سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

توموتراپی؛ پیشرفته ترین دستگاه رادیوتراپی

توموتراپی
در این نوشته شما می خوانید

پروسه­‌ی درمان سرطان شامل طیف وسیعی از درمان­‌های تهاجمی و غیرتهاجمی است که نام بسیاری از آن­‌ها به گوشتان خورده و کم و بیش از روند هر کدام آگاهی نسبی دارید. یکی از روش‌­های پیشرفته‌­ای که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، توموتراپی است که می­‌توان آن را نوع پیشرفته‌­ی رادیوتراپی دانست. اینکه توموتراپی چیست و به چه صورت انجام می­‌شود، جزء مسائلی هستند که در این مقاله‌­ی بای بای سرطان به آن­‌ها پاسخ می­‌دهیم.

توموتراپی چیست؟

همانطور که می‌­دانید رادیوتراپی یکی از متودهای درمانی غیرتهاجمی است که در آن از پرتوهایی با دوز پایین برای از بین بردن سلول­‌های سرطانی استفاده می­‌شود.
سیستم‌ توموتراپی (Tomotherapy) از پیشرفته‌­ترین دستگاه­‌های انتقال پرتو است که از ترکیب تصویربرداری سه بعدی با تابش پرتوهایی بسیار هدفمند‌ برای درمان سرطان استفاده می­‌کند.
توموتراپی به قدری دقیق عمل می­‌کند که احتمال آسیب به بافت‌­های اطراف به حداقل می‌­رسد و این امر باعث کاهش عوارض جانبی برای بیماران خواهد شد.
توموتراپی ‌برای درمان سرطان­‌هایی مثل سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان‌ ریه و قفسه سینه، سرطان سر و گردن، تومور مغز، تومورهای اولیه و متاستاتیک و ضایعات ستون فقرات به کار گرفته می‌­شود.

توموتراپی

نحوه انجام توموتراپی

پیش از شروع درمان توموتراپی، یک انکولوژیست پرتودرمانی ، طرح درمانی منحصر به فرد هر بیمار را با استفاده از تصاویر سه بعدی که ترکیبی از فناوری‌های اسکن و نرم ‌افزارهای ویژه برای تعیین خطوط دقیق برای هر تومور و اندام‌های حساس اطراف آن است، جمع‌آوری می‌کند.
سپس پزشک متخصص میزان تشعشعات و دوز پرتوهایی که برای درمان تومور سرطانی ضروری است را تجویز می‌­کند، همچنین پزشک متخصص میزان دوز پرتویی که بافت­‌های سالم اطراف ناحیه سرطانی را تحت تاثیر قرار نمی‌­دهد را نیز تعیین می‌­کند.
پروسه درمان توموتراپی (Tomotherapy) به صورت روزانه است و تعداد جلسات درمانی بسته به بیمار و نوع سرطان متفاوت است.

به طور کلی پروسه درمان از زمانی که بیمار وارد اتاق درمان می­‌شود، ۲۰ دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید.
توموتراپی متودی کاملاً بدون درد است که شرایطی شبیه به سی تی اسکن یا عکس‌برداری با اشعه ایکس را برای بیمار ایجاد ‌می‌­کند.

علاوه بر این، بیمار در طول پروسه ممکن است صدای کلیک و زمزمه دستگاه را بشنود که هر دو طبیعی هستند.
از آنجایی که در توموتراپی میزان پرتو مضر کمتری به بافت­‌ها و ارگان‌­های سالم اطراف بافت سرطانی می­‌رسد، بنابراین عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر متودهای درمانی که در آن از انواع پرتو استفاده می­‌شود، دارد.

