سرطان پایان مسیر نیست، چیزی که در این مسیر مهم است روحیه‌ی جنگندگی و امید شما به بهبودی است، پس امیدوار و قوی بمانید.

سگ‌ها در درمان سرطان 🐶همراه دوست داشتنی بیماران سرطانی

سگ‌ها در درمان سرطان
در این نوشته شما می خوانید

در کنار همه درمان‌های دارویی و غیرتهاجمی سرطان، از نقش درمان‌های مکمل نیز بارها سخن گفته‌ایم؛ همینطور می‌دانید که حفظ روحیه بیماران سرطانی در مسیر درمان سرطان امری بسیار مهم و حائز اهمیت است.

از این رو در این مقاله بای بای سرطان قصد داریم نقش یکی از حیوانات خانگی محبوب یعنی سگ‌ها در درمان سرطان، حفظ روحیه بیماران و چگونگی تاثیر آن‌ها بر این پروسه را بررسی کرده و راه‌هایی را برای نحوه‌ی به کارگیری این مخلوقات دوست داشتنی در درمان این بیماری معرفی کنیم.

نقش سگ‌ها در درمان سرطان

می‌دانیم که تحمل بیماری سرطان به جهت مزمن بودن و طولانی شدن روند درمانی، می‌تواند بسیار فرسایشی و سخت باشد.

علاوه بر این، عوارض جسمی و روحی که بر بیماران وارد می‌کند بیش از اندازه بوده وامکان دارد منجر به بروز احساس انزوا، اضطراب و افسردگی در مبتلایان شود.

‌با این حال، یکی از ابزارهای قدرتمندی که برای مبارزه با سرطان‌ وجود داشته و اغلب مورد توجه قرار زیادی قرار نمی‌گیرند، سگ‌ها هستند.

این حیوانات وفادار و دوست داشتنی، توانایی‌های قابل توجهی در ارائه آسایش، همراهی و حتی فواید جسمی برای بیماران سرطانی در طول درمان از خود نشان داده‌اند.

سگ‌ها در درمان سرطان

فواید عاطفی و روانی سگ برای بیماران سرطانی:

سگ‌ها توانایی باورنکردنی در حس کردن و پاسخ دادن به احساسات انسانی دارند. آن‌ها می‌توانند احساس حمایت عاطفی موردنیاز را برای بیماران سرطانی که اغلب طیف وسیعی از احساسات را در طول سفر درمان خود تجربه می‌کنند، فراهم کنند.

به طوری که حضور سگ می‌تواند به کاهش اضطراب و استرس بیماران مبتلا به سرطان کمک کند و یک اثر آرامش بخش برای بیمارانی که تحت درمان‌های سخت سرطان مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می‌گیرند، داشته باشد.

علاوه بر این، سگ‌ها عشق و همراهی بی‌قید و شرطی را ارائه می‌کنند که می‌تواند با احساس تنهایی و انزوا که اغلب بیماران سرطانی با آن‌ها مواجه هستند، مبارزه کند.

عمل ساده نوازش سگ باعث ترشح هورمون‌های شادی مانند‌ اکسی توسین و سروتونین در بدن مبتلایان سرطان می‌شود که می‌تواند به کاهش علائم افسردگی و بهبود سلامت کلی و روحی بیمار کمک کند.

سگ‌ها همچنین می‌توانند یک عامل حواس پرتی بسیار مناسبی برای فرار از درد و یا ناراحتی مرتبط با درمان سرطان باشند و همچنین ذهن بیمار را از چالش‌های فیزیکی که بیماران تحمل می‌کنند، حتی برای مدت کوتاهی، دور کنند.

فواید فیزیکی سگ‌ها برای بیماران مبتلا به سرطان

سگ‌ها علاوه بر حمایت عاطفی که در برابر بیماران سرطانی ارائه می‌کنند، می‌توانند مزایای فیزیکی و جسمانی نیز برای این بیماران به همراه داشته باشند.

تحقیقات نشان داده است که گذراندن وقت با سگ می‌تواند به کاهش فشار خون، کاهش تپش قلب و بهبود سلامت قلب و عروق منجر شود.

این تغییرات فیزیولوژیکی می‌توانند در همه‌ی افراد به ویژه برای بیماران سرطانی مهم باشند؛ زیرا آن‌ها اغلب عوارض جانبی ناشی از درمان‌هایی را تجربه می‌کنند که بر سیستم قلبی و عروقی تاثیر می‌گذارد.

