سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

آیا درمان طبیعی سرطان موثر هست؟ معرفی 3 گیاه برای تسکین سرطان

درمان طبیعی سرطان
در این نوشته شما می خوانید

بسیاری از افراد، در زمان ابتلا به هر بیماری­ای از سرماخوردگی ساده تا سرطان، از درمان شیمیایی و دارویی گریزانند و ترجیح می‌­دهند جهت بهبودی بیماری خود از درمان­‌های طبیعی و گیاهی استفاده کنند. اما این که تا چه میزان این کار درست است و آیا درمان طبیعی سرطان موثر هست یا نه، مواردی هستند که در این مقاله بای بای سرطان قصد پاسخ به آن­ها را داریم. پس اگر برای شما هم درمان طبیعی سرطان نسبت به درمان شیمیایی الویت دارد، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

آیا درمان طبیعی سرطان با گیاهان قابل درمان است؟

داروهای گیاهی از زمان گذشته تا به اکنون در کشورهای مختلفی مورد استفاده قرار می­‌گرفته است. در این متود درمانی، از قسمت­‌های مختلف گیاهان داروهایی با خواص مختلفی ایجاد می‌­کردند.

این داروها از قسمت­‌هایی مثل ریشه‌­ها، برگ‌­ها و گل­‌های گیاهان به دست می‌­آیند. داروهای گیاهی را می­توان به صورت خوراکی و یا موضعی به منظور تقویت سیستم ایمنی و سلامت عمومی و درمان برخی بیماری‌­ها مورد استفاده قرار داد.

بسیاری از مطالعات نشان از تاثیرات بسیار بالای داروهای گیاهی در درمان سرطان و کاهش عوارض جانبی آن دارد جهت تسکین سرطان دارد؛ اگر چه متخصصین هنوز به طور قطع این موضوع را تایید نکرده‌­اند.

در استفاده از داروهای گیاهی باید نهایت دقت عمل صورت گیرد؛ چرا که در درمان طبیعی سرطان و سایر بیماری­‌ها، دوز داروی مورد استفاده بسیار اهمیت دارد و در صورتی که از دوز بالایی از بعضی گیاهان استفاده شود، ممکن است سمی بوده و باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری در فرد شود.

یکی از اصلی­‌ترین سوالاتی که در استفاده از داروهای گیاهی پیش می­‌آید، آن است که آیا گیاهان می­توانند باعث درمان سرطان شوند یا خیر؟

پاسخ آن است که هیچ مدرک علمی مبنی بر تاثیر داروهای گیاهی بر درمان و جلوگیری از بروز سرطان آن هم به تنهایی وجود ندارد؛ اگر چه بعضی از داروهای بدست آمده از گیاهان، تاثیرات ضدسرطانی بالایی داشته و در درمان به روش شیمی درمانی نیز مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

درمان طبیعی سرطان.1

چگونه می­توان سرطان را به طور طبیعی درمان کرد؟

در متود داروهای گیاهی غربی از گیاهانی استفاده‌ می­‌شود که بیشتر در اروپا، آمریکای شمالی و بعضا در آسیا رشد می‌­کنند. درست است که داروهای گیاهی نمی­‌توانند سرطان را درمان کنند ‌اما‌ در متود غربی، داروهای گیاهی می‌­توانند نقش موثری به عنوان درمان جایگزین سرطان در کاهش عوارض جانبی این بیماری و یا عارضه­‌هایی که به واسطه استفاده از متودهای درمانی دیگر ایجاد‌ می­‌شوند، داشته باشند.

متخصصین طب سنتی قبل از آن که برای شخص دارویی تجویز کنند، ابتدا شرح حالی کامل از بیمار و وضعیت جسمانی او‌ می‌­گیرند و سپس با بررسی نشانه‌­ها و علائمی که بیماری در فرد ایجاد کرده است، تشخیص می­‌دهند که کدام گیاه و دارو برای بیمار مناسب است.

پزشک متخصص با توجه به وضعیت سلامتی فرد، میزان قوای جسمی و شدت بیماری و علائم آن برای شخص دارویی اختصاصی می­‌سازد؛ چرا که نمی­توان از یک گیاه و یا دوز مشخصی از آن در همه بیماران استفاده ‌کرد و هر شخص دارو مختص به خود را خواهد داشت.

این داروها به شیوه­‌های مختلفی مصرف می­‌شوند؛ به این صورت که یا به صورت عصاره گرفته شده از چند گیاه به حالت شربت و یا قرص مانند چای و دمنوش­‌ها به صورت دم‌ کردنی مورد استفاده قرار می­‌گیرند و یا مانند کرم‌­ها به صورت موضعی در محل مورد نظر استعمال می‌­شوند.

