و سونوگرافی به متخصصین کمک می­‌کنند تا این دستگاه‌­ها را در بهترین و موثرترین محل قرار دهند.

براکی تراپی کم‌دوز (LDR):

در این روش، دوز کمی از مواد رادیواکتیو برای مدت زمان طولانی در بدن بیمار قرار می‌گیرد.

براکی تراپی پرفشار (HDR):

در این روش، دوز بالایی از مواد رادیواکتیو برای مدت زمان کوتاه‌تری استفاده می‌شود.

پرتو درمانی داخلی

عوارض براکی تراپی

این روش درمانی نیز مانند سایر متودهای درمانی سرطان، طیفی از عوارض جانبی برای بیمار به همراه دارد. این عوارض می‌توانند یا به صورت کوتاه مدت و یا بلند مدت سلامت روحی و جسمی بیمار را تحت تاثیر قرار دهند.
بعضی از عوارض براکی تراپی در طول روند درمان و یا بلافاصله پس از اتمام آن بروز پیدا می­‌کنند و معمولا پس از ۲ هفته بهبود پیدا می‌­کنند؛ در ادامه به چند نمونه از عوارض جانبی کوتاه مدت این روش درمانی می‌­پردازیم:

۱. زخمی و دردناک شدن پوست در ‌ناحیه درمانی:

یکی از اولین عارضه­‌های جانبی این روش است و بیمار پس از اتمام روند درمان بهتر است از ناحیه‌­ی تحت درمان محافظت کند؛ چرا که پوست در آن ناحیه بسیار حساس بوده و ممکن است دچار زخم شود.

۲. ضعف فیزیکی و ایجاد‌ احساس خستگی

پرتو درمانی داخلی باعث ضعف فیزیکی و ایجاد‌ احساس خستگی در بیمار می­‌شود که معمولا پس از چند روز و نهایت چند هفته بهبود پیدا می‌­کند. این خستگی ‌مانند خستگی­‌های ایجاد شده ناشی از فعالیت فیزیکی نیست بلکه این اتفاق پاسخ بدن به درمان بوده که در حال ترمیم سلول­‌ها و بافت­‌های آسیب دیده است.

۳. اسهال

رادیوتراپی داخلی می­‌تواند باعث بروز اسهال و در مواقعی گرفتگی­‌هایی در ناحیه معده شود. ‌این عوارض غالبا یک هفته پس از شروع درمان بروز پیدا می­‌کنند.

این روش همچنین می‌­تواند باعث بروز عوارض طولانی مدت در بیماران شود که ممکن است ماه­‌ها و یا حتی بیش از یکسال فرد را درگیر کند؛ حتی در مواردی این عوارض جانبی می­‌توانند تا آخر عمر بیمار همراه او باشند.

‌عوارض براکی تراپی که ممکن است به صورت طولانی مدت ادامه داشته باشد، شامل:

 • مشکلات مثانه و روده
 • مشکلات استخوان
 • یائسگی زودرس در خانم‌­ها
 • آسیب­‌های عصبی
 • تورم در کشاله ران و پاها

مزایای براکی تراپی یا رادیوتراپی داخلی

در مقایسه با سایر متودهای درمانی رادیوتراپی، مزایای بسیار بیشتری دارد که در ادامه به برخی از آن­‌ها می­‌پردازیم:

 • این متود درمانی ر ا می‌­توان همزمان با عمل جراحی برداشتن بافت سرطانی انجام داد که اینکار موجب کوتاه­‌تر شدن زمان درمان می­‌شود.
 • از آنجایی که دستگاه‌­های حاوی مواد رادیواکتیو در کنار بافت سرطانی و یا نزدیکی تومور قرار داده می­‌شوند، درمان انتخابی تاثیرگذاری بسیار بیشتری خواهد داشت و همچنین از دوز های پایین­‌تری از مواد رادیواکتیو برای درمان استفاده می‌­شود.
 • به دلیل اینکه در حین انجام از مواد رادیواکتیو با دوز پایین استفاده می­‌شود، عوارض جانبی ناشی از این مواد نیز بسیار کمتر خواهد بود.
 • طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی بیمارانی که از پرتو درمانی داخلی برای درمان سرطان خود بهره برده‌­اند، مشخص شد که احتمال عود دوباره سرطان در این اشخاص تا حد بسیاری زیاد کم است و حتی ممکن است دیگر سرطان در‌ فرد بروز پیدا نکند‌.

