سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

نشانه های سرطان ریه و متاستاز دست

سرطان ریه و متاستاز دست
در این نوشته شما می خوانید

همانطور که می­دانید، زمانی که سرطان­‌های بدخیم پیشرفت کنند و رو به وخامت روند، به قسمت‌­های دیگری از بدن منتشر می‌­شوند. این شرایط را متاستاز می‌­نامیم و سرطان­‌های دیگری که در پی آن ایجاد شده‌­اند، آکرومتاستاتیک نام می‌­گیرند. در این مقاله بای بای سرطان، هدف ما بررسی آکرومتاستاز به نواحی مختلف بدن با تمرکز بر سرطان ریه و متاستاز دست و عوارضی که در ادامه برای افراد مبتلا ایجاد می­‌کند، می­‌باشد.

آیا سرطان می­‌تواند دست­‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

سرطان­‌ها به طور کلی زمانی که بدخیم باشند و در بدن پیشرفت کرده باشند، می­توانند به نقاط مختلف بدن متاستاز کند و نقاط دیگر بدن را درگیر کنند. در شرایطی که سرطان به چندین ارگان متاستاز دهد، می­‌گوییم آکرومتاستاز رخ داده است.

سرطان ریه و متاستاز دست را می­توان به یکدیگر مرتبط دانست. در حقیقت، دست یکی از نقاطی است که ممکن است مورد هدف این بیماری قرار گیرد؛ بروز تومورها و توده‌­هایی بدخیم در دست یکی از نشانه‌­های پیشرفت سرطان و درگیر کردن دست است.

به طور کلی هرگونه توده یا برآمدگی غیرطبیعی تومور در نظر گرفته می­‌شود. تومورهایی که در دست به وجود می‌­آیند لزوما بدخیم و سرطانی نبوده و در مواقعی می­توانند خوش­‌خیم نیز باشند اما با این حال در صورت مشاهده هرگونه موارد غیرطبیعی بهتر است علت بروز آن توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

تومورها در ناحیه دست هم‌ می­توانند بر روی پوست دست به صورت یک تاول بروز پیدا‌ کنند و یا می­توانند در زیر پوست بر روی بافت نرم دست و یا استخوان آن ایجاد‌ شوند.

از آن جایی که بافت­‌های مختلفی در دست وجود دارد (پوست، تاندون، چربی، رباط، استخوان و عضله) تومورها نیز انواع مختلفی دارند؛ اگر چه تعداد اندکی از آن­ها سرطانی هستند و ممکن است مشکلات زیادی برای فرد ایجاد‌کنند.

شایع‌­ترین نوع توموری که در دست و بخصوص مچ دست ایجاد می­‌شود، کیست گانگلیون است. این تومورها در واقع کیسه‌­هایی هستند که از مایعات ژلاتینی که از مفصل و تاندون ایجاد می­‌شوند، پر شده‌­اند. گانگلیون­‌ها بیشتر در مچ دست بروز پیدا می­‌کنند اما در مواقعی ممکن است در مفاصل انگشتان دست نیز دیده شوند.

آکرومتاستاتیک

تومورهای شایع دست

دومین نوع شایع‌ترین تومورهای دست، توموری است بزرگ که از سلول­‌های غلاف تاندون ایجاد می­‌شود و برخلاف گانگلیون­ که از مایع پر شده است، این تومورها سفت بوده و ساختاری جامد دارند.

این تومورها مثل گانگلیون‌­ها نیستند که فقط در کنار مفاصل بروز پیدا کنند، بلکه به این صورت است که هر جایی که غلاف تاندون وجود ‌داشته باشد، احتمال به وجود ‌آمدن این نوع تومور‌ در آن ناحیه نیز وجود دارد.

همچنین این تومورها سرعت رشد کمی داشته و احتمال آن که به سایر نقاط دست پخش شوند بسیار کم است و بیشتر در بافت‌­های نرم دست ایجاد ‌می­‌شوند. یکی از علت‌­های بروز تومورهای تاندون دست، پارگی‌­های غلاف تاندون، ترمیم و رشد غیرطبیعی آن است.

