سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

فرق بیوپسی و پاتولوژی چیست؟

فرق بیوپسی و پاتولوژی
در این نوشته شما می خوانید

در میان روش­‌های تشخیصی بی‌شماری که در علم نوین امروز برای بیماری سرطان وجود دارد، بیوپسی و در ادامه‌­ی مسیر سرطان، پاتولوژی نقش بسیار مهمی دارند. اما سوالاتی که در این مقاله­‌ی بای بای سرطان قصد پاسخ به آن­‌ها را داریم این است که فرق بیوپسی و پاتولوژی چیست و هر کدام از این روش‌­های تشخیصی بیوپسی و پاتولوژی در کجای مسیر سرطان به کار گرفته می‌­شوند و چه اطلاعاتی را از این بیماری در اختیار پزشک مربوطه قرار می­‌دهند؟

بیوپسی چیست و چه کاربردی دارد؟

بیوپسی یکی از روش‌­هایی است که متخصصین برای بررسی محیط داخلی بدن از آن استفاده می­‌کنند. در این متود تشخیصی، فرد متخصص از بافت و یا مایع مورد نظر نمونه گیری می­‌کند تا برای بررسی بیشتر توسط پاتولوژیست به آزمایشگاه فرستاده شود .

پاتولوژیست نمونه گرفته شده را از جهت وجود هرگونه مشکل و یا بیماری بررسی می­‌کند. البته که می‌­توان گفت فرق بیوپسی و پاتولوژی کم نیست.

علاوه بر این پزشک متخصص بیوپسی را به منظور تعیین میزان وخامت بیماری و انتخاب بهترین روش درمانی تجویز می‌­کند. برخلاف باور عموم بیوپسی فقط برای تشخیص سرطان استفاده نمی‌­شود، بلکه به منظور تشخیص بیماری­‌های زیر نیز کاربرد دارد:

 1. اختلالات التهابی که در ارگان­‌هایی مثل کبد و کلیه رخ می­‌دهد.
 2. بررسی عفونت­‌هایی مثل توبرکلوزیس
 3. اختلالات ایمنی مثل عفونت پانکراس
 4. بررسی میزان وخامت زخم معده
 5. اندومتریوز

بیوپسی همچنین انواع مختلفی نیز دارد که با توجه به محل بیماری­‌ها و سرطان­‌ها نوع متود مورد استفاده نیز متفاوت خواهد بود.

همه بیوپسی­‌ها به منظور برداشت نمونه از بافت و یا مایع داخل بدن انجام می‌­شوند اما این نمونه گیری با روش­‌های متفاوتی انجام می­‌شود که در ادامه به آن­‌ها اشاره می‌­کنیم:

 • بیوپسی مغز استخوان
 • بیوپسی مخروطی
 • بیوپسی برشی
 • بیوپسی مایع
 • بیوپسی سوزنی
 • بیوپسی پانچ
بیوپسی و پاتولوژی

پاتولوژی چیست و چه کاربردی دارد؟

پاتولوژی یا آسیب شناسی یکی از رشته‌­های زیر گروه پزشکی است که اطلاعات تشخیصی را در اختیار بیماران و پزشکان قرار می‌دهد.

این فیلد تقریبا تمام جنبه‌­های مراقبتی بیمار، از تشخیص سرطان تا مدیریت بیماری­‌های مزمن را از طریق آزمایش‌­های دقیق را تحت تاثیر قرار می‌­دهد.
شخصی که این رشته زیر گروه پزشکی را برای ادامه‌­ی تحصیل در دانشگاه‌­ها انتخاب می‌­کند، در نهایت به عنوان آسیب شناس و یا پاتولوژیست شناخته می‌­شود .
پاتولوژیست­‌ها از روش‌­های تشخیصی میکروسکوپی، ایمونولوژیک، ژنتیکی و مولکولی برای تعیین وجود بیماری در فرد استفاده می­‌کنند.

