سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

آشنایی با بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی

بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی
در این نوشته شما می خوانید

همانطور که می­دانید سرطان یک بیماری مزمن و طولانی مدت است که در کنار داشتن یک درمان مناسب، سبک و محیط زندگی فرد نیز در روند درمان و بهبودی بسیار تاثیرگذار خواهند بود. بسیاری از افراد پس از ابتلا به این بیماری برای درمان خود به دنبال بهترین مرکز درمانی و برای زندگی به دنبال بهترین جا هستند. هدف ما در این مقاله‌­ی بای بای سرطان کمک به این بیماران در جهت کسب اطلاعات در خصوص بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی و راهنمایی در مورد انتخاب بهترین مرکز درمانی خواهد بود.

مرکز درمان سرطان چه خدماتی را به بیماران ارائه می‌­دهد؟

تمامی کشورهای پیشرفته و بزرگ دنیا دارای مراکز ‌درمانی مخصوص برای بیماران سرطانی‌ هستند و بیماران با مراجعه به این مراکز خدمات مورد نیاز خود را دریافت می‌­کنند. این مراکز در بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی، طیف گسترده‌­ای از خدمات را در مسیر بهبود بیماران مبتلا به این بیماری ارائه می­‌دهند.

به طور کلی سرطان به چند فاز تقسیم‌ بندی می‌­شود که هر کدام از این فازها خدمات مختص به خود را می‌­طلبد.

فاز اول:

فاز تشخیص بیماری است که در آن افرادی که مشکوک به ابتلا به سرطان ‌هستند با انجام تست­‌ها و آزمایش­‌های تشخیصی مختلفی می‌­توانند از وضعیت سلامت خود باخبر شوند.

فاز دوم:

فاز درمان است که در این مراکز بیماران با توجه به نوع بیماری، وخامت بیماری و حتی ترجیح خود خدمات درمانی مختلفی را دریافت می­‌کنند.

فاز سوم:

درمان‌ حمایتی است؛ در این فاز بیماری به قدری پیشرفت کرده است که امکان درمان ‌آن وجود ندارد بنابراین برای افزایش طول عمر بیمار و کاهش علائم و مشکلاتی که بیماری برای شخص ایجاد می‌­کند، مراکز درمانی سرطان خدمات تسکینی را در نظر گرفته‌­اند.

فاز چهارم:

بازه­‌ی پس از درمان است؛ طبق گفته متخصصین بسیاری از سرطان‌­ها ممکن است پس از درمان دوباره بروز پیدا کنند و فرد را درگیر کنند لذا در این شرایط مراکز درمان سرطان ‌با انجام چکاپ­‌های دوره‌­ای و معاینات بالینی، این دسته از بیماران را نیز حمایت می­‌کنند.

البته لازم به ذکر است که این مراکز علاوه بر خدمات درمانی، اقدامات تحقیقاتی هم پیرامون سرطان و یافتن متودهای درمانی برای سرطان­‌های درمان‌ناپذیر نیز انجام ‌می­‌دهند. به طوری که در این شرایط افرادی که به سرطان‌های خاصی مبتلا می­‌شوند، با رضایت شخصی خود مورد آزمایش و بررسی قرار می­‌گیرند تا در نهایت مشخص شود روش درمانی مناسبی برای این افراد وجود دارد یا خیر.

بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی

چگونه بهترین مرکز درمان سرطان را انتخاب کنیم؟

سرطان نیازمند درمان‌­های خاصی است که هر مرکز درمانی و یا بیمارستانی قادر به انجام ‌آن نیست و باید به صورت تخصصی در مراکز مربوطه صورت گیرد؛ بنابراین بسیار مهم است که مرکز درمان سرطانی که برای درمان انتخاب می‌کنید بتواند علاوه بر رفع نیازمندی‌­ها، خدمات درمانی لازم را در اختیار افراد قرار دهد.

پس بهتر است پیش از انتخاب مرکز درمانی، تحقیقات لازم پیرامون این موضوع صورت گیرد.

