سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

تاحالا درمورد اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان شنیدی

اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان
در این نوشته شما می خوانید

در زمان درمان سرطان انتخاب یک سبک غذایی سالم انرژی‌بخش برای بیماران از ضروری‌ترین مواردی است که در این مسیر باید رعایت شود؛ اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان یکی از هزاران نوشیدنی انرژی‌زا و مفید در مقابل درمان‌های فرسایشی سرطان خواهد بود.

اما اینکه اسموتی چیست و با چه موادی باید برای بیماران مبتلا به سرطان این نوشیدنی را تهیه کرد، از جمله موضوعاتی هستند که در این مقاله‌ی بای بای سرطان قصد پرداختن به آن‌ها را خواهیم داشت.

اسموتی چیست و چگونه به وجود آمد؟

امروزه اسموتی‌ برای افراد مبتلا به سرطان و سایرین به نوشیدنی بسیار محبوبی تبدیل شده‌ است اما آیا تا به حال این سوال به ذهنتان خطور کرده است که منشاء این نوشیدنی از کجاست؟

به گفته‌ی محققین تاریخچه اسموتی‌ها به‌ تمدن‌های باستانی باز می‌گردد، جایی که نوشیدنی‌های ترکیبی به دلیل خواصی که دارند، طراوتی که برای مصرف کننده به ارمغان می‌آورند و مواد مغذی که در خود جای داده‌اند به ترکیبی محبوب تبدیل شده بودند؛ به طور کلی مفهوم ترکیب میوه‌ها و سایر مواد را می‌توان در فرهنگ‌های سراسر جهان یافت.

یکی از اولین نشانه‌های ثبت شده از نوشیدنی‌های اسموتی شکل در ایران باستان است؛ زمانی که نوشیدنی به نام دوغ درست شده بود.

این معجون از ماست، آب و میوه‌ها یا ترکیب ادویه‌های مختلف درست شده بود. این نوشیدنی نه تنها در گذشته باعث رفع تشنگی بوده است، بلکه مواد مغذی ضروری بدن را نیز فراهم می‌کرد.

در قرن بیستم، اسموتی‌ها در ایالات متحده با ظهور مخلوط کن‌های برقی محبوبیت پیدا کردند. علاقه‌مندان به سلامت و متخصصان تغذیه شروع به آزمایش با ترکیب میوه‌ها، سبزیجات و سایر مواد مفید برای ایجاد یک نوشیدنی خوشمزه و مغذی کردند.

به طوری که امروزه اسموتی بارها شروع به ظهور کردند و طیف گسترده‌ای از طعم‌ها و ترکیبات متفاوت و نو را ارائه دادند.

 اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان

اسموتی در درمان بیماران سرطانی

غالبا از سرطان به عنوان یک بیماری بسیار مهلک و ویرانگر یاد می‌شود که جان افراد بسیاری را در مسیر درمان و پیش از درمان گرفته است.

در حالی که پیشرفت‌های پزشکی گزینه‌های درمانی این بیماری را بهبود بخشیده‌اند اما‌ همچنان پیشگیری بهترین دفاع در برابر این قاتل خاموش است.

یکی از راه‌های بسیار موثر برای تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر سرطان، استفاده از اسموتی‌ برای افراد مبتلا به سرطان به عنوان یک مکمل آنتی‌سرطان در رژیم غذایی این بیماران است. 

این نوشیدنی‌های خوشمزه و مغذی، مملو از موادی هستند که خواص ضدسرطانی و انرژی‌بخش دارند. با درک صحیح از نحوه عملکرد این نوشیدنی در بدن و تاثیرات آن، می‌توان از مزایای اسموتی‌های ضدسرطانی برای تقویت سلامت و تندرستی بیماران درگیر این بیماری استفاده نمود.

راز خاصیت مواد غذایی ضدسرطان:

اسموتی‌ ضدسرطانی صرفا یک نوشیدنی ساده نیست؛ چرا که تحقیقات بسیار گسترده‌ای در مورد خواص آن و تاثیراتی که بر بدن دارد، صورت گرفته است و نتایج همه‌ی این تحقیقات بر این خواص تاکید داشته‌اند.

