سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها

5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها
در این نوشته شما می خوانید

دلیل اصلی ابتلا به بیماری سرطان را تا حد زیادی می‌توان به تاثیر گرفتن از عوامل مخرب و آسیب‌زای محیط اطراف دانست؛ 5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها وجود داشته که شناخت و دوری از آن‌ها، به جلوگیری از ایجاد سرطان در افراد و اعضای یک خانواده نقش موثری خواهد داشت.

لذا در این مقاله‌ی بای بای سرطان قصد داریم این عوامل بروز سرطان را که در خانه‌ها یافت می‌شوند و شما از آن‌ها بی‌اطلاع هستید را معرفی کرده و راه‌هایی برای متوقف کردن این عوامل مخرب ارائه دهیم.

عوامل سرطان‌زایی که در اطرافتان قرار دارند!

امنیت و رفاه خانواده‌ها و افرادی که در یک محیط مشترک زندگی می‌کنند، اولویت اصلی همه صاحبان خانه است. آن‌ها همواره در تلاشند تا محیطی دوست داشتنی و پرورش دهنده در خانه خود ایجاد کنند.

با این حال، اگر به شما بگوییم که خطرات پنهانی و 5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها و در کمین خانواده شما وجود دارند که به طور بالقوه می‌توانند زمینه بروز سرطان را فراهم کنند، واکنش شما چه خواهد بود؟

این یک پاسخ هوشیارانه است اما در هر صورت باید با آن مقابله کنیم تا از خود و عزیزانمان در برابر بروز انواع بیماری‌ها بخصوص سرطان محافظت کنیم.

مواد شیمیاییِ سرطان‌زا در محصولات پاک کننده خانگی

همه ما می‌خواهیم خانه‌هایمان تمیز و عاری از میکروب باشد اما محصولاتی که برای دستیابی به پاکیزگی استفاده می‌کنیم ممکن است سلامت ما را به خطر بیاندازند.

بسیاری از محصولات پاک کننده خانگی، حاوی مواد شیمیایی و سرطان‌زا هستند که با انواع مختلف سرطان مرتبط خواهند بود.

این مواد شامل فرمالدئید، آمونیاک و فتالات است؛ در تحقیقات اخیر نشان داده شده است که این مواد اثرات منفی بسیار شدیدی بر سیستم تنفسی و همچنین سیستم غدد درون ریز و تولید مثل دارند.

برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی مضر، مهم است که محصولات پاک کننده‌ای را انتخاب کنید که برچسب سبز یا دوست‌دار محیط زیست دارند.

این محصولات بدون استفاده از مواد شیمیایی سمی فرموله شده‌اند و هم برای سلامتی ما و هم برای محیط زیست ایمن‌تر هستند.

علاوه بر تمامی این موارد، سعی کنید تا محلول‌های پاک کننده منزلتان را با استفاده از مواد طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین درست کنید؛ این جایگزین‌ها نه تنها ایمن‌تر هستند، بلکه مقرون به صرفه‌تر نیز خواهند بود.

خطرات آزبست در خانه‌های قدیمی

بسیاری از خانه‌های قدیمی با استفاده از موادی که حاوی آزبست بودند، ساخته شدند. این ماده معدنی سمی معمولا برای عایق کاری، کفپوش و سقف به دلیل خاصیت ضدحریق آن مورد استفاده قرار می‌گرفت.

با این حال، از آن زمان کشف شد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض الیاف آزبست می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله سرطان ریه و مزوتلیوما شود.

لذا اگر در خانه قدیمی زندگی می‌کنید، بسیار مهم است که از وجود احتمالی آزبست آگاه باشید. اگر مشکوک هستید که خانه شما حاوی آزبست است، بهتر است با یک شرکت حرفه‌ای کاهش آزبست مشورت کنید تا وضعیت خانه را ارزیابی کرده و با خیال راحت هرگونه مواد خطرناک را حذف کنید.

به یاد داشته باشید که وجود آزبست می‌تواند الیاف مضر را در هوا آزاد کند، بنابراین ضروری است که انجام این کار را به متخصصان بسپارید.

عوامل سرطان‌زا
ارتباط بین آلودگی هوای داخل خانه و سرطان

وقتی به آلودگی هوا فکر می‌کنیم، اغلب اولین تصویری که به ذهن ما می‌آید آسمان‌های پر از دود و خیابان‌هایی پر از آلودگی و کثیفی خواهد بود.

با این حال، هوای داخل خانه‌های ما نیز می‌تواند به همان اندازه، اگر نگوییم بیشتر از هوای بیرون، آلوده باشد. آلودگی هوای داخل خانه، می‌تواند توسط عوامل مختلفی از جمله کپک، دود تنباکو، ترکیبات آلی فرار و گاز رادون ایجاد شود.

قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوای داخلی خانه با افزایش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان ریه مرتبط است.

به همین دلیل برای بهبود کیفیت هوای خانه خود، سرمایه گذاری روی یک تصفیه کننده هوا که به طور خاص برای فیلتر کردن ذرات مضر و مواد شیمیایی طراحی شده است را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، با باز کردن منظم پنجره‌ها و استفاده از فن‌های خروجی در مناطق مستعد رطوبت، مانند حمام و آشپزخانه، مطمئن شوید که در خانه شما به خوبی تهویه برقرار است.

اثرات مضر تشعشعات الکترومغناطیسی از وسایل الکترونیکی خانگی

در جامعه مدرن، ما توسط دستگاه‌های الکترونیکی احاطه شده‌ایم، از تلفن‌های هوشمند و لپ تاپ گرفته تا تلویزیون و لوازم آشپزخانه.

در حالی که این دستگاه‌ها بدون شک زندگی ما را راحت‌تر کرده‌اند، پرتوهای الکترومغناطیسی نیز منتشر می‌کنند که به طور بالقوه می‌تواند برای سلامتی ما مضر تلقی شود.

به عنوان سومین عامل از 5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها، باید بگوئیم که قرار گرفتن در طولانی مدت در معرض تابش الکترومغناطیسی با افزایش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه تومورهای مغزی مرتبط است.

برای به حداقل رساندن قرارگیری در معرض این امواج الکترومغناطیسی، استفاده از وسایل الکترونیکی را محدود کنید.

به خصوص در شب‌ و زمانی که سعی می‌کنید به خواب بروید تلفن هوشمند خود را دور از بدن خود نگه دارید، از یک هندزفری برای تماس‌های تلفنی استفاده کنید و در صورت عدم استفاده از مودم وای فای، آن را خاموش کنید تا میزان تشعشعات خروجی آن به حداقل ممکن برسد.

عوامل سرطان‌زا
تاثیر آفت کش‌ها بر افزایش خطر ابتلا به سرطان

نگهداری از یک باغ برای بسیاری از صاحبان خانه خوشایند است، اما استفاده از آفت کش‌ها می‌تواند پیامدهای جدی برای سلامتی افراد داشته باشد.

این مواد شیمیایی برای از بین بردن آفات و علف‌های هرز طراحی شده‌اند اما در صورت عدم‌ استفاده صحیح می‌توانند به انسان نیز آسیب برسانند.

قرار گرفتن در معرض آفت کش‌ها و علف کش‌ها با انواع مختلف سرطان از جمله لنفوم غیرهوچکین و لوسمی مرتبط است.

لذا برای کاهش خطر تماس با این مواد، استفاده از جایگزین‌های ارگانیک و طبیعی را برای کنترل آفات و علف‌های هرز در باغ خود در نظر بگیرید.

این جایگزین‌ها شامل روش‌هایی مانند کاشت در کنار گیاه، حذف دستی علف‌های هرز و استفاده از حشره‌کش‌های تایید شده ارگانیک خواهد بود.

5 اقدام برای کاهش خطرات 5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها

اکنون از خطرات بالقوه ایجاد سرطان در‌ خانه‌های خود آگاه هستیم، مهم است که اقدامات پیشگیرانه‌ای برای به حداقل رساندن خطر بروز این بیماری انجام دهیم. در ادامه به برخی از اقدامات علمی که می‌توانید برای ایجاد یک محیط زندگی سالم‌تر اجرا کنید، اشاره می‌کنیم:

  • برچسب‌ها را بخوانید:

هنگام خرید محصولات خانگی، برچسب‌های آن‌ها را با دقت بخوانید و آن‌هایی را انتخاب کنید که فاقد مواد شیمیایی مضر و سرطان‌زا هستند.

  • تهویه مناسب:

اطمینان حاصل کنید که خانه شما به اندازه کافی تهویه می‌شود تا غلظت آلاینده‌های هوای داخل خانه کاهش یابد.

  • تست رادون:

رادون گازی بی‌رنگ و بی‌بو است که می‌تواند از زمین به خانه شما نفوذ کند. خانه خود را از لحاظ نشتی و وجود گاز رادون ارزیابی کنید و اقدامات لازم را برای کاهش میزان این گاز در خانه با مشورت متخصصین این حوزه انجام دهید.