علاوه بر تمامی این موارد ذکر شده، سگ‌ها قادرند فعالیت بدنی را در بیماران سرطانی بیشتر کنند. پیاده‌روی یا بازی کردن با سگ‌ها، می‌تواند به بیماران کمک کند تا فعال بمانند و قدرت بدنی خود را در دراز مدت حفظ کنند که بر ارتقای سلامت کلی آن‌ها در طول درمان بسیار اثربخش خواهد بود.

در نتایج تحقیقات مرتبط با این موضوع نیز نشان داده شده است که فعالیت بدنی بیماران سرطانی باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کاهش شدت خستگی و افزایش اثربخشی درمان‌های سرطان می‌شود.

سگ برای بیماران سرطانی

تحقیقاتی در خصوص استفاده از سگ‌ها در درمان سرطان:

قدرت شفابخشی سگ‌ها در درمان سرطان فقط در حد حرف و شایعه نیست؛ به طوری که تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات علمی از به کارگیری این مخلوقات در روند درمان سرطان حمایت می‌کنند.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که سگ‌های درمانی می‌توانند تاثیر مثبتی بر سلامت عاطفی بیماران سرطانی داشته باشند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در مجله انکولوژی روانی-اجتماعی منتشر شد و نتایج حاصل از آن نشان داد که بیماران سرطانی که با سگ‌های درمانی تعامل داشته‌اند، کاهش اضطراب و افزایش احساس حمایت اجتماعی را در طول درمان تجربه کردند.

مطالعه دیگری که در دانشگاه کالیفرنیا لی آنجلس انجام شد و بیانگر آن بود که سگ‌های درمانی می‌توانند به بیماران سرطانی کمک کنند تا با ناراحتی‌های عاطفی و روانی مرتبط با تشخیص و درمان خود کنار بیایند.

این مطالعه نشان داد که بیمارانی که به طور منظم از سگ‌های درمانی بازدید می‌کردند، بهبود خلق و خو، کاهش سردرد و افزایش احساس رضایت از شرایط کلی و تجربه درمانی خود را گزارش کرده‌اند.

سگ‌ها چگونه می‌توانند در طول درمان سرطان آرامش‌ و همراهی داشته باشند؟

یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که میتوانند سگ‌ها در درمان سرطان به بیماران کمک کنند، فراهم کردن احساس آرامش و همراهی در طول این پروسه‌ی سخت است.

حضور یک سگ می‌تواند حس عادی بودن را در زمان‌های طاقت‌فرسا و چالش برانگیز در زندگی بیمار ایجاد کند. سگ‌ها شنوندگانی هستند که برخلاف انسان‌ها قضاوت نمی‌کنند وحتی فضای امنی را برای بیماران فراهم می‌کنند تا ترس‌ها، نا امیدی‌ها و نگرانی‌های خود در خصوص بهبود شرایط و درمان بیان کنند‌.

علاوه بر این، سگ‌ها می‌توانند حواس پرتی را از جنبه‌های اغلب دشوار درمان سرطان ایجاد کنند. بازی با یک سگ یا صرفا حضور آن‌ها در کنار بیماران مبتلا به سرطان، می‌تواند به این افراد کمک کند تا تمرکز خود را از درد و ناراحتی دور کنند، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد.

این انحراف حواس می‌تواند یک استراحت ذهنی را برای بیماران فراهم کند و بهزیستی کلی جسمانی و روحی آن‌ها را بهبود بخشد.

برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی سگ‌های درمانگر در محیط‌های مرتبط با درمان سرطان، ضروری است که آن‌ها تحت آموزش مناسب قرار گیرند.

سگ‌های درمانی معمولا به گونه‌ای آموزش می‌بینند که آرام، خوش رفتار و پاسخگو به احساسات انسانی باشند و به طور کلی به آن‌ها آموزش داده می‌شود که به آرامی با بیماران تعامل کنند و به فضای شخصی و مرزهای آن‌ها احترام بگذارند.

برنامه‌ها و فاکتورهای صدور گواهینامه برای سگ‌های درمانی، بسته به کشور و سازمان متفاوت خواهد بود اما اغلب شامل ارزیابی خلق و خو، اطاعت و توانایی سگ در پاسخ به دستورات انسانی است.

مضاف بر این، سگ‌های درمانی ممکن است تحت آموزش‌های خاصی جهت کار با بیماران مبتلا به سرطان قرار گیرند؛ زیرا نیازها و حساسیت‌های هر بیماری می‌تواند با سایر افراد تحت درمان متفاوت باشد.

