سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

روبان های رنگارنگ که هرکدام نماد یک سرطان است!

روبان سرطان
در این نوشته شما می خوانید

حتما تا کنون دیده‌اید که برخی از سرطان‌ها را با رنگ‌ها و نمادهای خاصی معرفی می‌کنند. به نوعی روبان سرطان را می‌توان نماد و استعاره‌ای از تاب آوری بیماران سرطانی در مسیر پرتلاطم سرطان دانست. در این مقاله‌ی بای بای سرطان می‌خواهیم معنی تمام روبان‌های رنگانگ سرطان و معنی پشت آن‌ها را دریابیم.

روبان سرطان چیست؟

امروزه آگاهی اجتماعی نسبت به بیماری سرطان‌ بسیار بیشتر از قبل شده است و تمامی افراد یک جامعه به شناخت نسبی پیرامون سرطان رسیده‌اند اما همچنان تا شناخت کامل این‌ بیماری راه طولانی در پیش است.

بسیاری از مردم برای حمایت از بیماران سرطانی و  افزایش آگاهی سایرین نسبت به این بیماری، از روبان‌هایی با رنگ‌های مختلف که روبان سرطان نام دارند، استفاده می‌کنند و هر کدام از این رنگ‌ها یک نماد سرطان است.

به طور کلی بیش از ۵۰ رنگ مختلف  روبان وجود‌ دارد که هر یک مختص به یک سرطان هستند اما تنها تعداد خاصی از آن‌ها شناخته شده‌ و بیش از سایرین دیده شده‌اند. در کشورهای اروپایی علاوه بر روبان اختصاصی، گروه‌های خاصی نیز وجود‌ دارند که با استفاده از این روبان‌ها از مبتلایان به انواع مختلف سرطان حمایت می‌کنند.

نماد سرطان

صورتی نماد زنانگی

روبان صورتی نماد سرطان سینه:

روبان صورتی که امروزه به عنوان نماد سرطان سینه شناخته می‌شود، برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ به کار گرفته شد.

بازماندگان سرطان سینه نیز برای تزریق روحیه به بیماران سرطانی و یادآوری دوران سختی که پشت سر گذاشته‌اند، از روبان‌های صورتی استفاده می‌کنند.

متخصصان و همچنین انکولوژیست‌ها نیز با به کار بردن این روبان‌ها، مردم را به انجام آزمایشات غربالگری جهت پیشگیری از سرطان سینه تشویق می‌کنند.

آبی به رنگ آرامش

آبی روشن نماد سرطان پروستات:

سرطان پروستات یکی از رایج‌ترین سرطان‌ها در بین آقایان بوده که امروزه روند بروز آن سیر صعودی داشته است. به این علت که آقایان تمایل کمتری به انجام آزمایشات و تست‌های غربالگری سرطان پروستات دارند.

روبان‌ سرطان آبی روشن، برای افزایش آگاهی و شناخت نسبت به سرطان پروستات طراحی شده است که سرطانی قابل درمان است.

سفید همچون دانه‌های مروارید

روبان سفید و یا مرواریدی نماد سرطان ریه:

سرطان ریه سالیانه جان بسیاری از انسان‌ها را در سراسر جهان می‌گیرد؛ بنابراین ابتلا به این بیماری می‌تواند بسیار ترسناک و نگران کننده باشد.

استفاده از روبان سرطان سفید، نماد امید و تلاش در کسانی است که با این بیماری دست و پنجه‌ نرم‌ می‌کنند و یا اشاره به افرادی دارد که یکی از عزیزانشان به سرطان ریه مبتلا شده است. از روبان‌ها، لباس‌ها و یا اقلام سفید در برخی موارد به منظور افزایش آگاهی نسبت به سرطان ریه نیز استفاده می‌شود.

تیره‌تر از آسمان

روبان آبی تیره نماد سرطان روده:

سرطان روده که به سرطان کولورکتال نیز  شناخته می‌شود، در رده دوم‌ مرگ آورترین سرطان‌ها قرار دارد و هر سال جان تعداد زیادی از مبتلایان را می‌گیرد. زمانی که این بیماری زود تشخیص داده شود، به احتمال ۹۰‌ درصد درمان خواهد شد. از طرف دیگر سرطان روده تا زمانی که به بافت‌ها و غدد لنفاوی اطراف متاستاز ندهد، قابل تشخیص نخواهد بود.

روبان آبی تیره که نشان دهنده شناخت و آگاهی نسبت به سرطان روده است، به عنوان مشوقی برای افراد بالای ۴۵ سال استفاده می‌شود تا غربالگری‌های منظمی داشته باشند.

کولونسوکوپی مطمئن‌ترین و پر استفاده‌ترین متود برای غربالگری سرطان روده است و قبل از آن که پولیپ‌های روده سرطانی شوند، آن‌ها را از بین می‌برد.

نماد سرطان

بنفش کشنده

روبان بنفش نماد‌ سرطان لوزالمعده:

در حالی که سرطان لوزالمعده شایع نیست و تعداد مبتلایان آن زیاد نیستند اما جزو کشنده‌ترین سرطان‌های شناخته شده، دسته بندی می‌شود.