نوع دیگری از تومور وجود دارد که از شیوع کمتری برخوردار است و احتمال بروز آن در افراد ناچیز ‌است. این نوع تومور در زیر پوست در محلی که پارگی و یا سوراخی در محل ایجاد شده باشد، به وجود ‌می‌­آید.

در این شرایط سلو‌ل­‌های سالم سعی می­‌کنند تا سلول­‌های جدیدی ایجاد ‌کنند و سلول‌­های مرده را از محل آسیب دور کنند.

همچنین سلول‌­های آسیب دیده، ماده‌­ای از خود ترشح می‌­کنند به نام‌ کراتین که به بهبود هرچه سریع‌تر محل کمک می‌کند.

زمانی که سلول­‌های مرده و این کراتین تولید شده راهی به بیرون پیدا نکنند و از بین نروند، در زیر پوست کیستی ایجاد می­‌کنند که خوش­‌خیم بوده و سرطانی نیست.

این کیست ایجاد شده تا زمانی که کراتین تولید شود و سلول­‌های مرده تجمع پیدا کنند، به رشد خود ادامه می­‌دهد. لازم به ذکر است که این نوع تومورها با انجام عمل جراحی و خارج کردن این مایع و سلول­‌های مرده از بین می‌­روند.

سرطان ریه و متاستاز دست

چه نوع سرطانی باعث درد دست می‌­شود؟

زمانی که بیماران توده و یا برجستگی در دست خود مشاهده می­‌کنند، اولین موضوعی که باعث نگرانی آن­ها می­‌شود سرطانی بودن یا نبودن توده خواهد بود.

خوشبختانه سرطان دست بسیار نادر است و بیشتر بیماری­‌های بدخیمی که برای دست ایجاد می‌­شود، سرطان­‌های پوست هستند.

در شرایطی سرطان استخوان نیز ممکن است باعث بروز و رشد توده‌­هایی در دست شود که البته احتمال این اتفاق بسیار کم است ولی غیرممکن نیست.

همیشه منشاء سرطان دست نیست و ممکن است سرطان‌ در قسمت دیگری از بدن به وجود ‌آمده‌ باشد و به دست متاستاز کرده باشد که شایع­‌ترین سرطان‌­هایی که به دست متاستاز می­‌کنند، سرطان ریه و سرطان سینه هستند.

برای تشخیص میزان وخامت سرطان ‌و تجویز متود درمانی مناسب، بیوپسی انجام می‌­شود و فرقی نمی­‌کند ‌که منشاء سرطان خود دست باشد یا به واسطه سرطان ریه و متاستاز دست و حتی از قسمت دیگر بدن ایجاد شده باشد.

احتمال سرطان ریه و متاستاز دست بسیار پایین است اما همچنان امکان رخ دادن آن وجود دارد. در شرایطی ممکن است آکرومتاستاز رخ دهد.

آکرومتاستاتیک نشانه پیشرفت بسیار زیاد بیماری است و زمانی رخ می‌­دهد که علاوه بر آن که سرطان ارگان­‌های دیگری را به واسطه متاستاز درگیر کرده است، ارگان دیگری نیز به این طریق سرطانی شود. به بیان ساده‌­تر، یعنی ارگان­‌های زیادی به واسطه پیشرفت سرطان و متاستاز دادن آن درگیر شوند.

آکرومتاستاز

شایع‌­ترین سرطانی که به دست متاستاز می­‌کند؟

به طور کلی بیشتر از ۵۰ درصد سرطان­‌ها به استخوان­‌ها منتشر می­‌شوند و استخوان در رده سوم متاستاز سرطان قرار دارد و در رده­‌های دوم و اول نیز سرطان ریه و متاستاز دست و کبد قرار دارند.

طبق مطالعات صورت گرفته، اغلب کسانی که مبتلا به سرطان سینه و پروستات می­‌شوند، احتمال آن که این بیماری به استخوان متاستاز کند، چیزی حدود 67 تا 75 درصد است و احتمال متاستاز سرطان به استخوان در بیمارانی که مبتلا به سرطان ریه هستند چیزی حدود ۳۰ درصد است.

اما در بین همه ی سرطان­‌هایی که می­توانند استخوان­‌ها را درگیر کنند، ریه بیشترین تاثیر را دارد و می­تواند باعث بروز تومورهایی در ناحیه دست شود.