سگ برای بیماران سرطانی

نکاتی برای گنجاندن سگ‌های درمانی در برنامه‌های درمان سرطان

اگر شما یا یکی از عزیزانتان در نظر دارید سگ‌های درمانگر را در برنامه درمان سرطانی بگنجانید، در اینجا به چند نکته ضروری اشاره شده است که باید قبل از تصمیم‌گیری در خصوص این مسئله به خاطر داشته باشید:

  • با تیم مراقبتی و درمانی خود مشورت کنید:

قبل از آوردن سگ به داخل خانه و یا استفاده از آن‌ها در متودهای درمانی، این مسئله را با تیم مراقبتی و درمانی خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که حضور سگ در خانه و در کنار شما ایمن و مناسب با شرایط خاص شما است.

  • سبک زندگی و نیازهای خود را در نظر بگیرید:

به طور کلی قبل از انتخاب سگ برای همراهی خود در طول پروسه درمان سرطان، باید نژاد یا اندازه سگی را که قرار است در کنار شما باشد، در نظر بگیرید؛ به طوری که لازم است این سگ با سبک زندگی و توانایی‌های فیزیکی شما همسو باشد.

چرا که در این بین برخی از نژادهای سگ ممکن است به ورزش یا نظافت بیشتری نسبت به سایر نژادها نیاز داشته باشند و در مواقعی بعضی از این حیوانات، نیاز به رسیدگی بیشتری خواهند داشت.

  • به دنبال راهنمایی‌های تخصصی باشید:

با متخصصان، مانند مربیان سگ یا سازمان‌های سگ درمانی همکاری کنید تا سگ مناسب با نیازهای خود را پیدا کرده و اطمینان حاصل کنید که آن‌ها آموزش‌های مناسب را در خصوص ارائه‌ی کارکردهای درمانی به بیماران سرطانی دریافت کرده‌اند.

سگ‌های درمانی
  • یک محیط امن و راحت ایجاد کنید:

مطمئن شوید که خانه شما برای حضور سگ‌ها مناسب است؛ چرا که راحتی و آسایش این همراهان مهربان و دلسوز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی خانه باید ملافه‌های مناسب، اسباب بازی‌های مخصوص سگ و فضایی مشخص برای این حیوانات را داشته باشد تا سگ نیز احساس راحتی و آرامش را بتواند تجربه کند.

  • یک برنامه روتین ایجاد کنید:

سگ‌ها در صورتی که توله باشند و یا هنوز به طور کامل رشد‌ نکرده باشند ممکن است روال عادی رشد خود را طی کنند؛ بنابراین بسیار مهم است  که یک برنامه ثابت برای تغذیه، ورزش و زمان بازی سگ‌ها ایجا‌د کنید تا در محیطی دلنشین و حمایت‌گرانه مراحل رشد خود را تکمیل کنند.

کلام آخر

در این مقاله‌ی بای بای سرطان به تاثیرات معجزه‌وار و اثربخش حیوانات دوست داشتنی یعنی سگ‌ها اشاره کرده و اثرات این مخلوقات خداوند را در بهبود وضعیت روحی و جسمی بیماران سرطانی در طول پروسه درمان سرطان بیان کردیم.

همچنین از شرایط خاص نگه‌داری از سگ‌ها در منزل و در کنار بیماران مبتلا به سرطان سخن گفته و در ادامه به نکاتی که باید برای به کارگیری این حیوانات در امر درمان سرطان و به عنوان سگ‌های درمانگر در نظر داشته باشید، پرداختیم.

در نهایت نیز باید همواره بدانید که این موجودات همانطور که حمایت و محبت بی‌دریغی به صاحبان خود ارائه می‌دهند، به همان میزان نیز نیاز به دریافت عشق و توجه دارند، لذا با آن‌ها با تمام محبتی که قلبتان جاری است، رفتار کنید.

منابع:

برچسب ها:

به این مقاله چند ستاره میدهید؟

این مطلب را به دوستان خود پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بروزترین مقالات

ماموگرافی

تفاوت ماموگرافی با سونوگرافی سینه

1401-11-18
ویتامین و سرطان

ارتباط مصرف ویتامین و سرطان؛ ویتامین بیشتر، سرطان زودتر

1402-06-16
داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

معرفی داروهای تسکین دهنده عوارض شیمی درمانی

1402-06-14