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات حاوی ترکیباتی به نام فیتوکمیکال هستند که خواص ضدسرطانی آن‌ها ثابت شده است. به عنوان مثال انواع توت‌ها مانند توت فرنگی، زغال اخته و تمشک سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند رادیکال‌های آزاد مضر را خنثی کنند و از آسیب رسیدن به DNA و کاهش خطر ابتلا به سرطان جلوگیری کنند.

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم‌پیچ مملو از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند که می‌توانند از سیستم ایمنی سالم حمایت کرده و از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کنند.

یکی دیگر از عناصر کلیدی که در بعضی اسموتی‌ ضدسرطانی وجود‌ دارند، زردچوبه است. این ادویه زرد رنگ حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که به دلیل خواص ضدالتهابی و ضدسرطانی آن به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

به طوری که مشخص شده است که ماده‌ی کورکومین، رشد سلول‌های سرطانی را مهار کرده و گسترش تومورها را کاهش می‌دهد؛ در این بین زنجبیل نیز یکی‌دیگر از مواد غذایی مقوی است که می‌تواند به مبارزه با سرطان کمک کند.

این ماده غذایی حاوی جینجرول است که مصرف آن می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی و مهار رشد آن‌ها شود.

 اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان

مزایای استفاده از اسموتی‌های ضدسرطان در رژیم غذایی

استفاده از اسموتی‌ برای افراد مبتلا به سرطان در رژیم غذایی روزانه می‌تواند فواید بی‌شماری برای حفظ سلامتی و کمک به ارتقای تندرستی افراد داشته باشد.

در وهله اول، این اسموتی‌ها یک راه عالی برای افزایش مصرف میوه و سبزیجات هستند. اکثر افراد باید به صورت روزانه میوه و سبزیجات را مصرف کنند تا علاوه بر دریافت ویتامین‌های مورد‌نیاز، فیبر بدن آن‌ها نیز تامین شود.

به باور متخصصین تغذیه، می‌توان با ترکیب تمامی این عوامل در یک اسموتی خوشمزه مصرف ویتامین‌های ضروری بدن را تسهیل نمود و نیازهای غذایی بدن را فراهم کرد.

فراوانی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها در اسموتی‌های ضدسرطان می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و ارتقای سلامت کلی افراد مصرف کننده کمک کنند.

علاوه بر این، اسموتی‌های ضدسرطان می‌توانند به مدیریت وزن بیماران کمک شایانی کنند. همانطور که می‌دانید چاقی یک عامل شناخته شده برای بسیاری از انواع سرطان است، بنابراین حفظ وزن سالم برای پیشگیری از سرطان بسیار مهم است.

از طرف دیگر اسموتی‌ها می‌توانند یک گزینه جایگزین مناسب برای وعده‌های غذایی ناسالم و پرچربی باشند که علاوه بر تأمین مواد مغذی فرد، به افراد کمک می‌کنند تا وزن خود را در محدوده ایده‌آل حفظ کنند و یا حتی وزن خود را کاهش دهند.

مضاف بر تمامی این موارد ذکر شده، محتوای بالای فیبر در این اسموتی‌ها می‌تواند هضم غذاها را تسهیل کرده و با نرم کردن و آبرسانی به روده‌ها از بروز یبوست جلوگیری کند‌ که این امر برای حفظ سلامت کلی روده و کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ، ضروری است.

مواد اصلی در تهیه یک اسموتی ضدسرطانی

برای تهیه یک اسموتی ضدسرطان، مهم است که ترکیبات کلیدی را که به دلیل خواص ضدسرطانی خود شناخته شده‌اند را در آن به کار ببریم.

در ادامه به برخی از موادی که باید در اسموتی‌ برای افراد مبتلا به سرطان گنجانده شوند تا تاثیرگذاری و خواص آن به حداکثر ممکن برسد، آورده شده است:

انواع توت‌ها:

توت فرنگی، زغال اخته، تمشک و شاه توت انتخاب‌های عالی هستند که می‌توان از آن‌ها در تهیه انواع اسموتی‌ها استفاده نمود.

این مواد مملوء از آنتی اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند به جلوگیری از آسیب به DNA و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک شایانی کنند.