افزایش آگاهی پیرامون این سرطان کشنده امری حیاتی است که گروه‌ها و حتی افراد مطلع با استفاده از روبان سرطان بنفش، از مبتلایان حمایت کرده و سایر افراد را به انجام تست‌های غربالگری تشویق می‌کنند.

در صورتی که به واسطه زمینه‌ی ارثی احتمال بروز این سرطان در بعضی افراد بالا باشد، انجام تست‌های ژنتیکی و غربالگری می‌تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز آن داشته باشد.

سبزتر از آدمی

روبان سبز نماد سرطان تخمدان:

سرطان تخمدان از جمله بیماری‌های نسبتا شایع در میان خانم‌ها است. به باور پزشکان، خانم‌هایی که دچار یائسگی شده‌اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند؛  اگر چه عوامل دیگری مثل اختلالات ژنتیکی، اندومتریوز و مشکلات باروری نیز می‌توانند میزان ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

از آنجایی که ممکن است این سرطان در مراحل اولیه خود هیچ علائمی از خود بروز ندهد، بهتر است بانوان سالینه چکاپ‌های لازم مثل معاینات لگن، سونوگرافی واژینال و آزمایش خون انجام دهند تا از عدم بروز این بیماری اطمینان حاصل کنند.

از روبان‌های سبز به منظور افزایش آگاهی، تشویق خانم‌ها به انجام معاینات منظم و همچنین حمایت از مبتلایان به این سرطان استفاده می‌شود.

روشن‌تر از سیاهی

روبان سیاه نماد سرطان پوست:

سرطان پوست هر ساله بالای ۱۰ میلیون نفر را در جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. گروه‌های مختلف از روبان سیاه که نشان دهنده همه‌ی انواع سرطان پوست است، استفاده می‌کنند تا حمایت خود از مبتلایان به این بیماری را اعلام کنند. البته انواع مختلف سرطان پوست نیز رنگ روبان سرطان مختص به خود را دارند که شامل:

  • ملانوم که با روبان سیاه نشان داده می‌شود.
  • سرطان سلول‌های سنگ فرشی که روبان‌های سفید و قرمز را علامت خود می‌دانند.
  • سرطان سلول‌های بازال که با روبان‌های نارنجی شناخته می‌شود.

نبرد سیاهی و سفیدی

روبان خاکستری نماد سرطان مغز :

سرطان مغز به دو روش ایجاد می‌شود یک این که سلول‌های سرطانی به خودی خود در بافت مغز ایجاد شوند و یا سرطان از ارگان‌های دیگر به مغز متاستاز دهند. این بیماری طیف گسترده‌ای دارد و با توجه به محل، وسعت و منشاء آن دسته بندی می‌شود.

روبان خاکستری به منظور حمایت از بازماندگان و مبتلایان به سرطان مغز استفاده می‌شود، همچنین گروه‌های خاص با استفاده از روبان خاکستری، آگاهی جامعه را نسبت به این سرطان افزایش می‌دهند.

روبان سرطان

روبان‌های رنگانگ، فقط نماد سرطان نیستند

دانستیم که امروزه از روبان‌ سرطان به عنوان نمادی برای افزایش آگاهی‌ نسبت به این بیماری استفاده می‌شود که رنگ‌ها و الگوهای متنوعی دارد و البته این روبان‌ها می‌توانند نشان دهنده بیماری‌ها و مسائل مختلف دیگر نیز باشند.

جالب است بدانید که روبان‌ها تنها برای نشان دادن سرطان‌ها استفاده نمی‌شوند بلکه برای اشاره به بیماری‌های دیگر‌ نیز کاربرد دارند. برای مثال چندین سال است که در کشورهای مختلف از روبان‌های قرمز برای افزایش آگاهی جامعه نسبت به ایدز و همچنین حمایت از مبتلایان به این بیماری استفاده می‌شود.

روبان زرد که قدیمی‌ترین و اولین روبان رنگی است که به عنوان نماد مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که معنای روبان زرد از گذشته تا کنون دستخوش تغییراتی شده است و دیگر معنای سابق را ندارد. امروزه روبان سرطان زرد به عنوان نماد بیماری‌ها و مشکلاتی نظیر در سرطان در ارگان‌هایی مثل مثانه کبد و استخوان استفاده می‌شود.

رنگ سبز از دیگر روبان‌‌های (RIBBONS) مورد استفاده است که طیف رنگی مختلفی دارد که هر کدام نماد موضوعی خاص هستند اما به طور کلی رنگ سبز نماد سلامت روحی است، سایر طیف‌های رنگ‌ سبز نیز می‌توانند بیانگر بیماری‌های مقاربتی، بیماری‌های کلیوی و اختلالات ژنتیکی باشند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان در مورد انواع روبان سرطان و رنگ هر کدام به صورت جزئی دانستیم؛ برای مثال فهمیدیم که رنگ صورتی مربوط به نماد سرطان سینه و رنگ آبی روشن مربوط به سرطان پروستات است که در بسیاری از جاها به چشممان خورده است. در آخر لازم است همه‌ی ما به عنوان انسان، با هر نماد و زبانی به افراد سرطانی عشق بی‌دریغ و دلگرمی بی‌انتها بدهیم.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14