طبق بررسی­‌ها و آزمایشاتی که به صورت گسترده پیرامون متود درمانی غربی صورت گرفت، نتایج حاصله نشان می­‌دهد که داروهای گیاهی مورد استفاده در متود غربی طب سنتی، بسیار ایمن و موثر بوده و در صورتی که دوز مناسبی از آن مصرف شود، هیچ عوارض جانبی در پی نخواهد داشت.

اگر چه نباید بدون تجویز پزشک از این داروها استفاده کرد؛ به این دلیل که طبق این متود هر دارو مناسب هر شخص تهیه شده و ممکن است با بدن فرد دیگر ‌سازگاری نداشته باشد.

تسکین سرطان

فهرست گیاهان دارویی برای تسکین سرطان

در مواردی از داروهای گیاهی مختلف برای تسکین سرطان و بهبود علائم بیماری­‌های مختلف استفاده می­‌شود. گیاهان مورد استفاده در طب سنتی، به بدن کمک می­‌کنند تا به حالت طبیعی و متعادل خود برسد تا توانایی ترمیم قسمت­هایی از بدن که در برابر سرطان و سایر بیماری­‌ها دچار آسیب دیدگی شده‌­اند را کسب کند.

گیاهان مختلف بر قسمت­‌های مختلفی از بدن تاثیر می­‌گذارند، بنابراین گاهی نیاز است برای تسکین درد و یا بهبود عملکرد ارگان­‌های مختلف، از گیاهان دارویی مختلف استفاده کرد.

در ادامه به شایع‌­ترین گیاهانی که در درمان طبیعی سرطان استفاده می­‌شوند و این که چه تاثیری بر بدن دارند، اشاره می­‌کنیم:

۱. ا‌کیناسه:

این گیاه، سیستم ایمنی بدن را تقویت می­‌کند و به بدن کمک می‌­کند تا با سلول­‌های سرطانی و سایر بیماری­‌هایی که در بدن وجود دارد، مبارزه کند. این گیاه ‌همچنین در ‌درمان موقعیت‌­هایی نظیر التهابات، تب و هرپس نیز کاربرد دارد.

۲. دونگ کوآی:

از این گیاه دارویی بیشتر برای خانوم­‌ها و کسانی که مشکلات زنان زایمان دارند، استفاده‌ می­‌کنند. دونگ کوآی می­تواند در کاهش علائم و عوارض سرطان­‌های دستگاه ‌تناسلی و بخصوص دهانه رحم، بسیار مفید باشد .

این گیاه همچنین می­تواند در درمان مشکلاتی مثل تنش­‌های قبل از قاعدگی، توقف سیکل قاعدگی و همچنین کاهش علائم و درد قاعدگی مفید عمل کند.

طبق مطالعات و تحقیقات صورت گرفته بر روی این دارو، مشخص شده است که مصرف دونگ کوآی در بیماران قلبی و کسانی که مشکلات فشار خون دارند، بسیار موثر بوده و فشار خون این افراد را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌­دهد.

3. زنجبیل:

یکی از شایع­‌ترین علائمی که در اکثر سرطان‌ها، به خصوص در زمان شیمی درمانی، بروز پیدا‌ می­‌کند، حالت تهوع و استفراغ است. طبق گفته متخصصین طب سنتی، زنجبیل تاثیر بسیار زیادی در کاهش حالت تهوع، دریازدگی و حالت تهوع صبحگاهی دارد.

درمان های جایگزین سرطان

سایر گیاهان دارویی موثر در درمان سرطان

  • جینکو بیلوبا:

این گیاه تاثیر زیادی بر عوارض و علائم سرطان ندارد، به طوری که نمی‌­تواند یکی از درمان­‌های جایگزین سرطان باشد و صرفا باعث تقویت فشار خون ضعیف و فشار خون پایین می­‌شود.

  • جینسینگ:

اشخاصی که مبتلا به سرطان می‌­شوند، به واسطه ابتلا به این بیماری و یا درمان‌­های صورت گرفته برای بیمار، دچار ضعف و خستگی می­‌شوند. جنسینگ گیاه بسیار مفیدی برای رفع این علائم است و به دلیل طبع گرمی که دارد، موجب تقویت بدن و افزایش متابولیسم می‌­شود.

جنسینگ ‌همچنین می­تواند باعث کاهش فشار خون و کلسترول خون شود؛ اگر چه استفاده‌ بیش از حد از این گیاه نتیجه عکس داشته و باعث افزایش فشار خون‌ فرد می­‌شود.

  • پرفوراتوم:

پرفوراتوم که به مخمر سنت جان نیز شناخته می­‌شود، گیاهی است که می­تواند به خوبی داروهای شیمایی افسردگی عمل کند و اضطراب، بی­خوابی و افسردگی که در بیماران سرطانی و سایر کسانی که به این بیماری دچار ‌می‌شوند را درمان کند.