سبزی‌های برگ‌دار:

اسفناج، کلم‌پیچ و چغندر از منابع غنی مواد مغذی هستند. این سبزیجات حاوی انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی موردنیاز بدن و همچنین غنی از فیبر هستند که می‌توانند یک تقویت کننده بسیار عالی برای سیستم ایمنی باشند و از رشد سلول‌های سرطانی تا حد زیادی جلوگیری کنند.

زردچوبه:

این ادویه پرخاصیت منبع غنی از کورکومین بوده که یک ترکیب بسیار قدرتمند با خواص ضدالتهابی و ضدسرطانی است.

افزودن یک قاشق چای‌خوری از این ادویه در تهیه اسموتی می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

زنجبیل:

زنجبیل که به دلیل خواص ضدالتهابی خود شناخته شده است، می‌تواند مانع رشد سلول‌های سرطانی شود. افزودن زنجبیل تازه به اسموتی می‌تواند به آن طعم لذیذی بدهد و در عین حال فواید بالقوه‌ای برای مبارزه با سرطان به همراه داشته باشد.

چای سبز:

چای سبز دم کرده می‌تواند یک نوشیدنی پایه عالی برای تهیه اسموتی باشد. چای سبز منبع غنی از کاتچین است و کاتچین‌ها آنتی اکسیدان‌هایی هستند که خواص ضدسرطانی بی‌شماری را به همراه دارند.

اسموتی‌ ضدسرطانی

نکات و ترفندهای تهیه اسموتی ضدسرطانی

برای تهیه یک اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان، این نکات و ترفندها را می‌توان در نظر گرفت:

۱. با ترکیب میوه‌ها و سبزیجات در اسموتی خود، تعادل را بین طعم‌های شیرین، ترش و حتی تند سبزیجات ایجاد کنید تا تجربه متفاوتی از طعم اسموتی داشته باشید.

۲. برای صرفه جویی در زمان، میوه‌ها و سبزیجات را از قبل برش داده و در فریزر نگهداری کنید. این مسئله نه تنها طراوت میوه‌ها را حفظ می‌کند بلکه یک اسموتی خنک و طبیعی را برای فرد مهیا می‌کند.

۳. اگر اسموتی سردتر و غلیظ‌تری را می‌پسندید، قبل از مخلوط کردن تمامی مواد به مقدار دلخواهتان یخ به اسموتی خود اضافه کنید.

۴. از اضافه کردن ادویه‌هایی مانند دارچین، جوز هندی یا گیاهانی مانند نعناع یا ریحان به اسموتی‌های خود احساس نگرانی نداشته باشید؛ چرا که این سبزیجات می‌توانند باعث بهبود طعم اسموتی شده و مزایای آن را برای ارتقای سلامتی افزایش دهند.

۵. حتما قبل از درست کردن اسموتی یک مخلوط کن قوی تهیه کنید تا اطمینان حاصل شود که تمامی مواد به طور کامل با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

اسموتی‌های ضدسرطان را در برنامه‌‌های خود بگنجانید

برای بهره‌مندی از مزایای کامل اسموتی‌های ضدسرطان، مهم است که مصرف آن‌ها را به بخشی از برنامه روزانه تبدیل کنید. با تعیین زمان خاصی در هر روز می‌توان اسموتی را مصرف‌ نموده تا در نهایت بهترین نتیجه حاصل شود.

از اسموتی می‌توان هم به عنوان صبحانه، هم به عنوان میان‌وعده و هم به عنوان عصرانه استفاده‌ نمود. برای تهیه اسموتی، مواد خود را از قبل آماده کنید تا هم در زمان صرفه جویی شود و همچنین اطمینان حاصل شود که تمامی مواد لازم برای تهیه یک نوشیدنی مقوی در دسترس است.