جدول مزایا و معایب براکی تراپی

مزایامعایب
کمتر بودن عوارض جانبی: به دلیل تمرکز پرتوها بر روی ناحیه سرطانی و کاهش تاثیر بر بافت‌های سالم اطراف.نیاز به دقت بالا: برای قرار دادن دقیق مواد رادیواکتیو.
درمان سریع‌تر: مدت زمان جلسات درمانی کوتاه‌تر است.عوارض جانبی احتمالی: مانند درد و زخم در ناحیه درمان، خستگی و اسهال.
رادیوتراپی داخلی

پیگیری و مراقبت‌های بعد از درمان با براکی تراپی

 1. مراقبت از ناحیه درمانی: جلوگیری از آسیب و عفونت.
 2. پیگیری پزشکی: برای بررسی اثربخشی درمان و مدیریت عوارض جانبی.

ریکاوری پس از براکی تراپی (Brachytherapy)

از آنجایی که دستگاه‌­هایی که در درون بدن قرار داده شده‌­اند، تشعشعاتی از خود آزاد می‌­کنند که ممکن باعث بروز مشکلاتی در ناحیه پوست و مو شود. به همین‌ دلیل داشتن روتین ‌مناسب پوستی و پیشگیری از آن باید در اولویت فرد قرار گیرد.

از طرف دیگر Brachytherapy مانند سایر متودهای درمانی، انرژی زیادی از بدن بیمار می‌­گیرد تا سلول­‌های سالم ‌آسیب دیده را ترمیم کند؛ بنابراین رعایت رژیم ‌غذایی مفید برای رفع نیازهای فرد می­‌تواند مفید باشد.

همچنین به دلیل ضعف بدنی ناشی از پروسه درمان، انجام هرگونه فعالیت­ فیزیکی شدید برای بیمار مناسب نیست؛ چرا که ممکن است پروسه ریکاوری را طولانی‌­تر کند.

براکی تراپی

سوالات متدوال درباره براکی تراپی

کلام آخر

در این مقاله­‌ی بای بای سرطان به براکی تراپی به عنوان یک درمان داخلی سرطان و با استفاده از مواد رادیواکتیو پرداختیم و دریافتیم که این درمان عوارض بسیار کمتری نسبت به سایر روش­‌های به کار گرفته شده در درمان سرطان خواهد شد.

براکی تراپی می‌تواند به صورت مستقل یا به همراه سایر روش‌های درمانی مانند جراحی و شیمی درمانی مورد استفاده قرار گیرد. این روش نیازمند تجهیزات پیشرفته و تیم متخصص است تا بهترین نتایج درمانی حاصل شود.

همچنین از عوارض و مزایای آن صحبت کردیم و فهمیدیم که این متود عوارض بسیار کمتری را برای بیمار در پی خواهد داشت. امید است با خواندن این مقاله اطلاعات لازم را در خصوص براکی تراپی به دست آورده باشید.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

2 پاسخ

 1. با سلام من براکی تراپی وازن انجام دادم هفته گذشته
  بعدش و در حین انجام به مقعدم فشار میومد مشکل سوزش و رفلاکس معده پیدا کردم انگشتان دستم موقع خواب خشک میشن آیا طبیعین این علایم

  1. بیمار عزیز، براکی تراپی چون که بصورت داخلی انجام میشه معمولا این علائم را تا دوماه همراه خودش داره و متاسفانه اگر به پزشک زنان مراجعه کنید و نیاز به معاینه داخلی داشته باشید امکان خونریزی وجود دارد اما اگر میبینید که علائمتون غیر طبیعی شده و اذیتتون میکنه حتماً به پزشکتون مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27