  • بررسی وسایل الکترونیکی:

به طور کلی باید وسایل الکترونیکی را در فاصله دور نگه دارید؛ چرا که می‌توانید با دور نگه داشتن وسایل الکترونیکی از بدن خود، به خصوص هنگام خواب، قرار گرفتن در معرض تشعشعات الکترومغناطیسی را محدود کنید تا از بروز آسیب به بدن جلوگیری شود.

  • باغبانی ایمن:

جایگزین‌های ارگانیک و طبیعی را برای کنترل آفات و علف‌های هرز در باغ خود انتخاب کنید تا قرار گرفتن در معرض آفت کش‌ها و علف کش‌ها را به حداقل برسانید.

5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها

محصولات و شیوه‌های جایگزین و ایمن‌تر برای خانه‌ای بدون سرطان

خوشبختانه، محصولات و روش‌های جایگزین متعددی وجود دارند که می‌توانند به ما در ایجاد یک محیط خانه عاری از سرطان کمک کنند.

از این رو با انتخاب‌های آگاهانه، می‌توانیم قرار گرفتن در معرض مواد مضر را کاهش دهیم و خطر ابتلا به سرطان را نیز به همان نسبت کم کنیم. در ادامه چند‌ نمونه از این محصولات مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • محصولات پاک کننده طبیعی:

همانطور که می‌دانید، محصولات پاک کننده معمولا حاوی ترکیباتی هستند که به شدت مضر و سرطان‌زاست، بنابراین به دنبال محصولات پاک کننده‌ای باشید که از مواد طبیعی و غیرسمی ساخته شده‌اند.

این محصولات در تمیز نگه داشتن خانه و در عین حال کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر و آسیب‌زا موثر هستند.

  • مواد بدون آزبست:

هنگام بازسازی خانه و یا هر ساختمان دیگری، بهتر است از مواد اولیه‌ای استفاده شود که در ترکیبات خود آزبست نداشته باشند و یا میزان‌ آزبست آن بسیار‌ کم باشد؛ با به کارگیری مواد اولیه بدون آزبست، از ایمنی خود و خانواده اطمینان حاصل کنید.

  • تصفیه کننده‌های هوا:

سرمایه‌گذاری بر روی تهیه تصفیه کننده‌های هوای باکیفیت امری است که از آن پشیمان نخواهید شد. این تصفیه کننده‌های هوای، آلاینده‌های هوای خانه را از بین برده و سلامت هوایی که در خانه تنفس می‌کنید را بهبود می‌بخشند.

  • باغبانی ارگانیک:

از شیوه‌های باغبانی ارگانیک مانند استفاده از کمپوست‌ها، کودهای طبیعی و حشرات مفید استفاده کنید تا یک باغ سالم و بدون مواد شیمیایی آسیب‌زا داشته باشید.

  • روش‌های ایمن کنترل آفات:

به طور کلی روش‌های کنترل آفات شامل استفاده از سموم و مواد شیمیایی است که بسیار مضر و سرطان‌زا هستند.

بنابراین برای از بین بردن آفات به صورت ایمن، بهتر است روش‌های کنترل آفات طبیعی مانند استفاده از تله‌ها و موانع را به عنوان گزینه‌ای مناسب در نظر گرفت تا آفات را بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر از خانه و محل زندگی دور نگه داشت.

عوامل بروز سرطان

به کارگیری منابع حرفه‌ای برای داشتن خانه‌ای بدون سرطان و سالم‌تر

اگر در خصوص وجود 5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها و در منزل خود مطمئن نیستید یا برای ایجاد یک محیط زندگی سالم‌تر به راهنمایی نیاز دارید، همیشه توصیه می‌شود که از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

مشاوران محیط زیست و بازرسان خانه می‌توانند خانه شما را از نظر خطرات احتمالی ارزیابی کنند و توصیه‌هایی برای کاهش آن ارائه کنند.

علاوه بر این، منابع متعددی به صورت آنلاین و از طریق بخش‌های بهداشت محلی موجود است که اطلاعات ارزشمندی را در مورد کاهش خطرات خانگی و ترویج خانه‌ای بدون سرطان ارائه می‌دهند؛ لذا از این منابع برای آموزش خود و تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد ایمنی محل زندگیتان بهره برید.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به 5 عامل سرطان در اکثر خانه‌ها اشاره کرده و راه‌حل‌هایی را برای توقف این عوامل آسیب‌زا بیان کردیم.

علاوه بر این، جایگزین‌هایی مناسب و طبیعی را در جهت برقراری و ایجاد یک محیط زندگی سالم و خانه‌ای بدون سرطان معرفی کردیم. امید است این مقاله چراغی را در ذهن شما مخاطبین بای بای سرطان روشن کرده باشد تا برای امنیت جسمی خود و اطرافیانتان تلاش کنید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14