اگر چه این گیاه ممکن است با داروهای زیادی تداخل دارویی داشته باشد که یکی از نمونه‌­­های بارز آن قرص­‌های ضد بارداری است و مصرف همزمان آن­ها باعث می­‌شود این گیاه اثرگذاری خود را از دست بدهد.

  • سیر:

سیر تاثیر بسیار زیادی در کاهش ریسک بروز بیماری­‌های قلبی به واسطه پایین آوردن سطح چربی­‌های خون یا همان کلسترول خواهد داشت.

از این گیاه به عنوان درمان طبیعی سرطان، در کاهش التهابات و علائمی که در سرطان‌­های ریه به وجود می­‌آید نیز می­توان استفاده کرد. سیر با خاصیت آنتی بیوتیکی و ضد ­ویروسی که دارد، برای مقابله با عفونت­‌ها، عوامل خارجی، سرما خوردگی و سینوزیت و سایر عفونت­‌های تنفسی مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

خطرات درمان طبیعی سرطان

همانند داروهای شیمیایی و داروهایی که در آزمایشگاه‌ها ساخته و تولید می‌شوند، داروهای گیاهی و درمان‌های جایگزین سرطان نیز میتوانند تاثیرات منفی بر روی بدن بگذارند و در صورتی که به شیوه صحیح از این گیاهان استفاده‌ نشود، میتوانند بسیار آسیب زا باشند.

بنابراین به همان میزان که حساسیت و دقت در مصرف داروهای شیمیایی به کار می‌رود، برای داروهای گیاهی نیز باید به همان میزان دقت عمل صورت گیرد‌.

در ادامه به چند نمونه از مشکلاتی که در طول مصرف داروهای طبیعی ممکن است رخ دهد اشاره می‌کنیم:

۱. در صورتی که از گیاهان دارویی همراه با سایر داروها استفاده شود، ممکن است تداخل دارویی رخ دهد. این تداخل ممکن است با کاهش تاثیر داروی دیگر و یا بروز عوارض جانبی غیرقابل پیش بینی خود را بروز دهد.

۲. در مواردی بعضی از بیماران اطلاعی از حساسیت خود نسبت به داروی گیاهی خاصی ندارد و زمانی که فرد دارو را مصرف می‌کند، دچار واکنش‌های شدید و عوارض جانبی متعددی می‌شود؛ بنابراین بهتر است قبل از شروع درمان طبیعی سرطان، حتما از عدم وجود حساسیت نسبت به داروی مورد نظر اطمینان حاصل شود.

۳. بعضی از داروهای گیاهی، تحت نظارت شرکت‌ها و سازمان‌های بهداشت جهانی ساخته می‌شوند و دوز صحیح از گیاه مورد نظر در آن استفاده شده است.

بنابراین استفاده از آنها بی‌خطر بوده و در صورت مصرف صحیح، عوارضی بیمار را تهدید نخواهد کرد اما بعضی داروها به صورت دستی و سنتی ساخته می‌شوند و ممکن است دوز صحیح گیاه استفاده ‌نشود و شخص پس از مصرف دچار عوارض جانبی متعددی شود.

۴. تاییدیه و مدارکی که تاثیرگذار بودن داروهای گیاهی را در درمان طبیعی سرطان ثابت کنند، بسیار محدود هستند اما با این حال تعداد بسیار زیادی از مردم این عقیده را دارند که عوارض این داروها از داروهای شیمایی کمتر است، این در حالی است که داروهای گیاهی در صورت مصرف سوء و عدم استفاده صحیح، میتوانند همانقدر و یا حتی بیشتر از داروهای شیمیایی خطر آفرین باشند.

کلام آخر

این مقاله در سایت بای بای سرطان به بررسی درمان طبیعی سرطان برای تسکین علائم می‌پردازد. استفاده از گیاهان دارویی مانند ا‌کیناسه، دونگ کوآی و زنجبیل می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی، کاهش التهاب و کاهش علائم مانند تهوع کمک کند. هرچند تأثیرات قطعی این درمان‌ها هنوز به صورت علمی اثبات نشده، اما می‌توانند به عنوان درمان‌های مکمل مفید باشند.

شاید کلیشه‌ای باشد اما بدانید سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

هدف ما در سایت بای بای سرطان این است که شما بتوانید امیدتان را تا زمان بهبودی از بیماری زنده نگه دارید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

2 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر مادر من بیماری سرطان رحم دارد وچند دوره واکسن را گرفته اما فایده نداشت برای درمان چی روش بیشنهاد میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

رژیم فستینگ و سرطان

رژیم فستینگ بگیرید تا سرطان نگیرید!⭐

1402-08-22
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان: راهکارهای نوین و واکسیناسیون

1402-07-16
خون دماغ شدن و سرطان

ارتباط خون دماغ شدن و سرطان چیست

1402-06-27