اسموتی در درمان بیماران سرطانی

اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان؛ نکاتی برای تهیه و نگهداری

تهیه و‌نگهداری‌ صحیح اسموتی‌های ضدسرطان برای حفظ تازگی و ارزش غذایی آن‌ها ضروری است. در اینجا‌ به چند‌ نکته برای کمک و راهنمایی در خصوص نگهداری اسموتی‌ها اشاره شده است که آن‌ها را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

۱. میوه‌ها و سبزیجاتی که قرار است در تهیه اسموتی از آن‌ها استفاده شود را از قبل شسته و خرد کنید. با توجه به اینکه چقدر زود قصد استفاده از این مواد غذایی را در تهیه اسموتی دارید، بهتر است آن‌ها را در ظروف در بسته و یا کیسه‌های پلاستیکی قرار داده و در یخچال و فریزر نگهداری کنید.

۲. در صورتی که برای تهیه اسموتی‌ها وقت کافی ندارید، می‌توانید از اسموتی‌های آماده به مصرف استفاده کنید و یا به کافه‌ای مراجعه کنید که بتواند اسموتی مقوی و تازه برای شما تهیه کند.

۳. برای صرفه جویی در وقت بخصوص اوایل صبح، سعی کنید مواد مرتبط با اسموتی‌ها را از شب قبل خرد کرده و آماده کنید.

حتی در مواردی می‌توان اسموتی را از شب قبل آماده کرده و در یخچال نگهداری کنید. فقط کافی است قبل از نوشیدن اسموتی آن را به خوبی تکان دهید تا تمامی تکه‌های میوه و یا سبزیجاتی که به یکدیگر چسبیده‌اند، جدا شده و در نوشیدنی شناور شوند.

به یاد داشته باشید که اسموتی‌های خود را حداکثر تا یک الی دو روز مصرف کنید تا از حداکثر طراوت و ارزش غذایی موجود در اسموتی بهره‌مند شوید؛ بنابراین باید بدانید که اسموتی‌ها را نمی‌تون برای طولانی مدت نگهداری کرد.

انواع اسموتی‌های محبوب

به طور کلی اسموتی‌ها در انواع و طعم‌های مختلف وجود دارند که مطابق با سلیقه و نیازهای غذایی افراد متفاوت هستند. در ادامه به چند نوع اسموتی که بیشتر در بین افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند، اشاره می‌کنیم:

اسموتی‌ میوه‌ای:

اسموتی‌های میوه‌ای، اسموتی کلاسیکی هستند که در درجه اول با انواع میوه‌ها درست می‌شوند. از ترکیبات گرمسیری انبه و آناناس گرفته تا ترکیبات با طراوت از انواع توت‌ها، گزینه‌هایی ترکیبی متنوعی وجود دارد.

اسموتی سبز:

غالبا اسموتی‌های سبز را می‌توان نشانه رژیم و لاغری دانست و با سبزی‌های برگ‌دار مانند اسفناج، کلم‌پیچ یا چغندر قند و ترکیباتی از این قبیل تهیه می‌شوند. این اسموتی‌ها یک راه عالی برای گنجاندن سبزیجات بیشتر در رژیم غذایی هستند و اغلب با میوه‌های ترش ترکیب می‌شوند تا طعم آن‌ها را متعادل کند.

اسموتی پروتئینی:

اسموتی‌های پروتئینی بیشتر مورد علاقه ورزشکاران و علاقه مندان به تناسب اندام هستند؛ چرا که گزینه مغذی بسیار خوبی برای عضله‌سازی و یا ریکاوری پس از تمرین هستند.

این اسموتی‌ها معمولا منبع غنی از پروتئین‌هایی مانند ماست یونانی، پودر پروتئین ،کره آجیل همراه با میوه‌ها و سایر مواد مناسب برای ورزشکاران هستند.

اسموتی سم‌زدا:

اسموتی‌های سم‌زدا برای کمک به پاکسازی بدن و دفع سموم طراحی شده‌اند. آن‌ها اغلب حاوی موادی مانند لیمو، زنجبیل و سبزیجات برگ‌دار هستند که خاصیت سم‌زدایی دارند.

اسموتی در درمان بیماران سرطانی

چرا اسموتی‌ها یک نوشیدنی محبوب هستند؟

اسموتی‌ها در طول سال‌ها محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند و این محبوبیت به دلیل خوبی رخ داده است. این طیف نوشیدنی ترکیبی راحت و خوشمزه را برای مصرف انواع مواد مغذی در یک لیوان ارائه می‌دهد.