اما مهم است که از عوارض جانبی احتمالی پرتوها آگاه باشید تا بتوانید در صورت مشاهده هرگونه از این عارضه­‌ها، در اسرع وقت با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض توموتراپی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی علی‌رغم اینکه این پرتوها با دقت بسیار بیشتر به بافت‌­های درگیر تابانده می‌­شوند، با اینحال باز هم امکان بروز عوارض جانبی وجود خواهد داشت که در‌ ادامه ‌به‌ چند نمونه این عوارض می‌­پردازیم:

 1. کاهش شدید اشتها و بروز مشکلات در بلع و هضم غذا
 2. بروز تغییرات قابل توجه در سیستم ادراری و مثانه بیمار
 3. خشکی دهان، چشم ‌و گلو
 4. سردرد، تهوع و استفراغ
لازم به ذکر است که عوارض توموتراپی ‌علاوه بر اینکه پس از اتمام‌ پروسه درمان ‌بروز پیدا ‌می‌­کنند، در‌حین پروسه نیز ‌ممکن است ایجاد شوند که در ادامه به چند نمونه از این عارضه‌­ها اشاره می‌­کنیم:
 • ایجاد درد و گاهی اوقات بی­‌حسی در ناحیه تحت درمان و نواحی اطراف آن
 • اسهال و مشکلات مربوط به مثانه
 • ریزش مو و یا کاهش تراکم مو در ناحیه تحت درمان و نواحی اطراف آن
 • بروز حساسیت نسبت به نور‌ که در شرایطی ایجاد می­‌شود که ناحیه تحت درمان نواحی سر و گردن باشد.
 • ضعف و خستگی که با استراحت رفع نمی‌­شود.
عوارض توموتراپی

فواید استفاده از توموتراپی

همانطور که پیش‌­تر اشاره کردیم، توموتراپی یک نوع پیشرفته‌­ای از درمان است که از پرتوهای متمرکز برای درمان سرطان بهره­‌گیری می‌­کند.
حال این سوال مطرح می­‌شود که آیا این نوع از درمان فوایدی نیز دارد یا خیر؟

از مهم­‌ترین فواید توموتراپی، توانایی این متود درمانی در هدف قرار دادن دقیق سلول­‌های سرطانی در عین حفظ سلامت بافت­‌های اطراف می‌­باشد.
از آنجایی که با استفاده از متودهای تصویربرداری مثل سی تی اسکن، محل دقیق تومورها و بافت سرطانی مشخص می­‌شود، دقت این متود درمانی تا حد بسیار زیادی بالا می‌­رود؛ بنابراین وقتی که محل تومور از قبل مشخص شده باشد، تابش ذرات مستقیما بر روی هدف متمرکز خواهد شد.
سیستمی که در توموتراپی ‌مورد استفاده قرار می‌­گیرد، به صورت دورانی به دور بیمار می­‌چرخد تا بتواند از تمامی زوایای ممکن از تومور و محل آ‌ن تصویربرداری کند.

این تصاویر توسط سیستم جمع آوری شده و یک تصویر سه بعدی نهایی در اختیار  انکولوژیست‌ قرار می­‌دهد که به واسطه آن پرتوها‌ و ذرات با زوایای مشخصی به بافت سرطانی تابانده می­‌شوند که همین موضوع دقت و اثر بخشی درمان را افزایش می‌­دهد.
از دیگر فواید (Tomotherapy) می­‌توان به کمتر بودن عوارض جانبی آن نسبت به سایر متودهای درمانی اشاره کرد. مزایای دیگری که توموتراپی نسبت به سایر درمان­‌های هم­‌رده دارد، کم بودن مدت زمان پروسه آن است که باعث می‌­شود وقت بیماران در ‌هر جلسه درمانی کمتر تلف شود.

دستگاه توموتراپی

دستگاه توموتراپی

دریافتیم که توموتراپی که یکی از متودهای‌ درمانی موثر سرطان است و در آن از دستگاه‌­هایی پیشرفته و مجهزی استفاده می­‌کنند تا بتوانند بیشترین تاثیر را بر روند درمان‌ داشته باشند.
این دستگاه ظاهری استوانه­‌ای شکل‌ دارد که در وسط آن فضای خالی قرار داده شده تا بیمار در ‌آن قرار گیرد. در این فضای خالی، تختی قرار داده شده که بیمار با دراز کشیدن‌ روی آن وارد دستگاه می­‌شود.