همچنین این افراد ارتباط شغلی نزدیکی با جراحان، انکولوژیست‌­ها و رادیولوژیست‌­ها دارند و به واسطه همکاری با این افراد پروسه، تشخیص، درمان و مراقبت­‌های پس از درمان برای بیماران انجام می‌­شود.
پاتولوژیست­‌ها می­‌توانند در درمان بیمارانی که در زمینه­‌های مختلفی مانند گوارش، آسیب­‌های مربوط به زنان، مشکلات خونی، اختلالات لخته شدن خون، میکروبیولوژی، سرطان­‌های ریه، سینه و سایر سرطان­‌ها نقش مهم و تاثیرگذاری داشته باشند.
پاتولوژیست­‌ها برخلاف سایر متخصصین، به صورت فردی به درمان بیماران نمی­‌پردازند؛ بلکه به عنوان بخشی از یک تیم مراقبتی با هدف درمان و مراقب از بیمار وظیفه خود را انجام می­‌دهند‌. با این همه مسئله‌­ی مهم فرق بین بیوپسی و پاتولوژی است.

بیوپسی و پاتولوژی

فرق بیوپسی و پاتولوژی چیست؟

همانطور که پیش‌­تر به آن اشاره کردیم، پاتولوژی شاخه­‌ای از علم پزشکی است که در درجه اول علت، منشاء و ماهیت بیماری­‌ها را تعیین می­‌کند. در این فیلد برای تشخیص بیماری از معاینه بافت­‌ها، اندام­‌ها، مایعات بدن و حتی کالبد شکافی استفاده می­‌شود.
پاتولوژی عمدتا بر روی نتایج آزمایشگاهی بدست آمده پیرامون آزمایشات شیمی، ژنتیکی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی و هماتولوژی تمرکز دارد.
درحالی که بیوپسی روشی است برای تهیه نمونه‌­هایی از نقاط مختلف بدن برای پاتولوژیست که در آزمایشگاه تخصصی به بررسی آن­‌ها پرداخته و بیماری احتمالی و منشاء آن را تشخیص دهد و در این بین رایج‌­ترین بیوپسی‌­ها شامل پانچ، برش خارجی و برش داخلی است.

نتایج بیوپسی و پاتولوژی نقش بسیار حیاتی در تصمیم‌گیری‌های درمانی دارند. در ادامه به چگونگی تأثیر این نتایج بر روند درمان می‌پردازیم:

1. تشخیص دقیق بیماری

نتایج بیوپسی و پاتولوژی به پزشکان کمک می‌کنند تا تشخیص دقیقی از بیماری داشته باشند. این تشخیص می‌تواند شامل تعیین نوع، مرحله، و میزان گسترش بیماری باشد. تشخیص صحیح اولین گام برای انتخاب روش درمان مناسب است.

2. انتخاب روش درمانی مناسب

بر اساس نتایج پاتولوژی، پزشکان می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا بیمار نیاز به جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، یا ترکیبی از این روش‌ها دارد. به عنوان مثال، در سرطان‌ها، نوع و مرحله سرطان مشخص می‌کند که کدام روش درمانی مؤثرتر خواهد بود.

3. پیش‌بینی پیش‌آگهی بیمار

نتایج پاتولوژی می‌توانند به پزشکان کمک کنند تا پیش‌آگهی بیماری را پیش‌بینی کنند. این اطلاعات می‌تواند شامل احتمال بهبود، مدت زمان بقا، و میزان پاسخ‌دهی به درمان‌های مختلف باشد. این پیش‌بینی‌ها به بیماران و پزشکان کمک می‌کند تا برنامه‌های درمانی و مراقبتی مناسبی را تدوین کنند.

4. شخصی‌سازی درمان

تحلیل‌های دقیق پاتولوژی می‌توانند به پزشکان اطلاعاتی بدهند که بر اساس آن درمان‌ها را برای هر بیمار به صورت فردی تنظیم کنند. این شامل تعیین حساسیت تومور به داروهای خاص و انتخاب بهترین ترکیب دارویی برای بیمار می‌شود.

5. ارزیابی اثربخشی درمان

پس از آغاز درمان، بیوپسی‌ها و تحلیل‌های پاتولوژی ممکن است تکرار شوند تا اثربخشی درمان ارزیابی شود. اگر درمانی ناکارآمد باشد، پزشکان می‌توانند بر اساس این نتایج روش‌های درمانی دیگری را در پیش بگیرند.