زمانی که سرطان سلول­‌های غیرکوچک ریه را درگیر می‌­کند، این بیماری می­تواند به راحتی پخش شود و محتمل‌­ترین قسمتی از بدن که می­تواند دچار درگیری شود، استخوان‌­ها به ویژه استخوان نواحی دست هستند.

به طوری که بیش از یک سوم کسانی که به سرطان ریه مبتلا می­شوند، در ادامه دچار درگیری­های استخوانی به واسطه متاستاز بیماری می­شوند.

سرطان استخوان فقط در استخوان­‌های بزرگ و بلند رخ نمی‌­دهد بلکه در استخوان‌­های کوچکی مثل استخوان کف پا و دست نیز بروز پیدا می­‌کند.

متاستاز استخوان از سرطان ریه زمانی رخ می‌­دهد که سلول­‌ها و یا قسمتی از تومور سرطانی ریه جدا شوند و از طریق گردش خون سیستمیک و یا سیستم لنفاوی، به استخوان برسند. حال این استخوان می­تواند هرکجای بدن باشد که در اینجا استخوان دست مد نظر است.

برای بیشتر بیمارانی که دچار متاستاز سرطان به استخوان می­‌شوند، درمانی وجود ندارد اما با متودهای درمانی پیشرفته‌ای که اختراع شده است، می­توان علائم بیماری را تعدیل کرده و طول عمر بیمار ‌را افزایش داد.

سرطان ریه و متاستاز دست

علائم ناشی از سرطان ریه و متاستاز دست

  • درد استخوان دست:

از عوارض شایع سرطان دست، درد دست است که اوایل صبح زمانی که بیمار از خواب بیدار می‌شود، بیشتر می‌شود.

این درد ممکن است با پیشرفت بیماری و آکرومتاستاز بیشتر شود و به حدی برسد که تحمل آن برای بیمار غیرممکن شود که در این شرایط بهتر است اقدامات درمانی مناسب صورت گیرد تا از پیشرفت سرطان جلوگیری شود.

  • شکستگی استخوان:

استخوان‌های بدن زمانی که سرطانی و آکرومتاستاتیک می‌شوند، ضعیف‌تر شده و احتمال شکستگی در آنها بالا می‌رود؛ بخصوص استخوان دست که ظریف‌تر و باریک‌تر از سایر استخوان‌های دست است.

شکستگی‌های ایجاد شده در استخوان‌ها لزوما به واسطه ضربات محکم و سنگین نیست، بلکه میتواند زمانی ایجاد شود که شخص مشغول انجام فعالیت‌های روزمره خود مثل راه رفتن، بلند کردن چیزی از روی زمین و … باشد. دردی که به دلیل این شکستگی‌ها ایجاد می‌شود، میتواند بسیار زیاد و غیرقابل تحمل باشد.

  • ضعف و بیحسی دست:

زمانی که تومورهای سرطانی در دست ایجاد می‌شوند، ممکن است عصب دست را تحت فشار قرار داده و عملکرد دست را مختل کنند.

در این شرایط بیمار احساس ضعف و بی‌حسی در دستان خود خواهد داشت و امکان انجام کارهای سنگین مثل بلند کردن اجسام و جابه‌جایی آن برای بیمار وجود‌ نخواهد داشت.

  • احساس تشنگی زیاد، کاهش اشتها و سستی:

در مواقعی که سرطان، استخوان‌های بدن مثل دست، پا و یا هر استخوان دیگری از بدن را درگیر می‌کند، سرطان به سلول‌های استخوان آسیب وارد می‌کنند که این امر باعث آزاد شدن کلسیم به داخل خون می‌شود.

بالا رفتن سطح کلسیم خون میتواند باعث افزایش فشار خون و هایپرکلسمی (افزایش سطوح کلسیم خون) در بیمار شود که افزایش دفع ادرار و در نهایت کم آبی را برای فرد به همراه خواهد داشت. بالا رفتن‌ کلسیم‌همچنین میتواند باعث کاهش اشتها، بی‌خوابی، تهوع و بی‌حالی نیز شود.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27