در توموتراپی دستگاه به صورت دورانی به دور بیمار می‌­چرخد و از طریق منافذی که بر روی دستگاه قرار داده شده، پرتوهای رادیویی به سمت محل مورد نظر تابانده می‌­شوند.
ظاهر خارجی این دستگاه و حرکت منبع تشعشع و نحوه قرارگیری بیمار را می‌­توان مشابه اسکنر سی تی در نظر گرفت؛ با این تفاوت که دستگاه توموتراپی از دوزهای کمتری از تابش برای تصویربرداری استفاده می­‌کند.
این دستگاه دقیقا مثل دستگاه پرتو درمانی با اشعه ایکس، از شتاب دهنده‌­ای استفاده می­‌کند تا پرتوها را به صورت خطی به ‌محل مورد نظر پرتاب ­کند اما ظاهر خارجی دستگاه، نحوه قرارگیری بیمار و ارائه درمان آن متفاوت است.

همچنین این دستگاه قابلیت تغییر میدانی که در آن ذرات پرتاب می­‌شوند را نیز دارد و می­تواند ‌با توجه به وسعت قسمت سرطانی میدان را کم و یا زیاد کند.

مراکز توموتراپی در تهران

معمولا بهترین و مجهزترین مراکز درمانی سرطان و همچنین مراکز پرتودرمانی و رادیوتراپی ‌در تهران قرار دارند.

بهترین انتخاب برای شروع پروسه درمان توموتراپی، مرکزی است که بهترین و مجهزترین دستگاه‌­ها و تجهیزات را داشته باشد و همچنین متخصص پرتودرمانی با تجربه‌­ای نیز مسئول پروسه درمان باشد و با استفاده از این تجهیزات، توانایی درمان انواع سرطان­‌ها را داشته باشد.

یکی از پیشرفته‌­ترین مراکز درمان سرطان در تهران قرار دارد که در آن از به روزترین متود‌های درمانی‌ استفاده می­‌شود و تجهیزات نیز در بالاترین حد استاندارد قرار دارند.

در این مرکز درمانی، متودهایی مورد استفاده قرار می‌­گیرند که کم­­ترین ‌آسیب به بافت­‌های سالم ‌بدن وارد می­‌شود و این در حالی است که تومورهای سرطانی از بین می‌­روند و بیماری فرد با کمترین عارضه‌­ی جانبی درمان می­‌شود‌.

از دیگر ‌معیارهای مهمی که مراکز درمانی در شهر تهران از آن برخوردارند، طرف قرارداد بودن با بیشتر بیمه­‌های درمانی است؛ بنابراین نیازی به پرداخت هزینه­‌های هنگفت توسط بیماران نیست و بیمه بخش اعظم هزینه‌­های درمان را پرداخت می­‌کند.

لازم به ذکر است سابقه­‌ی فعالیت و میزان موفقیت آمیز بودن‌ درمان سرطان ‌در این مراکز از دیگر نکات مثبتی مراکز درمانی در شهر تهران است؛ چرا که این‌ مراکز جزء مراکز با سابقه­‌ی ایران بوده که سالانه تعداد بسیار زیادی از بیماران سرطانی را درمان می‌­کنند.

جهت مشاهده بهترین مرکز توموتراپی در تهران کلیک کنید.

کلام آخر

در این مقاله­‌ی بای بای سرطان تلاش کردیم تا اطلاعات به روزی را در خصوص روش درمانی نوین توموتراپی ارائه دهیم و در خصوص مزایا و نحوه‌­ی انجام آن به طور کامل صحبت کردیم. امیدواریم موجب آن شده باشیم که با اطمینان خاطر بیشتری این درمان را انجام دهید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

3 پاسخ

 1. باسلام آدرس دقیق و شماره های تماس دستگاه های ترموتراپی تهران و ایران
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14