6. کاهش عوارض جانبی

با داشتن اطلاعات دقیق از نتایج پاتولوژی، پزشکان می‌توانند روش‌های درمانی را انتخاب کنند که کمترین عوارض جانبی را برای بیمار داشته باشد. این امر به بهبود کیفیت زندگی بیماران در طول درمان کمک می‌کند.

7. پشتیبانی از تصمیمات جراحی

نتایج بیوپسی و پاتولوژی می‌توانند به جراحان کمک کنند تا تصمیمات دقیق‌تری در مورد نحوه و میزان جراحی بگیرند. به عنوان مثال، در برخی موارد، ممکن است نیاز به برداشتن کامل تومور باشد، در حالی که در موارد دیگر ممکن است برداشتن جزئی کافی باشد.

8. مدیریت پیگیری و مراقبت‌های پس از درمان

نتایج پاتولوژی می‌توانند راهنمایی برای مدیریت پیگیری‌های دوره‌ای و مراقبت‌های پس از درمان باشند. این شامل انجام آزمایش‌های منظم، تصویربرداری، و بررسی‌های دوره‌ای برای جلوگیری از عود بیماری است.

9. ارائه اطلاعات به بیماران و خانواده‌ها

نتایج بیوپسی و پاتولوژی می‌توانند اطلاعات واضح و دقیقی را برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها فراهم کنند. این اطلاعات به درک بهتر وضعیت بیمار و تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تر کمک می‌کند.

10. توسعه تحقیقات و درمان‌های جدید

تحلیل‌های پاتولوژی می‌توانند داده‌های ارزشمندی برای تحقیقات علمی فراهم کنند که منجر به توسعه روش‌های درمانی جدید و بهبود روش‌های موجود می‌شود.

در نتیجه، نتایج بیوپسی و پاتولوژی نه تنها به تشخیص دقیق بیماری کمک می‌کنند، بلکه تأثیر بسزایی در تمام جنبه‌های روند درمان دارند و می‌توانند به بهبود نتایج درمانی و کیفیت زندگی بیماران منجر شوند.

شاید سوال شما هم باشد که آیا بیوپسی و پاتولوژی با یکدیگر متفاوتند؟

پاتولوژیست با بررسی ظاهر سلول و بافت نمونه برداری شده و در نظر گرفتن محلی که از آن ‌نمونه تهیه شده است، به بررسی ناهنجاری­‌های احتمالی و تغییرات سلولی که ممکن است دلیل به وجود‌ آمدن بیماری باشد، می­‌پردازد.

لازم به ذکر است که این روش بیشتر برای تشخیص میزان وخامت بیماری مورد استفاده قرار می­‌گیرد؛ همچنین به این وسیله می‌­توان نوع درمان مورد نیاز را نیز مشخص کرد.

به طور کلی فرق بیوپسی و پاتولوژی در نحوه­‌ی کاری است که برای تشخیص سرطان انجام می‌­دهند اما در نهایت بیوپسی و پاتولوژی در روند تشخیص و درمان سرطان مکمل هم هستند.

بررسی گزارش های بیوپسی و پاتالوژی

گزارش آزمایش پاتولوژی سرطان

نتیجه‌­ی آزمایشاتی که پاتولوژیست در اختیار پزشک متخصص یا انکولوژیست بیمار قرار می­‌دهد، نقش بسیار مهم‌ و اساسی را در روند درمان خواهد داشت؛ چرا که با توجه به جزئیات و اطلاعاتی که پیرامون‌ نمونه‌­ی گرفته شده از بیمار بدست آمده، پزشک متخصص می­تواند با بررسی اطلاعات گزارش شده، گزینه‌­های درمانی مناسب و کاربردی که باعث تاثیرگذاری هرچه بیشتر و تسریع روند درمان می­‌شود را انتخاب کند.

به طور کلی بهترین و موثرترین روش برای تعیین روش درمانی، با در نظر گرفتن فرق بیوپسی و پاتولوژی، استفاده از نتیجه پاتولوژی می‌­باشد.