با زندگی پر‌مشغله‌ای که همه‌ی ما‌ امروزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، گنجاندن تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم در رژیم غذایی روزانه می‌تواند چالش برانگیز باشد.

اسموتی‌ها راه‌حل آسانی را ارائه می‌دهند و این امکان را به افراد می‌دهند که ترکیبی از میوه‌ها، سبزیجات و سایر مواد را با یکدیگر ترکیب کنند و اطمینان حاصل کنند که دوز سالمی از مواد مغذی را در‌یک وعده دریافت خواهند کرد.

از دیگر دلایل محبوبیت اسموتی‌ها تطبیق پذیری آن‌هاست؛ یعنی افراد می‌توانند اسموتی خود را مطابق با ترجیحات طعم‌ و نیاهای غذایی خود سفارش دهند.

فرقی نمی‌کند طرفدار میوه‌های استوایی، سبزیجات برگدار یا مکمل‌های حاوی پروتئین باشید؛ چرا که دستور تهیه یک اسموتی عالی برای تمامی این موارد وجود دارد.

اسموتی برای چه کسانی بیشتر مناسب است؟

اسموتی‌ها در میان افرادی که اهمیت زیادی به سلامتی خود می‌دهند‌ و کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند به یک نوشیدنی دلخواه تبدیل شده است.

در حقیقت می‌توان گفت که مصرف نوشیدنی اسموتی یک تیر با دو نشان است؛ با جایگزینی نوشیدنی‌ها و میان وعده‌های شیرین با اسموتی حاوی مواد مغذی هم می‌توان هوس به وجود آمده را برطرف نمود و هم مواد مغذی لازم را به بدن رساند.

این نوشیدنی اغلب کالری کمتری نسبت به سایر نوشیدنی‌های مضر داشته، فاقد قند مصنوعی بوده و همچنین منبع غنی از فیبر است که آن را به گزینه‌ی عالی برای کنترل و کاهش وزن تبدیل می‌کند.

مروری بر فواید اسموتی

اسموتی‌ها جدا از این که یک نوشیدنی خوشمزه هستند، فواید بسیار زیادی برای سلامتی نیز به همراه دارند. مواد مورد استفاده در اسموتی‌ها به طور معمول سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها بوده که برای حفظ سلامت بدن ضروری هستند.

با افزودن انواع میوه‌ها و سبزیجات به اسموتی خود، می‌توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرده و همچنین باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش و افزایش سطح انرژی روزانه خود شوید.

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، اسموتی‌ها منبع غنی از فیبرهای رژیمی هستند که به هضم غذا و همچنین حفظ وزن در محدوده ایده‌آل کمک می‌کنند.

مصرف فیبر همچنین باعث ایجاد احساس سیری در افراد شده و احتمال پرخوری را به حداقل ممکن خواهد رساند. علاوه بر تمامی این موارد، محتوای زیاد آب موجود در اسموتی‌ها به افراد کمک می‌کند تا در طول روز هیدراته شوند و سلامت خود را بهبود بخشند.

از طرفی آنتی اکسیدان‌هایی که در میوه‌ها و سبزیجات وجود دارند، نقش بسیار مهمی در محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد دارند که می‌توانند باعث آسیب سلولی شوند.

لازم به ذکر است که مصرف اسموتی‌های غنی از آنتی اکسیدان، می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و انواع خاصی از سرطان کمک کند.

اسموتی در درمان بیماران سرطانی

بررسی مضرات اسموتی‌ها

۱. اسموتی‌های شیرین می‌توانند صدمات واقعی بر بدن شما وارد کنند و هنگامی که هر روز یک نوع از این اسموتی‌ها را مصرف کنید، در طولانی مدت ممکن است با عوارض جانبی بسیار جدی مواجه شوید.

یکی از این عوارض جانبی که مصرف کنندگان اسموتی باید به آن توجه کنند، افزایش نگران کننده قند خون است که در مواردی این افزایش بیش از حد مجاز است.

از طرفی امکان دارد افزایش بیش از حد قند خون در طی سالیان متمادی، به بیماری‌های جدی‌تری مانند چاقی، دیابت، بیماری قلبی یا حتی آلزایمر منجر شود.