چگونه می­‌توانیم بهترین مرکز درمانی سرطان را انتخاب کنیم؟ و چه معیارهایی برای انتخاب این مراکز باید در نظر گرفته شود؟

برای انتخاب مرکز درمانی سرطان در بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی، عوامل مختلفی را می‌­توان در نظر گرفت که در ادامه به آن­‌ها می‌­پردازیم:

۱. بیمه:

اولین و مهم‌ترین نکته‌­ای که هر بیمار به آن توجه می‌­کند، در نظر گرفتن مراکز درمانی تحت پوشش بیمه است؛ چرا که درمان سرطان بسیار گران بوده و ممکن است هر شخصی نتواند به تنهایی از پس هزینه‌­های گزاف آن بر بیاید.

۲. تجربه:

نکته دیگر تجربه و میزان موثر بودن درمان‌­های هر مرکز است. هرچه تجربه و متودهای درمانی یک مرکز درمانی بیشتر و موثرتر باشد، گزینه­‌ی مناسب­‌تری برای مراجعه و درمان خواهد بود.

۳. مسافت:

از دیگر عوامل مهم می‌­توان به مسافت مرکز درمانی تا محل زندگی و یا محل کار اشاره کرد که امروزه برای بسیاری از بیماران اهمیت ویژه‌­ای دارد.

۴. پیگیری:

آخرین ‌نکته‌­ای که وجود دارد، این است که آیا مراکز درمانی مورد نظر قبل، هنگام ‌و پس از درمان بیماران پیگیری­‌های لازم ‌را پیرامون روند درمان، شرایط جسمی و بازگشت بیماری پس از درمان بیمار خود دارند یا خیر.

البته این نکات برای همه‌­ی افراد مهم و حیاتی نیست و تعداد بسیار زیادی از مراجعین به واسطه مراجعه به انکولوژیست خود با مراکز درمانی سرطان مورد نظر آشنا شده و روند درمان خود را در آنجا طی می‌­کنند.

بهترین مرکز درمانی برای بیماران سرطانی در کدام شهر است؟

کشور ایران در گذشته علم و تکنولوژی زیادی برای درمان سرطان را نداشت؛ به همین دلیل بسیاری از افرادی که به سرطان مبتلا می­‌شدند، جان خود را از دست می‌­دادند.

اگرچه در آن زمان سرطان بیماری کمتر شناخته شده‌­ای در علم پزشکی بود اما بعضی کشورهای اروپایی روش‌­های درمانی و مراکز خاصی برای رسیدگی به این بیماران داشتند.

امروزه ایران با پیشرفت چشم‌گیری که در زمینه علم ‌پزشکی و تکنولوژی داشته و با تاسیس مراکز درمانی سرطان توانسته به جمع کشورهایی که به این امکان دست پیدا کرده‌اند، بپیوندد.

بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی

حتما شما هم به عنوان یک مددجو، می‌­خواهید بدانید که کدام شهرها برای درمان سرطانبهتر هستند و بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی کجاست؟

تهران به عنوان پایتخت ایران که یکی از پرجمعیت‌­ترین شهرهای ایران نیز به شمار می­‌رود، از لحاظ مدرنیته و تکنولوژی‌های در دسترس، از گذشته تا به اکنون، پیشرفت‌­های بسیار زیادی را داشته است و همین امر موجب آن شده که اولین‌­ها در زمینه پزشکی و درمانی در این شهر اتفاق بیافتد.

تهران به لحاظ دسترسی راحت‌­تر به داروهای خاص، وجود متخصصین خبره و مراکز درمانی تخصصی بهترین شهر برای درمان سرطان تلقی می­‌شود.

پایتخت ایران با داشتن بهترین و مجهزترین مراکز تخصصی درمان سرطان،‌ تمامی خدمات لازم را در اختیار مراجعین و بیماران قرار می‌­دهد.

لازم به ذکر است که دیگر شهرهای بزرگ ایران مثل شیراز، اصفهان، تبریز، مازندران و مشهد نیز از لحاظ امکانات و خدمات درمانی دست کمی از پایتخت ندارند و جزء شهرهای مهم ایران در جهت درمان سرطان به شمار می­روند اما خب این تنها مسئله‌­ی مهم در خصوص بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی نیست.

بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی

قطعا یکی از ابهامات شخصی که به سرطان‌ مبتلا شده است این است که آیا استان و شهری که در آن زندگی می­کند، تاثیری در روند درمان و بهبودی بیماری او دارد ؟

پاسخ این سوال تقریبا پیچیده است چرا که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد اما معمولا شهرهایی که در آن مردم‌ از امکانات رفاهی و خدمات بهتری برخوردار هستند، امکان درمان بیماری در آن­‌ها بالاتر است.

به عبارت دیگر معمولا پزشکان خبره و نیروهای متخصص در شهرهایی زندگی می‌­کنند که امکانات رفاهی مناسبی برای آن­‌ها فراهم باشد؛ بنابراین شهرها و استان­‌هایی که از این امر محروم ‌هستند، از لحاظ خدمات پزشکی و درمانی نیز محروم‌ خواهند بود؛ علت آن است که در این شهرها ممکن است داروهای خاص و مراکز تخصصی درمانی سرطان یافت نشود و افراد ساکن در آن شهر برای درمان مجبور به مراجعه به مراکز درمانی در استان‌­ها و شهرهای بزرگ شوند.

از طرف دیگر شهرها و استان‌­هایی نیز وجود دارند که بهترین مکان برای درمان سرطان می­‌باشند؛ به این دلیل که علاوه بر وجود پزشکان متخصص، مراکز درمانی تخصصی سرطان نیز وجود دارند که تمامی خدمات مربوط به هر نوع سرطان را در اختیار بیماران قرار می­‌دهند.

بنابراین بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی از بعد دسترسی به درمان شامل تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و مازندران بوده و طبق بررسی­‌های صورت گرفته، استان‌های سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، خراسان شمالی، لرستان جزو مناطقی هستند که بیماران به میزان کمتری امکان دریافت خدمات درمانی سرطان را دارند.

بدترین شهر برای بیماران سرطانی

تهران به عنوان بدترین شهر برای بیماران سرطانی

از تهران می‌­توان به عنوان تنها شهری نام برد که از بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی است؛ پیش‌­تر به علل بهترین بودن این شهر اشاره کردیم اما چرا تهران بدترین شهر برای بیماران سرطانی به شمار می‌­رود؟

یکی از اصلی‌­ترین و مهم‌­ترین نکاتی که باعث می­‌شود تهران جزء بدترین شهرها باشد، مسئله‌­ی آلودگی هوا است.

هوای تهران، آلوده‌­تر از تمامی شهرهای ایران است؛ چرا که جمعیت این شهر زیاد بوده و اکثر این افراد از وسایل نقلیه استفاده می­‌کنند.

آلودگی هوا علاوه بر اینکه به خودی خود دلیل بروز بسیاری از بیماری­‌ها و سرطان­‌ها می‌­باشد، ممکن است در کسانی که به سرطان مبتلا شده‌­­اند نیز عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند و یا باعث بروز نوع دیگری از سرطان در بیمار شود.

از علل دیگر که تهران به عنوان بدترین شهر برای بیماران سرطانی شناخته می‌شود، متشنج بودن جو شهر و پراسترس بودن شرایط زندگی می­‌باشد و طبق گفته‌­ی متخصصین، استرس باعث طولانی‌­تر شدن روند درمان شده و در شرایطی باعث وخیم‌­تر شدن سرطان در فرد می­‌شود.

دلیل دیگری که این شهر گزینه‌­ی مناسبی برای بیماران سرطانی نیست، پرهزینه بودن زندگی در این شهر و گران بودن خدمات درمانی ارائه شده است؛ بنابراین شهر تهران برای بیمارانی که وضع مالی مناسبی ندارند، انتخاب هوشمندانه­‌ای نخواهد بود.

کلام آخر

لازم به ذکر است که هدف ما صرفا افزایش آگاهی بیماران در خصوص بهترین و بدترین شهرها برای بیماران سرطانی بوده و الویت بندی و تصمیم­‌گیری نهایی در خصوص انتخاب مرکز درمانی و شهر محل سکونت به عهده خود شخص خواهد بود. 

منابع: American Society of Clinical OncologyAmerican Cancer Society medical

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14