در ادامه به صورت مختصر اطلاعات و گزارشاتی که در نتیجه آزمایش پاتولوژی (Pathology) ذکر می­‌شود را بررسی می‌­کنیم:
 • نوع سرطانی که بیمار به آن مبتلا شده است.
 • بررسی امکان انتشار و متاستاز سرطان
 • مشخص کردن ‌تهاجمی بودن سرطان؛ به این معنا که سرطان از بافت درگیر عبور کرده و وارد بافت‌­های سالم دیگر شده است.
 • میزان گسترش سرطان و میزان درگیری سایر بافت­‌های سالم
 • سطح بندی سرطان، که ویژگی­‌هایی مانند اندازه تومور، محل و گسترش آن را توصیف می­کند.
 • بررسی این مسئله که آیا سرطان گیرنده‌­های هورمونی دارد و یا اینکه از سایر گیرنده­‌های توموری استفاده می‌­کند.
فرق بیوپسی و پاتولوژی

نتیجه­‌ی آزمایش بیوپسی سرطان

از آنجایی که فرق بیوپسی و پاتولوژی را دانستیم حال پس از انجام بیوپسی، نمونه گرفته شده به آزمایشگاه تخصصی فرستاده می­‌شود تا توسط پاتولوژیست مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

نتیجه بیوپسی که به نتیجه پاتولوژی نیز شناخته می­‌شود، پس از یک الی دو هفته در اختیار شخص قرار می­‌گیرد.

هنگامی که پاتولوژیست نتیجه بدست آمده را در اختیار شما قرار می‌­دهد، ممکن است با کلمات و اصطلاحات ناآشنایی رو به رو شوید.

در ادامه نکات ذکر شده در نتیجه آزمایش را به بیانی ساده بیان می‌­کنیم:

۱. درجه بافت شناسی:

این عنوان توضیحاتی پیرامون سرطان و تومور سرطانی می‌­دهد که مشخص می‌­کند که احتمال رشد کردن تومور و متاستاز دادن آن به چه‌ میزان است.

همچنین اندازه و شکل سلول سالم و سلول سرطانی را نیز مورد مقایسه قرار می­‌دهد. سلول­‌های سرطانی که شباهت بیشتری به سلول­‌های سالم ‌داشته باشند در سطح پایین قرار دارند.

۲. ریت میتوزی:

این معیار بیان کننده سرعت تقسیم سلول سرطانی است که هر چه سرعت تقسیم آن پایین‌­تر باشد، سرطان در‌ مراحل خفیف‌­تر قرار دارد.

فرق بیوپسی و پاتولوژی

۳. وضعیت غدد لنفاوی:

این معیار نشان می­‌دهد که آیا سرطان به سایر قسمت­‌های بدن پخش شده است یا خیر. در صورتی که گره‌­های لنفاوی درگیر شده باشند، یعنی سرطان پیشرفته بوده و از طریق خون به سایر قسمت‌­های بدن متاستاز داده است.

۴. سطح بندی:

در سطح بندی میزان پیشرفت سرطان و همچنین اندازه و محل سرطان نیز مشخص و تعیین می‌­شود.

۵. توضحیات میکروسکوپی:

این توضیحات بیان کننده­‌ی این است که نمونه گرفته شده در زیر میکروسکوپ چه شکل و شمایلی دارد.

سوالات متدوال در خصوص فرق بیوپسی و پاتولوژی

کلام آخر

در این مقاله‌­ی بای بای سرطان، به بررسی فرق بین بیوپسی و پاتولوژی پرداختیم و دانستیم که هر دو فرآیند بیوپسی و پاتولوژی به گونه‌ای در امتداد هم و با هدف تشخیص و درمان سرطان برای بیمار انجام می­‌شوند.

البته که علاوه بر تشخیص و درمان سرطان، کاربردهای فراوان دیگری را نیز می­توان برای بیوپسی و پاتولوژی در نظر گرفت که این کاربردها تماما در جهت ارتقای سلامتی و کمک به بهبود انسان­‌ها است.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27