۲. هنگامی که هر روز اسموتی‌های مملو از چربی‌های سالم مصرف شوند، می‌توانند به تعادل هرگونه مشکل هورمونی که ممکن است در طولانی مدت رخ دهد، منجر شوند.

چربی‌های سالم مانند کره بادام زمینی، گردو، دانه چیا، دانه شاهدانه، دانه کتان آسیاب شده و آووکادو به تثبیت قند خون و ارتقای تعادل هورمونی کمک می‌کنند.

۳. اسموتی‌ها به واسطه مواد مغذی که در ترکیبات آن به کار رفته است، حاوی کالری بسیار زیادی هستند که اگر افراد برای طولانی مدت از آن استفاده کنند ،باعث می‌شود که به مروز مصرف کنندگان دچار افزایش وزن شوند؛ به طوری که شاید فرد متوجه آن نشود.

اسموتی در درمان بیماران سرطانی

ترکیبات اسموتی برای اهداف درمانی متفاوت

اسموتی‌ها را می‌توان برای اهداف مختلفی تهیه نمود. افراد چه به دنبال کاهش وزن باشند، چه افزایش انرژی و یا حتی سم‌زدایی می‌توانند همچنان از مزایای اسموتی استفاده کنند.

در ادامه به چند رسپی اسموتی برای کمک به افرادی که قصد دارند با مصرف اسموتی به هدف خاصی دست یابند، اشاره می‌کنیم:

اسموتی کاهش وزن:

برای تهیه اسموتی‌های مناسب برای کاهش وزن، می‌بایست یک فنجان اسفناج، نصف موز، نصف آووکادو، یک قاشق غذاخوری دانه چیا و یک فنجان شیر بادام شیرین نشده را با یکدیگر ترکیب کنید.

سپس با استفاده از مخلوط کن‌های برقی، ترکیب بدست آمده را مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود. در مرحله آخر اسموتی غنی از مواد مغذی به عنوان جایگزین برخی غذاهای ناسالم آماده خورده شدن است.

اسموتی تقویت کننده انرژی:

برای تهیه این نوع از اسموتی‌ها باید یک فنجان توت مخلوط، یک مشت اسفناج، یک قاشق غذاخوری کره بادام، یک پیمانه پودر پروتئین و یک فنجان آب نارگیل را با یکدیگر مخلوط کنید.

این ترکیب نهایی که یک اسموتی کاملا مقوی و انرژی‌زاست و می‌تواند انرژی موردنیاز افراد را در طول روز فراهم کند.

اسموتی سم‌زدا:

برای تهیه اسموتی سم‌زدا در مخلوط کن برقی آب، نصف لیمو، یک خیار، یک مشت جعفری تازه، یک قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده و یک فنجان آب نارگیل را اضافه می‌کنیم.

این معجون نهایی طراوت زیادی به مصرف کننده می‌دهد و به دفع سموم و بهبود سلامت کلی فرد کمک می‌کند.

در نهایت برای یافتن دستورالعمل‌های اسموتی که به بهترین وجه با نیازها و ترجیحات شما مطابقت داشته باشد، ترکیبات مختلف میوه‌ها، سبزیجات و سایر مواد را آزمایش کنید و از تجربه طعم‌های جدیدی که به دست می‌آیند لذت ببرید.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان ضمن بررسی کامل تاریخچه اسموتی، از تهیه اسموتی برای افراد مبتلا به سرطان و تا فواید و اثرات ضدسرطانی آن سخن گفتیم اما توصیه به عدم زیاده‌روی در مصرف این نوشیدنی حتی در بیماران سرطانی کردیم.

در ادامه نیز به نکاتی در خصوص مواد مورد استفاده در اسموتی، برخی از اسموتی‌های رایج و پرطرفدار، طرز تهیه و نگهداری این نوشیدنی و در انتها مضرات مصرف زیاد آن پرداختیم.

در نهایت باید بگوییم که اسموتی را می‌توان تجربه جالب و لذت‌بخشی از کشف طعم‌های جدید و سالم دانست که تهیه‌ی آن می‌تواند حتی تبدیل به فعالیت مفرحی برای کودکان به حساب آید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14